Wiadomości

stat

Nowa porodówka UCK już działa. "Nie było dnia bez porodu"

Przenosiny neonatologii trwały dwa dni.
Przenosiny neonatologii trwały dwa dni. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Już dziewięć maluchów przyszło na świat na nowym Oddziale Położniczo-Noworodkowym w Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Jako pierwsza urodziła się dziewczynka, Maja. Oddział został już ostatecznie przeniesiony z dawnego budynku przy ul. Klinicznej. Teraz kobiety ciężarne, rodzące oraz świeżo upieczone mamy będą miały bezpieczne, komfortowe oraz intymne warunki.



W jakim wieku zdecydowałaś się na pierwsze dziecko?

przed 20 rokiem życia 4%
miedzy 20 a 25 rokiem życia 23%
miedzy 25 a 30 rokiem życia 40%
miedzy 30 a 35 rokiem życia 24%
miedzy 35 a 40 rokiem życia 7%
miedzy 40 a 45 rokiem życia 0%
po 45 roku życia 2%
zakończona Łącznie głosów: 2522
Klinika Położnictwa oraz Klinika Neonatologii zajmuje pomieszczenia na IV piętrze Centrum Medycyny Nieinwazyjnej.

W nowym budynku znajduje się 9-łóżkowy Oddział Izolacyjny, Oddział Położniczo-Noworodkowy, liczący 18 łóżek oraz Oddział Położnictwa Aseptycznego i Oddział Patologii Ciąży - każdy dysponujący bazą 20 łóżek. Ponadto w nowej siedzibie blok porodowy dysponować będzie sześcioma salami porodowymi, dwoma salami operacyjnymi, salą wybudzeń i miejscem dla odwiedzających.

Czytaj też: Ostatni poród na Klinicznej. Rusza nowy oddział w CMN

Każda sala porodowa posiada łazienkę, w której rodzące będą mogły skorzystać z imersji wodnej, jako naturalnej metody łagodzenia bólu porodowego. Będzie można również korzystać z różnego rodzaju sprzętu pomocniczego podczas porodu oraz metod wspomagających. Lekarz anestezjolog, dyżurujący 24 godziny na dobę - znieczulający poród, aparat do łagodzenia bólu porodowego TENS, podtlenek azotu, worki sako, piłki, materace, liny porodowe i nowoczesne łóżka porodowe. Przytulne, kolorowe sale porodowe i położne współpracujące z rodzącymi kobietami, postępujące zgodnie z obowiązującym standardem opieki okołoporodowej.

Trudna przeprowadzka



Przenosiny oddziałów z Klinicznej do nowego budynku trwały kilka dni, ostatecznie cały sprzęt i pacjenci są już w nowej siedzibie.

- Ostatni czas był trudny, wymagający nawet potrójnej naszej pracy. Takich przeprowadzek do nowego budynku mieliśmy już kilka, m.in. trudny oddział hematologii, ale w tym przypadku było to niewątpliwie najtrudniejsze zadanie logistyczne, które udało się bez zakłóceń. Z oddziału, na którym leżą noworodki mamy piękny widok na cały Gdańsk, akurat z tamtej strony wschodzi słońce, co myślę jest dla nas dobrym znakiem - mówił Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK podczas oficjalnego otwarcia oddziałów.
- Budynek jest imponujący, co bardzo nas cieszy, że właśnie w takich warunkach mogą na świat przychodzić nowi gdańszczanie czy Pomorzanie - dodała Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca funkcję Prezydenta Miasta Gdańska.
Czytaj też: Poród w Trójmieście. Na co mogą liczyć przyszłe mamy?

- Przeprowadzka przebiegła bardzo sprawnie. W kilka dni udało się ten bardzo skomplikowany organizm z minimalnym zakłóceniem pracy przenieść z jednej dzielnicy do drugiej. Życzę wszystkim, żeby w tych nowych budynkach jak najwięcej dzieci przyszło na świat - powiedział prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ani jednego dnia bez porodu



Jeszcze w poniedziałek wydawało się, że ostatnim dzieckiem urodzonym w szpitalu przy ul. Klinicznej będzie Józio Grabowski, który przyszedł na świat przed godz. 9, miesiąc przed ustalonym terminem, za pomocą cesarskiego cięcia. Jednak tego samego dnia po południu na Klinicznej również za pomocą cesarskiego cięcia urodziły się bliźnięta. Maluchy, podobnie jak inne dzieci są teraz pacjentami nowego oddziału.

- Nie było ani jednej doby bez porodu, oczywiście musieliśmy trochę ruch wychłodzić, co spowodowało ogromną falę przyjęć wczoraj i dziś, ale dzięki zapewnieniu sprawnego transportu przewóz pacjentek z Klinicznej potrwał zaledwie dwie godziny - część pań na siedząco, część na leżąco. Trzeba też przyznać, że nasze przenosiny były dużo łatwiejsze niż przenosiny neonatologii. Cieszymy się, że już ruszyliśmy - mówił prof. dr hab. n. med. Krzysztof Preis, ordynator Kliniki Położnictwa.
- Przenosiny neonatologii trwały dwa dni, ale przenieśliśmy dwadzieścioro dzieci, dlatego musiało to potrwać. Wszystkie dzieci dojechały tutaj zdrowo, bez żadnych zakłóceń. Liczę na to, że dalej w tak świetnym obiekcie będziemy pomagać naszym pacjentom jeszcze lepiej. Jak na razie na świat w nowym miejscu przyszło dziewięcioro dzieci, jako pierwszą przywitaliśmy Maję - wcześniaka - powiedziała dr n. med. Iwona Domżalska-Popadiuk, ordynator Kliniki Neonatologii.
Jak podkreślała, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne jest szpitalem o najwyższym stopniu referencyjności, co oznacza, że opiekę znajdują tu zarówno kobiety w ciąży o prawidłowym przebiegu, jak również te, których ciąża jest zagrożona, ma patologiczny przebieg, znajduje się w grupie wysokiego ryzyka.

Opinie (140) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje