• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe możliwości Oddziału Urologicznego w Szpitalu św. Wojciecha

Ewa Palińska
5 czerwca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Sala do zabiegów endourologicznych została wyposażona w sprzęt najwyższej jakości, dzięki czemu znacznie poszerzyła się oferta świadczonych w Szpitalu św. Wojciecha usług medycznych. Sala do zabiegów endourologicznych została wyposażona w sprzęt najwyższej jakości, dzięki czemu znacznie poszerzyła się oferta świadczonych w Szpitalu św. Wojciecha usług medycznych.

- Mamy najlepszy sprzęt, jaki jest obecnie produkowany. To bardzo ważna inwestycja nie tylko dla mieszkańców Trójmiasta, ale i całego Pomorza, bo znacznie skrócą się terminy przyjęć na zabiegi - mówi Arkadiusz Mikszewicz, kierownik Oddziału Urologicznego w Szpitalu św. Wojciecha. Oddziału przeniesionego do nowej, dobudowanej części szpitala. Na co jeszcze, oprócz skrócenia kolejek, mogą liczyć pacjenci?



W połowie maja w Szpitalu św. Wojciecha uroczyście otwarto nową, długo wyczekiwaną dobudówkę. W trzykondygnacyjnym budynku mieści się m.in. osiem sal operacyjnych, Oddział Urologiczny i Urazowo-Ortopedyczny na łącznie 68 łóżek. Oddziały zostały też wyposażone w nowoczesny sprzęt, jak np. urządzenie do pozaustrojowego utlenowania krwi ECMO, aparat do krążenia pozaustrojowego, defibrylatory i aparat USG. Koszt inwestycji to prawie 90 mln zł.

Kameralne otwarcie nowych oddziałów w szpitalu św. Wojciecha



Czy byłe(a)ś w ciągu ostatniego roku hospitalizowany(a)?

Inwestycja ważna dla całego Pomorza



Choć uroczyste otwarcie dobudowanej części szpitala, z uwagi na pandemię, miało charakter symboliczny, szefowie oddziałów wypowiadali się z wielką ekscytacją. To akurat dziwić nie powinno, jeśli weźmiemy pod uwagę nie tylko wysoki standard, ale i wyposażenie dobudówki.

- Przez mój odział przewija się ok. 3 tys pacjentów rocznie. Z tego 80 proc. to pacjenci onkologiczni. Ważną informacją dla nich jest to, że skróci się czas oczekiwania na zabiegi. Jest to możliwe dzięki temu, że zyskaliśmy nowoczesny blok operacyjny - mówi Arkadiusz Mikszewicz, kierownik Oddziału Urologicznego w Szpitalu św. Wojciecha.
Oddział Urologiczny na Zaspie może się pochwalić jednymi z najnowocześniejszych torów wizyjnych w Europie. Przesyłany obraz wyświetlany jest w technologii 4K. Oddział Urologiczny na Zaspie może się pochwalić jednymi z najnowocześniejszych torów wizyjnych w Europie. Przesyłany obraz wyświetlany jest w technologii 4K.

Dwie nowoczesne sale operacyjne



Oddział Urologiczny dysponuje dwiema nowoczesnymi salami operacyjnymi.  

- Jedna jest przeznaczona na duże zabiegi operacyjne otwarte. W drugiej przeprowadzamy zabiegi endourologiczne - opowiada kierownik oddziału. - Dzięki temu, że otrzymaliśmy laparoskopy w technologii 4 k, możemy wykonywać małoinwazyjnie duże zabiegi, jak np. prostatektomię radykalną czy usunięcie raka nerki. Operujemy bez otwierania powłok brzusznych, a obraz wyświetlany jest na znakomitej klasy ekranie. Tory wizyjne [układ optyczny umożliwiający przekazywanie obrazu, który widzi operator mikroskopu, na urządzenia zewnętrzne, jak np. monitor, telewizor, komputer - dop. red.] mamy tak multimedialne, że można do nich w zasadzie podłączyć każdą aparaturę. Są to jedne z najnowocześniejszych torów wizyjnych w Europie - przekonuje.  

Urolodzy w Trójmieście



Laser do przeprowadzania bezkrwawych operacji



Jeżeli chodzi o nowości w sali endourologicznej, to oddział szpitala na Zaspie, jako jeden z pierwszych w Polsce, posiada na wyposażeniu laser o dużej mocy, wykorzystywany głównie do zabiegów na gruczole krokowym.

- Jeśli operuje się metodą tradycyjną, są to zabiegi bardzo krwawe. Nasz laser umożliwia natomiast przeprowadzenie zabiegu niemal bez utraty krwi. Otworzyła się zatem furtka dla pacjentów obciążonych kardiologicznie, których metodą tradycyjną, ze względu na zagrożenie życia, nie można byo operować - tłumaczy dr Arkadiusz Mikszewicz. - Laser wykorzystujemy też do rozbijania złogów w pęcherzu, drogach moczowych, moczowodach i nerkach - dodaje.
Kolejną nowością, podnoszącą standardy leczenia, są giętkie ureterorenoskopy, które umożliwiają dotarcie - przez pęcherz - do każdego zakątka nerki, każdego kielicha przy kamicy kielichowej i precyzyjne rozbicie włóknem laserowym każdego kamienia.

- Sztywnym uroterorynoskopem nie mielibyśmy szans na dotarcie do takiego miejsca - zaznacza kierownik Oddziału Urologicznego na Zaspie. - Wcześniej stosowaliśmy inne metody, jak ESWL - układało się pacjenta na specjalnym stole i próbowano rozbić kamienie generowaną na zewnątrz energią uderzeniową. Z reguły pacjentów w ogóle nie kierowano na takie leczenie, bo kamienie były zbyt małe, choć powodowane nimi dolegliwości bardzo dokuczliwe. Teraz, dzięki tak precyzyjnemu dotarciu do każdego zakamarka nerki, pacjent na drugi dzień może wyjść do domu.

Biopsja fuzyjna i komfort jak w dobrym hotelu



Biopsja fuzyjna jest jedną z najnowszych i najbardziej skutecznych metod diagnostycznych w przypadku raka prostaty. Polega na precyzyjnym wycelowaniu igły biopsyjnej dokładnie w miejsce zajęte chorobą, którego lokalizację znamy dzięki wykonanemu wcześniej rezonansowi magnetycznemu. Badanie takie można było dotychczas wykonać w Trójmieście jedynie prywatnie, ale dzięki odpowiedniemu ultrasonografowi, jaki znalazł się na wyposażeniu Oddziału Urologii w Szpitalu św. Wojciecha, można wykonywać badania refundowane przez NFZ.

Do dyspozycji pacjentów przygotowano też komfortowe, dwu- i czteroosobowe pokoje z łazienkami i centralną klimatyzacją.

Miejsca

Opinie (36) 1 zablokowana

  • Okropny oddział, brak profesjonalnego podejścia do pacjenta

    Ten jeden parszywy urolog(mam nadzieje, ze będzie mógł przeczytać ta opinie),który nazwał mojego ojca prostakiem( bo śmiał wyrwać cewnik nieświadomie/ po rozległym zawale z uszkodzeniem mózgu)powinien stracić prawo wykonywania zawodu wiele lat temu.

    • 6 0

  • Polecam oddział urologii (1)

    Byłem tam niedawno lekarze najwyższy poziom szczególnie Pan Ordynator Arkadiusz Mikszewicz.Dziekuję za opiekę całemu zespołowi.

    • 2 0

    • termin oczekiwania

      czy ktoś się orientuje ile teraz średnio czeka się na zabieg? czy to są tygodnie czy miesiące?

      • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Najczęściej czytane