• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Opuchlizna i obrzęk - defekt, który może być nieodwracalny. Nie lekceważ objawów

Wioleta Stolarska
27 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Fizjoterapeuci polecają kilka form terapii, m.in. manualny drenaż limfatyczny - MDL, bandażowanie oraz stosowanie wyrobów uciskowych. Fizjoterapeuci polecają kilka form terapii, m.in. manualny drenaż limfatyczny - MDL, bandażowanie oraz stosowanie wyrobów uciskowych.

Opuchnięcia nóg, worki pod oczami, cellulit, pogorszenie stanu skóry - wiele osób jest niezadowolonych ze swojego wyglądu, jednak nie zawsze jest on do końca ich winą. Problemem może być układ limfatyczny człowieka, niestety ciągle niedoceniany, a ogromnie ważny dla zdrowia i pięknej skóry. Jeżeli stosujesz odpowiednią dietę oraz ćwiczenia, a mimo to wciąż nie widzisz zadowalających efektów, to znak, że przyczyną problemów może być obrzęk. Czasem jest on kosmetycznym defektem, ale zaawansowany może być nieodwracalny.
Często masz problemy z opuchlizną ciała?

Często po całym dniu masz spuchnięte kostki i stopy? Budzisz się z opuchniętą twarzą, a pierścionek z dnia na dzień nie mieści się na palcu? Przyczyn odpowiedzialnych za pojawienie się opuchlizny może być wiele. Dotyka ona najczęściej kobiet.

Jak przekonują eksperci, obrzęki są najczęściej skutkiem nieprawidłowego funkcjonowania układu żylnego i limfatycznego. Opuchlizna może być sygnałem jakiegoś schorzenia. Jeśli obrzęki pojawiają się regularnie i są coraz bardziej widoczne, nie należy ich bagatelizować.

Objawy alergii - na co można mieć alergię, sposoby na alergię, co na alergięObrzęk limfatyczny - co to?Układ limfatyczny człowieka wciąż jest niedoceniany, choć ma ogromne znaczenie dla zdrowia i piękna skóry.

- Obrzęk limfatyczny jest schorzeniem związanym z niedomogą lub uszkodzeniem układu limfatycznego. W konsekwencji dochodzi do gromadzenia się chłonki w przestrzeni międzykomórkowej i obrzmienia tkanek. Może być pierwotny lub wtórny. Pierwotny jest konsekwencją wrodzonych nieprawidłowości w budowie anatomicznej układu limfatycznego. Wtórny zaś jest konsekwencją uszkodzenia naczyń lub/i węzłów chłonnych, które wcześniej funkcjonowały prawidłowo. Najczęściej do takiego uszkodzenia dochodzi w przebiegu choroby nowotworowej, jej leczenia operacyjnego, radioterapii. Rzadziej przyczyną może być rozległy uraz czy przewlekły stan zapalny - mówi dr n. med. Wiesława Nyka, wykładowca, ekspert Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

Obrzęki - rodzajeCzęsto zdarza się, że mamy do czynienia z nim na co dzień, nie rozpoznając, że pojawiające się na naszych rękach czy nogach opuchnięcia są właśnie skutkiem obrzęku limfatycznego.

Drenaż limfatyczny - efekty, cena, przeciwwskazania- Jest kilka rodzajów obrzęków, dzielimy je w zależności od przyczyny. Może to być obrzęk fizjologiczny, na przykład z przeciążenia, w przebiegu ciąży czy menstrualny. Mamy również do czynienia z powstawaniem obrzęku patologicznego. Występuje on w przebiegu chorób o podłożu endokrynnym, czyli hormonalnym lub alergicznym. Obrzęk może być również wywołany lekami lub jatrogenny (jako efekt procesu leczenia): reumatoidalny, cukrzycowy, żylny, pourazowy. Jednak najbardziej powszechnym jest obrzęk limfatyczny, np. po mastektomii piersi - mówi Magdalena Rogala, fizjoterapeutka Przychodni Morskiej w Gdyni.

Obrzęk limfatyczny - kosmetyczny defekt czy poważny problem?Siedzący tryb życia i niewłaściwa dieta, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych czy terapii hormonalnej, palenie papierosów i spożywanie nadmiernych ilości alkoholu, podwyższony poziom cukru, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu czy noszenie obcisłej odzieży i wysokich szpilek - to wszystko może wpłynąć na problemy z układem limfatycznym.

- Niewielki obrzęk jest jedynie defektem kosmetycznym, może powodować trudności z doborem ubrania. W tym też czasie powoduje on dyskomfort, a w czasie gdy narośnie, mogą pojawić się pobolewania. Bardziej zaawansowany obrzęk sprzyja miejscowym skórnym infekcjom, np. róży. Wtedy też sukcesywnie będzie pojawiało się zwłóknienie w obszarze obrzęku, tzw. słoniowacizna. Taki stan będzie już powodował ograniczenia funkcjonalne - mówi dr n. med. Wiesława Nyka.
Jakie sygnały powinny zaniepokoić? Według eksperta już za ciasne pierścionki czy trudności w zaciskaniu ręki w pięść są sygnałami, które powinny budzić wątpliwości.

Jednak jak nie pomylić początkowych objawów obrzęku limfatycznego z obrzękami po długim siedzeniu czy staniu?

- Obrzęk limfatyczny ma swoje charakterystyczne cechy: asymetryczność - najczęściej obrzęk jest jednostronny, przy obustronnych jedna strona zdecydowanie dominuje. Obrzęk limfatyczny wtórny kończyny dolnej występuje najpierw w obszarze obręczy biodrowej - miednica, udo - i rozprzestrzenia się na obwód - udo, podudzie, stopa. W kończynie górnej w przewadze jest podobnie, obrzęk pojawia się najczęściej w okolicy pachy. U niewielu pacjentów pierwsze objawy obrzęku mogą pojawić się na ręce (grzbiet ręki, palce). Obrzęki będące wynikiem przewlekłej niedomogi żylnej pojawiają się najpierw w okolicy kostek, mogą być asymetryczne, jeżeli jednak odzwierciedlają niedomogę krążenia, są zwykle raczej symetryczne - wyjaśnia Nyka.
Jakie sygnały powinny zaniepokoić? Według eksperta już za ciasne pierścionki czy trudności w zaciskaniu ręki w pięść są sygnałami, które powinny budzić wątpliwości. Jakie sygnały powinny zaniepokoić? Według eksperta już za ciasne pierścionki czy trudności w zaciskaniu ręki w pięść są sygnałami, które powinny budzić wątpliwości.

Obrzęki limfatyczne - prewencja i czujnośćWedług lekarza najważniejsze u osób zagrożonych obrzękiem są działania prewencyjne i tzw. czujność diagnostyczna, by zdiagnozować obrzęk we wczesnej fazie i wdrożyć leczenie.

- Zaawansowany obrzęk jest chorobą nieuleczalną, a wszelkie wysiłki terapeutyczne mają na celu zmniejszenie nasilenia objawów. Obowiązuje tzw. kompleksowa terapia przeciwzastoinowa. Powinna być ona dostosowana do stopnia zaawansowania obrzęku, realizowana przez samego pacjenta lub/i wespół z fizjoterapeutą. Główną rolę odgrywają skorelowane działania wspomagające krążenie chłonki, a więc ćwiczenia, różne formy masażu, kompresja przy pomocy bandaży o niskiej rozciągliwości, rękawów czy nogawic uciskowych - przekonuje ekspert WSZ w Gdańsku.
Fizjoterapeuci polecają kilka form terapii, m.in. manualny drenaż limfatyczny - MDL, bandażowanie oraz stosowanie wyrobów uciskowych, czyli kompresoterapia czy kinezyterapia - zastosowanie specjalistycznych ćwiczeń przez fizjoterapeutę.

- Zastosowanie tych wszystkich form leczenia rekomenduje Polskie Towarzystwo Limfologiczne, a fizjoterapeuci zgodnie potwierdzają, że w pracy z obrzękiem to najlepsza i najskuteczniejsza forma terapii. Ja w swojej pracy z obrzękiem wykonuję manualny drenaż limfatyczny. Pacjenci często mylą tę formę z masażem klasycznym. Owszem, jest to masaż, ale znacznie różni się od tzw. klasyka. Przede wszystkim w odczuciu pacjenta drenaż jest wykonywany bardzo wolno, o małej sile nacisku. Dlaczego? Ponieważ drenażem działamy na układ chłonny, na limfę, która w organizmie płynie wolniej niż krew tętnicza. A właśnie to na limfę chcemy działać, aby przepchnąć nagromadzony płyn i zlikwidować obrzęk. Naszym celem jest zapobieganie zastojom i likwidowanie tych już powstałych. Bardzo ważne jest dostosowanie odpowiedniej siły nacisku, pozycji ułożeniowej i czasu drenażu. Wtedy terapia jest naprawdę skuteczna i efekty można zauważyć już po pierwszej wizycie - wyjaśnia Magdalena Rogala.

Opinie (8) 2 zablokowane

 • To jest prewencja? nawet na CITO brak terminow !!!

  chirurg naczyniowy - kolejka 1 rok.
  cud bo 1raz w zyciu mam skierowanie CITO na masaz (tu limfatyczny nog).
  terminow na CITO nie ma. czekanie kolejny rok.
  a czy 1 seria masazy cos da?
  prosze, nie wprowadzajcie takimi tekstami ludzi w bujde bo prewencja nie istnieje a bez wypchanego portfela z opuchlizna czy obrzekiem nie zrobisz nic !

  • 20 0

 • Ładne żyły,żeby każdy pacjent takie miał

  • 0 1

 • Do lekarza na NFZ się nie doczekasz,a prywatnie to ci pieniędzy zabraknie.Takie u nas leczenie.

  • 16 0

 • Diagnostyka

  Poszerzenie się dłoni i stóp oraz wrażenie opuchnięcia na całym ciele może być objawem nadmiaru hormonu wzrostu, czyli akromegalii. Choroba ta niekoniecznie oznacza wysoki wzrost ale może powodować rozrost organów wewnętrznych. A diagnostyka jest bardzo prosta - na początek badanie poziomu glukozy we krwi. Na to może dać skierowanie lekarz pierwszego kontaktu.

  • 0 5

 • Kochani! Regularny, codzienny trening - wysilek fizyczny te 30-60 minut to lek na cale zlo tego swiata! (1)

  Regulujemy sie w ten sposob fizycznie i psychicznie.
  Ruch to życie!

  • 1 2

  • Nie

   Nie przy obrzękach limfatycznych .

   • 0 0

 • 10.000 krokow dziennie zaleca Swiatowa Organizacja Zdrowia aby zachowac zdrowie. (1)

  • 0 1

  • Nie 10 tys kroków ! Wystarczy 3000 tys kroków dziennie ŚOZ zaleca .

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dlaczego szczęście mieszka w jelitach?

129 zł
warsztaty, spotkanie

Festiwal Uroda

27 - 85,50 zł
targi

Emocje pod kontrolą

spotkanie, konsultacje

Najczęściej czytane