• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odżywiają, oczyszczają i chronią. Olejki są niezastąpione w pielęgnacji

Monika Bielkiewicz
29 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Wśród najpopularniejszych naturalnych olejków powszechnie dostępnych warto wymienić olej arganowy, jojoba i awokado, kokosowy czy makadamia. Wśród najpopularniejszych naturalnych olejków powszechnie dostępnych warto wymienić olej arganowy, jojoba i awokado, kokosowy czy makadamia.

Są lekkie, oparte na naturalnych składnikach i niezwykle skuteczne. I coraz popularniejsze w codziennej pielęgnacji. Można je wprowadzić do codziennych rytuałów pielęgnacyjnych, z powodzeniem zastępując klasyczne kremy, serum i balsamy. Poza działaniem upiększającym, olejki działają również jak aromaterapia.





Oleje łatwiej i szybciej przenikają przez naskórek, zawierają podwójną ilość składników odżywczych i substancji aktywnych. Ważną właściwością tego typu produktów jest też wysoka zawartość witamin, które regenerują skórę, dodają zdrowego wyglądu i udoskonalają, eliminując problemy z wypryskami czy utratą pigmentu. Łagodzą zaczerwienienia i mocno natłuszczają. Oleje mają w swojej strukturze lipidy, które są zbliżone do lipidów pochodzących z ludzkiego naskórka. Dlatego są dobrze wchłaniane przez warstwę ochronną naskórka i doskonale ją uzupełniają.

Oleje łatwiej i szybciej przenikają przez naskórek, zawierają podwójną ilość składników odżywczych i substancji aktywnych. Oleje łatwiej i szybciej przenikają przez naskórek, zawierają podwójną ilość składników odżywczych i substancji aktywnych.

Olejek do twarzy - jaki wybrać?



Wśród najpopularniejszych naturalnych olejków powszechnie dostępnych warto wymienić olej arganowy, jojoba i awokado, kokosowy czy makadamia. Olej arganowy, nazywany "płynnym marokańskich złotem", jest pozyskiwany z owoców arganii żelaznej. To znane od tysięcy lat źródło pięknego i zdrowego wyglądu. Jest niezwykle bogaty w kwasy tłuszczowe oraz witaminę E, dlatego działa naprawczo na skórę, redukuje blizny, zmarszczki i przebarwienia. Stosowany bezpośrednio na włosy sprawia, że ich końcówki mniej się rozdwajają, a włosy pozostają gładkie i nawilżone przez cały dzień. Z kolei olej makadamia to cenny składnik kuracji upiększających - skutecznie hamuje starzenie się skóry, chroniąc lipidy ścian komórkowych przed działaniem wolnych rodników. Popularny olej kokosowy sprawdza się jako naturalny preparat do demakijażu, ale jest również skutecznym składnikiem dodawanym do masek domowej roboty do włosów i ciała. Pomaga leczyć poważne problemy skórne takie jak: egzema, reakcje alergiczne czy poparzenia. Można go stosować jako naturalny balsam do ciała. Olejki jojoba i awokado chronią i wzmacniają cement międzykomórkowy oraz płaszcz hydrolipidowy skóry. Olejki te zmiękczają skórę i wzmacniają jej odporność na działanie czynników zewnętrznych - to za sprawą bogactwa witamin A i E.

- Obecnie coraz rzadziej stosuje się czyste, jednoskładnikowe olejki, choć wśród wielu fanów i fanek naturalnej pielęgnacji uznawane są za niezastąpione - mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Clinica Cosmetologica. - Olejki same w sobie są bardzo cennym składnikiem, ponieważ zawierają szereg substancji aktywnych, które mogą działać przeciwzapalnie, łagodzić podrażnienia, łuszczenie skóry, a nawet redukować wypryski. Zapobiegają też odparowywaniu wody z naskórka. Dostępne są zarówno te o cięższej konsystencji, jak i lekkie, które błyskawicznie się wchłaniają. Stosowanie czystych olejków przynosi ograniczone korzyści dla skóry, ponieważ dostarczamy jej ograniczoną kompozycję składników odżywczych. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie mieszanek kilku olejków lub kremów na ich bazie - dodaje ekspert.
  • Olej arganowy, nazywany "płynnym marokańskich złotem", jest pozyskiwany z owoców arganii żelaznej. To znane od tysięcy lat źródło pięknego i zdrowego wyglądu.
  • Popularny olej kokosowy sprawdza się jako naturalny preparat do demakijażu, ale jest również skutecznym składnikiem dodawanym do masek do włosów i ciała domowej roboty.

Olejek do oczyszczania w płynie



Olejki do oczyszczania twarzy, podstawa koreańskiej pielęgnacji i alternatywa dla płynów micelarnych, toników i mleczka do demakijażu to coraz popularniejsza pozycja w codziennej pielęgnacji. Metoda oczyszczania twarzy olejami (z ang. Oil Cleansing Method) czyli OCM, polega na pozbywaniu się zanieczyszczeń z twarzy za pomocą olei naturalnych. Jej główną zasadę stanowi prosty mechanizm, polegający na tym, że tłuszcze można rozpuścić najlepiej w innych tłuszczach. Dlatego olejki świetnie sprawdzą się, gdy chcemy oczyścić twarz z nadmiaru sebum oraz resztek makijażu.

Olejki do mycia twarzy doskonale radzą sobie ze wszelkimi zanieczyszczeniami, wodoodpornym makijażem nie podrażniając skóry, a raczej pielęgnując ją w zależności od zawartych w nich składników. Nie wysuszają, nie podrażniają i nie naruszają bariery hydrolipidowej, dlatego mogą z nich korzystać osoby ze skórą wrażliwą, problematyczną czy suchą. Niektórzy sami mieszają oleje lub używają jednego np. z awokado, jojoba, migdałowego, czy rycynowego, ale warto również sprawdzić propozycje od firm kosmetycznych.

Pierwsza i główna zasada oczyszczania twarzy za pomocą olejków brzmi: "nie trzyj skóry". Można ją masować, ale delikatnymi ruchami. Olejek do mycia twarzy nakłada się bezpośrednio na twarz (najczęściej na suchą, choć niektórzy producenci sugerują wilgotną) i rozprowadza delikatnymi okrężnymi ruchami. Potem wystarczy go zmyć.

  • Luksusowy olejek do mycia twarzy, Bielenda 22 zł
  • Regenerujący balsam-olejek do mycia twarzy, Tołpa 28 zł
  • Olejek do demakijażu Pure Icon, Farmona 30 zł
  • Czarny olejek do mycia twarzy, Erborian 100 zł
  • Olejeke do demakijażu, Origins/Sephora 109 zł
  • Olejek do mycia twarzy, KOI 49 zł
  • Lekki olejek do demakijażu, MIYA Cosmetics 35 zł
  • Olejek do mycia twarzy, skin 79, 74,90 zł

Kosmetyki do twarzy z olejkami



Na rynku poza olejkami naturalnymi dostępnych jest mnóstwo produktów do pielęgnacji twarzy, które są oparte na jednym naturalnym olejku lub mieszance kilku. Warto poznać skład tych kosmetyków.

- Sięgając po mieszanki olejków oraz po kosmetyki z olejkami, na przykład kremy, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii - zaznacza Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde, producenta kosmetyków naturalnych. - Pierwszą i najważniejszą zasadą jest sprawdzenie, czy w składzie faktycznie pojawiają się wspomniane olejki. Zdarza się, że kosmetyk, który przez producenta nazwany został jako "olejek" jest tak naprawdę mieszanką silikonów z dodatkiem olejku. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków bazujących na naturalnych substancjach, które łączą w składzie olejki oraz inne składniki aktywne - zaleca ekspert.
Jak prawidłowo stosować olejki na skórę twarzy? Jedną z najprostszych metod jest dodawanie ich do kremu. Możemy to zrobić bezpośrednio przed użyciem: mieszamy krem z olejem w zagłębieniu dłoni, albo dodając olej do słoiczka z kremem. Można również olejek nałożyć na krem. Dlaczego nie pod krem? Ponieważ olej stworzy na skórze warstwę okluzyjną i będzie blokował przedostawanie się do jej wnętrza składników nawilżających z kremu. Nałożony na krem będzie chronił przed zbyt szybkim ulatnianiem się tych cennych substancji ze skóry. Są jednak zwolennicy innej kolejności stosowania: najpierw olejek, potem krem. Warto wypróbować obie metody i samodzielnie zadecydować, która jest skuteczniejsza.

- Olejki same w sobie nie nawilżają, a zapobiegają utracie wody - podkreśla Marcin Bielonko. - Z kolei wiele roślinnych ekstraktów nawilża głębsze warstwy skóry, ale nie zapobiega odparowaniu wilgoci z jej powierzchni. Łącząc właściwości takich substancji uzyskamy najlepsze efekty. Możemy wybrać na przykład krem, w którego składzie występuje ekstrakt z lawendy lub kwas hialuronowy oraz olejek - dodaje ekspert.
  • Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków bazujących na naturalnych substancjach, które łączą w składzie olejki oraz inne składniki aktywne.
  • Olejek do twarzy z drzewem sandałowym i kurkumą, Orientana 28 zł
  • Olejkowy rytuał krem-olejek Nutri-Gold, L'Oreal Paris 37,99 zł
  • Olejek do twarzy, PAI/Sephora 129 zł
  • Rewitalizujący olejek do twarzy, The Body Shop 139,90 zł
  • Rozświelający olejek do twarzy, Rituals/Sephora 141 zł
  • Rozświetlający olejek do twarzy, Sunday Riley/Sephora 179 zł
  • Olejek na noc do twarzy, Sunday Riley/Sephora 209 zł
  • Rozświetlający olejek, EVELOM/Sephora 305 zł
  • Olejek różany, The Inkey List/Sephora 34 zł
  • Olejek z konopi, The INkey List/Sephora 39 zł

Czuły dotyk



Działanie i właściwości olejku w dużej mierze zależą od tego, z jakiej rośliny został pozyskany. Jedną z takich cech jest szybkość wchłaniania się w skórę. Dlatego rodzaje olejków należy dobierać starannie do indywidualnych potrzeb i wymagań pielęgnacyjnych skóry. W przypadku pielęgnacji ciała trudno wskazać najlepszy olejek, ponieważ wiele zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Większość z nich ma działanie nie tylko nawilżające, ale również przeciwzapalne, ujędrniające, poprawiające elastyczność skóry oraz jej regenerację. Olejki do ciała wchłaniają się znacznie dłużej niż kremy do ciała czy balsamy, ale ich skład opiera się głównie na tłuszczach roślinnych.

-Olejki można z powodzeniem wykorzystywać w pielęgnacji ciała, doskonale sprawdzą się np. jako dodatek do ulubionego balsamu stosowanego na co dzień - przekonuje Marta Urbanowicz, kosmetolog z Clinica Cosmetologica.
Olejki w odróżnieniu od balsamów nie tylko nawilżają, ale i dostarczają skórze cennych składników odżywczych. Ważne jest również to, jak się je stosuje. Olejek arganowy najlepiej nanosić na jeszcze mokrą skórę - łatwiej go w ten sposób rozprowadzimy i szybciej się wchłonie. Poza olejkami do smarowania ciała, warto sięgać po olejki do mycia ciała - to kosmetyczne combo - nie dość, że oczyszczają skórę z zanieczyszczeń, to już na etapie oczyszczania nawilżają ją i pielęgnują. Dzięki nim, codzienny prysznic czy kąpiel nie pozostawiają wrażenia suchej, ściągniętej skóry.

  • Olejki w odróżnieniu od balsamów nie tylko nawilżają, ale i dostarczają skórze cennych składników odżywczych.
  • Olejek pod prysznic, Lirene 15,74 zł
  • Japoński olejek do ciała z lotosem i olejem ryżowym, Bielenda 21,99 zł
  • Olejek do kąpieli, Vis Plantis 23,50 zł
  • Eco olejek, eliksir do ciała, Lirene 26,24 zł
  • Suchy olejek do ciała, Le Petit Marseillais, 30 zł
  • Tropikalny odżywczy olejek do ciała SPA Resort, Dr Irena Eris 69 zł
  • Ajurwedyjski olejek do ciała i włosów, RITUALS/Sephora 84 zł
  • Regenerujący olejek w kremie do ciała, Dr Irena Eris 140 zł
  • Multifunkcyjny olejek do twarzy, ciała i włosów, NUXE 130 zł
  • Tahitański olejek do mycia ciała, The Body Shop 39,90 zł
  • Olejek do kąpieli, Bioderma 33,49 zł
  • Olejek do ciała Jedwabna skóra, Kneipp 28,99 zł
  • Kosmetyczny olejek arganowy do ciała, MOKOSH 59,90 zł
  • Olejek do ciała Bio-Oil ok. 100 zł/200 ml
  • Oczyszczający olejek do ciała, Arbonne 212 zł
  • Zmysłowy olejek do ciała o zapachu ylang ylang, wyciągiem z tamanu i kwasami omega 7, Grown Alchemist/Douglas 130 zł


Olejki do pielęgnacji włosów



Olejki znajdują zastosowanie również w pielęgnacji włosów - potrafią dogłębnie zregenerować włosy suche lub zniszczone zabiegami, nadać im piękny połysk, wygładzić. W codziennej pielęgnacji można je stosować na wiele sposobów: olejek aplikowany na zniszczone końcówki wygładza je i zapobiega ich rozdwajaniu, natomiast dodany do odżywki wzmaga jej właściwości nawilżające. Naturalne olejki są najczęściej wykorzystywane do zabiegu olejowania.

- Popularne olejowanie włosów to technika, która polega na nałożeniu olejku na całą długość włosów, także na skórę głowy - w ten sposób możemy pobudzić ich wzrost - mówi Marta Urbanowicz. - Polecam sięgnąć po naturalne mieszanki do olejowania na porost włosów - są najczęściej wzbogacone cennymi roślinnymi ekstraktami, które będą pobudzać wzrost włosów.
Oprócz naturalnych olejków, na rynku można znaleźć sporo produktów w formie sprayu czy oliwki, które można stosować na umyte osuszone ręcznikiem włosy lub na suche. Wybierając olejek do włosów, warto kierować się budową jego łuski. Jak je rozpoznać? Włosy niskoporowate są z natury proste i wyglądają zdrowo. Ich łuski są ściśle ułożone, dlatego nie kręcą się ani nie puszą. Ich wadą jest jednak to, że trudno poddają się stylizacji i długo schną po zmoczeniu. Z kolei włosy średnioporowate nie są bardzo zniszczone, dlatego po wystylizowaniu mogą wyglądać zdrowo. Jednak pod wpływem wilgoci puszą się, a nawet lekko kręcą. To włosy naturalnie falowane lub osłabione zabiegami fryzjerskimi. Włosy wysokoporowate to przede wszystkim włosy naturalnie kręcone, które często się puszą. To często również włosy zniszczone i wysuszone częstymi zabiegami fryzjerskimi i stylizacyjnymi.

  • Olejki przywracaja włosom miękkość, blask, regenerują je i wygładzają.
  • Olejek z czarnuszki z malachitem, Bioelixire 5,19 zł
  • Olejek do włosów wysokoporowatych, NANOIL 99 zł
  • Suchy olejek do włosów, Pantene pro v 19,99 zł
  • Olejek do włosów z keratyną, TRESemme, 24,99 zł
  • Olejek kokosowy do włosów, Difeel 24,99 zł
  • Wygładzający olejek do włosów Botanic Therapy, Garnier 29,99 zł
  • Ajurwedyjski olejek do włosów, Orientana 37 zł
  • Olejeke kokosowy do stosowania przed myciem włosów, The Body Shop 39,90 zł
  • Polinezyjski olejek do ciała i włosów, The Body Shop 85,90 zł
  • Wygładzający olejek do włosów Elixir Ultime, Kerastase 139,90 zł
  • Rekonstruujący olejek do włosów, Aussie 19,99 zł
  • Olej kokosowy kosmetyczny do włosów, MOKOSH 48 zł
  • Rozświetlający olejek do włosów SOURCE, L'Oreal Paris 61 zł
  • Suchy olejek z dodatkiem oleju arganowego i oliwy z oliwek, Marc Anthony 36,99 zł

Miejsca

Opinie (15) 2 zablokowane

  • brakuje rozróżnienia na oleje i olejki

    Olejki to albo mieszanki olejów, albo olejki eteryczne.

    • 16 1

  • Olejki (2)

    To wszystko reklamowane w drogeriach to same odrzuty nie mające nic wspólnego z prawdziwymi olejkami .Prawdziwy olejek arganowy to tylko zakupiony w Maroku , wiadomego pochodzenia .

    • 9 3

    • Raczej olej, a nie olejek...

      • 4 0

    • I tu cie zaskocze

      Te z maroka sa slabej jakosci i mocno zabrudzone. U mnie powodowaly zaczerwienienia kiedy te juz krajowe nie.

      • 1 0

  • Dajcie spokój z tymi kosmetykami kupcie naturalny produkt jedboskladnikowy i koniec. A nie 3% olejku w kremie jak dobrze pójdzie ...

    • 11 0

  • Piszecie o olejach czy olejkach? (2)

    W treści oba te słowa są używane jak synonimy. A olej i olejek to zupełnie dwa odmienne składniki.
    Oleje są tłuste, a olejki nietłuste o intensywnym zapachu (olejki eteryczne).

    • 10 0

    • kurcze kompletnie sie na tym nie znam

      musze doczytac zanim napiszę kolejny artykuł

      • 5 0

    • O o oleńkach co piją olej

      • 0 1

  • (2)

    Zapychaja mi pory. Tak wiec nie rozumiem tego pędu olejowania siebie od góry do dołu :)

    • 7 1

    • Każdy olej ma swoją komedogenność (1)

      Najbardziej komedogenny jest olej kokosowy. Najmniej malinowy. I ten ostatni jest rewelacyjny do mojej trądzikowej cery.
      Tylko trzeba kupować czyste oleje, bez zbędnych dodatków.

      • 2 0

      • Dokładnie

        Proszę poczytaj w internecie na temat zapychajacych olejów: znajdziesz info ze zależy od ich składu, zapchają te które mają wysoki poziom omega 9- bodajze bo już nie pamiętam. Generalnie te zapychajace są super na włosy np. Makadamia, argan, a te lekkie np. Malinowy, konopny- na twarz.
        Kup odpowiedni a zdziwisz się że olej może się prawie całkowicie wchlaniac i nadaje się pod makijaż oraz zastepuje słabe kremy.

        • 1 0

  • Marysia (2)

    Każdy dermatolog powie, że olejowanie twarzy to nic dobrego i tyczy się to wszystkich. Tworzy to tłustą warstwę na twarzy, pory się zatykają i rozmnażają bakterie. Nie ulegajcie reklamom.

    • 5 7

    • zależy, ile tego oleju nałożysz (1)

      Nie chodzi o to, by wylać na twarz łyżkę oleju. Można zamiast tego wymieszać kilka kropel z kremem, dzięki czemu będzie bardziej odżywczy.

      • 5 0

      • Dokładnie tak

        Lub krople zamiast kremu- mój olej konopny wchłania się całkowicie a buzia miekka jak po super kremie. Do tego jest promienna przez cały dzień :) co nie znaczy że się świeci bo to coś innego. A kremy bb i podkłady zawierają pełno silników które moim zdaniem sa gorsze niż olej i dopiero po tym jest wysyp niespodzianek. Może stosujesz tego typu rzeczy i dlatego Cię zapycha? Przyjrzyj się.

        • 2 0

  • Olejowanie włosów

    Na temat olejowania włosów dużo dowiedziałam się podczas wykonywania zabiegu keratynowego prostowania włosów u Pani Basi Muszarskiej z Gdańska. Nawet nie zdawałam sobie sprawy jaki dobroczynny wpływ na nasze włosy ma ten zabieg (mam na myśli olejowanie włosów).
    Co ważne wykonujemy go sobie same w domu.
    Lubię eksperymentować z olejami, ale używam tylko tych naturalnych z pierwszego tłoczenia, lub EKO.
    Jeśli chciałybyście więcej poczytać na temat olejowania włosów, to możecie zacząć od tego artykułu https://basiamuszarska.pl/slow-kilka-o-olejowaniu-wlosow/
    mam nadzieję, że link nie zostanie usunięty. jeśli tak to same musicie sobie poszukać w necie, bo warto :)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Galeria Przymorze zachęca do oddawania krwi

imprezy i akcje charytatywne

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Najczęściej czytane