Wiadomości

Nowy mammograf i lepsze diagnozowanie raka piersi. Mamma Centrum po remoncie

Elzbieta Porebska (Pracownia Diagnostyki Obrazowej WCO) oraz dr Małgorzata Kanas (Centrum Diagnostyki Obrazowej WCO) przy nowym mammografie.
Elzbieta Porebska (Pracownia Diagnostyki Obrazowej WCO) oraz dr Małgorzata Kanas (Centrum Diagnostyki Obrazowej WCO) przy nowym mammografie. fot. Ewa Palińska/Trojmiasto.pl

Blisko 2 mln zł przeznaczono na zakup nowoczesnego mammografu i remont Ośrodka Diagnozowania i Leczenia raka piersi - Copernicus Mamma Centrum w Gdańsku. Ośrodek, który otworzono w piątek po niemal rocznej przerwie zapewnia kompleksową i zintegrowaną opiekę od początku procesu diagnostycznego poprzez leczenie i następnie kontrole, a z jego pomocy może skorzystać każda pełnoletnia kobieta.Czy wykryłe(a)ś u siebie kiedyś guzek w piersi?

tak i niezwłocznie zgłosiłe(a)m się z tym do lekarza 38%
tak, ale to w moim odczuciu nic poważnego, więc nie widzę potrzeby konsultowania się z lekarzem 8%
nie, choć badam się regularnie 18%
nie, ale nie badam się systematycznie 19%
nie badam się sam(a), ale chciał(a)bym się tego nauczyć 8%
nigdy się sam(a) nie badałe(a)m i nie zamierzam tego robić 9%
zakończona Łącznie głosów: 84
Nowotwór piersi zajmuje pierwsze miejsce wśród chorób nowotworowych u kobiet, a liczba zachorowań ciągle wzrasta. Zgodnie z międzynarodowymi zaleceniami najlepsze efekty diagnostyczne i terapeutyczne zostają osiągane dzięki tworzeniu osobno wyspecjalizowanych ośrodków dedykowanych konkretnej jednostce chorobowej. Takim ośrodkiem jest Copernicus Mamma Centrum - ośrodek diagnozowania i leczenia chorób piersi znajdujący się przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 2 zobacz na mapie Gdańskaw Gdańsku.

Mammograf za milion złotych i odświeżone wnętrzaPrzez blisko rok w budynku przy ul. M. Skłodowskiej Curie trwał intensywny remont. Na poprawę warunków leczenia wpłyną jednak nie tylko odświeżone wnętrza, ale przede wszystkim nowy, kosztujący przeszło milion złotych mammograf z możliwością zastosowania tomosyntezy i wykonania badania mammografii spektralnej. Funkcja zdjęcia w 3D szczególnie przysłuży się młodym kobietom z trudną budową piersi lub obciążonym genetycznie.

- W klasycznym badaniu mammograficznym wykonując jedno zdjęcie otrzymujemy jeden obraz, na którym wszystkie struktury piersi nakładają się na siebie. Czasami czytelność takiego obrazu jest niewystarczająca i lekarz radiolog ma wątpliwości, czy to, co widzimy, jest patologią, czy tylko wynikiem nakładania się na siebie prawidłowych struktur piersi. Mammografia trójwymiarowa zamiast tego pojedynczego zdjęcia daje możliwość zrobienia serii zdjęć pod różnymi kątami, a dane z tych zdjęć, poddane obróbce komputerowej, pozwalają na uzyskanie bardzo wielu obrazów - informuje dr Małgorzata Kanas, radiolog z Wojewódzkiego Centrum Onkologii. - Wczoraj, jak policzyłam, u jednej pacjentki było tych obrazów ponad 140. Czułość takiego badania jest bardzo wysoka. Mówi się, że w 15 proc. przypadków nie musimy już wykonywać badań dodatkowych, niejednokrotnie biopsji - dodaje.
Mammografia spektralna to natomiast mammografia z kontrastem.

- Badanie to pokazuje unaczynienie patologiczne. Dożylnie podajemy pacjentowi środek cieniujący - taki sam, jakiego używa się w tomografii komputerowej - wyjaśnia dr Kanas. - Rozwijający się nowotwór piersi produkuje nieprawidłowe naczynia, a my te naczynia obrazujemy. Dzięki mammografii spektralnej możemy pokazać nie tylko główne ognisko nowotworu, ale niejednokrotnie bardzo drobne ogniska. Jest to bardzo istotne, żeby przed rozpoczęciem leczenia znać pełen zakres choroby. Chirurdzy bardzo lubią obrazy z mammografii spektralnej, bo pięknie widać, jaki jest przestrzenny układ ognisk, dzięki czemu mogą lepiej zaplanować zabieg operacyjny. Mam nadzieję, że ten sprzęt w doświadczonych rękach, a taki zespół mamy, zarówno jeśli chodzi o techników, jak i lekarzy radiologów, pozwoli nam na to, aby rozpoznawać nowotwór w jak najwcześniejszym stadium - zapewnia.

Blisko 15 tys. porad w niewiele ponad rokCopernicus Mamma Centrum powstało w lutym 2017 roku i od tego czasu udzielono tam blisko 15 tyś. porad, wykonano ok. 12 tys. mammografii, ponad 12 tys. USG piersi i 2,5 tys. biopsji. Niewątpliwym atutem takiego ośrodka jest wykwalifikowana kadra medyczna, którą Spółka Copernicus już posiada.

Pacjentki Mamma Centrum są objęte kompleksową i zintegrowaną opieką od momentu postawienia diagnozy poprzez leczenie i następnie kontrole. Podczas całego procesu leczenia znajdują się pod opieką tego samego, wybranego przez siebie lekarza prowadzącego. Takie postępowanie zapewnia zredukowanie stresu u pacjentki i buduje zaufanie do lekarza. Co więcej, każda potrzebująca tego kobieta zostaje objęta opieką interdyscyplinarnego zespołu terapeutycznego w sposób kompleksowy i zintegrowany.

Obecnie swoją pomoc pacjentkom oferują m.in.:

 • zespół lekarzy radiologów - specjalizujących się w opisywaniu badań mammograficznych i USG piersi, rezonansu magnetycznego oraz wykonujący każdy rodzaj biopsji,
 • zespół chirurgów onkologicznych - wykonujących pełen zakres zabiegów leczniczych i odtwórczych w obrębie gruczołu piersiowego,
 • zespół lekarzy onkologów klinicznych i radioterapeutów - specjalizujących się w leczeniu raka piersi,
 • zespół specjalistów rehabilitacji onkologicznej
 • zespół psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów doświadczonych w pomocy chorym onkologicznym,
 • specjalista z zakresu genetyki onkologicznej.


W ośrodku przeprowadzane są badania kontrolne u kobiet z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, badania ultrasonograficzne z zastosowaniem dopplera i elastografii, mammografia klasyczna za pomocą mammografu cyfrowego, a także mammografia spektralna i z zastosowaniem tomosyntezy. Pacjentki mogą liczyć również na wykonanie badania rezonansem magnetycznym, biopsji cienkoigłowej pod USG, biopsji gruboigłowej, biopsji stereo pod mammografem i USG.

Copernicus Mamma Centrum działa, podobnie jak Poradnia Chorób Piersi przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, według procedur zgodnych z Breast Unit. Jedynym ośrodkiem na Pomorzu certyfikowanym przez Międzynarodowe Towarzystwo Chorób Piersi jest póki co Gdyńskie Centrum Onkologii. Certyfikat taki gwarantuje, że w placówce stosowane są metody leczenia i procedury na najwyższym, światowym poziomie.

Opinie (8)

 • Gdańsk otwiera punkt gdzie robią badania i pomagają,

  zaś Gdynia centrum informacji o kolejkach do lekarzy, biuro u dewelopera, zatrudnienie 30 biurokratow. Był wczoraj artykuł. Gdynia chyba najbardziej absurdalne miasto w Polsce.

  • 10 5

 • (2)

  Nie robić mammografii tylko usg

  • 8 9

  • dlaczego piszesz takie bzdury nie majac wiedzy medycznej? usg robi sie tylko u mlodych dziewczat pozniej piersi maja inna budowe i zmiany w usg nie beda juz widoczne dlatego po 35 roku zycia robi sie mammografie

   • 1 3

  • Tylko v-scan technique

   Żadnych usg ani mammo

   • 0 0

 • Mammografia (2)

  Jakie usg? Po 40 r.ż. Mammografia jest o wiele lepszym badaniem diagnostycznym

  • 9 3

  • te badania się uzupełniają (1)

   to zależy, niektóre zmiany są lepiej widoczne na usg, na którym nie widać zmian wykrywanych mammografią, często te badania są uzupełniające, jeśli są wskazania, to należy wykonać oba , aby zdążyć na czas, dużo zdrowia życzę!

   • 6 1

   • owszem ale tylko jako uzupelnienie a nie oddzielnie

    • 1 0

 • mammografia

  Kobiety nie wiedzą jak robić samobadanie. Krępują się badania przez lekarza. Mammografia jest badaniem, które trzeba systematycznie wykonywać. Dlatego polecam Geneva Trust - fachowa obsługa

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje

Najczęściej czytane