• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pierwsze w kraju ponadregionalne Centrum Leczenia Padaczek Lekoopornych

Wioleta Stolarska
4 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Wiedząc, że mamy do czynienia z padaczką lekooporną lub źle kontrolowaną farmakologicznie padaczką wskazane jest, aby szybko wdrożyć leczenie operacyjne. Wiedząc, że mamy do czynienia z padaczką lekooporną lub źle kontrolowaną farmakologicznie padaczką wskazane jest, aby szybko wdrożyć leczenie operacyjne.

Padaczki leczy się głównie farmakologicznie, stosując leki, które w większości przypadków przynoszą oczekiwane efekty. Jednak istnieje grupa pacjentów, na których podawane środki farmakologiczne nie działają. Teraz mają oni szansę na diagnostykę i leczenie operacyjne padaczek opornych na leki pod okiem doświadczonych specjalistów. Powstało pierwsze w kraju ponadregionalne Centrum Leczenia Padaczek Lekoopornych.



Centrum tworzą Klinika Neurologii Rozwojowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz Oddział Kliniczny Neurochirurgii Dziecięcej z Pododdziałem Neurochirurgii Dorosłych SPS ZOZ "Zdroje" w Szczecinie. Porozumienie w tej sprawie podpisali dr hab. n. med. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, ordynator Kliniki Neurologii Rozwojowej UCK oraz dr hab. n. med., prof. PUM Leszek Sagan z Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Dziecięcej z Pododdziałem Neurochirurgii Dorosłych Szpitala "Zdroje".

Czytaj też: Walentynki świętem epileptyków. Łamiemy stereotypy dotyczące padaczki

1,3 tys. pacjentów w ciągu roku



Padaczka to choroba charakteryzująca się skłonnością do najczęściej nieprowokowanych, powtarzających się napadów padaczkowych. W Klinice Neurologii Rozwojowej UCK w Gdańsku prowadzi się diagnostykę padaczek w warunkach klinicznych (pobyt na oddziale) i ambulatoryjnych (wizyta w poradni specjalistycznej). W ciągu roku hospitalizowanych jest tam blisko 1 300 pacjentów w wieku od pierwszego miesiąca do 18 roku życia, w tym ok. 60-65 proc., czyli blisko 800 dzieci ze zdiagnozowaną padaczką.

Padaczki leczy się głównie farmakologicznie, stosując leki, które w większości przypadków przynoszą oczekiwane efekty. Jednak istnieje grupa pacjentów, na których podawane środki farmakologiczne nie działają. Ma to szczególnie istotne znaczenie u najmłodszych pacjentów, gdyż padaczka wpływa na rozwój psychofizyczny dziecka, dlatego tak ważnym jest, aby możliwie szybko postawić prawidłową diagnozę.

Czytaj też: Pierwsze Centrum Leczenia Raka Prostaty powstało w UCK

Porozumienie podpisali dr hab. n. med. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, ordynator Kliniki Neurologii Rozwojowej UCK oraz dr hab. n. med., prof. PUM Leszek Sagan z Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Dziecięcej z Pododdziałem Neurochirurgii Dorosłych Szpitala "Zdroje". Porozumienie podpisali dr hab. n. med. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, ordynator Kliniki Neurologii Rozwojowej UCK oraz dr hab. n. med., prof. PUM Leszek Sagan z Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Dziecięcej z Pododdziałem Neurochirurgii Dorosłych Szpitala "Zdroje".

Jedynym wyjściem operacja



Wiedząc, że mamy do czynienia z padaczką lekooporną lub źle kontrolowaną farmakologicznie padaczką wskazane jest, aby szybko wdrożyć leczenie operacyjne, minimalizując destrukcyjne dla młodego organizmu skutki napadów padaczkowych.

W przypadku potwierdzenia lekooporności padaczki u pacjenta niezwykle istotna staje się szczegółowa diagnostyka przedoperacyjna. W gdańskiej klinice doświadczeni specjaliści prowadzą ją wykorzystując m.in. metody elektrofizjologiczne, neuroradiologiczne i neuropsychologiczne. Po ustaleniu ewentualnego zakresu obszaru padaczkorodnego, po konsultacji z neurochirurgami, pacjent zostaje zakwalifikowany do leczenia operacyjnego i skierowany do Szpitala "Zdroje".

Czytaj też: Nowe ośrodki pediatryczne w Trójmieście?

