Wiadomości

Obłożnie chorzy otrzymają pomoc? Sopot planuje budowę ZOL

Miejsc zapewniających stacjonarną opiekę nad osobami obłożnie chorymi, które nie kwalifikują się do pobytu w placówce, takiej jak hospicjum czy Dom Pomocy Społecznej, nadal brakuje. Jest szansa na to, że niebawem nowy ZOL powstanie w Sopocie.
Miejsc zapewniających stacjonarną opiekę nad osobami obłożnie chorymi, które nie kwalifikują się do pobytu w placówce, takiej jak hospicjum czy Dom Pomocy Społecznej, nadal brakuje. Jest szansa na to, że niebawem nowy ZOL powstanie w Sopocie. fot. Katarzyna Biłasiewicz/123rf.com

Sopot planuje otwarcie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, który stacjonarnie, całodobowo i profesjonalnie zająłby się przewlekle chorymi mieszkańcami miasta. W poniedziałek, 27 stycznia, o godz. 16 w siedzibie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Mickiewicza 49, w sali gimnastycznej (wejście od strony lasu), odbędzie się dyskusja publiczna, otwarta dla sopocian, nad rozwiązaniami przyjętymi w projektach planu.Czy brałe(a)ś kiedyś pod uwagę umieszczenie bliskiej osoby w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym?

tak, ponieważ nie radziłe(a)m sobie z opieką 60%
nie, ponieważ uważam, że lepiej zajmę się tą osobą sam(a) 18%
nie, ponieważ nigdy nie opiekowałe(a)m się osobą obłożnie chorą 22%
zakończona Łącznie głosów: 207
Od listopada 2019 roku w Sopocie działa Centrum Opieki Geriatrycznej w Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie. To placówka medyczna, która zajmuje się schorzeniami wieku podeszłego: diagnozowaniem i leczeniem osób starszych.

Obłożnie chorzy bez pomocyNierozwiązanym problemem pozostaje stacjonarna opieka nad osobami obłożnie chorymi, które nie kwalifikują się do pobytu w placówce, takiej jak hospicjum czy Dom Pomocy Społecznej.

- I są to osoby w bardzo różnym wieku, choć w tej grupie - trzeba to podkreślić - przeważają osoby starsze - mówi Anna Dyksińska z sopockiego magistratu. - Do sopockiego Domu Pomocy Społecznej na ul. Mickiewicza zgłaszają się coraz częściej rodziny chorych sopocian, z opieką nad którymi nie potrafią sobie poradzić. Przyczyną jest złożoność choroby, komplikacje, ból, który trudno uśmierzyć. Takie osoby bezwzględnie powinny znaleźć się w specjalistycznej placówce, pod opieką wykwalifikowanej i troskliwej kadry medycznej. Dobrze, by ta placówka była w niewielkiej odległości od rodzin, przyjaciół i znajomych, bo częste odwiedziny bliskich mają ogromny wpływ na proces rekonwalescencji i utrzymywanie więzi - wyjaśnia.

Pierwszy geriatryczny szpital w województwie otwarty


Obecnie osoby wymagające pobytu w ZOL kierowane są do ośrodków poza Sopotem, nie tylko w Gdańsku czy Gdyni, ale również do Prabut, Nowego Dworu Gdańskiego czy Sztumu.

- Z tych potrzeb, oraz w odpowiedzi na postulaty środowisk seniorów, zrodziła się konieczność budowy w naszym mieście Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, który stacjonarnie, całodobowo i profesjonalnie zajmie się przewlekle chorymi sopocianami - mówi Dyksińska. - Dzięki temu - w oparciu o działający już Dom Pomocy Społecznej i Centrum Opieki Geriatrycznej oraz o planowany ZOL - sopocianie zyskają kompleksowy zespół opieki nad osobami przewlekle chorymi, starszymi oraz wszystkimi potrzebującymi specjalistycznej opieki - podkreśla.

W poszukiwaniu godności chorego człowieka


Nowy Zakład Opiekunczo-Leczniczy dla sopocianPlacówka miałaby się mieścić w sąsiedztwie sopockiego Domu Seniora i w przyszłości mogłaby odciążyć DPS, przejmując pensjonariuszy kwalifikujących się do leczenia szpitalnego. Planowany obiekt byłby przeznaczony dla 30-60 chorych. Budynek miałby podobną wysokość do DPS - do 15 m - i zająłby powierzchnię około 2,5 tys. m kw.

Rada Miasta Sopotu podjęła w 2017 roku decyzję o rozpoczęciu prac nad zmianą planu miejscowego, co stworzy możliwość budowy w przyszłości Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Po uzyskaniu stosownych uzgodnień, m.in. wojewódzkiego konserwatora zabytków, nastąpił kolejny etap zmiany planu - czyli wyłożenie do publicznego wglądu projektu planu miejscowego, pozwalającego na wybudowanie ZOL.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu wschodniego fragmentu osiedla "Mickiewicza" wraz z prognozą oddziaływania na środowisko jest dostępny w dniach od 20 stycznia 2020 r. do 14 lutego 2020 r. w siedzibie Urzędu Miasta Sopotu (Wydział Architektury i Urbanistyki), przy ul. Kościuszki 25/27, pokój nr 107, w godzinach: w poniedziałki od 10 do 18, a od wtorku do piątku od godz. 10 do 14.

W celu umożliwienia udziału mieszkańców w opracowaniu projektu planu w poniedziałek, 27 stycznia, o godz. 16 w siedzibie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Mickiewicza 49(wejście od strony lasu), odbędzie się dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projektach planu. Władze kurortu zapraszają do udziału w nim wszystkich mieszkańców.

Opinie (21) 1 zablokowana

 • Brawo Sopot,

  • 14 5

 • ZOL-e to niestety konieczność w naszym starzejącym się społeczeństwie. (1)

  Pomimo szczerych chęci bliscy rzadko są w stanie zapewnić kompleksową opiekę starszemu członkowi rodziny, zwłaszcza w tych najtrudniejszych ostatnich miesiącach życia.

  • 24 3

  • Źle to zabrzmi, ale liczę na to, że nim będę stary...

   ... to zmienią prawo na tyle bym mógł decydować czy chce dalej wegetować we własnym sosie, czy zastrzyk.

   • 23 5

 • Zapytajcie prezydenta

  Co jeszcze ma powstać,w tej kameralnej okolicy, niedługo hałas deweloperka skończy się idylla ciszy i spokoju dla mieszkańców a przecież niedawno otwarto szpital geriatryczny nie można było tam wybudować dodatkowego budynku dla tych celów

  • 15 8

 • Iestem dwa lat po (3)

  po udarze. Zeby było weselej to zajmuje się ojcem (95lat) i wiem z autopsji jak wygląda tzw opieka nad staruszkami. Czegoś takiego nie ma. Mamy tylko eutanazje przez zaniechanie w różnej postaci Ja sam nie mogę się nigdzie doprosić o pomoc w załatwieniu kabiny prysznicowej. Nie wspomne o windzie bo byłby to niewyobrażalny luksus MOPR? Wolne żarty Gdy słyszę o nich przypomina mnie sie dowcip z epoki gierkowskiej o facecie biegającym po budowie z pustą taczką. Tak więc zaoszczędżcie czytelnikom czytania takich bzdetów o tym jak to się w tym mieście za które kiedyś nikt nie chciał umierać ktoś się przejmuje losem starszych ludzi Bo jedyne co macie do zaoferowania to opieka taka aby osoba w podeszłym wieku nie odchodziła z tego świata tonąc we własnych ekskrementach. Za odpowiednią opłatą No jakżeby inaczej Oczywista

  • 27 4

  • tylko nie koło mnie!

   tylko nie kiolo mnie

   • 1 4

  • taka prawda, jak nie masz zaangażowanej rodziny to o godnej starości możesz zapomnieć...

   • 8 0

  • Bardzo ci współczuję.Wiem dokładnie jak wygląda sprawa opieki.Niestety,ale w naszym kraju możesz liczyć tylko na siebie.Taka prawda.

   • 4 0

 • Sopot to jeden wielki ZOL

  Nie ma co budować

  • 12 3

 • ja nie rozumiem prezydenta Sopotu (3)

  mieszkam i płacę podatki w Sopocie / przeprowadziłem się " do kurortu " w 1999 r. / - dlaczego boję się wyjść w nocy na pociąg na peron bo po drodze mijają mnie grupy wulgarno-naćpanych -pijanych młodo ludzi , w weekend na moniciak wieczorem .... zero policji , zero straży miejskiej - nie widać nie czuję się tu bezpieczniej za to nad ranem widzę sopot jak po demolce , świeże ślady oddania moczu na tynkach budynków , setki małpek , syf a'la ibiza - jaki to kurort ? gdzie są władze miasta i kto tym zarządza , dworzec pkp po remoncie - peron wyłożony kostką gdzie idąc na ranne pendolino budzę ludzi wkoło peron - peron jest dla pasażerów czy dla bruku ? większość ma walizki na kółkach co za problem było zrobić gładką powierzchnię ? nie działające tablice informacyjne np. wczoraj to SOPOT jest kurortem / balangownią jest / wstyd mi że oprawa tego miasta jest tak skandaliczna i nieprzyjazna dla nas mieszkańców też , sopot centrum - centrum handlowe pepco i rossmann taki wybór sklepów mają prowincjonalne stacje a nie " kurorty " i pół powierzchnii jest pusta ... , nie ma żadnej kontroli - tunel na Marynarzy dziesiątki rowerów jedzie mimo zakazu gdzie jest straż Miejska to jest mega nagminne , nie wspomnę o Monciaku ...

  • 25 4

  • Czlowieku, gdzie interpunkcja? Tego bełkotu nie da sie czytac.

   • 3 3

  • Trudny wybór

   Im człowiek starszy tym trudniej o zmiany lub przystosowanie sie do zmian. Sopot ma bardzo wysokie notowania jako lokalizacja. Kiedyś to był kurort i miejscowość prestiżowa a obecnie, zwłaszcza dla starszych i szukających spokoju miejsce uciążliwe na podobieństwo Zakopanego.
   Może warto się przenieść póki jeszcze ta wartość rynkowa jest wysoka. Bo gdy ludziska zaskoczą ,że jest to miejsce mało przyjemne, wartość zacznie spadać...

   • 1 2

  • Też tu mieszkam od 99r

   I nie mogę potwierdzić twoich słów. Nie boje się chodzić wieczorem, miasto wypieknialo a policję spotykam nader często. To samo widzi moja rodzina gdy mnie odwiedza. A mając tyle lat ile mam to z imprezy wracam taxi, a pijani w każdym mieście sikają i przestań czepiac się Sopotu

   • 2 2

 • A to ci ciekawostka. Gdański ZOL jest dla mieszkancow Gdanska, okolic, woj. pomorskiego itd. a sopocki bedzie tylko dla sopocian? Buahahahaha

  • 7 1

 • a Trojmiasto.pl (1)

  To się pyta czy odpowiada?

  • 2 0

  • Zaniedbania trojmiasta

   Kradli dotacje na swoje domy nie myśleli o ludziach

   • 0 0

 • brawo (1)

  Widze , ze Sopot zaczal dbac o starszych ludzi , brawo za szpital geriatryczny , ciesze sie ze bedzie wieksza pomoc dla obłożnie chorych ,
  A moze pomyslec o domu dla starszych ludzi o charakterze Społdzielni , cos takiego jak w Gdyni na witominie Za Falochronem . Bylam tam z wizyta w znajomej i naprawde jestem pod wrażeniem . Nie bede sie rozpisywa jak to dziala i jak tam sie dostac , ale w Sopocie , dla Sopociakow zakochanych w swoim miescie taki do bylby wielkim ulatwieniem na stare lata . Sama z checia tam bym sie przeprowadzila .

  • 8 2

  • Szpital w którym nie ma pacjentów prawie wogile, pusto jest , tyko kilka osób, widać to z naszych okien6, w oknach szpitala winny byc rolety

   • 0 0

 • Opiekuje się terminalnie chorym członkiem rodziny. Mogę sobie na to pozwolić bo jestem na emeryturze i jestem m.innymi pielęgniarką. Z racji ciężkiego stanu zdrowia często korzystamy z SOR. Pierwsze słowa lekarza to ,,,kandydat do Zolu?Współczuje ludziom którzy nie mają asertywnych członków rodziny którzy się nimi zaopiekują bo ZOL jest potrzebny . Rodzina musi pracować zeby utrzymać się na powierzchni i egzystować przy takiej drożyżnie.

  • 13 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje