Wiadomości

stat

Piękna opalenizna na dłużej. Jak ją zatrzymać?

Opalenizna kojarzy nam się z wakacjami, piękną pogodą i słońcem.
Opalenizna kojarzy nam się z wakacjami, piękną pogodą i słońcem. fot. 123rf.com/zoomteam

Piękna opalenizna kojarzy nam się z latem. Nic więc dziwnego, że chcemy ją zatrzymać znacznie dłużej. Żeby efekt opalania był widoczny jak najdłużej trzeba nie tylko stosować odpowiednie kosmetyki, ale i przygotować się do tego jeszcze przed opalaniem.Jak często się opalasz?

cały rok, jeśli nie mogę naturalnie, to na solarium 10%
zawsze w sezonie 30%
staram się mieć piękną opaleniznę w sezonie, ale nie przesadzam z opalaniem 31%
nie opalam się celowo, moja opalenizna jest zazwyczaj delikatna 26%
nigdy, moja karnacja nie jest podatna na opaleniznę 3%
zakończona Łącznie głosów: 439
- Opalenizna kojarzy nam się z wakacjami, piękną pogodą i słońcem. Pojawia się ona w postaci przyciemnienia skóry, spowodowanego obroną naszego organizmu przed działaniem szkodliwych promieni ultrafioletowych (UV). Zwiększa się produkcja melaniny, która odkłada się w naskórku, by chronić głębsze warstwy skóry przed szkodliwym działaniem słońca - mówi Ewa Brzozowska z eBeautyLab.
Zarówno czas, jaki skóra potrzebuje na nabranie opalenizny, jak i jej trwałość zależą od wielu czynników. Największe znaczenie mają indywidualne predyspozycje, fototyp skóry, wiek, miejsce spędzania urlopu czy rodzaj promieniowania słonecznego.

- Promienie UVA przenikają do głębszych warstw skóry, odpowiedzialne są one za jej fotostarzenie i mogą wywoływać alergie słoneczne. Skóra opala się bardzo szybko, opalenizna jest intensywna, ale utrzymuje się krótko. Natomiast promieniowanie UVB stymuluje wytwarzanie witaminy D w skórze, opalenizna pojawia się wolniej, ale utrzymuje się znacznie dłużej - dodaje Ewa Brzozowska.
Podstawą bezpiecznego opalania jest stosowanie produktów z filtrem ochronnym.
Podstawą bezpiecznego opalania jest stosowanie produktów z filtrem ochronnym. fot. 123rf.com/ Marko Kujavic

Opalanie, a przyjmowanie leków lub produktów ziołowychDecydując się na opalanie, warto zwrócić uwagę na leki i produkty ziołowe, które spożywamy.

- Niektóre leki mają działanie fotouczulające i mogą powodować alergie lub starzenie się skóry. Do tej grupy zaliczamy niektóre leki antykoncepcyjne, antydepresyjne, przeciwcukrzycowe, a także zioła: dziurawiec, nagietek, skrzyp polny - przestrzega Ewa Brzozowska.

Odpowiednie przygotowanieAby cieszyć się długotrwałą opalenizną warto odpowiednio przygotować skórę do kąpieli słonecznych. Wykonywanie peelingu pomoże dłużej zatrzymać opaleniznę. Przed ekspozycją na słońce warto też bardzo intensywnie nawilżać skórę. Można również przed nadejściem sezonu letniego dostarczać do organizmu beta karoten, którego najpopularniejszym źródłem jest sok marchwiowy. Dzięki temu naturalnemu składnikowi, skóra delikatnie zmienia odcień na ciemniejszy. Dodatkowo jest on silnym przeciwutleniaczem, który zapobiega starzeniu również skóry.

- Jeżeli planujemy urlop, gdzie będzie duże słońce, miesiąc wcześniej nie używamy żadnych kosmetyków z retinoidami, witaminą A czy zawierających silne kwasy, np. salicylowy, glikolowy, mlekowy - zauważa Ewa Brzozowska.
Aby cieszyć się długotrwałą opalenizną warto odpowiednio przygotować skórę do kąpieli słonecznych.
Aby cieszyć się długotrwałą opalenizną warto odpowiednio przygotować skórę do kąpieli słonecznych. fot. 123rf.com/belchonock

W trakcie opalaniaZdrowe i bezpieczne opalanie powinno być nie tylko poprzedzone właściwą pielęgnacją, ale i stosowaniem niezbędnych filtrów chroniących naszą skórę przed promieniowaniem i czynnikami zewnętrznymi.

- Jeśli nie jesteśmy zwolennikami stosowania chemicznych blokerów słonecznych, możemy zaopatrzyć się w produkty z dodatkiem kwasów tłuszczowych BLA, które mają składniki aktywne odżywczo działające na naszą skórę - mówi Michalina Rochna z Depil Concept.
Podstawą bezpiecznego opalania jest stosowanie produktów z filtrem ochronnym.

- Zwróćmy uwagę, aby wybrany produkt chronił nas przed promieniowaniem UVA i UVB, a także jaki czas działa na naszej skórze. Większość produktów ma ochronę dwugodzinną, ale dostępne są również produkty, których czas wydłużony jest do 8 godzin. Dodatkowo bezpieczne opalanie polega na stopniowym przyzwyczajaniu skóry do słońca. Kąpiel słoneczną należy rozpocząć od 20-30 minut i stopniowo wydłużać czas opalania. Nie wystawiajmy się też w największe słońce. Najbezpieczniejszą porą jest przedział w godzinach 7-11 oraz 14-17 - doradza Ewa Brzozowska.
Zarówno czas, jaki skóra potrzebuje na nabranie opalenizny, jak i jej trwałość zależą od wielu czynników.
Zarówno czas, jaki skóra potrzebuje na nabranie opalenizny, jak i jej trwałość zależą od wielu czynników. fot. 123rf.com/ Kaspars Grinvalds

Pielęgnacja po opalaniuPo opalaniu nie powinniśmy też zapominać o balsamach łagodzących i nawilżających.

- Do skóry opalonej warto stosować letnie prysznice oraz kosmetyki myjące bez dodatku SLS, ale z działaniem nawilżającym, np. z emolientami. Skóra po opalaniu jest podrażniona, a gorąca woda dodatkowo może podrażnić naskórek. Jednak najważniejszym zaleceniem do utrzymania opalenizny jest picie dużej ilości wody, spożywanie produktów bogatych w beta-karoten oraz stosowanie preparatów nawilżających i natłuszczających np. różnego rodzaju masła do ciała. Sprawdzają się również oleje roślinne wzbogacone o nienasycone kwasy tłuszczowe. Produkty, które stosujemy po opalaniu powinny zawierać aloes i panthenol. Po opalaniu skóra wygląda promiennie i zdrowo, dzięki bogatej gamie produktów z dodatkami złota - dodaje Michalina Rochna.

Opinie (59) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje