• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Osteoporoza może zaatakować w każdym wieku

Katarzyna Dziadul
28 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Osteoporoza może dopaść cały kościec chorego. Osteoporoza może dopaść cały kościec chorego.

Osteoporoza postrzegana jest przeważnie jako choroba osób w podeszłym wieku. Kiedy jesteśmy młodzi, rzadko dopuszczamy do siebie myśl o tym schorzeniu i raczej bardzo mało o nim wiemy. To jednak błąd. Już w młodym wieku warto orientować się, jak zapobiegać tej chorobie, aby jak najdłużej się przed nią bronić.



Czy ktoś z twojej najbliższej rodziny cierpi na osteoporozę?

Schorzenie polega na odwapnieniu kości, co ostatecznie je osłabia i sprawia, że stają się bardzo podatne na złamania. Taki problem jest nieuchronną konsekwencją procesu starzenia się organizmu. Czasem zdarza się jednak, że osteoporoza atakuje dużo wcześniej.

- Osteoporoza pojawiająca się z wiekiem jest zjawiskiem fizjologicznym - mówi lekarz ortopeda i chirurg Jarosław Cichy. - W skutek wielu czynników, u niektórych osób odwapnienie to staje się niestandardowe, odstające od fizjologicznego odwapnienia w danej grupie wiekowej.

Nie jest więc wykluczone, że osteoporoza może zaatakować także osoby młode, a nawet - co może wydawać się bardzo mało prawdopodobne, zdarza się także w przypadku dzieci. I tutaj ważna wiadomość dla rodziców! Takie przypadki spowodowane są coraz częściej siedzącym trybem życia naszych pociech, a także nieprawidłowym sposobem odżywiania.

- Osteoporoza to nie tylko choroba przypisana wyłącznie osobom starszym - potwierdza lekarz pediatra Krystyna Sztajkowska - Leszczyńska. - Coraz częściej mamy z nią do czynienia także w przypadku dzieci.

Na powstanie osteoporozy narażone są osoby, u których w rodzinie występują predyspozycje genetyczne do tej choroby. Osteoporoza atakuje również bardzo często kobiety po okresie menopauzy, a także te, które już dużo wcześniej mają zaburzenia hormonalne. Na odwapnienie kości narażone są też osoby o szczupłej budowie ciała. Na powstanie choroby mają także wpływ nieprawidłowa dieta, która doprowadziła do niedoboru wapnia w organizmie lub problem z wchłanianiem tego niezbędnego dla organizmu minerału. Osteoporoza jest częściej problemem kobiet niż mężczyzn.

W zależności od podłoża problemu, jaki doprowadził u danej osoby do osteoporozy, chorobą zajmują się lekarze reumatolodzy, endokrynolodzy, po pomoc można zgłosić się też do rehabilitantów. Chorobę diagnozują i leczą także ortopedzi.

Nawet jeśli osteoporoza zaatakuje nasze kości, przez długi czas nie będzie dawać o sobie znać. Ujawnić może się w najmniej spodziewanym momencie, kiedy to np. podniesiemy coś ciężkiego i skończy się to niespotykanym dotąd bólem kręgosłupa, lub gdy uderzymy się w nogę, a to skończy się złamaniem. Taka sytuacja oznacza, że nasze kości są prawdopodobnie bardzo słabe i warto je skontrolować.

- W celu wczesnego rozpoznania osteoporozy wskazane jest - u osób z grupy ryzyka - wykonanie badania densytometrycznego - dodaje Jarosław Cichy. - Badanie to jest wystandaryzowanym testem porównawczym stężenia wapnia w kości, uwzględniającym płeć, wiek, wagę i wzrost badanej osoby.

Bez względu na wiek, warto wiedzieć, jak zapobiegać osteoporozie. Oto kilka cennych wskazówek, które zalecają specjaliści.

1.Pamiętaj o diecie bogatej w wapń i witaminę D. Te składniki są niezbędna do zachowania mocnych kości. Wapń znajdziesz nie tylko w mleku czy serach, ale także w kapuście, brokułach, migdałach czy zielonym koprze.

2.Zadbaj o aktywny tryb życia. Najlepszym rozwiązaniem byłoby regularne uprawianie sportu, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Jeśli nie masz czasu na siłownię czy basen, pamiętaj, że wskazana jest każda aktywność fizyczna. Zamiast jeździć windą, wchodź do bloku po schodach, a do pracy chodź na piechotę.

3.Jeśli w twojej rodzinie występują predyspozycje do wczesnej osteoporozy, złamań kości, masz wątłą budowę ciała czy np. zaburzenia hormonalne - wybierz się na profilaktyczne badania densytometryczne. Możesz wybrać się na nie ze skierowaniem od lekarza rodzinnego lub na własną rękę, ponieważ wykonuje je bardzo wiele prywatnych przychodni. Za badania w prywatnej placówce zapłacisz około 70 - 80 złotych.

4.Kontroluj gospodarkę hormonalną. Hormony działają na kości ochronnie, a ich nieodpowiedni poziom sprzyja rozwojowi choroby. Jest to możliwe u młodych kobiet, które cierpią na zaburzenia hormonalne, a także u kobiet wcześnie wchodzących w okres menopauzy.

Niestety Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku nie dysponuje danymi na temat liczby chorych na osteoporozę w naszym województwie.

Zobacz przychodnie w Trójmieście w których możesz zapytać o badania densytometryczne

Opinie (17) 4 zablokowane

  • Dużo by pomogło badanie witaminy D3 i parathormonu (3)

    Problem w tym, że witamina D3 jest odpowiedzialna za wchłanianie wapnia. Przy czym nie wystarczy zwykła suplementacja. Przy niedoborze łykanie suplementów dostępnych bez recepty nic nie daje ze względu na zbyt niską zawartość witaminy D. Tak samo przy niedoborze witaminy D bez sensu jest łykanie samego wapnia. Witamina D w normalnych warunkach prawie w całości powstaje w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych UV, które w nadmiarze są szkodliwe ale do normalnego funkcjonowania niezbędne. W przypadku niedoboru witaminy D następuje zaburzenie wchłaniania wapnia i podniesienie parathormonu. Parathormon pobiera zapasy wapnia z kości co prowadzi do częstego typu osteoporozy. Ważna rzecz samo badanie poziomu wapnia nie wystarczy! We krwi wapń pod wpływem pobrania zapasu z kości może mieć prawidłowy poziom.

    • 6 3

    • A propos badań

      Rozmawiałem ze znajomymi lekarzami dlaczego badanie witaminy D nie jest zlecane. Odpowiedź mnie wcale nie zdziwiła.... oczywiście chodzi o pieniądze i ich zaoszczędzenie...

      • 2 1

    • nic by niepomogło pigulazu na usługach farmacji (1)

      juz obecnie tak jest ze polacy zzeraja i wydaja najwiecej kasy na swiecie na róznego typu piiguły które robia wiecej szkody niz pozytku a w 80 % to tylko placebo!

      • 0 1

      • Chyba masz uraz głowy

        Nie piszę, że wszyscy mają brać piguły. Jeśli chodzi o witaminę D, to najważniejsza jest dostateczna ekspozycja za światło słoneczne. Natomiast jeśli chodzi o resztę to trzeba zrobić badanie krwi. Jeżeli badanie wykaże istotny niedobór witaminy D i hipokalcemię to nie masz już wyjścia jak przyjmować aż do uregulowania witaminę D.

        • 0 0

  • Kolejnym możliwym i podobnym zaburzeniem jest osteomalacja

    Jest to krzywica występująca u dorosłych. Następują wtedy problemy np. ze stawami i chociażby wygięte w pałąk do środka lub na zewnątrz nogi.

    • 1 1

  • Trzeba także uważać by nie przedobrzyć (1)

    Lecząc osteoporozę, osteomalację czy niedobór witaminy D należy kontrolować poziom wapnia by nie doprowadzić do hiperkalcemii. Ponadto podwyższony poziom wapnia zwiększa toksyczność niektórych leków nasercowych - należy zachować w takim przypadku szczególną ostrożność.

    • 1 1

    • Na szczęscie lecznicze preparaty z witaminą D3 są wyłącznie na receptę.

      Zwykłe suplementy to za mało a prawdziwe leczenie zawsze pod kontrolą.

      • 2 0

  • Punkt pierwszy w artykule jest mniej istotny niż ekspozycja na promienie słoneczne (2)

    Jeśli chodzi o "1.Pamiętaj o diecie bogatej w wapń i witaminę D. Te składniki są niezbędna do zachowania mocnych kości. Wapń znajdziesz nie tylko w mleku czy serach, ale także w kapuście, brokułach, migdałach czy zielonym koprze", to należy najpierw sprawdzić co tak naprawdę jest źródłem witaminy D w organizmie. Proszę poszukać procentowy podział. Minimalna część tego pochodzi z pożywienia.

    • 3 1

    • kurna sie pomyliłem miał byc minus!! za wypisywanie bzdur (1)

      • 0 2

      • Dla ciebie pewnie prawdę możesz kupić w kiosku

        Poczytaj najpierw publikacje medyczne dotyczące witaminy D a zobaczysz, że dieta to nie wszystko.

        • 1 0

  • sprawa jest bardzo prosta sport zdrowe odzywianie i osteoporoza niema szans!! (1)

    A te trole co namawiaja do łykania kolejnych tabletek i jak widac to jedna ta sama osoba niech sobie sami łykaja i nie namawiaja innych.
    Obecnie społeczeństwo jest bardzo wygodne zero ruchu poza chodzeniem po sklepach w zadymionych i dusznych.
    a jak cos dolega i organizm sygnalizuje to lecą do apteki i kupują placebo wtabletkach a potem zdziwienie ze to nic niedaje i jest bezskuteczne.!

    • 4 2

    • Normalnie geniusz po AWFie...

      Z plagiatami już tam skończyliście. Po pierwsze czytaj ze zrozumieniem. Wśród najważniejszych rzeczy, które napisałem było: "Przy niedoborze łykanie suplementów dostępnych bez recepty nic nie daje ze względu na zbyt niską zawartość witaminy D. Tak samo przy niedoborze witaminy D bez sensu jest łykanie samego wapnia." oraz istotna jest "ekspozycja na promienie słoneczne", więc gdzie widzisz to namawianie do piguł?? Jedyne do czego najbardziej zachęcam to do kontrolowania poziomu D3 i parathormonu we krwi. Sam jestem sportowcem uprawiającym cały czas judo i jakoś wiem, że same treningi nie wyleczą albo nie zapobiegą wszystkim dolegliwościom.

      • 1 0

  • sportowiec, lepiej byś się nie wypowiadał jak nie masz odpowiedniej wiedzy

    Wystarczy wygooglać chociażby "Polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoborów witaminy D". To prawda, że na poziom główny wpływ ma działanie promieni UV na skórę. Prawdą jest, że profilaktycznie trzeba badać krew w tym zakresie. Prawdą jest także, że przy niedoborze potrzebna jest witamina D przepisana przez lekarza. Należy ponadto pamiętać, że witaminę D trzeba raczej postrzegać jak hormon niż zwykłą witaminę ze względu na zbyt znaczące i szerokie działanie.

    • 0 0

  • osteoporoza

    W książce Dr Clark wyczytałam iż nieskuteczne wchłanianie wapna jest związane bezpośrednio z niedrożnością dróg żółciowych. Tłuszcze nie są przerabiane w wątrobie tylko przechodzą prosto do jelit i mamy wówczas taki efekt iż stolec pływa w wodzie i nie opada na dno bo jest z powodu tłuszczu lżejszy i często ma jasny kolor. Zawsze wtedy występuje nie przyswajanie wapna z pokarmu a wybieranie go z kości. Należy koniecznie przeprowadzić oczyszczanie wątroby....kilkakrotnie by udrożnić wszystkie 4 płaty i drogi żółciowe. Podobno jest to bardzo skuteczne i przywraca równowagę. Każde inne suplementowanie wapna, przy braku wchłaniania nie ma sensu. Życzę zdrowia....

    • 0 0

  • Osteoporoza

    Witam poszukuje osób chorujących na osteoporozę lub przyjmujących preparaty wapnia profilaktycznie, bardzo proszę o kontakt na e-mail 33213@gumed.edu.pl

    • 0 0

  • Bezpłatna densytometria

    Odnośnie kosztów, które zostały wykazane w artykule badanie densytometryczne można wykonać za darmo w Centrum Medycznym Synexus bez skierowania od lekarza rodzinnego. Akcja profilaktyczna dotyczy Pań powyżej 60. roku życia, które nie leczą się z powodu osteoporozy. Numer tel. (ogólnopolski) 22 203 03 00

    • 0 0

  • Moja mam właśnie się badała na Piwnej 22 w Krakowie i okazało się, że niestety ma osteoporozę. Samo badanie nie jest straszne i przebiega szybko. Tylko szybki tel 698115115 i później na badanie na następny dzień. Teraz będzie się na to leczyć. Ciekawe co będzie dalej.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Galeria Przymorze zachęca do oddawania krwi

imprezy i akcje charytatywne

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane