• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Omikron odpowiada za 10 proc. zakażeń. Najwięcej na Pomorzu i Mazowszu

Piotr Kallalas
14 stycznia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Najnowszy artykuł na ten temat Koronawirus raport zakażeń 30.11.2022 (środa)
Na Pomorzu i na Mazowszu wykrywa się obecnie najwięcej przypadków zakażenia wariantem Omikron. Na Pomorzu i na Mazowszu wykrywa się obecnie najwięcej przypadków zakażenia wariantem Omikron.

Rośnie liczba zakażeń wywołanych przez nowy wariant koronawirusa Omikron, który ma być odpowiedzialny już za 10 proc. wykrywanych infekcji COVID-19. Na Pomorzu rozpoznano już 80 przypadków.Czy obawiasz się fali zakażeń wywołanej wariantem Omikron?

- W wyniku sekwencjonowania w Polsce wykrytych zostało 328 przypadków wirusa w wersji Omikron. Oznacza to, że na przestrzeni ostatnich czterech tygodni wersja ta stanowi już 10 proc. wszystkich przypadków zakażenia - przekazało Ministerstwo Zdrowia. - Najwięcej przypadków wersji Omikron nadal występuje w województwach pomorskim i mazowieckim.
Według naszych informacji na Pomorzu do tej pory potwierdzono 80 przypadków wariantu Omikron - 18 z nich w ciągu ostatniej doby. Próbki z województwa pomorskiego są sekwencjonowane przez Trójmiejskie Konsorcjum Sekwencjonowania SARS-CoV-2, w skład którego wchodzą: Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Invicta i Vaxican.

Czytaj też: Duże zainteresowanie rehabilitacją po COVID-19

Wariant Omikron budzi niepokójWariant Omikron odpowiada już za większość zakażeń w krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych. Na razie trudno powiedzieć, w jak dużym zakresie patogen wpłynie na dalszy rozwój epidemii. Mówi się o znacznie wyższym poziomie transmisji i stosunkowo łagodniejszym przebiegu. Naukowcy jednak nie bagatelizują zagrożenia, bowiem przy tak dużej skali zachorowań system opieki medycznej w Polsce może nie poradzić sobie z liczbą pacjentów potrzebujących opieki.

- Wariant Omikron ma bardzo dużo zmian i chyba nikt się nie spodziewał tak obszernej modyfikacji. Natomiast należy podkreślić, że nowy wariant pojawił się pierwotnie w miejscu, gdzie nie szczepiono przeciw COVID-19, a także nie ograniczano kontaktów międzyludzkich. To pokazuje, że aby uniknąć powstawania kolejnych zmian, musimy zadbać o wysoki poziom zaszczepienia populacji - mówi dr Łukasz Rąbalski z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych UG.
W tym momencie na Pomorzu ponownie odnotowujemy wzrosty zakażeń, co budzi niepokój specjalistów analizujących długoterminowe statystyki.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (131)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konsultacje fizjoterapeutów dla dzieci

konsultacje

Bezpłatne konsultacje

badania

Wspólne czwartki w eMOCji

spotkanie

Najczęściej czytane