• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Oczyść ciało, uwolnij umysł

Magdalena Oleszko - Włostowska
4 grudnia 2006 (artykuł sprzed 16 lat) 
Codziennie wiele rzeczy wymyka się naszej kontroli. Istnieją jednak praktyki, które pozwolą kontrolować wydarzenia w naszym życiu. Jednak aby to osiągnąć, musimy przede wszystkim zapanować nad naszym umysłem.
O tym jak tego dokonać i jakie korzyści może dać nam medytacja opowie Agnieszka Gutral, instruktorka medytacji z Ośrodka Terapii Komplementarnych i Edukacji Prozdrowotnej Fuji - San.

- Dla mnie medytacja jest momentem, kiedy mogę wyciszyć się i chociaż na chwilę przestać myśleć o wszystkich codziennych sprawach - mówi Agnieszka Gutral. - To czas w którym odpoczywam i odzyskuję siły.

Najważniejsza w medytacji jest umiejętność skupienia się. Podstawą medytacji jest skoncentrowanie myśli na jednej, wybranej czynności, co pomaga w odwróceniu naszej uwagę od problemów, które wywołały napięcie i stres. Bo medytacja to to nic innego, jak technika wspierająca rozwój koncentracji.

- Na początku najlepiej skupić się na oddechu. Medytacja nie oznacza całkowitego "wyłączenia" się - opowiada Agnieszka Gutral. - To stan, który pozwala myślom przepływać przez nasz umysł, ale nie zatrzymywać się się na żadnej z nich na dłużej. Najlepiej wyraża to jedna z podstawowych zasad stosowanych w medytacji, która mówi, że "myśli powinny płynąć, ale jak obłoki na niebie". Nie łapmy ich, niech płyną.

Podczas medytacji najlepiej jest siedzieć na poduszce ze skrzyżowanymi nogami, lub w pozycji "seiza", czyli tak jak siedzą Japończycy. Dopuszczalne są także inne pozycje, jeśli seiza lub pozycja lotosu są zbyt męczące. Można także usiąść na krześle.

- Podczas medytacji kręgosłup powinien być prosty a oddech głęboki, regularny, ale naturalny - wyjaśnia Agnieszka Gutral. - Odgłosy dobiegające z zewnątrz pewnie na początku mogą przeszkadzać, ale tak naprawdę pomagają nam w byciu świadomym tego, co się dzieje w danym momencie. Postarajmy się traktować je jak te obłoki..

Waerto medytować w grupie, szczególnie początku. Osoba prowadząca dopilnuje, aby postawa była prawidłowa, a także odpowie na pojawiające się pytania czy wątpliwości.

- Kiedy mam problemy, gdy nie wiem jaką decyzję podjąć, siadam do medytacji z pytaniem - mówi Agnieszka Gutral. - Oczywiście, medytacja nie ma być analizą problemu, ale momentem wyciszenia się i skupienia. Kiedy pozwolimy umysłowi na chwilę wytchnienia, pojawi się odpowiedź. Musimy nauczyć się ufać sobie, bo odpowiedzi są w każdym z nas. Wystarczy tylko zrobić na nie miejsce w umyśle, a wtedy łatwiej będzie nam je odnaleźć.

Regularne praktykowanie medytacji powoduje, że zaczynamy być świadomi swoich myśli i uczuć, pojawia się poczucie spokoju i wewnętrznej równowagi, a to pomaga nam nabrać wiary we własne siły.

- Medytacja uczy akceptacji samego siebie - opowiada Agnieszka Gutral. - Zwykle stajemy się bardziej otwarci, umiemy mówić o swoich uczuciach i pragnieniach. A to przekłada się na lepsze kontakty z innymi ludźmi. Bo kiedy rozumiemy siebie, rozumiemy i szanujemy innych. Nie pozwalamy na przekraczanie własnych granic, jednocześnie nie przekraczając granic wolności osobistej drugiego człowieka.

Medytacje warto praktykować codziennie, najlepiej dwa razy dziennie po 30 minut.

- Oczywiście codzienna praktyka wymaga nie tylko przygotowania sobie miejsca, ale także narzucenia sobie dyscypliny związanej m. in. z codziennym wcześniejszym wstawaniem - mówi Agnieszka Gutral. - Jest to ćwiczenie silnej woli i siły charakteru.

Miejsce do medytacji czy odpowiednia pozycja przyjmowana w jej trakcie są bardzo ważne.

- Nasz "kącik" będzie nam kojarzył się z bezpieczeństwem i harmonią - wyjaśnia Agnieszka Gutral. - Nawet jeśli będziemy siadali do medytacji rozdrażnieni, to samo skojarzenie ze spokojem tego miejsca pomoże nam odzyskać wewnętrzną równowagę. Równie ważna jest odpowiednia pozycja. Ja używam jej również w sytuacjach stresowych w ciągu dnia. Kiedy prostuję kręgosłup i zaczynam głęboko oddychać, przypominam sobie stan relaksu i wyciszenia. To działa na zasadzie skojarzeń..

Czas poświęcony na medytację jest chwilą wyciszenia i refleksji. Można medytować wykonując zwyczajne czynności: zmywając, prasując czy odkurzając. Spacerując w parku czy w lesie zróbmy kilka kroków świadomie, zwracając uwagę na sekwencję ruchów, na to jak pracują mięśnie. Najważniejsze to nie odpływać myślami, nie dawać im się ponieść, ale spróbować zapanować nad nimi.

- Medytacja uczy, że najważniejsze jest "tu i teraz" - opowiada Agnieszka Gutral. - Przeszłość już minęła, przyszłość jest nieznana. Jest tylko tu i teraz. Dlatego nie powinniśmy zaśmiecać sobie głowy niepotrzebnymi myślami, tylko skierować całą energię na wewnętrzny spokój. Bo to najlepsza inwestycja.
Magdalena Oleszko - Włostowska

Opinie (1)

 • Wtym wypadku musmy zwracac szczególną uwagę na kwalifikacje"instruktora"

  To zależy, czego tak naprawde oczekujemy. Jeśli mamy konkretne problemy czy dolegliwości, zorientujmy się, gdzie je leczą. Natomiast, by pozbyć się stresu i napięcia, dobry będzie jakikolwiek zabieg - ważne, żebyśmy mieli poczucie, że robimy coś dobrego dla siebie. Taki trening ma na celu przede wszystkim poprawę samopoczucia, a wtedy obojętnie co się wybierze, to i tak pomoże, choć o ty, powinni decydować fachowcy. O klasie takich zajęć świadczy wyposażenie do poszczególnych rodzajów zajęć i terapii, przyjęte sprawdzone metody. Choć są miejsca nastawione tylko na relaks uzyskiwany w sposób naturalny, za pomocą np. ćwiczeń, jogi, Tai Chi, refleksoterapii, aromaterapii, itd, Zazwyczaj doceniamy rolę kręgosłupa dopiero wtedy, gdy zaczyna boleć a nie np. jak jest w stresie. A przecież można zawczasu zapobiec przykrym dolegliwościom, ale mamy tak mało dobrych fizjoterapeutów.
  Musimy przede wszystkim zwracać uwagę na kwalifikacje obsługi, powinni to być ludzie z odpowiednim wykształceniem formalnym, certyfikowa kursach, praktyce i państwowych uprawnieniach instruktorskich. O jakości ośrodka świadczy też, czy ma on własnego specjal.lek.konsultanta, dobierającego zabiegi i formy do stanu zdrowia.
  Pisze to ponieważ prowadziliśmy w tym zakresie nie jedno seminarium - www.tkkf.org.pl

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Lata dwudzieste, lata trzydzieste

pop, warsztaty, konsultacje

Warsztaty z neurologopedą

wykład, sesja naukowa, warsztaty

Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Najczęściej czytane