Wiadomości

stat

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem - dlaczego warto je nosić?

Latem, jeżeli mamy do czynienia z suchym powietrzem i wiatrem, które przyspieszają wyparowywanie łez, warto mieć pod ręką jakieś krople nawilżające, tzw. sztuczne łzy.
Latem, jeżeli mamy do czynienia z suchym powietrzem i wiatrem, które przyspieszają wyparowywanie łez, warto mieć pod ręką jakieś krople nawilżające, tzw. sztuczne łzy. fot. 123rf.com

Promienie słońca, chociaż są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania, mogą wyrządzić wiele krzywdy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że promieniowanie UV szkodzi oczom, może także przyspieszać choroby grożące utratą wzroku. Najlepszą tarczą obronną są wtedy okulary z filtrem. Chociaż często traktujemy je jak modowy gadżet i coś, co pozwala wyraźnie widzieć w słoneczny dzień, to zyski z noszenia ciemnych szkieł są dużo większe.Czy nosisz okulary z filtrem?

tak, uważam to za konieczność 58%
nie wiem, nie zwracałem uwagi na to przy zakupie 19%
nie, uważam, że jest zbędny 3%
nie noszę okularów przeciwsłonecznych 20%
zakończona Łącznie głosów: 438
Kiedy nosimy przyciemnione okulary przeciwsłoneczne, powodujemy rozszerzenie źrenic, bo mniej światła wpada do oka, a my musimy dobrze widzieć. Przez taką rozszerzoną źrenicę wpada wówczas więcej promieniowania UV, jeśli okulary nie mają filtra.

Pojawiają się wówczas choroby rogówki, soczewki, na przykład przedwczesna zaćma, schorzenia siatkówki, w tym zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Promieniowanie słoneczne powoduje też zapalenie siatkówki lub spojówki oka, wysychanie gałek ocznych, podrażnienia czy tzw. zespół suchego oka.

Dlatego okulary przede wszystkim powinny chronić przed szkodliwym promieniowaniem UV, zapobiegać powstawaniu przedwczesnych zmarszczek, a dopiero na końcu pasować do naszego stylu.

Czytaj też: Drzewo sandałowe, różane i bambus. Okulary inspirowane naturą

Najlepszą ochronę stanowią te z filtrem 400Najważniejszą różnicą pomiędzy okularami z filtrem a tymi zwykłymi jest sposób odfiltrowywania światła. Te lepszej jakości selekcjonują światło, dzięki czemu blokują to, które jest szkodliwe. Możemy również samodzielnie decydować, jakie właściwości mają nasze okulary.

- Okulary przeciwsłoneczne można spotkać w każdym niemal sklepie. Czy to w odzieżowym, czy na straganach, ale nie do końca jest to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy ochronić nasz wzrok przed promieniowaniem ultrafioletowym. Używanie nieodpowiednich okularów przeciwsłonecznych może powodować szybsze starzenie się części oka: soczewki, która prowadzi między innymi do zaćmy albo chociażby do zapalenia spojówek. Takie okulary mają tylko zabarwione soczewki, które nie chronią oczu. Nosząc je pogarszamy sytuację, bo gdy widzimy przyciemniony obraz źrenica rozszerza się, odruch mrużenia oczu znika i tym samym więcej szkodliwego promieniowania dociera w głąb gałki ocznej - tłumaczy Katarzyna Kocz z Optometria Orkisz.
Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych powinniśmy zwrócić uwagę na filtr UV. Najlepszą ochronę stanowią te z filtrem 400. Ważną informacją może być także unijny znak CE, który gwarantuje minimalny standard jakości.

Odpowiednie okulary dla naszych oczu to takie, które posiadają nie tylko filtry chroniące oczy przed promieniowaniem UV, filtry polaryzacyjne czy antyrefleks, który umożliwia nam przejrzyste i ostre widzenie.

- Biorąc pod uwagę to, iż słońce emituje promieniowanie ultrafioletowe, które na ziemię dociera w dwóch postaciach: UVA i UVB, należy chronić oczy przed jego szkodliwym działaniem. Kupując okulary przeciwsłoneczne należy zwrócić uwagę na filtry, które są zastosowane na szkłach. Na rynku dostępne są okulary przeciwsłoneczne blokujące UVA i UVB, okulary fotochromowe przyciemniające się pod wpływem światła oraz okulary polaryzacyjne, które są najlepszym zabezpieczeniem dla naszego oka. Poza tym, że blokują promieniowanie ultrafioletowe, uporządkowują strumień światła eliminując w dużej mierze odbicia od powierzchni płaskich: lustra wody, maski samochodu, jezdni, czy śniegu - mówi Dariusz Kaczmarczyk z D.K. Optic.
Czytaj też: Olśniewaj latem: najmodniejsze okulary przeciwsłoneczne

Lato szkodliwe dla oczu?Latem, jeżeli mamy do czynienia z suchym powietrzem i wiatrem, które przyspieszają wyparowywanie łez, warto mieć pod ręką jakieś krople nawilżające, tzw. sztuczne łzy. Warto kupować takie, które nie zawierają szkodliwych dla oka konserwantów.

W wakacje też zdarza się, że gdy na plaży zdejmujemy okulary na chwilę, wpadnie nam do oczu piasek. Trzeba je wtedy dokładnie przepłukać, najlepiej roztworem soli fizjologicznej. Warto też sprawdzić, czy pod powiekami nie ma żadnych odłamków, jeśli mimo płukania nadal coś czujemy, oko nas boli, trzeba udać się do specjalisty.

Opinie (69)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje