• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Opracowali nowy sposób leczenia cukrzycy typu 1

Piotr Kallalas
19 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Zespół naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajmuje się opracowywaniem nowego sposobu walki z cukrzycą typu 1. Zespół naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajmuje się opracowywaniem nowego sposobu walki z cukrzycą typu 1.

Pomorze należy do niechlubnej czołówki województw z największą liczbą chorych na cukrzycę typu 1. Jest to poważny, a przede wszystkim ciągle narastający problem. Diabetycy mają jednak coraz większe możliwości leczenia, także w Trójmieście.



Czy w twojej rodzinie ktoś choruje na cukrzycę typu 1?

W województwie pomorskim co roku odnotowuje się ok. 150 nowych zachorowań. Cukrzyca typu 1 dotyka najczęściej dzieci i młodzież, niezależnie od płci. Od momentu rozpoznania aż do końca życia chory musi kontrolować i regulować poziom glukozy we krwi oraz zwracać szczególną uwagę na zdrowy tryb życia.

Dlatego specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku pracują nad tym, by leczenie cukrzycy nie opierało się jedynie na reagowaniu na "skok cukru" we krwi. Kluczowy może okazać się przeszczep komórek wysp trzustki.

Przeszczep - nowa perspektywa walki z cukrzycą typu 1

Nasz organizm, aby funkcjonować prawidłowo, musi stale kontrolować poziom cukrów we krwi, który zmienia się dynamicznie w odpowiedzi na spożywane posiłki bądź wysiłek. W tym procesie utrzymywania równowagi niezbędna jest insulina. Przede wszystkim daje ona sygnał komórkom naszego organizmu, że przyszedł czas na "wychwytywanie" glukozy z krwi, aby potem w odpowiedni sposób ją wykorzystać. Nie dopuszcza do powstania hiperglikemii czyli podwyższonego poziomu cukru w krwioobiegu, który jest tak groźny dla naszego zdrowia. To właśnie komórki wysp trzustki są odpowiedzialne za produkcję insuliny i niestety to one, u pacjentów z cukrzycą typu 1, są niszczone przez organizm.

Stąd pomysł na przeszczep, będący jednak skomplikowaną procedurą i przede wszystkim wymagający znacznej liczby komórek, które są pobierane od zmarłego dawcy. Chorzy w ten sposób otrzymają nowe komórki wysp trzustkowych, zdolne do produkcji hormonu.

- Jest to przeszczep narządowy. Z trzustki dawcy izoluje się jedynie te komórki, które produkują insulinę i następnie wprowadza się je do żyły w wątrobie. W wątrobie następuje osadzanie i następnie produkcja oczekiwanej insuliny - tłumaczy prof. Piotr Trzonkowski, kierownik Zakładu Immunologii Klinicznej i Transplantologii w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i koordynator projektu.
Po przeszczepie pacjent do końca życia będzie musiał przyjmować leki immunosupresyjne, a więc takie, które hamują "agresywną" reakcję organizmu na obce komórki dawcy. Doświadczenie innych ośrodków wskazuje jednak, że takie leczenie znacznie poprawia komfort życia pacjentów.

Do tej pory praktyka przeszczepu wysp trzustkowych była prowadzona jedynie w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Teraz przyszedł czas na Gdańsk. Wszystko dzięki współpracy z prof. Piotrem Witkowskim z Uniwersytetu w Chicago, który jest ekspertem w tej dziedzinie, a jednocześnie absolwentem gdańskiej uczelni medycznej.

W projekt zaangażowani są specjaliści z różnych dziedzin, między innymi chirurgii, radiologii czy transplantologii. Zespół został przeszkolony pod tym kątem w amerykańskiej placówce, która ma duże doświadczenie w przeszczepianiu wysp trzustkowych. Trwa ścisła współpraca pomiędzy obiema uczelniami.

- W tej chwili jesteśmy na etapie szlifowania procesu. Uzyskaliśmy pierwsze preparaty trzustkowe i obecnie oczekujemy na akredytację, po której będzie można wdrożyć metodę do leczenia. Chcielibyśmy, aby odbyło się to w ciągu kilku miesięcy - dodaje prof. Piotr Trzonkowski.
Problem Pomorza

Cukrzyca typu 1 stanowi około 10 proc. zachorowań na cukrzycę i jest często mylona z typem 2, który ma jednak zupełnie inne podłoże (nieskuteczne działanie insuliny, a nie jej brak - jak w przypadku typu 1 - i dotyka osoby starsze. Z kolei cukrzyca pierwszego typu jest określana często mianem cukrzycy młodzieńczej. Po pierwszym rozpoznaniu pacjent przeważnie wymaga hospitalizacji, podczas której reguluje się płyny ustrojowe oraz przywraca homeostazę organizmu.

- Cukrzyca nie powstaje z dnia na dzień i rozwija się w ciągu kilku, kilkunastu lat - często w sposób niemy klinicznie. Dopiero kiedy ponad 90 proc. komórek wysp trzustki ulega zniszczeniu, zaczynamy obserwować pierwsze objawy. Stopniowo pacjent więcej pije, zaczyna chudnąć, oddaje też częściej mocz - informuje prof. Małgorzata Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Dlatego tak ważne jest ciągłe edukowanie społeczeństwa. Cały czas około 20 proc. pacjentów trafia do szpitala z ciężkimi objawami kwasicy ketonowej, która bezpośrednio zagraża życiu. Istotna jest także wiedza na temat przypadków choroby w rodzinie, ponieważ jedną z przyczyn rozwoju schorzenia jest obciążenie genetyczne.

Od momentu diagnozy chory przede wszystkim musi kontrolować i regulować poziom glukozy we krwi. Stosując zastrzyki z insuliną bądź pompę insulinową uzupełnia zapotrzebowanie na hormon. Obecnie pompy insulinowe są refundowane przez NFZ u pacjentów do 26 roku życia. Trwają także prace nad objęciem refundacji nowego systemu ciągłego monitorowania glikemii, który wyświetla faktyczny poziom glukozy we krwi. Pozwoli to na szybsze reagowanie. Pomimo udoskonalania sprzętu i nowych technik pomiaru, leczenie, które musi być stosowane do końca życia, przysparza uciążliwości, a przede wszystkim wzmaga troskę, szczególnie w kontekście możliwych powikłań. Problem, jak się okazuje, cały czas narasta.

- W ciągu ostatnich 25 lat aż czterokrotnie wzrosła zapadalność na cukrzycę typu pierwszego. Obecnie w Polsce choruje 17 tys. dzieci. Wyróżniamy regiony, w których odnotowuje się większą zachorowalność, tu wlicza się nasze województwo pomorskie. W Gdańsku liczba zachorowań dochodzi nawet do 25 osób na 100 tys. mieszkańców. To, co jest niepokojące to fakt zwiększania się liczby chorych w wieku do 9 lat - dodaje prof. Małgorzata Myśliwiec.
Powszechna jest wiedza, iż nieleczona cukrzyca jest niebezpieczna niemal dla wszystkich narządów. Dzieje się tak, ponieważ na jej negatywne działanie narażone są najbardziej najmniejsze naczynia krwionośne. Stopniowo postępuje niszczenie wzroku, obciążenie serca, degeneracja układu nerwowego, zwiększa się możliwość udaru, a także ryzyko amputacji kończyn. Dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie.

Szczepionka na cukrzycę

O badaniach w gdańskiej uczelni zrobiło się głośno kilka miesięcy temu w kontekście innej metody walki z cukrzycą typu 1. W ubiegłym roku ogłoszono obiecujące wyniki leczenia dotyczące zastosowania tzw. "szczepionki na cukrzycę". Pacjenci Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii zostali poddani innowacyjnej terapii wykorzystującej limfocyty regulatorowe, odpowiedzialne między innymi za zatrzymanie procesu autoimmunologicznego (a więc niszczenia wysp trzustki), który w przypadku cukrzycy 1 jest tak groźny.

To jednak zupełnie odmienne podejście do problemu, ponieważ wykorzystuje się limfocyty regulatorowe, a więc komórki chroniące trzustkę przed zniszczeniem. W cukrzycy typu 1 jest ich niestety zbyt mało. Komórki limfocytów regulatorowych są pobierane od pacjenta, następnie w warunkach laboratoryjnych zostają namnożone i ponownie w dużych ilościach wprowadzone do organizmu. Jednak nie każdy pacjent kwalifikuje się do tego, aby otrzymać tę terapię. Są określone, ścisłe kryteria dotyczące wieku, wagi oraz zaawansowania cukrzycy. Pionierska terapia daje obiecujące wyniki, jednak obecne możliwości logistyczne ograniczają rozpowszechnienie metody.  Władze uczelni przygotowują się do stworzenia nowoczesnego laboratorium, które zdecydowanie zwiększy możliwości lecznicze. 

Zarówno badania nad przeszczepem wysp trzustkowych jak i prace przy tzw. "szczepionce na cukrzycę" są częścią dużego programu Strategmed Tregs. Jest to przedsięwzięcie, w które zaangażowane są inne uczelnie medyczne w tym z Białegostoku, Katowic, Łodzi czy właśnie Chicago oraz firma CellT znajdująca się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Całość jest natomiast efektem współfinansowania i dotacji między innymi z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jak podaje NCBiR całkowita wartość projektu to 12 mln zł.

Miejsca

Opinie (40) 3 zablokowane

  • gratuluję! jednoczesnie jestem w szoku, ze w Polsce lekarze nie znaja badan naukowych

    (Prowadzonych przez 30lat przez zespół naukowców pod wodzą Campbella ) opisanych m.in. w książce Nowoczesne zasady odżywiania. Campbell a. tam są dowody jak zatrzymać , czasem wyleczyć, czasem zatrzymać w miejscu ,. takie choroby jak np. cukrzyca, SM, część nowotworów, choroby wieńcowe ... Wyniki badań są szokujące, ale logicznie jak matematyka.

    • 3 2

  • granty naukowe

    ciekawe co z tego wynalazku będzie mieć uczelnia która finansuje badania naukowe, może jakiś spin off powstanie i uczelnia będzie miec opłaty które przeznaczy na inne badania ?

    • 0 1

  • Na nic tak bardzo nie liczę jak na skuteczny lek czy terapię na cukrzycę T1 (1)

    Przy bardzo niskim cukrze człowiek ma wrażenie, że zaraz zejdzie... więc ratuje się jak może wrzucając w siebie glukozy, maltozy, fruktozy i inne słodkości. Jak się już trzęsą łapy i czujesz, że przestajesz ogarniać świat dookoła, to nie kalkulujesz że wystarczy szklanka soku czy saszetka glukozy. Ładujesz w siebie cukier niemal w opór licząc, że w miarę szybko będzie lepiej. No i jest lepiej... po czym nadmiar cukru zaczyna rajd w górę i trzeba korygować insuliną...
    Najgorsze, że po takim bardzo mocnym zjeździe cukru przez pare dni człowiek boi się tej insuliny i podświadomie bierze ciut mniej niż powinien, żeby nie przeżywać tego stanu... więc średni cukier ciągle za wysoki co odbija się na zdrowiu (nery, oczy, ogólne osłabienie). Wiem, że część diabetyków potrafi trzymać cukry niemal jak w zegarku, niestety są też tacy, co mają skoki kosmiczne i sobie kalkulują czy lepiej ryzykować częste spadki do 30mg czy raczej celować w okolice 150mg i unikać częstych spadków jednocześnie psując zdrowie. W dużym skrócie - cukrzyca, nie polecam.

    • 4 0

    • Trauma

      Dokładny opis tego co robi strach przed kolejnym spadkiem poziomu cukru. Trauma, kiedy leży się jak sparalizowana osoba, bez mozliwości ruszenia żadną częścią ciała, nie można wydobyć głosu, a oczy tylko wodzą po suficie. Ciągły strach kiedy idę spać, aby nie było powtórki.

      • 0 0

  • Przeszczepy komórek wysp trzustkowych wykonywane są na świecie od wielu lat (3)

    Zabiegi przeszczepu komórek wysp trzustkowych w Polsce wykonuje prof. Andrzej Chmura z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego im. Dzieciątka Jezus w Warszawie. Koszt to około 150.000 PLN. Jednak żaden z przeprowadzonych przeszczepów w Polsce jak i na świecie nie pozwolił na trwałe i całkowite odstawienie insuliny. Pacjenci po przeszczepie nadal musieli przyjmować insulinę aczkolwiek w mniejszych dawkach niż przed przeszczepem. Po kilku latach natomiast wszyscy musieli powrócić do dawek insuliny sprzed przeszczepu albo powtórzyć zabieg przeszczepu.

    • 1 0

    • Przecież napisali, że w Warszawie przeszczepiają te wyspy (1)

      "Do tej pory praktyka przeszczepu wysp trzustkowych była prowadzona jedynie w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Teraz przyszedł czas na Gdańsk"

      • 0 1

      • Ale napisali też że

        "opracowali nowy sposób leczenia cukrzycy typu 1", a te przeszczepy to nic nowego. Tak naprawdę odkąd jestem chora (10 lat ) niewiele się w tym temacie zmieniło niestety....

        • 0 0

    • powrót do zdrowia

      znam osobę typ 1 cukrzycy, wiek ok.40lat, którą poznałam w szpitalu, iż po przeszczepie wysepek trzustkowych jest zdrowa. Przez rok dieta cukrzycowa, a po roku bez jakichkolwiek ograniczeń posiłki. Wyniki osoby zdrowej. Wszystko zależy od organizmu.

      • 0 0

  • Nastepna propaganda

    o wielkich sukcesch polskiej medycyny, niestety mija sie z rzeczywistoscia

    • 2 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Najczęściej czytane