Wiadomości

stat

Nowa aplikacja Centrum Chorób Piersi UCK. Pierwsza taka w Polsce

Monika Puchowska, koordynator aplikacji CChP
Monika Puchowska, koordynator aplikacji CChP fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Centrum Chorób Piersi Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego uruchomiło bezpłatną aplikację na urządzenia mobilne, stanowiącą kompleksowy przewodnik oraz kompendium wiedzy dla pacjentów, u których zdiagnozowano raka piersi. Aplikacja pomaga m.in. uporać się z topografią szpitala, a dzięki specjalnej ankiecie każdy z pacjentów może przesyłać do Centrum informacje na temat swojego samopoczucia, co w razie konieczności umożliwi szybkie udzielenie pomocy.Czy często korzystasz z pomocy aplikacji na urządzenia mobilne?

tak, ściągam każdą aplikację, jaka mi się "nawinie" 3%
raczej tak, choć staram instalować aplikacje rozsądnie, żeby nie zapychać pamięci telefonu/tabletu 53%
nie - korzystam tylko z jednej/kilku najbardziej mi przydatnych 35%
nie korzystam z urządzeń mobilnych 9%
zakończona Łącznie głosów: 138
Pomysłodawczynią stworzenia aplikacji jest dr hab. n. med. Elżbieta Senkus-Konefka, spec. onkologii klinicznej i radioterapii onkologicznej. Głównym zadaniem darmowej aplikacji miało być bieżące monitorowanie pacjentów z rakiem piersi, a także zapewnienie im dostępu do bieżących informacji na temat tej choroby.

Aplikacja ma wygodną i przejrzystą szatę graficzną.
Aplikacja ma wygodną i przejrzystą szatę graficzną. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Pakiet niezbędnych informacji w twoim telefonieW aplikacji mobilnej pacjent znajdzie informacje na temat raka piersi (m.in. jak się badać i jak poprawić wyniki leczenia), działalności Centrum Chorób Piersi UCK oraz organizacji pacjenckich, a także wszelkie ciekawostki, jakie mogłyby zainteresować chorego. Będzie też można tu znaleźć aktualne informacje dotyczące praktycznej strony leczenia w Centrum Chorób Piersi UCK, jak zmiana godzin przyjęć lekarza, czy dane teleadresowe.

- Doceniamy rolę nowoczesnej informacji. Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona w sposób maksymalnie przyjazny i łatwy w użyciu. Jednak to, co najistotniejsze i najbardziej innowacyjne w tej aplikacji, to moduł zgłaszania zdarzeń niepożądanych, czyli np. pogarszającego się samopoczucia - mówi dr hab. n. med. Elżbieta Senkus-Konefka, koordynator Centrum Chorób Piersi UCK. - To narzędzie daje nam możliwość szybszej, aktywnej reakcji. Tego rodzaju działania, nowatorskie w Polsce, mają udowodniony wpływ na poprawę warunków leczenia.

Ankieta, która sprowadzi pomocPacjentki, które zainstalują aplikację na swoim telefonie, będą codziennie wypełniały ankietę składającą się z kilkunastu pytań. Jednym z zadań będzie określenie swoich dolegliwości w skali od 1 do 4. W przypadku zaznaczenia 3. stopnia, do pielęgniarki zajmującej się chorymi na raka piersi zostanie wysłany automatyczny, alarmowy email. Po otrzymaniu takiej wiadomości, pielęgniarka niezwłocznie skontaktuje chorą osobę z lekarzem, który doradzi sposób postępowania czy pokieruje do szpitala.

- Każdy z pacjentów Centrum Chorób Piersi UCK ma przypisany indywidualny, kilkucyfrowy numer. Aby móc wysłać ankietę, będzie należało ten numer podać. Pozwoli nam to uniknąć fałszywych zgłoszeń i w razie konieczności rozpoznać, który z pacjentów zwrócił się do nas po pomoc - wyjaśnia Monika Puchowska, koordynator aplikacji CChP.
W prezentacji aplikacji, która miała miejsce 11 czerwca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, udział wzięli: Jakub Kraszewski - dyrektor naczelny UCK, dr n. med.  Jarosław Skokowski - z-ca ordynatora Kliniki Chirurgii Onkologicznej UCK,
Monika Puchowska - koordynator aplikacji CChP, przedstawiciele fundacji zajmujących się pomocą osobom chorym onkologicznie, pracownicy Centrum Chorób Piersi i dziennikarze.
W prezentacji aplikacji, która miała miejsce 11 czerwca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, udział wzięli: Jakub Kraszewski - dyrektor naczelny UCK, dr n. med. Jarosław Skokowski - z-ca ordynatora Kliniki Chirurgii Onkologicznej UCK, Monika Puchowska - koordynator aplikacji CChP, przedstawiciele fundacji zajmujących się pomocą osobom chorym onkologicznie, pracownicy Centrum Chorób Piersi i dziennikarze. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Kompleksowa opieka, również psychologicznaAplikacja mobilna wpisuje się w ideę kompleksowej opieki, którą Centrum Chorób Piersi oferuje swoim pacjentom. Na pierwszej wizycie chora osoba jest badana przez onkologa i chirurga onkologicznego. W zależności od potrzeby, kierowana jest na mammografię, usg piersi, biopsję, rezonans magnetyczny, USG i biopsję węzłów chłonnych. W trakcie konsylium lekarze podejmują decyzję, czy konieczna jest chemio lub/i radioterapia czy od razu zabieg chirurgiczny. Istnieje również możliwość udziału w licznych badaniach klinicznych, prowadzonych w ramach współpracy międzynarodowej, z wykorzystaniem najnowocześniejszych leków.

Walka z rakiem piersi nie jest łatwa, także pod względem psychicznym, dlatego też na pacjentki Centrum Chorób Piersi UCK czeka wykwalifikowany psychoonkolog. Tematyce tej poświęcony został jeden z działów aplikacji.

- Pod odpowiednim "kafelkiem" znajdziemy m.in. informacje na temat tego, jak poradzić sobie z trudną diagnozą, jak poinformować bliskich, w jaki sposób rozmawiać z nimi o chorobie i jak oni powinni traktować chorą osobę - informuje Monika Puchowska. - W aplikacji zamieszczone są również przekierowania do artykułów na temat raka o szerokim zakresie tematycznym. Ten dział będziemy aktualizowali na bieżąco, więc pacjenci będą mieli cały czas dostęp do najświeższych informacji.
Aplikacja jest darmowa i już teraz można ją pobrać ze sklepu Google Play. Za dwa tygodnie będzie też dostępna w App Store. W najbliższym czasie podobne aplikacje mają u siebie wdrożyć akredytowane Centra Chorób Piersi z innych polskich ośrodków. Aplikacja została sfinansowana przez firmę Pfizer (sponsor główny) oraz firmy Egis i Pierre Fabre.

Opinie (17)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje