• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna po nowemu. Gdzie szukać pomocy?

Dominika Smucerowicz
25 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna od 1 października zacznie działać na nowych zasadach. Gdzie powinniśmy iść po pomoc? Nocna i świąteczna opieka zdrowotna od 1 października zacznie działać na nowych zasadach. Gdzie powinniśmy iść po pomoc?

W związku z wejściem w życie tzw. "sieci szpitali", na terenie Trójmiasta nastąpią zmiany w organizacji nocnej, weekendowej i świątecznej opieki zdrowotnej. Najwięcej punktów świadczących ten rodzaj opieki znajdzie się przy szpitalach. Inne zostaną przekazane w ręce prywatnych podmiotów i zaczną działać w nowych lokalizacjach.



Nocna i świąteczna opieka zdrowotna ma służyć pacjentom w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i domowych. Przychodnie będą przyjmować chorych, którym nie zagraża utrata życia. Mieszkańców Trójmiasta nie będzie też obowiązywać rejonizacja. Oznacza to, że dorośli i dzieci po pomoc, również telefoniczną, mogą zgłosić się do dowolnego z 9 punktów świadczeń w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Trójmieście od 1 października 2017 roku

1.Szpital św. Wojciecha w Gdańsku, Al. Jana Pawła II 50

2.Copernicus Podmiot Leczniczy w Gdańsku, ul. Powstańców Warszawskich 1/2

3.Szpital Dziecięcy Polanki (opieka nocna i świąteczna dla osób poniżej i powyżej 18. roku życia), ul. Polanki 117 (budynek 7 Szpitala Marynarki Wojennej)

4.Nadmorskie Centrum Medyczne w Gdańsku, ul. Świętokrzyska 4

5.Medica Plus w Gdańsku, ul. Stanisława Lema 21

6.NZOZ, Gdynia Obłuże, ul. Białowieska 1

7.Szpital Św. Wincentego a Paulo w Gdyni, ul. Wójta Radtkego 1

8.Szpital Morski im. PCK w Gdyni, ul. Powstania Styczniowego 1

9.Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego z Przychodnią w Sopocie, ul. Bolesława Chrobrego 10

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to także jeden z pomysłów resortu zdrowia na poprawę sytuacji w służbie zdrowia i jeden z nowych obowiązków nałożonych na sieciowe szpitale.

Czytaj też: 25 pomorskich szpitali w sieci Ministerstwa Zdrowia

Do tej pory osoby, które potrzebowały pilnej konsultacji lekarskiej w godzinach od 18:00 do 8:00 w dni powszednie oraz w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy, często trafiały na szpitalne oddziały ratunkowe. Dodatkowi pacjenci wydłużali kolejki na SOR-ach - szacuje się, że w skrajnych przypadkach aż 80 proc. z nich trafiało na oddziały niesłusznie. Nowa organizacja nocnej i świątecznej opieki medycznej ma to zmienić i odciążyć szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć.

- Zmiany mają doprowadzić do sytuacji, w której zarówno SOR-y, jak i izby przyjęć będą mogły wykonywać pracę zgodnie ze swoim przeznaczeniem, polegającą na przyjmowaniu pacjentów, którzy rzeczywiście powinni się tam znaleźć i u których można mówić o zagrożeniu życia. Takim chorym nie jest na pewno pacjent przeziębiony czy dziecko z gorączką. Takie osoby powinny udać się właśnie do punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - podkreśla Elżbieta Rucińska-Kulesz, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Czy wszystko będzie gotowe na czas?

Nowe punkty świadczenia nocnej i świątecznej opieki zostały co prawda wyznaczone, ale problemem pozostają braki kadrowe. Lekarze i pielęgniarki na razie nie garną się do takich dyżurów m.in. w placówkach należących do Szpitali Pomorskich oraz Spółki Leczniczej Copernicus. Mimo, że ustawa reformująca służbę zdrowia wchodzi w życie z dniem 1 października, na 5 dni przed tym terminem ogłoszenia o pracę dla personelu medycznego ciągle nie znikają ze stron trójmiejskich szpitali.

- Rzeczywiście jest problem, ale on dotyczy całej Polski i nie ogranicza się jedynie do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Mamy coraz starszych lekarzy i generalnie jest ich coraz mniej - tłumaczy szefowa pomorskiego NFZ.
Luki kadrowe na nocnych, weekendowych i świątecznych dyżurach mają wypełnić m.in. osoby młode, dopiero po studiach oraz emerytowani lekarze i pielęgniarki.

- Ustawowo wprowadzono tu dużą elastyczność w decydowaniu o tym, ilu lekarzy, ile pielęgniarek jest potrzebnych na dyżurze. Zmieniły się też wymagania w stosunku do personelu medycznego. W związku z brakami kadrowymi obniżono wymagania. Lekarz nocnej i świątecznej opieki musi posiadać jedynie prawo do wykonywania zawodu. Tak samo pielęgniarki - zauważa Małgorzata Grodziewicz, dyrektor ds. medycznych pomorskiego oddziału NFZ.
Resort zdrowia również do ewentualnych trudności ze skompletowaniem personelu medycznego przez świadczeniodawców pochodzi na razie ze spokojem.

- Do ministerstwa nie wpłynęły żadne oficjalne zawiadomienia o trudnościach związanych z pozyskaniem przez świadczeniodawców czy szpitale personelu udzielającego nocnej i świątecznej pomocy - zapewnia Milena Kruszewska, rzeczniczka MZ.
Ostateczna lista punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej zostanie opublikowana przez pomorski NFZ w piątek.

Miejsca

Opinie (240) 7 zablokowanych

  • Piecki-Migowo jako "zad..ie" ??? (2)

    Na tak dużą liczbę mieszkańców nie ma opieki doraźnej w weekend !..

    • 4 0

    • Niestety (1)

      Niektórzy myślą że jak zadzwonią po karetkę pogotowia i zostaną przewiezieni do szpitala, to kolejek unikną. Nic z tych rzeczy. W kolejce na miejscu i tak trzeba swoje odsiedzieć.

      • 0 1

      • tak sie godzisz na takie warunki jak niewolnik,że trzeba swoje odsiedziec? Nic nie trzeba...

        • 0 0

  • I zaczyna się..

    spychologia na całego , z pogotowia w Gdyni wylądowałem z dzieckiem z 7 szpitalu mw a tam dalej do szpitala na Debinki... maja teraz pole manewru, trzeba być zdrowym zeby chorować wytlumaczcie to dwulatkowi z gorączką a diagnozy jak nie bylo tak nie ma...

    • 4 0

  • hejka,i kto dzis skorzystał z nocnej opieki i może coś o tym opowiedziec? Czy lepiej niż poprzednio?

    • 0 0

  • PRL 2.0, kolejna odsłona. (1)

    • 0 0

    • w PRLu własnie przyjecia były szybkie i od razu na odział szpitalny bez problemu....

      • 1 0

  • Przerażona (1)

    Dziecko 2 lata zaczyna chyba ospe ale do tego jest przeziebione. Swietokrzyska tak dlugi czas oczekiwania po przybyciu!!! Z tego wynika ze mozna sie umowic telefonicznie na godzine. Pojechalam do wojewodzkiego - kolejowego tam lekarz ktory nie przyjmie dziecka bo sa od tego Polanki lub Lema. Na cale szczescie na Lema bez kolejki ale czy osoba ktora badala dziecko byla kompetentna bo na koncu sie skupila tylko ze dziecku katar splywa po gardle a to czy ospa czy co to odeslala mnie do pediatry w poniedzialek :( BAŁAGAN!!!

    • 1 1

    • Nie maja prawa odmówić przyjecia dziecka w kolejowym i w zadnym innym nochu, karalne.

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Galeria Przymorze zachęca do oddawania krwi

imprezy i akcje charytatywne

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Najczęściej czytane