Wiadomości

stat

Pierwsze Centrum Leczenia Raka Prostaty powstało w UCK

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym powstało pierwsze w Polsce Centrum Leczenia Raka Prostaty.
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym powstało pierwsze w Polsce Centrum Leczenia Raka Prostaty. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Rak prostaty to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn. W Polsce pod względem zachorowalności ustępuje jedynie rakowi płuca. Dlatego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym powstało pierwsze w Polsce Centrum Leczenia Raka Prostaty - Prostate Cancer Unit, które ma zagwarantować pacjentom kompleksowe, wielospecjalistyczne podejście do leczenia.Czy korzystałe(a)ś kiedyś z konsultacji urologicznej?

tak, badam się regularnie

58%

nie, nigdy nie byłe(a)m u urologa

42%
Nowotwór złośliwy gruczołu krokowego jest drugim najczęstszym nowotworem u mężczyzn w Polsce i trzecim jeśli chodzi o przyczynę zgonów u panów. Jest wyjątkowo niebezpieczny, bo we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów. Pierwsze dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w momencie pojawienia się przerzutów.

Aktualnie na 100 tys. mieszańców przypada 76,37 zachorowań i 26,1 zgonów. Najczęściej ofiarą tego nowotworu padają mężczyźni po 65. roku życia, choć zdarzają się również panowie 40-letni. Prognozuje się, że liczba chorych na raka stercza będzie w najbliższym czasie rosła, dlatego tak istotne jest działanie zwiększające wykrywalność i efektywność leczenia tej choroby.

- Niezwykle ważne jest, że metody diagnostyczne prowadzące do wykrycia agresywnych, niebezpiecznych raków gruczołu krokowego, które muszą być leczone mimo kosztów i możliwych powikłań, wykrywają także nowotwory mało groźne, które można tylko obserwować. Rozróżnienie tych dwóch rodzajów raka prostaty jest bardzo trudne i wymaga wiedzy i doświadczenia. Dlatego chcemy stworzyć ośrodek wzorujący się na podobnych, działających w wielu krajach Europy, w którym grupa lekarzy wielu specjalności, ale szczególnie zainteresowanych rakiem gruczołu krokowego, będzie starała się badać i leczyć pacjentów według jednolitych, najnowocześniejszych wskazań - mówi dr hab. n. med. Marcin Matuszewski, ordynator Kliniki Urologii UCK.
Centrum leczenia Raka Prostaty, tzw. Prostate Cancer Unit, skupia specjalistów z różnych dziedzin - onkologów, radioterapeutów, radiologów i patomorfologów. Dedykowana ścieżka diagnostyczna znacząco przyśpiesza wdrożenie odpowiedniej terapii, zaś współpraca specjalistów z wielu dziedzin sprzyja poprawie jakości i efektywności leczenia.

- Centrum Leczenia Raka Prostaty, łącząc w sobie tyle specjalizacji ma spowodować, że chory dostanie terapię, która z największym prawdopodobieństwem prowadzi do wyleczenia, to ogranicza też możliwość stosowania terapii niepotrzebnych - mówi dr hab. n. med. Artur Antoniewicz, krajowy konsultant w dziedzinie urologii. - To jest droga, dzięki której możemy sięgnąć po standard badań wszechobecny w krajach zachodnich. Dotyczy to wprowadzenia biopsji fuzyjnej w oparciu o badanie rezonansu magnetycznego prostaty do standardu diagnostycznego, co w Polsce w tej chwili nie jest standardem, tzn. fundusz zdrowia nie refunduje takiej procedury, a ona jest niezwykle ważna i w ostatnich badaniach wykazano jej wartość w postawieniu rozpoznania raka gruczołu krokowego. Potrzebujemy też nowoczesnych metod leczenia chirurgicznego, wśród nich chirurgii robotowej - dodaje.
Prostate Cancer Unit to kolejna specjalistyczna jednostka, która powstała w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, nastawiona na kompleksowe rozwiązywanie szczególnego problemu medycznego.

- Mamy już kilka takich centrów, gdzie pacjenci nawet z podejrzeniem choroby mogą zostać poddani w sposób kompleksowy badaniom, szybkiej diagnostyce i wsparciu specjalistów - powiedział prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Budowanie szybkich ścieżek dotarcia do specjalisty, ale też rozmawianie o tym problemie jest szalenie istotne, bo część populacji nie zdaje sobie sprawy, że należy się badać profilaktycznie, a później po prostu pozostaje rozłożyć ręce, bo jest za późno. Myślę, że kolejne centrum obok centrum chorób piersi będzie równie istotne dla naszego środowiska, niestety w tym przypadku jest trochę inaczej niż w centrum chorób piersi, bo tu pacjent musi mieć skierowanie, ale będziemy nad tym pracować, żeby tę drogę ułatwić - przyznał Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.
Czytaj też: Jeszcze sprawniejsze diagnozowanie raka piersi. W UCK działa specjalna poradnia

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym powstało pierwsze w Polsce Centrum Leczenia Raka Prostaty.
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym powstało pierwsze w Polsce Centrum Leczenia Raka Prostaty. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Warto się badaćWystępowanie raka gruczołu krokowego związane jest głównie z czynnikami genetycznymi i starszym wiekiem. Jak przekonują eksperci, wskazana jest kontrola urologiczna powyżej 45 roku życia.

- Od pewnego czasu istnieje ta świadomość u mężczyzn, pewnie trochę spowodowana tym, że kolega czy ktoś z rodziny miał taki problem, co powoduje, że wybierają się do lekarza. Również żony, partnerki czy córki są trochę bardziej wyczulone na problemy zdrowotne i wysyłają swoich mężczyzn na rutynowe badania - mówi dr. Jakub Kłącz, urolog w Klinice Urologii UCK.
Lekarze rodzinni zalecają swoim pacjentom regularne sprawdzanie poziomu PSA antygenu gruczołu krokowego. Do wykonania takiego badania wystarczy jedynie mała próbka krwi. Nie ma przy tym żadnych przeciwwskazań, a jego koszt, w zależności od laboratorium, wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Drugim badaniem, które należy wykonać jest ocena gruczołu krokowego palcem przez ścianę odbytnicy, wykonywana w gabinecie przez lekarza.

- Jeśli lekarz urolog stwierdzi nieprawidłowości w tych badaniach, kierujemy takiego pacjenta na dalsze badania - biopsję gruczołu krokowego bądź badania obrazowe, np. rezonans magnetyczny. Kiedy uzyskamy te wyniki i potwierdza się rozpoznanie, wówczas po konsultacji z naszymi specjalistami ustalamy dla pacjenta najlepsze leczenie chirurgiczne czy też onkologiczne - dodaje dr. Kłącz.
Dr Jakub Kłącz, urolog w Klinice Urologii UCK
Dr Jakub Kłącz, urolog w Klinice Urologii UCK fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
Czytaj też: Pomogą pacjentom z powikłaniami po operacji prostaty. Nowatorski zabieg urologiczny

Do Centrum Leczenia Raka Prostaty należy udać się ze skierowaniem potwierdzającym podejrzenie wystąpienia nowotworu gruczołu krokowego. Pacjenci przyjmowani są w poniedziałki w godz. 15-17 na I piętrze budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej UCK w Poradni Urologicznej, przy ul. Smoluchowskiego 17 w Gdańsku. Rejestracja telefoniczna pod nr. tel. 58 500 40 44 lub rejestracja@uck.gda.pl.

Opinie (45) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje