• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nowy dyrektor szpitala na Zaspie: lekarze dostępni dłużej, będą nowe specjalności

Elżbieta Michalak
17 września 2013 (artykuł sprzed 9 lat) 
Piotr Wróblewski: - Przekształcenie szpitala za Zaspie w spółkę prawa handlowego nie przyniesie redukcji etatów. Zamierzamy tworzyć nowe oddziały, przeprowadzać remonty starych i poszerzać ofertę świadczonych usług. Piotr Wróblewski: - Przekształcenie szpitala za Zaspie w spółkę prawa handlowego nie przyniesie redukcji etatów. Zamierzamy tworzyć nowe oddziały, przeprowadzać remonty starych i poszerzać ofertę świadczonych usług.

Zmian, jakie przynieść może przekształcenie formy zarządzania Szpitalem Św. Wojciecha na Zaspie, boją się zarówno sami pracownicy, jak i pacjenci. W rozmowie z Piotrem Wróblewskim, pełniącym obecnie obowiązki dyrektora placówki, pytamy, co zmieni się w szpitalu po jego prywatyzacji.Elżbieta Michalak: Od niedawna pełni Pan obowiązki dyrektora Szpitala Św. Wojciecha na Zaspie. Kiedy dowiedział się Pan o możliwości objęcia nowego stanowiska?

Piotr Wróblewski: - W ostatniej chwili, dokładnie w piątek, kiedy dostałem propozycję od marszałka Mieczysława Struka, by pełnić przez najbliższe trzy miesiące obowiązki dyrektora szpitala na Zaspie. Byłem zaskoczony, zupełnie się tego nie spodziewałem. Wcześniej pełniłem funkcję zastępcy dyrektora ds. administracyjno-finansowych w Pomorskim Centrum Traumatologii im. M. Kopernika w Gdańsku. Obecnie jestem na urlopie bezpłatnym.

Zgodził się Pan przejąć wszystkie obowiązki dyrektora zupełnie z dnia na dzień?

- Tak, choć wiem, że nie będzie łatwo. Jestem tu przede wszystkim po to, by dopilnować, aby szpital normalnie funkcjonował. Moim drugim zadaniem jest dokończenie procesu komercjalizacji szpitala. To ogromna placówka, która ma swoje mocne i słabsze strony. Mam nadzieję, że we współpracy z personelem uda nam się dokładnie je rozpoznać i wykorzystać przy procesie przekształcenia.

Mówi Pan o komercjalizacji. Jakie argumenty przemawiają za spółką?

- Jest przynajmniej kilka powodów, dla których warto Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej (SPZOZ) przekształcić w spółkę. Pierwszym jest 8 mln zł, które zostaną przeznaczone na spłatę kredytu bankowego i tym samym uwalniają kwoty przeznaczone na comiesięczną spłatę tego kredytu. To ogromne pieniądze, które trudno zarobić. Po drugie, usprawnienie procesów decyzyjnych w szpitalu. Spółka pozwala elastycznie reagować na zapotrzebowanie rynku na świadczone usługi. Mam na myśli np. otwieranie nowego rodzaju świadczeń wykonywanych przez szpital, czy to przystępując do kolejnych konkursów w ramach kontraktów NFZ, czy reagując wprost na zapotrzebowanie rynku poprzez działalność komercyjną. Kolejną rzeczą jest przekazanie na własność do szpitala majątku, na którym ten szpital prowadzi działalność, czyli podniesienie wiarygodności kredytowej szpitala. To ułatwi dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania, tj. kredytu bankowego.

Owszem, z racji przekształcenia SPZOZ w spółkę, szpital pozyska 8 mln zł. Jednak prawo zabrania wykorzystania tych pieniędzy na spłacenie zobowiązań szpitala z tytułu dostaw i usług?

- Tak. Tę jednorazową dotację w wysokości 8 mln zł szpital może wykorzystać tylko na spłatę zaciągniętego wcześniej kredytu.

Wspomniał Pan też o możliwości bardziej elastycznego podejścia do świadczonych usług? Co ma Pan na myśli?

- Projekt ustawy o działalności leczniczej daje możliwość prowadzenia ubezpieczeń medycznych, tworzenia pakietów, czego SPZOZ-y nie umożliwiają. To przecież dodatkowe źródło finansowania. Poza tym, kto może zapewnić lepszą dostępność do tych usług, jak nie szpital, który w swojej strukturze posiada szpitalny oddział ratunkowy?

Czy w związku z przekształceniem szpitala szykują się redukcje etatów lub likwidacje oddziałów?

- W myśl prawa, zwolniona będzie przynajmniej jedna osoba - dotychczasowy dyrektor szpitala. Czyli w tym przypadku moja osoba. W to miejsce zostanie powołany zarząd. Do czasu przekształcenia nie planuje się więc żadnych dodatkowych zwolnień, szpital, zgodnie z wytycznymi, jakie dostałem z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, ma normalnie funkcjonować. Jeśli chodzi o drugą część pytania, nie mamy w planach żadnych likwidacji.

Do czasu przekształcenia? A co później?

- Później będzie zapewne podobnie, po to powołuje się szpital, by realizował swoje cele statutowe. By leczył, a tego nie da zrobić się bez personelu, lekarzy, pielęgniarek, czy administracji.

Co, w związku z komercjalizacją, zmieni się z punktu widzenia pacjentów?

- Nie zmienia się dostępność do usług szpitalnych dla pacjenta. Nadal w ramach kontaktu z NFZ pacjenci będą przyjmowani bezpłatnie. Ważne jest jednak to, że stale podnoszona będzie jakość udzielanych świadczeń. Będziemy podejmowali działania, które usprawnią funkcjonowanie szpitala, w szczególności te związane z obsługą pacjenta.

Czy pacjenci będą musieli płacić za świadczone usługi medyczne, za które nie płacili dotychczas?

- Nie. To wynika wprost z ustawy. Kontrakt z NFZ gwarantuje dostęp do darmowych usług medycznych osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym.

Możliwe jest, że w szpitalu powstaną prywatne gabinety lekarskie, świadczące usługi medyczne odpłatnie?

- Być może. Muszę poznać ten szpital i we współpracy z personelem zobaczymy, jakie działalności można poszerzyć i o jakie usługi. Jeżeli się na to zdecydujemy, to oczywiście zachowamy darmową dostępność do usług medycznych, zagwarantowaną pacjentom przez kontrakt z NFZ. Możemy też poszerzyć godziny pracy poszczególnych gabinetów. Jeśli np. gabinet okulistyczny w ramach kontraktu NFZ miałby być otwarty pięć godzin w ciągu dnia, to kolejne pięć mógłby świadczyć usługi odpłatne. Oczywiście, mogą się też pojawić w szpitalu specjalności, które do tej pory tu nie występowały.

Na jaką kwotę zadłużony jest obecnie szpital na Zaspie?

- Nie wiem dokładnie, jednak z tytułu dostaw towarów i usług będzie to kwota ok. 40 mln zł, z tego 10 mln zł wymagalnych, czyli natychmiastowe do zapłacenia.

Szpital starał się o kredyt na pokrycie zobowiązań wymagalnych, czyli tych 10 mln zł. Dlaczego Pana zdaniem go nie otrzymał?

- Zapoznaję się obecnie z sytuacją finansową placówki. Wiem tylko, że procedura trwa. Nie znam jeszcze szczegółów tego postępowania, ani tego, na co przeznaczony miałby zostać ten kredyt. Na pewno zajmę się tą sprawą, bo środki z kredytu będą tu bardzo potrzebne.

Jaki ma Pan plan działania na najbliższe dni?

- Dzisiaj odbyłem już dwa spotkania, z ordynatorami oddziałów i z pielęgniarkami oddziałowymi. To osoby, które najlepiej znają bolączki i silne strony szpitala. Będę też zapoznawał się z bieżącymi materiałami szpitala. W środę zaplanowałem kolejne spotkanie, tym razem z zarządami organizacji związkowych i z kierownikami oraz osobami funkcyjnymi z działu administracyjnego i gospodarczego. Wierzę, że te cztery główne spotkania pozwolą mi zapoznać się z personelem i rozpoznać sytuację.
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (53) 2 zablokowane

 • PO-lityka miłości i tanie państwo... (2)

  A Ty się pacjencie lecz gdzie chcesz,byle nie na NFZ

  • 49 7

  • LECZENIE

   A gdzie prywatnie ? za co jak wszystko drożeje

   • 4 1

  • Posłanka Sawicka

   już dawno odkryła karty, a naród nie uwierzył i ....... zażyczył sobie powtórnie rządy jedynie słusznej partii

   • 7 1

 • Te szpitale w Polsce to i tak 100 lat do tyłu i ta arogancka i nieprzyjemna obsluga oraz personel (6)

  mieszkam w Nowym Jorku i tam szpitale przypominają te z cywilizowanych krajów

  • 18 42

  • To niby czemu Polonusy jeżdżą z N.Y leczyć się w Polsce? (4)

   Nawet by wstawić zęby opłaca im się przylecieć do Polski

   • 28 2

   • mam rodzine czy mieszkam i wiem? (3)

    bo ja mam rodzine tu i tam i jeszze dalej co nie oznacza ze to co mowia jest prawda. Koszt biletu to ok 800 dolarow plus koszt zrobienia zeba w polsce to kolejne 100-1000 dolarow! Dalej myslisz ze w NY jest drozej?

    • 1 1

    • (2)

     a wiesz o tym ze opieka medyczna w usa jest jedna z najdrozszych na swiecie? dlatego jest taka sprawna

     • 5 0

     • czy opieka medyczna musi byc droga(prywatna) zeby byla sprawna? (1)

      we francji,austrii i niemczech jest publiczna i tez sprawna, wiec jak to jest?

      • 2 0

      • tam lekarze nie biorą w łape

       za miejsce na oddziale.Pracują w tym upadającym szpitalu a każdy ma super fure i nie raz po dwa domy.

       • 1 0

  • od kiedy to sluzba zdrowia z usa jest jakims wzorcem dla europy? nas powinno interesowac jak funkconuja systemy zdrowia w

   krajach europy zachodniej, tam sa wzorce

   • 10 1

 • do 12 państwowo po 12 prywatnie?

  Skad my to znamy?

  • 39 4

 • Kolejny etap prowadzący do eksterminacji niezamożnej, chorej części społeczeństwa (1)

  kto nami rządzi? Czy aby Polacy z przekonania?

  • 41 6

  • Wybraliście obecną władzę,

   teraz nie płaczcie...

   • 6 4

 • magiczne słowo "zapewne"...

  niby takie niewinne, neutralne, a jaka piękna furtka... ;-)

  • 33 2

 • srutututu majtki z drutu

  a potem na wizycie na NFZ do 12 dowiesz się, że żeby coś konkretnie móc powiedzieć, lekarz musi cię przyjąć w tym samym gabinecie, ale prywatnie po 12.... A zwolnienia części pracowników zawsze są przy prywatyzacji, a resztę zmuszą do przejścia na tzw. "kontrakty", czyli własną działalność gospodarczą, omijając dzięki temu przepisy dotyczące prawa pracy, w tym dopuszczanej ilości godzin pracy i wymaganego m-dzy nimi odpoczynku.... zapewne fajnie jest być operowany przez personel będący na dyżurze od np. 24 godzin.... powodzenia

  • 51 3

 • zobaczymy po jakims czasie,

  na razie to wszystko traktuję jak postulaty, w Tczewie w szpitalu też miało być nieziemsko ...

  • 30 0

 • To masakra, ze z dnia na dzien marszalek podejmuje tak wazne decyzje, a potem szuka sie ludzi (3)

  Jak juz wiedzieli, ze chca odwolac obecna dyrektor, a nie maja nikogo przygotowanego to mogli sobie darowac. W sumie mogli tez wziasc kogos z ulicy. Tez by sie zgodzil.

  Czy takie dzialanie nie jest na szkode spolki/szpitala i nie podpada pod paragraf?! Mimo wszystko, jak mleko sie rozlalo, to powodzenia nowemu dyrektorowi. Ale osoby podejmujace te decyzje niech pomysla nastepnym razem....

  • 28 5

  • (2)

   opinia kogoś kto nie wie o czym pisze.

   • 3 2

   • ale wie kogo "wziąść"

    • 1 0

   • Opinia kogos, kto mysli, ze wie, ale nie powie, bo nie

    • 1 1

 • lodziarnia (1)

  Maszyna do lodów cały czas w ruchu. Kto górą? he he he!

  • 28 2

  • Jak to, kto???

   Pani Sawicka!

   • 5 1

 • Dziwnie to brzmi '' Nowy dyrektor '' skoro wczoraj opisano ze to zastepca poprzedniego i tylko chwilowo jest!!!!!!!!!!!! (1)

  Do momentu wylonienia nowego !. Wiec czy juz ktos wie ze to bedzie nowy'' dyrektor przed konkursem na nowego dyrektora ?........Jeszcze nie bylo konkursu na dyrektora a juz wiadomo co bedzie pozniej :).......troche to niedorzeczne i wcale sie nie dziwie ze ludzie potem wszedzie sie maja prawo dopatrywac jakichs ukladow .

  • 21 6

  • Do czasu przekształcenia w spółkę szpitalem zarządza dyrektor, który jest powoływany na podstawie przepisów ustawowych dotyczących szpitali państwowych.
   W momencie przekształcenia w spółkę poprzedni dyrektor automatycznie traci stanowisko, a spółką zarządza zarząd spółki, który jest nadzorowany przez radę nadzorczą.
   Organy spółki wybierają właściciele spółki na walnym zgromadzeniu (S.A.) lub na zebraniu wspólników (Sp. z o. o.). Czasem zarząd jest wybierany przez radę nadzorczą, jeżeli otrzyma ona takie kompetencje.
   Nie ma w tym niczego nadzwyczajnego, ponieważ są to normalne działania oparte o prawo znane w cywilizowanym świecie.
   Prezes spółki i ewentualni pozostali członkowie zarządu mogą jednocześnie pełnić role dyrektorów odpowiedzialnych za konkretne sprawy i to określa regulamin organizacyjny przedsiębiorstwa-spółki. Taki regulamin przyjmuje zarząd, po zatwierdzeniu przez radę nadzorczą.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Fizjoterapeuta uroginekologiczny

80,00 zł
wykład, warsztaty, konsultacje

Studencka Konferencja Kardiologiczna

konferencja

Skonsultuj z Farmaceutą

konsultacje

Najczęściej czytane