Onkolodzy: znieśmy limity w leczeniu nowotworów

Prof. Jacek Jassem, onkolog: - Znieśmy limitowanie świadczeń onkologicznych. Widzimy jednak równocześnie potrzebę istotnej poprawy efektywności wydawanych środków.
Prof. Jacek Jassem, onkolog: - Znieśmy limitowanie świadczeń onkologicznych. Widzimy jednak równocześnie potrzebę istotnej poprawy efektywności wydawanych środków. fot. Wojtek Jakubowski/KFP

W Polsce każdego dnia umiera 1050 osób, w tym 6 proc. z powodu wypadków, a aż 25 proc. z powodu nowotworów. By przeciwdziałać sytuacji, w której pacjentom ze zdiagnozowanym nowotworem odmawia się leczenia, lekarze proszą o zniesienie limitowań w lecznictwie onkologicznym.Zobacz pełną treść listu w formacie PDF.
Poniżej publikujemy list, jaki znany gdański onkolog, prof. Jacek Jassem, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, wystosował do prezydenta, premiera i ministra zdrowia.

Zwraca w nim uwagę, że polityka ograniczonych płatności za nadwykonania (a więc niezakontraktowane świadczenie medyczne) ogranicza dostęp Polaków do zabiegów ratujących im życie. Postuluje więc zniesienie limitowania świadczeń onkologicznych przy zachowaniu kontroli i poprawy efektywności wydawanych środków. Najprościej mówiąc: PTO chce, aby żaden pacjent ze zdiagnozowanym nowotworem już nigdy nie usłyszał, że jego leczenie rozpocznie się za kilka miesięcy, bo dopiero wtedy NFZ da na to pieniądze.

Oto pełna treść listu

Nowotwory stanowią główną przyczynę przedwczesnej umieralności Polaków i stanowią największe obciążenie społeczne spośród wszystkich schorzeń. Mimo stałego zwiększania wydatków Państwa, wyniki leczenia nowotworów są w Polsce znacznie gorsze w porównaniu ze średnią Unii Europejskiej i pogarszają się w stosunku do "nowych" krajów Unii. W Polsce każdego dnia umiera 1050 osób, w tym 6 proc. z powodu wypadków, a aż 25 proc. z powodu nowotworów. Śmierć tak wielu osób stanowi oczywistą stratę w wymiarze ludzkim, ale także ekonomicznym. Utrata roku życia w przypadku śmierci osoby w wieku produkcyjnym oznacza stratę 350 tys. zł. Należy więc zadbać, aby tam, gdzie to możliwe inwestować w profilaktykę i medycynę naprawczą. Inwestować mądrze, strategicznie i długofalowo.

Czy onkolodzy powinni leczyć pacjentów bez względu na limity NFZ?

tak, nowotwory powinniśmy leczyć za wszelką cenę, bez oglądania się na koszta 81%
tak, jeśli tylko utrzymamy wydatki na onkologię w ryzach 11%
każdy lekarz powinien tak leczyć, ale przecież nas na to nie stać 5%
nie, bo na tym ucierpi leczenie innych pacjentów, którzy leczą serce, kręgosłup, itp 3%
zakończona Łącznie głosów: 718
Jednoznaczna zależność pomiędzy wydatkami na onkologię a wynikami leczenia nowotworów została potwierdzona w wielu opracowaniach. Wśród 27 krajów członkowskich UE wydatki per capita na ochronę zdrowia należą w Polsce do najniższych. Wydatki na leczenie nowotworów per capita stanowią w Polsce około 1/3 średniej unijnej i są znacznie niższe niż np. w Czechach czy na Słowacji.

Rosnąca w wysoce przewidywalny sposób liczba zachorowań na nowotwory pozwala względnie łatwo zaplanować potrzeby finansowe w tym zakresie. Leczenie nowotworów w zaawansowanym stadium zwiększa zarówno koszty bezpośrednie, jak i pośrednie - ponoszone przez Państwo i obywateli. Polityka oszczędności, polegająca np. na ograniczaniu refundacji tzw. nadwykonań skutkuje ograniczeniem dostępu do leczenia ratującego życie. W konsekwencji, oprócz nieuchronnych skutków medycznych, powoduje także paradoksalny wzrost nakładów w systemie opieki zdrowotnej i systemie opieki społecznej w związku ze znacznie wyższymi kosztami leczenia zaawansowanych nowotworów.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne postuluje zniesienie limitowania świadczeń onkologicznych. Widzimy jednak równocześnie potrzebę istotnej poprawy efektywności wydawanych środków. Można znaleźć liczne dowody, że jest to w Polsce możliwe. Świadczą o tym różnice w efektywności kosztowej leczenia w poszczególnych województwach czy ośrodkach.

Obecnie, w gronie ponad 100 ekspertów w dziedzinie onkologii, zdrowia publicznego i ekonomii, reprezentujących największe towarzystwa i organizacje onkologiczne oraz organizacje pacjentów, przygotowujemy Strategię dla Polskiej Onkologii - polski "Cancer Plan", którego jednym z elementów jest racjonalizacja wydatków w onkologii.

Poprawa skuteczności walki z nowotworami w Polsce wymaga nadania jej najwyższego priorytetu państwowego i odważnych politycznych decyzji. Decyzje te powinny zmierzać w kierunku zmian strukturalnych w szeroko pojętej walce z nowotworami, zmniejszenia deficytów w finansowaniu i racjonalizacji wydatków. Ogłoszony w roku 1971 przez prezydenta Richarda Nixona w USA plan "The war against cancer", czy w roku 2000 przez prezydenta Jacques'a Chiraca we Francji "Plan cancer" zapoczątkowały w obu krajach spektakularny postęp w wynikach leczenia nowotworów. Liczymy, że nasz kraj podejmie także takie wyzwanie i że przyniesie ono od dawna oczekiwane efekty.

Opinie (106)

 • limity leczenia (15)

  Jakim trzeba być szaleńcem żeby stosować limity leczenia onkologicznego, zresztą każdego leczenia. Jak można zaplanować ilość zachorowań bądź ich rodzaj. To co w połowie kuracji przerywamy bo limitów brak? Takie rzeczy tylko u nas.

  • 198 4

  • zapewniam cię, że nie tylko u nas (8)

   co masz powiedzieć pacjentowi nr 2? że ponieważ wszystko co miałeś, wydałeś na pacjenta nr 1, to jego już nie będziesz leczył? Skąd proponujesz brać pieniądze na leczenie wszystkich?

   • 15 21

   • słusznie

    • 4 6

   • (3)

    ale co do okradania ludzi z co miesiecznych pensji to watpliwosci nie masz nie
    na szampan i frukta bedzie
    ale nie dla ludzi nie co to to nie!

    • 13 4

    • owszem, dla ludzi, ale dla sercowców, połamanych i bez nerek (2)

     bo być pacjentem onkologicznym to tragedia, ale czekać na przeszczep i się nie doczekać to jest to samo

     • 12 0

     • Z tym, że przeszczepy to trochę inna bajka (1)

      Tu większym problemem jest brak potrzebnych do przeszczepu narządów (brak dawców) a nie pieniądze na zabieg.

      • 3 0

      • No dobra a np. dializy? Przepraszam ale musi pan umrzeć, odłączamy pana od sztucznej nerki - wydaliśmy całe pieniądze na onkologię.

       • 0 0

   • (1)

    lepiej jednego do konca, niz 2 do polowy ;)

    • 2 4

    • Ciekawe czy pozostaniesz wierny tej teorii jeśli to Ty lub ktoś z Twoich bliskich będzie tym drugim.

     • 4 1

   • źle

    rozumiesz zagadnienie! tu nie chodzi o "wybranych" !!!!!

    • 0 0

  • Klienci biedronek, lidlów i fastfoodów (3)

   są pewnie częstymi gośćmi w tych statystykach. Mojej koleżanki z pracy 11 letnia córka zachorowała na nowotwór, ogólnie żal dziewczynki, ale matka karmiła to dziecko od najmłodszych lat samym syfem, dużo słodyczy, chipsów i fastfoodów. Jak ją zapytać z czego się wzięła choroba to swojej winy dalej nie widzi.
   W sklepach jest już dużo produktów (w tym słodyczy) zdrowych bez wypełniaczy i sztucznych dodatków, są one droższe ale lepiej zjeść mniej a lepiej.

   • 16 15

   • Klienci biedronek, lidlów i fastfoodów (2)

    A co wśród chorych robią zwolennicy eko żywności?A uwierz jest ich wielu.Ja zachorowałem mając 16 lat nie było biedronek lidlów a fastfoody to tylko zapiekanki i pizze na drożdżowym cieście(trójkąty może ktoś pamięta)jadałem normalne domowe obiady do szkoły nosiłem kanapki.Kto wtedy był winny?Jedzenie zdrowych produktów bez wypełniaczy i sztucznych dodatków nie uchroni przed chorobą.To diabelstwo siedzi w każdym z nas, a Ty módl się żeby w Tobie to nie obudziło się.Wielu prowadzących zdrowy tryb życia już nie ma na tym świecie, z tego samego powodu co córka Twojej koleżanki z pracy.Trochę pokory dla życia.

    • 22 4

    • no to zobacz jak wzrosła liczba zachorowań na nowotwory od czasu gdy ty byłeś chory

     oczywiście nowotwory to nie tylko złe odżywianie, są też inne przyczyny np. długotrwały kontakt ze szkodliwymi oparami, zatrucia czy chociażby zjedzenie czegoś co spowoduje ranę w przewodzie pokarmowym. Jednak odżywianie ma bardzo duży wpływ na nowotwory co potwierdzi każdy lekarz i mówią chociażby o tym statystyki.

     • 4 4

    • a rodzice palili papierosy w domu?

     a może miałeś junkersa i złą wentylację i podtruwałeś się tlenkiem? Popytaj jakiegoś onkologa to powie ci, że powodów może być dużo ale najczęściej to są te związane z odżywianiem co wcale nie oznacza że tak było w twoim przypadku.

     • 5 1

  • podziękujmy młodym i wykształconym

   bo to główna grupa wyborcza miłościwie nam panującego donaldzia.

   • 6 3

  • Leczy się do połowy

   żona leczyła się u laryngologa i okazało się, że nie dostali kontraktu. Po latach leczenia specjalistycznego zmieniaj przychodnię i lekarza. Naród wybrany musi się gdzieś osiedlić, Polacy tylko przeszkadzają...

   • 0 0

 • Rząd Donaldinia wolał zmarnowac miliardy podatków na stadiony do którym musimy teraz (6)

  setki milionów rocznie doplacac bo takie przynoszą straty niz wydac na leczenie ludziu i na sprzet do leczenia!!Dla przypomnienia POlska ma jednego robota operacyjnego a taka Rumunia ma ich 5!!Podobnie wszystkie inne kraje!!Pomysł na problemy leczenia Polaków ma Donaldinio poprostu zablokował ludziom dostep do leczenia i czekaja aż ludzie wymrą z powodu braku leczenia!!!Dlatego W mediach co godzine puszczaja zamiast reklam komunikaty zrozpaczonych rodzin błagajacych o datki na leczenie ich curek dzieci ,zon czy mężów!!Bo rząd Donaldinia wprowadził takie limity na leczenie ze nikogo nieda sie nimi wyleczyc!!
  Najlepszy jest obecny minister zdrowia który ciagle podnosi ceny leków wmawiajac naiwniakom ze to w trosce dla chorych by było im lepiej.

  • 98 14

  • (1)

   piszesz bzdury wyssane z brudnej d...py. Limity od lat są co roku zwiększane a nie odwrotnie , leki de facto tanieją a lista leków refundowanych zmienia się co roku w jednym roku jeden lek jest bardziej w drugim mniej refundowany.Trzeba być matołem ,żeby nie rozumieć ,że cenę leku kształtuje rynek nie rząd - minister zdrowia decyduje o refundacji danego preparatu - refundacja to znaczy ile z moich podatków dopłacane jest do ceny twojego leku czyli ile płacisz za niego mniej.I nic tu nie mają stadiony czy euro czy drogi czy szkoły do problemów służby zdrowia .Problemem są nieroby na rentach,wcześniejszych emeryturach, "biedni rolnicy" ze hektarami i dopłatami unijnymi itp.

   • 14 10

   • dokładnie

    Jak najbardziej przydałoby się zweryfikować wszystkich otrzymujących renty (żeby wyłapać oszustów) i zlikwidować KRUS!
    Każdy rząd postępował w kwestii zdrowia podobnie nieudolnie.

    • 7 1

  • co za bzdura

   limity były dużo wcześniej niż powstanie PO. żaden rząd nie zrobił w tej kwestii należycie dużo i nie zrobi jeśli my obywatele nie otworzymy oczu na realne problemy i nie zaczniemy konsekwentnie wymagać! Zamiast każdą próbę dyskusji upolityczniać i w konsekwencji prowadzić ją do zakończenia kłótnią. To jest na rękę każdej grupie politycznej. Jeśli my nie zmienimy podejścia to kolejni po Donaldzie będą bardzo podobni.

   • 7 1

  • scena z apteki (2)

   klientka: poproszę 2 opakowanie leku X i podaje repcepte
   aptekarka: niestety ale mamy ostatnie opakowanie leku X refundowanego ale mogę dać zamiennik, który i tak jest tańszy
   klientka: to proszę 2 opakowania zamiennika

   czyli lek refundowany był droższy od tego nierefundowanego, który był płatny w 100%. Tak działa ustawa leków refundowanych według miłościwie nam panującego donka.

   • 10 4

   • ja tam dziwię się ludziom, że kupują te wszystkie leki na zgagę czy niestrawność (1)

    najlepszym lekiem na zgagę jest jabłko, a na niestrawność kieliszek wódki. Te wszystkie reni i manti likwidują jedynie chwilowy skutek zgagi, czyli neutralizują kwas żołądkowy ale nie przeciwdziałają temu żeby się wylewał do żołądka a jabłko naturalnie oczyszcza (np. z tłuszczy, czekolady) zwieracz żołądka przez co treść żołądka nie wylewa się do przełyku.

    • 8 1

    • Już widzę Twoją rozmowę z lekarzem:
     lekarz: Niestety testy które wykonaliśmy wykazały, że przewlekłe drażnienie kwasem żołądkowym wywołało u pana metaplazję, jest to stan przedrakowy ale proszę być dobrej myśli, będziemy to leczyć.
     awfis: nie, dziękuję, zjem sobie karton jabłek.

     I tak przyroda oczyszcza sama swoją pulę genotypową.

     • 0 0

 • Onkolodzy sami oszukują. (14)

  Nie mogłam zrobić na NFZ usg piersi, bo nie było limitów. Zrobiłam USG prywatnie, a po miesiącu udało mi się dostać do lekarza. Po zalogowaniu w systemie ZIP dowiedziałam się, że onkolog niby zrobił mi w trakcie wizyty USG! I to w gabinecie, w którym nie ma sprzętu! A potem ludzie naprawdę chorzy cierpią, bo przez oszustwa lekarzy są "wyczerpane limity".

  • 126 9

  • zgłosiłeś to do NFZ? nie? to jesteś współodpowiedzialny za to oszustwo (4)

   • 25 5

   • Zgłoszę. Nie odpuszczę. (3)

    Szkoda tylko, że nie ma możliwości zgłoszenia elektronicznie, więc trzeba przespacerować się na pocztę.

    • 22 0

    • trzymam kciki (2)

     a jak można się zarejestrować w tym systemie ZIP?

     • 3 0

     • Trzeba się stawić w NFZ osobiście. (1)

      Wpisz w google "Jak uzyskać dostęp do ZIP? gdańsk".

      • 2 0

      • wyślij do dziennikarzy z tego portalu na mejla wszystkie informacje

       jestem pewny że bardzo chętnie się zainteresują sprawą.

       • 5 2

  • (4)

   Zgłoś taki fakt i nie narzekaj ... nie wszyscy lekarze to oszuści ...

   • 23 9

   • Nie narzekaj? (2)

    Przepraszam bardzo, ale zostałam oszukana ja, NFZ i setki innych pacjentów, bo według wszelkich tabelek został tym oszustwem pomniejszony o kolejną jednostkę limit badań. Zgłosić - zgłoszę, ale uważam, że na takie oszustwa mam święte prawo narzekać! Takie sprawy trzeba nagłaśniać wśród ludzi.

    • 24 1

    • do dziennikarzy - powyżej masz mejla

     jak ludzie będą nagłaśniać takie sprawy to będzie porządek.

     • 5 0

    • Bo lekarze mają prywatne gabinety na których chcą sobie zarobić. Sami kreują pogląd, poprzez takie oszustwa, że jeżeli chcesz żyć to idź prywatnie i płac 100-200zl za wizytę... Oczywiście to tylko głupia teoria spiskowa ;)

     • 3 1

   • a czym jest robienie prywatnych badań na sprzęcie państwowego szpitala za darmo?

    • 6 3

  • 0 tolerancji - dla nieuczciwych lekarzy

   Dokładnie. Również uważam, że lekarze właśnie walą w ch.. Należy za wszystko brać rachunki. Gdy odmawia leczenie i/lub odsuwa termin - brać jego podpis. Oni chcą po prostu kasy od ludzi. Jak za małą zarabiają, a wcale tak nie jest to niech wyjadą z Polski w dowolnym kierunku...

   • 18 3

  • Dziękuję za przypomnienie, że czas się wybrać po ZIP-a

   Takich kwiatków pewnie będzie wychodzić więcej.
   Ciekawa rzecz, że mimo notorycznego braku pieniędzy w systemie niewielu (politykow) jest zainteresowanych uszczelnianiem go, a nawet unikają tego jak ognia.

   W 2001r. w województwie śląskim były wprowadzone karty chipowe. Kartę taką należało okazać przy każdej wizycie, badaniach czy zabiegu i wtedy też ludzie skarżyli się, że ktoś sobie na nich kase trzaska bo wychodziły podobne kwiatki jak u Pani.
   System nie doczekał się rozszerzenia na cały kraj mimo tego, że przyczynił się do ujawnienia nieprawidłowości. Zamiast być rozwijany to z czasem zaczął być wręcz niszczony.
   Ówczesny dyrektor śląskiej kasy chorych, odpowiedzialny za wprowadzenie kart był w związku z tym oskarżony o niegospodarność (później uznany przez sąd za niewinnego).

   Piszę to jako ciekawostkę, bo niewiele osób (poza woj. śląskim) wie o tym, że ktoś już kiedyś próbował 'zinformatyzować' służbę zdrowia.

   • 13 0

  • ZIP (1)

   Dzięki, że poruszyłeś ten wątek bo właśnie mi się przypomniało, że mogę się już tam zalogować.

   Okazało się, że POZ (Przychodnia wybrana przeze mnie) pobiera co miesiąc 8 zł z tytułu przynależności do niej, czyli za to że siedzę u nich w kartotece, plus 2 zł co miesiąc za pielęgniarkę z której nigdy nie korzystałem. Łączniej za rok 2012 koszt dla NFZ-tu wyniósł 120zł mimo iż nie korzystałem z ich usług bo na początku 2012r wyjechałem z kraju.
   W 2013 nie ściągnęło nic bo nie miałem ubezpieczenia. W 2013 kupiłem sobie abonamet w Luxmedzie w razie problemów ze zdrowiem, na wypadek szpitala mam europejską kartę ubezpieczeniową. Byłem w górach w Zakopanem i dopadła mnie angina. Poszedłem do przychodni (zwykłej) która ma umowę o współpracy z Luxmedem. Lekarz chciał odemnie 50zł mimo iż kasę powinien dostać od Luxmedu. (Taka pazerna bestia) Pytam się skąd ta opłata? Odp. Bo nie ma Pan ubezpieczenia w NFZ (jak bym miał to z pewnościu za to zajrzenie w gardło i wypisanie antybiotyku NFZ zapłaciłby więcej niż Luxmed)
   Dodam, że był to straszny chu* w zachowaniu, a cała kadra przychodni b. nieprzyjemna (rodem z komuny), jeszcze te kolejki babć.
   Wnerwiony wyszedłem i do lekarza poszedłem dopiero w Krakowie.
   Była to przychodnia Esculap niedalego dworca, bardzo nie estetyczna. Po informowałem o jego zachowaniu LX z prośbą o zerwanie kontraktu.
   Znajoma w mająca rodzinę w Kwidzynie kilka lat temu też dostała anginę więc musiała skorzystać z podobnej tam. Okazało się, że zamienili jej przychodnie pierwszego kontaktu na ich. Ona nie choruje, więc jak się zalogowała to zobaczyła, że kasę ciągną za nią z NFZ'tu równo ....

   Uważam, że ZIP to najlepsza rzecz jaką NFZ poczyniło dla uzdrowienia tego chorego systemu i teraz należy uświadamiać wszystkich, że ważne jest aby kontrolować swoje konto w NFZcie dla dobra swojego, dla dobra wszystkich Polaków.
   Trojmiasto.pl powinno zrobic wielki artykół o tym.

   • 1 1

   • "Okazało się"? Przecież to nie jest wiedza tajemna. Rodzinny otrzymuje pieniądze ryczałtem od każdego zapisanego do niego pacjenta, podobnie położna, pielęgniarka środowiskowa itp. Jest to zapisane w ustawie.

    Wielki artykuł o czym? O tym co wie każdy kto kiedykolwiek poświęcił 5 minut na to aby poszukać w wyszukiwarce google jak finansowane są ZOZy?

    • 0 0

 • a na ofiary (2)

  wypadków drogowych sa pieniądze!!! podwyższyć kierowcom składki ubezpieczenia o 100% i koncernom tytoniowym tak aby płaciły ogromne składki dla swoich ofiar.

  • 21 19

  • Podwyższać to każdy głupi potrafi

   Należy ograniczyć szwindel obecnymi pieniędzmi i dokładnie kontrolować.

   • 16 0

  • bzdury

   Nikt palaczom papierosów na siłę do buzi nie wciska tak więc dlaczego koncerny tytoniowe mają płacić. Oni tylko uczciwie zarabiają na durnocie ludzi nic więcej. Każdy wie co robi. Tak samo dlaczego OC podwyższać. Jeżdżę autem 13 lat i nigdy żadnej kolizji żadnych punktów dlaczego więc mam płacić jeszcze drożej? Państwo po to otrzymuje moje podatki, składki itp aby mi zapewnić leczenie. No ale to jest to co Państwo powinno a rzeczywistość jest niestety inna.

   • 1 1

 • Tytułowy 'Onkolog' - kpina (1)

  Tytułowy Pan dr - podejście do pacjenta ma bardzo ekonomiczne . Tabelki i zyski są ważniejsze od pacjentów. Opinii mojej nie opieram tylko na własnych doświadczeniach. Podobnych przypadków jest wiele !

  • 37 16

  • Ja się zastanawiam, kiedy lekarze przestaną testować często na starszych osobach leki

   Wszędzie na zachodzie szpitale biorą leki do testów i poi dokładnej analizie podają je bardzo ostrożnie a u nas firmy farmaceutyczne płacą do kieszeni prywatnie lekarzom. Lekarz neurolog (akurat znam taki przypadek) za testowanie leków dostaje 200 tys. zł rocznie i do tego dochodzą jeszcze częste wyjazdy do luksusowych hoteli w atrakcyjnych miejscowościach turystycznych na świecie.
   Takiej patologii jaka jest w służbie zdrowia to nie ma chyba nigdzie indzie, a pacjent jest dojony i nawet jak kobieta rodzi dziecko to trzeba płacić za obecność przy porodzie lub żeby dostać pokój 2 osobowy (łatwo sobie wyobrazić co się dzieje na sali gdzie leży 6 świeżych matek z płaczącymi dziećmi).

   • 8 4

 • "Polska jest Złą Macochą dla swych obywateli" (1)

  To nie jest kraj dla starych ludzi ,młodych ludzi ,to nie jest kraj dla chorych i zdrowych !

  • 40 1

  • limity na życie, takie coś tylko w polsce
   przykre, że aż smutne :(

   • 2 0

 • Panie doktorze, a kasa się zgadza?

  Kto zna pana bliżej, ten nabiera jakoś większego dystansu. W pana przypadku milczenie akurat byłby złotem. Mistrzostwo w relacjach NFZ i opiniowaniu różnych programów (za ciężką kasę) odrywa pana od rzeczywistości. Zdrowia życzę.

  • 48 8

 • "Leczenie" pacjentów na onkologii to przesuwanie w czasie nieuniknionego !! Zwykle to już walka tylko z bólem ... (7)

  Niestety są to kosztowne kuracje które dają pacjentowi kilka miesięcy życia. Wszystkiego warto próbować nawet dla tak krótkiego okresu. Jednakże większość z tych którzy siedzieli ze mną w poczekalni już nie żyje. Smutne ale prawda !!

  • 11 34

  • bo za późno do onkologa przyszli!!! jak kto myśli to żyje (4)

   • 3 13

   • Nawet milionerzy umierają na raka mimo tego że leczą ich najlepsi specjalisci na świecie. (2)

    • 9 1

    • To prawda, ponieważ nikt nie ma immunitetu na raka. Ale co to za argument w tej dyskusji?

     • 8 0

    • Panie profesorze medycyny, a czy czasem w Polsce pacjenci chorzy na raka trzustki nie mają średniej przeżycia 1 miesiąc a np Steve Jobs żył dzięki skomplikowanym operacjom przez rok od wykrycia nowotworu i umarł dopiero z powodu przerzutów?

     • 1 0

   • na wizyte u onkologa się czeka

    jak jest się nowym pacjentem to się długo czeka na wizyte do onkologa, to jak można przyjść na czas...... a swoją drogą "przesuwanie w czasie nieuniknionego" a czym innym jest życie w ogóle? w przypadku raka może być pół roku ale też i 20 lat i nikt nie powinien o tym decydować czy dać mi tą szansę czy nie

    • 1 0

  • Ja jestem jednym z tych

   którzy z t e g o wyszli. Od 3 lat mój stan zdrowia zdecydowanie poprawia się. Póki co, obecnie przechodzę jedynie kontrole co 3 m-ce. A jestem po poważnej operacji i radykalnej radioterapii. Nie odbieraj szansy i nadziei chorym !!!

   • 2 0

  • nie prawda

   sam znam osobę, która po wycięciu nowotworu kilka lat temu żyje do dzisiaj a najlepszy przykład to autor "archipelag gułag" - napisał też książkę o swojej walce z chorobą i jak wygrał zmagania z rakiem. Po za tym trzeba odróżnić raka od nowotworu bo rak to jest nowotwór złośliwy.

   • 2 0

 • to są własnie prawdziwe problemy (2)

  tym powinni w głównej mierze zajmować się nasi politycy, a oni zamiast tego debatują o tym czy by nie kazać wozić alkomatu w samochodzie. cały czas tylko mydlą nam oczy w mediach jakimiś pierdołami, a ważne dla życia problemy podawane są w strzępkach albo w ogóle.
  nie dajmy się mamić i walczmy o swoje! (nie zależnie na kogo się głosowało)

  • 32 0

  • (1)

   np. dzisiaj powołali "parlamentarny zespół ds. przeciwdziałania ideologii gender". Takie "problemy" są dla nich "ważne".

   • 4 0

   • dokładnie

    kogo tak naprawdę to obchodzi i jaki ma realny w pływ na nasze życie, czy zdrowie?
    zapewne standardowo do tematu dodano dwie obcięte wypowiedzi "specjalistów" w dziedzinie i już temperatura przy kolacji zapewniona, można podyskutować, bo przecież każdy znajdzie tu argumenty dla "swojej" racji.
    itd. itp.

    • 2 0

 • hehe (1)

  Jeszcze trochę a w ogóle nie będą nas leczyć specjaliści. Naturalna selekcja osobników generujących koszty i tworzących kolejki. Zobaczycie.

  • 23 0

  • dokładnie, kogo stać na zdrowe jedzenie będzie żył dłużej

   a klienci biedronki i fastfoodów będą umierać w cierpieniach.

   • 6 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie Uroda
Targi kosmetyczne i fryzjerskie Uroda
targi
paź 9-10
sobota - niedziela
Gdańsk, Amberexpo
Bezpłatne masaże terapeutyczne pleców
Bezpłatne masaże terapeutyczne pleców
badania
sie 13
piątek, g. 16:00
Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.
Bezpłatne masaże terapeutyczne pleców
Bezpłatne masaże terapeutyczne pleców
badania
sie 27
piątek, g. 16:00
Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.

Najczęściej czytane