Mają za sobą pionierskie operacje



Oddział Kliniczny Neurochirurgii Dziecięcej z Pododdziałem Neurochirurgii Dorosłych Szpitala "Zdroje" w Szczecinie jest wysokospecjalistycznym ośrodkiem neurochirurgicznym. Na przestrzeni ostatnich lat zatrudnieni w nim lekarze-specjaliści przeprowadzili kilka pionierskich, unikalnych w skali kraju zabiegów operacyjnych, wprowadzając nową jakość w standardzie postępowania z chorobami ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.

Istnieje kilka metod operacyjnego leczenia padaczek. Dobierane są indywidualnie w zależności od typu napadów, wyników badań diagnostycznych oraz chorób podstawowych i współistniejących u danego pacjenta.

- Nie jest to natomiast takie proste, ponieważ musimy połączyć siły od rozpoznania padaczki przez jej dokładną diagnostykę i próbę ustalenia ogniska padaczkorodnego, które będzie korelowało z tym, jak wygląda napad i z tym, gdzie ewentualnie będziemy tego anatomicznego substratu dla rozwoju padaczki szukać - mówi dr hab. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska.
Padaczki leczy się głównie farmakologicznie, stosując leki, które w większości przypadków przynoszą oczekiwane efekty. Jednak istnieje grupa pacjentów, na których podawane środki farmakologiczne nie działają. Padaczki leczy się głównie farmakologicznie, stosując leki, które w większości przypadków przynoszą oczekiwane efekty. Jednak istnieje grupa pacjentów, na których podawane środki farmakologiczne nie działają.
W większości przypadków w trakcie zabiegu wykorzystuje się inwazyjne i śródoperacyjne badania EEG w celu określenia precyzyjnego zakresu operacji. Najlepsze wyniki operacji neurochirurgicznych uzyskuje się przy zgodności wyników badań wideo EEG i badań obrazujących lokalizację ogniska padaczkowego (tzw. ECoG), po usunięciu całego obszaru padaczkorodnego kory mózgowej.

Miejsca

Opinie (10) 1 zablokowana

  • kiedy jakiekolwiek inwestycje w zdrowie w Gdyni? (5)

    • 4 7

    • Jak tylko przejdzie ten zmasowany atak trolli.

      • 3 0

    • Zainwestuj w terapię na głowę.

      • 1 0

    • Tak w szpital miejski poszło dużo kasy ostatnio

      • 1 0

    • Nigdy, bo Gdynia została wyznaczona do pionierskiej metody leczenia u znachorôw oraz zdrowaśkami.

      • 1 1

    • Troll edek na posterunku

      • 0 0

  • Super!!

    Należy się cieszyć że są postępy i współpraca dla dobra pacjentów

    • 11 1

  • Medyczna marihuana jak i inne ziołowe mieszanki , można by kontynuować badania ich szerokiego zastosowania jak i wpływu na zwalczanie chorób do tej pory nieskutecznie zwalczanych tradycyjnymi metodami chemicznych mieszanek wchodzących w skład leku, jednak jest jak jest Bayern i inne koncerny zajadle będą bronić swoich milionowych dochodów wykupując skrzętnie wszystkie niekonwencjonalne patenty i chowając je głęboko u siebie w magazynie . Tak jak mi jeden starej daty lekarz powiedział :" Chłopaku , żal mi ciebie a jeszcze bardziej twoich dzieci , bo teraz nikomu nie zależy na wyleczeniu pacjenta , tylko na jak najdłuższym leczeniu bo to i pieniądz dla lekarza jak i pieniądz dla koncernu farmaceutycznego , także skuteczność leczenia przy pomocy leków spadła o 50% a wszystko w imię zysków !" Patrząc na tendencję do wycofywania prewencji w zakresie chorób zakaźnych - ustawa o dobrowolnym szczepieniu dzieci , sami dążymy do tego byśmy więcej i częściej chorowali nawet na te choroby o których dawno zapomnieliśmy. Antyszcepionkowcy mówią że szczepionki są złe , ale w przypadku zachorowania na chorobą na którą się nie zaszczepili będą musieli podać jeszcze gorsze g*wno no i powikłania pochorobowe. Sami sobie po kolanach strzelają patrząc krótkowzrocznie na szeroki temat!

    • 13 1

  • (1)

    To jest opętanie przez szatana. Tu egzorcyzmów potrzeba na to.

    • 0 7

    • Egzorcyzmy ??!!!

      Egzorcyzmy ??!!!!!! To chyba na takich jak Ty Jadzia !!!!! Proszę trochę poczytać i dowiedzieć sie na temat epilepsji !!!! Ręce opadają !!

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Światowy Dzień Zdrowia

wykład

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Najczęściej czytane