• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowatorski system identyfikacji pacjentów z mechanicznym wspomaganiem serca

ws
25 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Od listopada 2018 roku każdy tego typu chory otrzymuje opaskę święcącą w ciemności, na której widnieje informacja w języku polskim i angielskim: "PACJENT NA MECHANICZNYM WSPOMAGANIU KRĄŻENIA". Od listopada 2018 roku każdy tego typu chory otrzymuje opaskę święcącą w ciemności, na której widnieje informacja w języku polskim i angielskim: "PACJENT NA MECHANICZNYM WSPOMAGANIU KRĄŻENIA".

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku, ochrona podczas imprez masowych czy kontrola podczas wejścia do sądu czy innych instytucji - wszędzie pacjenci z mechanicznym wspomaganiem krążenia wzbudzają zainteresowanie ze względu na towarzyszące im urządzenie. Nie mają oni legitymacji - jak pacjenci ze wszczepionym kardiowerterem czy stymulatorem serca. Dlatego w Klinice Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK powstał nowatorski system identyfikacji pacjentów z mechanicznym wspomaganiem serca.



Pacjenci oczekujący na przeszczep serca żyją dzięki mechanicznemu wspomaganiu tego narządu. Zdarzają się sytuacje, gdy od chorego wymagany jest dowód potwierdzający funkcję urządzenia.

Pompa towarzyszy pacjentom z mechanicznym wspomaganiem krążenia w każdym momencie życia. Nie wszyscy jednak mają świadomość, jak istotne jest to narzędzie. Personel lotniska, obsługujący imprezy masowe, policja czy strażacy, a nawet ratownicy w karetce oczekują dokumentu potwierdzającego funkcję, jaką spełnia czarna torba.

Dlatego w Klinice Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego powstał nowatorski system identyfikacji pacjentów z mechanicznym wspomaganiem serca.

 Inspiracją do stworzenia opasek i kart była rozmowa z chorym. Pan Jerzy, nasz pacjent, miał problem z przejściem przez ochronę podczas spotkania.  Inspiracją do stworzenia opasek i kart była rozmowa z chorym. Pan Jerzy, nasz pacjent, miał problem z przejściem przez ochronę podczas spotkania.

Opaska i specjalna karta z danymi pacjenta



Od listopada 2018 roku każdy tego typu chory otrzymuje opaskę święcącą w ciemności, na której widnieje informacja w języku polskim i angielskim: "Pacjent na mechanicznym wspomaganiu krążenia". Oprócz opaski chory wyposażony jest w kartę, na której znajdują się dane pacjenta: imię i nazwisko, PESEL, a także numery telefonów alarmowych do VAD koordynatora. Co istotne, w karcie umieszczony został pendrive. Na nim umieszczono informacje na temat systemu, instrukcję obsługi urządzenia i postępowania w sytuacji zagrożenia życia. Plik z danymi pacjenta chroniony jest hasłem.

- Inspiracją do stworzenia opasek i kart była rozmowa z chorym. Pan Jerzy, nasz pacjent, miał problem z przejściem przez ochronę podczas spotkania, w którym brało udział wielu znaczących polityków. Jego czarna torba zaniepokoiła obsługę. Pacjenci ze wszczepionym kardiowerterem czy stymulatorem serca posiadają legitymacje swojego urządzenia, mogą je zaprezentować. W przypadku pompy tego brakowało - tłumaczy Aleksandra Stańska, psycholog i jednocześnie pomysłodawczyni projektu. - Stwierdziłam, że skoro staramy się poprawić jakość życia najbardziej, jak tylko możemy, to jeszcze coś warto by było dla naszych pacjentów zrobić. Tak, żeby czuli się bezpiecznie i funkcjonowali normalnie w społeczeństwie - dodaje.
W tworzeniu koncepcji uczestniczył Heart Team Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej: dr hab. n. med. Piotr Siondalski, dr n. med. Paweł Żelechowski, dr n. med. Magdalena Kołaczkowska, lek. Maciej Duda oraz VAD koordynatorzy: Iwona Podgórska, Danuta Formella i Renata Łęcka.

Od listopada 2018 roku w system identyfikacji pacjentów wyposażany jest każdy chory z mechanicznym wspomaganiem serca, do tej pory wydano dziewięć zestawów. Firma Medtronic, która sfinansowała produkcję opasek i kart identyfikacyjnych, planuje wprowadzenie ich w całej Europie.
ws

Opinie (5)

  • legitymacja (2)

    Posiadam stymulator od 2012r firmy Biotronik i nie posiadam,nie otrzymałem żadnej legitymacji.w 2012 r otrzymałem papierową książeczkę która siię niszczy.Lekarz robiąc testy stymulatora (co pół roku) ich nie honorują

    • 4 1

    • bo jestes slaby

      • 1 5

    • Ja też mam stymulator i tę książeczkę, która, jak dla mnie, jest pomyłką. Nie może być zalaminowana, wygląda bardzo niepozorne, nie mówiąc już o tym, jak szybko się niszczy. Nikt nie zdaje dobie sprawy jak ważne dla mnie zawiera informacje. Przydałoby się coś w podobnym stylu jak wspomniana w artykule opaska

      • 1 0

  • Brawo Ola :)

    • 0 0

  • Krok w dobrym kierunku

    ale przydaloby sie cos zunifikowanego, "miedzynarodowego" honorowanego na calym swiecie np. na lotniskach.
    Mozna by zaczac od UE.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Najczęściej czytane