• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

O psychikę trzeba dbać

Izabela Małkowska
10 października 2012 (artykuł sprzed 10 lat) 
O zdrową psychikę trzeba tak samo dbać jak o sprawne mięśnie czy stawy, ale wizyta u psychiatry wciąż jest traktowana jako stygmat. O zdrową psychikę trzeba tak samo dbać jak o sprawne mięśnie czy stawy, ale wizyta u psychiatry wciąż jest traktowana jako stygmat.

Czym jest choroba psychiczna? Niełatwo podać tu jasną definicję. Współczesna psychiatria podaje wiele jej typów, różniących się między sobą rodzajem objawów, ich nasileniem czy długością trwania. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, obchodzony 10 października, ma ten problem przybliżyć.Uważa się, że choroby psychiczne w naszym wieku wyjdą na czoło wszystkich chorób, czyli, że staną się one głównym problemem medycznym - mówi dr Pankiewicz. Uważa się, że choroby psychiczne w naszym wieku wyjdą na czoło wszystkich chorób, czyli, że staną się one głównym problemem medycznym - mówi dr Pankiewicz.
Często określane jako psychozy, powodują dezorganizację zachowania i ogólnej sprawności umysłowej, charakteryzują się upośledzeniem oceny rzeczywistości. W czasie ich trwania nierzadko występują urojenia, omamy, zaburzenia zachowania.

Do najczęstszych rodzajów chorób psychicznych należą zaburzenia nastroju, lękowe oraz schizofrenia. Najczęściej rozpoznawanym problemem emocjonalnym jest depresja, a jej charakterystyczne objawy to przygnębienie, spowolnienie myślenia, zmniejszona zdolność odczuwania przyjemności, obniżona aktywność fizyczna, poczucie winy, braku nadziei oraz zakłócenia snu i apetytu.

- Choroba psychiczna określana profesjonalnie, jako psychoza występuje wtedy, gdy mamy do czynienia z tzw. objawami jakościowymi (omamy, urojenia), w odróżnieniu od ilościowych (lęk, podwyższenie lub obniżenie nastroju) - mówi dr n. med. Piotr Pankiewicz, specjalista psychiatra, ordynator Dziennego Oddziału Nerwic Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Te pierwsze nie występują u ludzi normalnych, a te ostatnie mogą u nich występować. Nie jest prawdą, ze 25 procent społeczeństwa cierpi na choroby psychiczne. Można przyjąć, że taki proc. społeczeństwa jest zaburzony psychicznie, a to jednak istotna różnica. Takie dane podaje Światowa Organizacja Zdrowia(WHO) na progu XXI wieku. Uważa się, że choroby psychiczne w naszym wieku wyjdą na czoło wszystkich chorób, czyli, że staną się one głównym problemem medycznym. Wnikliwa obserwacja rzeczywistości zdaje się potwierdzać takie stanowisko.

W średniowieczu panowało przekonanie, że do nietypowych zachowań zmuszają człowieka złe duchy, ciemne, nieznane moce. Pod koniec XIX wieku, wraz z wprowadzeniem mikroskopu, stwierdzono odmienności w budowie i funkcjonowaniu mózgu osób chorych. Powstało też podejście psychologiczne, według którego przyczyną zaburzeń psychicznych mogą być wpływy środowiska - od okresu dzieciństwa, po dorosłość.

- Trudno z pełną odpowiedzialnością wyrokować, gdyż nie są to sprawy do końca zbadane, ale przeżycia człowieka mają z całą pewnością istotny wpływ na jego zdrowie psychiczne - mówi dr Pankiewicz. - Świadczą o tym choćby nasze codzienne doświadczenia, do których się w tym momencie odwołuję. Silne przeżycia, choćby w czasie wojny, klęsk żywiołowych, osobiste dramaty itp. oddziałują na naszą psychikę i pozostawiają niezatarty ślad. Drugi niezwykle ważny czynnik, to genetyka. Jest już raczej powszechnie wiadome, że większość chorób psychicznych jest uwarunkowana genetycznie. Przynajmniej, jeśli chodzi o predyspozycję do zapadania na nie. Prof. Kazimierz Dąbrowski pisał o tzw. czynniku trzecim, czyli o osobistej reakcji konkretnej osobowości na to, o czym powiedziałem powyżej, czyli powinniśmy się wystrzegać determinizmu. Bardzo dużo zależy od nas samych i od tego, co z tym zrobimy.

Często spotykanym błędnym wyobrażeniem dotyczącym choroby psychicznej jest przekonanie, że jest ona wynikiem upadku moralnego, osobistej słabości lub braku silnej woli. A choroby psychiczne dotykają zarówno mężczyzn, jak i kobiety, ludzi inteligentnych, wykształconych, niepełnosprawnych intelektualnie, samotnych, jak i żyjących w związkach. Na zachorowalność nie ma też wpływu status materialny. Tak naprawdę zachorować może każdy z nas.

- Rzeczą bardzo ważną jest stosunek do chorych psychicznie i osób zaburzonych psychicznie - mówi dr Pankiewicz. - Ten stosunek winien być nacechowany humanitaryzmem i zrozumieniem. Wraz z socjologiem, profesorem Januszem Erencem, zbadałem na Pomorzu stosunek do chorych psychicznie i osób niepełnosprawnych psychicznie. Wykazały one między innymi niski poziom wiedzy i świadomości na ten temat. Jest to zjawisko szkodliwe i brzemienne w negatywne skutki. Trzeba jednak przyznać, że powoli ten stosunek się zmienia. Inicjatywy tego typu sprzyjają pozytywnie tym potrzebnym zmianom.

Na szczęście działalność w kierunku uświadamiania społeczeństw na temat chorób psychicznych zatacza coraz szersze kręgi. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (World Mental Health Day) po raz pierwszy zorganizowano 10 października 1992 roku. Jego działalność z ramienia Światowej Organizacji Zdrowia Psychicznego zainicjował sekretarz generalny organizacji Richard Hunter. Co roku w tym dniu zwraca się uwagę na konkretny problem czy zjawisko związane z chorobą umysłową. Obecny dzień solidarności z osobami chorymi psychicznie odbywać się będzie pod hasłem "Zestarzeć się u siebie".

- Poświęcamy szczególnie uwagę seniorom chorującym psychicznie - mówi dr Andrzej Cechnicki, krajowy koordynator programu "Otwórzcie Drzwi". - Wszyscy kiedyś będziemy seniorami i chcielibyśmy z pewnością, żeby o nas nie zapomniano, abyśmy mogli uczestniczyć w życiu lokalnej wspólnoty, na ile pozwolą nam na to nasze ograniczenia. I o takie uczestnictwo osobom po poważnych kryzysach psychicznych jest trudniej. Poza tym odwraca się piramida wieku. Coraz więcej będzie osób starszych cierpiących na różne zaburzenia psychiczne i zespoły dementywne o różnym stopniu nasilenia. Tylko w najbliższych, w rodzinie i sąsiadach, we wsparciu organizacji pozarządowych jest nadzieja na solidarną sieć. Czyli razem, a nie w samotności i to szczególnie w tych późnych latach. To ma nam przypominać nasz Dzień Solidarności obchodzony w wielu miastach całego kraju.

Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Kryzysami Psychicznymi "Przyjazna Dłoń" od 2002 organizowało Ogólnopolski program "Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi". Dzień zaczynał się otwarciem symbolicznych Drzwi do Tolerancji. Z czasem utworzył się trójmiejski komitet organizacyjny, w którego skład weszły inne organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni - SIN, Stowarzyszenie "Nadzieja dla Rodziny", Filia Pomorska Sekcji Psychiatrii Środowiskowej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

- Istotą obchodów tego dnia jest przełamywanie stereotypów i uprzedzeń wobec osób chorujących na schizofrenię i zapobieganie dyskryminacji i wykluczeniu tych osób z życia społecznego - mówi Jerzy Tokaj ze Stowarzyszenia na rzecz osób z kryzysami psychicznymi "Przyjazna dłoń". - Dzień ten jest okazją do prezentacji twórczości osób chorujących. Pokazuje, że ich odmienność i wrażliwość nie musi prowadzić do  izolacji. Ma też uwrażliwić opinię społeczną na zjawisko  stygmatyzacji tych osób. Stwarza sposobność do dialogu z osobami  dotkniętymi chorobą i ich rodzinami. Daje szansę na  wymianę doświadczeń i informacji na temat form pomocy osobom chorym i inspiruje ich do samoorganizowania się i samopomocy.

Tegoroczne trójmiejskie obchody rozpoczęto 7 października mszą w kościele pw. św. Jerzego w Sopocie, w intencji chorych i ich rodzin  Po mszy odbyło się przejście przez symboliczne "Drzwi do Tolerancji",  happening uliczny Słowa Leczą Słowa Ranią oraz wystawa plenerowa i koncert oraz panel dyskusyjny "Zestarzeć się u siebie", a także projekcje filmów: "SCHIstoria" - opowieść o ludziach z historią i Akcja Róża od św. Walentego. 10 października odbędzie się seminarium z udziałem przedstawicieli instytucji i organizacji działających na rzecz osób po kryzysach psychicznych "Zestarzeć się u siebie"  Godz. 10.00 - 14.00 Sala Herbowa Urząd Miasta Sopotu, zgłoszenia: s.rosicka@ekspresja.org

Opinie (38) 4 zablokowane

 • Każdy z nas ma jakieś odchyły ... (2)

  • 31 1

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • Nie prawda ja nie mam AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAvSABAETNETGNNEGmkmkl;

   • 4 3

 • Taaaa............a ile trzeba czekać na wizytę u psychiatry. (2)

  Podczas oczekiwania zwariować można do końca.

  • 34 1

  • Najpierw to trzeba w ogóle

   być ubezpieczonym, co wbrew pozorom nie jest już obecnie normą (nawet w przypadku osób pracujących).

   • 2 0

  • osoba starsza

   W artykule jest mowa o osobach starszych cierpiących na choroby psychiczne. W najbliższej rodzinie mam przypadek, że taka osoba na starość ma trudnośći z chodzeniem przez co nie wychodzi z domu, a żaden psychiatra na NFZ do niej nie chce przyjść na wizityę. Trzeba mieć przecież końskie zdrowie żeby korzystać z nfz-towych usług nawet w sile wieku. Powiecie, że jest alternatywa w postaci prywatnego lekarza, ale akurat osoba chora psychicznie często nie ma świadomości choroby i woli wydawać pieniądze na leczenie innych chorób nawet tych urojonych. Kto oglądał film 'lęk wysokości' ? Bardzo realistycznie to było ujęte.

   • 0 0

 • Na początek (1)

  należy odstawić TVN w całości, a później stopniowo pozostałe media. Jak nic się poprawi to wtedy już czas na psychiatrę...

  • 45 3

  • oddaj fartucha

   • 11 0

 • to ja polecam Panią psycholog (2)

  ciężko się do niej dostać bo przyjmuje ( w Gdyni ) tylko kilka dni w tygodniu.. a ludzie przyjeżdżają do niej z każdej części trójmiasta..
  Jest świetna.. i korzysta z najnowszych technik.. polecam!
  Anna Olszewska - na stronie jest kontakt do niej http://www.guiders.pl

  • 3 43

  • .... (1)

   kochana, wiem że ciężko z pracą w tych czasach ale nie sądzisz że nie jest to odpowiednie miejsce na reklamę :) ?

   Nie mówię tego złośliwie ale szczerze psycholog to zawód bez przyszłości. Jeśli ktoś jest chory lub zaburzony to potrzebny jest LEKARZ.

   • 1 3

   • to z reklamą było do pani anny olszewskiej

    • 0 0

 • recepta na 100% sprawną psychę: (6)

  wyrzuć telewizor - teraz jest okazja, bo przechodzimy na przekaz cyfrowy - zaoszczędzisz na dekoderze lub na nowym tv, radia słuchaj tylko w necie - tam gdzie jest tylko muza, nie czytaj gazet itp itd zamiast tego spraw sobie psa i chodź z nim na spacery niezależnie od pogody.

  • 57 2

  • dobre, popieram w całości

   • 5 1

  • popieram! (3)

   po przeprowadzce, nie kupiłam od razu telewizora, a po paru tgodniach zauważyłam, że nie jest mi potrzebny, i że czuję się lepiej bez tego urządzenia :-), i tak już 2 lata minęły, zachęcam wszystkich do tego samego!

   • 11 1

   • + oszczędności na obonamencie (2)

    • 6 0

    • I tacy potem idą do wyborów, niedoinformowani

     Dlatego w Polsce jest jak jest.

     • 2 7

    • he he he

     • 0 0

  • gazety i ksiązki

   gazety czytaj jak najbardziej, ale nie jedną " wybraną" tylko kilka dobrych, i oczywiście polecam ksiazki w każdej postaci:)

   • 1 0

 • (1)

  rzeczywiscie w społeczeństwie brak świadomości jak poważną i dezorganizującą (lub wręcz uniemożliwiającą) codzienne życie jest depresja...
  a media się tylko ten stan potęgują, nadużywając tego określenia na każde pogorszenie nastroju czy smutek...

  • 13 1

  • ale nie ma w depresji omamów i urojeń, więc nie jest chorobą

   - patrz wypowiedź dr.n.med.

   • 2 2

 • zachęta do dyskusji (4)

  A jak uważacie?Czy nasze społeczeństwo jest zdrowe psychicznie? Jeśli tak albo nie to dlaczego? Co na to wpłynęło i wpływa? Ciekawe co na ten temat sądzicie?

  • 1 0

  • Nie ma czegoś takiego, jak społeczeństwo zdrowe psychicznie

   część społeczeństwa może cierpieć na jakieś zaburzenia, ale nie można o tym mówić w odniesieniu do całości.

   • 2 0

  • ciężko z tym zdrowiem (1)

   Polacy są bardzo obciażeni psychicznie, co nie wpływa na ich zdrowie, żyją w ciągłym stresie:
   - w pracy straszą zwolnieniami
   - w drodze do pracy kierowcy-wariaci krzyczą na kierowców stojących w korku, że wolno jadą
   - w domu żona/mąż jęczy, że mało pieniędzy na życie czy nowe meble
   itd

   Kiedy człowiek przez ileś lat tak ma codziennie lub b. często to po prostu psychika przestaje sobie z tym radzic

   • 6 1

   • ach jo ...

    • 6 1

  • Ajak uważacie

   W świecie gdzie odrzuciło się Bożą prawdę o nas samych gdzie uważa się,że coś takiego nie istnieje nie trudno się dziwić,że społeczeństwo jest chore psychicznie.Stan takiego społeczeństwa doskonale opisuje List do Rzymian znajdujący się w Piśmie Świętym-Bibli

   • 1 0

 • Nie przejmować się niczymn, robić co można zrobić.

  Wierzyć w Boga.

  Allelujah!

  • 7 3

 • zamiast placic kupe szmalu za wizyte u psychiatry lepiej dac kieszonkowe studentce :)

  młode ładne zgrabce poszukujące sponsor zadbają o twoja psychikę :)

  • 4 4

 • dzięki

  Pierwszy od długieeeeego czasu artykuł medyczny w Trójmieście zrozumiały dla Kowalskiego.

  • 4 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Grupa wsparcia dla osób z niepłodnością

spotkanie, spotkanie

Konferencja Farmacji Szpitalnej

konferencja

Boisz się porodu? Okiełznaj emocje w ciąży z psychologiem

wykład, warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane