Wiadomości

Nieudane zakupy? Rzecznik konsumentów podpowiada kiedy możemy reklamować

Podczas zakupów raczej nie myślimy o tym, że nasz nowy nabytek może się zepsuć. Warto jednak zabezpieczyć się na taką ewentualność, zachowując potwierdzenie zakupu.
Podczas zakupów raczej nie myślimy o tym, że nasz nowy nabytek może się zepsuć. Warto jednak zabezpieczyć się na taką ewentualność, zachowując potwierdzenie zakupu. fot. Fotolia/nullplus

Lato to nie tylko wyprzedaże. To również czas wzmożonych remontów, wypadów na grilla, robienia przetworów, czy kompletowania wyprawki szkolnej - do tego wszystkiego trzeba się jednak odpowiednio przygotować, a więc wybrać na zakupy. Sprzedawcy prześcigają się w pomysłach, żeby tylko przyciągnąć do siebie klientów. Ci, oszołomieni licznymi promocjami, nierzadko dają się ponieść emocjom, tracąc czujność, a nawet rozsądek. Jak się zabezpieczyć, aby w pełni korzystać z przywilejów konsumenckich? Postanowiliśmy to sprawdzić.Czy miałe(a)ś kiedykolwiek problem podczas składania reklamacji w sklepie?

tak, niejednokrotnie 42%
tak, choć z reguły przebiega to bezproblemowo 29%
nie 22%
nigdy niczego nie oddawałe(a)m do reklamacji 7%
zakończona Łącznie głosów: 292
"Mądry Polak po szkodzie" mówi stare porzekadło. Ile w nim prawdy przekonał się z pewnością ten, kto musiał stoczyć bój o uznanie reklamacji, przyjęcie zwrotu zakupionego towaru czy kto najzwyczajniej w świecie naciął się na "jedyną tak bardzo atrakcyjną" promocję.

Czy paragon naprawdę jest niezbędny?

O tym, że paragon to rzecz święta, przekonał się niemal każdy, kto próbował dokonać reklamacji czy zwrotu towaru bądź usługi.

- Nawet nie próbuję nic zanosić do reklamacji, jeśli nie posiadam paragonu, bo wiem, że to bezcelowe. Wielokrotnie przekonałam się o tym na własnej skórze - opowiada Mariola.
Sprzedawcy z błędu nie wyprowadzają, bo taki stan rzeczy jest im na rękę. Czasem wykorzystują tę niewiedzę, żeby uatrakcyjnić swoją ofertę.

- W jednej z obuwniczych sieciówek z głośników leci komunikat, że jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z karty lojalnościowej (trzeba w zamian udostępnić swoje dane), to będziemy mogli reklamować buty bez paragonu. Przecież i tak możemy, więc na czym ta wielka atrakcja ma polegać? - zastanawia się Marta.
Aby skorzystać z prawa do reklamacji trzeba po prostu dowieść, że coś kupiło się w tym konkretnym miejscu. Jeśli sprzedawca wykaże się dobrą wolą, wystarczy nawet ustne zapewnienie.

- Pamiętam, że kiedyś zaniosłam do reklamacji tornister dziecka, nie posiadając żadnego potwierdzenia - jedyne, czym dysponowałam, to przybliżona data zakupu oraz lista ewentualnych rzeczy, jakie mogły się znaleźć na tym samym paragonie - wspomina Ewa, mama 8-letniej Zosi. - Sprzedawczyni odmówiła tłumacząc, że bez dowodu zakupu ma związane ręce. Kierowniczka sklepu jednak sama zaproponowała, że odnajdzie dla mnie ten paragon. Tak zrobiła, a reklamację rozpatrzono pozytywnie, choć od zakupu minął przeszło rok - dodaje.
Pomoc, jaką zaoferowano naszej czytelniczce, to jednak wyjątek a nie reguła, dlatego rzecznicy konsumentów zalecają, aby dowody zakupów na wszelki wypadek zachowywać.

- Obecnie paragon nie jest potrzebny, aby zareklamować towar w sklepie, ale musimy mieć świadomość, że może to być bardzo utrudnione. Sprzedawca może nie chcieć przyjąć reklamacji bez paragonu, lub towar może nie mieć cech potrzebnych do zidentyfikowania sklepu (np. taki sam towar można kupić w różnych miejscach) - wyjaśnia Anna Gut z Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Sopocie. - Najgorsza sytuacja jest wtedy, kiedy płacimy gotówką, bowiem nie pozostawiamy śladu (jak np. zapłata kartą - wydruk z karty jest tzw. twardym dowodem). Jeśli mamy świadka zakupu, to możemy się na niego powołać. Konsument powinien udowodnić, że towar kupił w danym sklepie i w danym czasie. Warto więc zachowywać paragony, aby nie było niepotrzebnych komplikacji przy składaniu reklamacji - wyjaśnia.
Zwrot towaru jest możliwy, ale nie zawsze i nie wszędzie

Wiele sieciówek czy dyskontów daje klientom możliwość zwrotu towaru bez podania przyczyn, z czego klienci, szczególnie jeśli chodzi o zakup ubrań, chętnie korzystają. Niestety, to prawo do zwrotu tak weszło nam w krew, że domagamy się go nawet wobec podmiotów, które nie prowadzą takiej praktyki.

- Nie przyjmujemy zwrotów bo często dochodziło do nadużyć - klientki kupowały sukienkę, zakładały na jakąś okazję, a później oddawały tłumacząc, że się rozmyśliły - opowiada właścicielka jednego z salonu sukien ślubnych i wieczorowych w Gdańsku. - Do nieprzyjemnych sytuacji dochodzi niestety często, ponieważ panie, nie pytając o możliwość zwrotu, kupują sukienkę w cenie znacznie wykraczającej poza budżet, traktując to jako chwilowe zamrożenie pieniędzy. Kiedy chcą zwrócić, a my się nie zgadzamy, reagują agresją, bo na taki zakup najzwyczajniej ich nie stać - opowiada.
Jeśli robimy zakupy w punkcie stacjonarnym musimy się liczyć z tym, że możliwość przyjęcia zwrotu to jedynie dobra wola sprzedawcy, a nie obowiązek. Nie mamy zatem narzędzi prawnych, aby zwrotu pieniędzy się domagać.

- W przypadku zakupów w sklepach stacjonarnych sprzedawca nie ma obowiązku przyjmowania zwrotu niewadliwego towaru tylko dlatego, że klient się rozmyślił. Sprzedawca wprawdzie może (ale nie musi) przewidzieć możliwości zwrotu towaru przez kupującego w określonym terminie (np. 30 dni) i pod określonymi warunkami (np. tylko z paragonem zakupu i oryginalnymi metkami, w stanie nienaruszonym). Należy jednak pamiętać, iż taka praktyka wynika wyłącznie z polityki konkretnego sprzedawcy, a nie z przepisów prawa. Jeśli więc mamy wątpliwości, warto przed dokonaniem zakupu zapytać o politykę w tym zakresie. Natomiast jeżeli towar ma wadę - wówczas zwrot towaru może być dokonany pod pewnymi warunkami w ramach złożonej reklamacji - wyjaśnia Magdalena Rosinke, Miejski Rzecznik Konsumentów w Gdyni.
Kiedy sprzedawca nie daje gwarancji

Czasem uzasadniają to niską ceną, czasem faktem, że sprzęt jest poekspozycyjny, innym razem mogą skrócić okres gwarancji do kilku miesięcy tylko dlatego, że takie jest ich widzimisię - procedura reklamacyjna to dla sprzedawców dodatkowy problem, dlatego wmawiają klientom różne rzeczy, żeby tylko nie brać na siebie zbytniej odpowiedzialności. Nie zawsze działają jednak zgodnie z prawem.

- Sprzedawca może jedynie wyłączyć swoją odpowiedzialność w sytuacji, kiedy towar ma wadę, a konsument wie o niej w chwili zakupu. Jeśli jednak ujawni się inna wada w takim towarze, konsument ma pełną ochronę prawną - wyjaśnia Anna Gut. - Jeżeli sprzedawca coś sprzedaje - odpowiada ustawowo z rękojmi kodeksowej. Cokolwiek jest na sprzedaż (za określoną cenę) podlega regulacjom prawnym - czyli właśnie rękojmi - poza wyjątkiem opisanym powyżej - tłumaczy.
Rękojmia nic innego jak "uprawnienie kupującego wynikające z niezgodności towaru z umową", które działa przez dwa lata od momentu wydania konsumentowi towaru. Warto również pamiętać, że rękojmia dotyczy również zakupu rzeczy używanych.

Kto rozsądzi ewentualny spór?

Konsumenci nie są pozostawieni sami sobie - mogą zwrócić się po bezpłatną pomoc do wyznaczonych jednostek.

- W przypadku wątpliwości lub pytań zachęcam do korzystania z porad prawnych najbliższego miejscu zamieszkania konsumenta rzecznika konsumentów lub korzystania z informacji dostępnych w szczególności pod adresem internetowym uokik.gov.pl lub ezakupy.uokik.gov.pl - informuje Magdalena Rosinke.
O pomoc można zwrócić się osobiście, mailowo, telefonicznie bądź wysyłając pismo pocztą tradycyjną.

- Rzecznik zapoznaje się ze sprawą i jeśli uważa, że należy podjąć interwencję, to ją podejmuje. Forma porady zawsze zależna jest od indywidualnej sprawy konsumenta. Pomocy prawnej konsumentom udzielają również oddziały Federacji Konsumentów czy Wydziały Ochrony Konsumentów w Inspekcjach Handlowych - dodaje Anna Gut.

Opinie (51) 3 zablokowane

 • (5)

  Cfaniakuf z miodem w uszach przybywa w zastraszającym tempie. Kolezanka w sklepie odziezowym non stop uzera sie z takimi co nie maja co ubrac na jakas uroczystość i kupuja ciuch na raz. Oddają brudne,zniszczone... cebulaki_czeresniaki.

  • 62 3

  • Znam to,niestety

   • 13 1

  • (1)

   "nie maja co ubrac na jakas uroczystość"

   Może niech ubierają choinkę...?
   TY "cebulaku, czereśniaku i cfaniaku analfabeto z miodem w uszach?

   • 5 17

   • Uuuu jak ubodło hehe. Niedziela i od samego rana jaki jaaaad.

    • 5 1

  • Jakim trzeba idiotą byc by takie bzdury opowiadac!!Nawet prosty chłop z prowincji wie ze rzeczy zniszczone nikt nie przyjmie! (1)

   I nikt nigdy nie przyjmował rzeczy zniszczonych brudnych i nikt nigdzie takich nie przyjmuje.
   Trudno uwierzyć ze takich idiotów jak ty jest więcej .I też mam znajomych w sklepach odzieżowych .Jakim trzeba być idiotą by opowiadać takie bajki i liczyć ze kto kol wiek w to uwierzy !

   • 4 13

   • kto kol wiek

    naprawde uwazasz ze to poprawnie napisales?
    co to k...a jest kol??

    • 1 0

 • (2)

  mieszkam w Anglii, tutaj oddajesz np telefon lub spodnie i dostajesz nowe o podobnej wartości lub taki sam towar.
  Czasami trzeba zaczekać 2-3 tygodnie, rzadko.

  • 3 14

  • Jak porwą furę to muszą samolot oddać.

   Taka tradycja. Ekstradycja!

   • 6 1

  • można też jeśc łabędzie albo fasolke za 8p za puszkę albo ciete spagetti za 15p za puszkę , poza tym sterty ubrań nawet z metkami leżą regularnie przy śmietniku po weekendzie , auto też się kupi za 800 funciaków ... i już jestęś gość z wysp

   • 1 0

 • (10)

  Po m-cu noszenia butów podeszwa zaczęła odpadac. Dałam do reklamacji. Oczywiście została odrzucona. Sklepowy rzeczoznawca w uzasadnieniu napisał ze buty były zbyt często noszone. But powiem byc noszony 1 dzień i 3 odpoczywać. Myślałam że pęknę ze smiechu

  • 53 0

  • (5)

   W przypadku obuwia, pierwsza reklamacja jest zazwyczaj negatywna, ale warto się odwoływać od tej pierwszej negatywnej opinii rzeczoznawcy. Gdy kolejna też będzie negatywna, a tak też się często zdarza, to bardzo dobrze na nich działa federacja konsumenta i wtedy reklamacje są bardzo często uwzględniane.

   • 14 1

   • Potwierdzam

    Porada w federacji konsumenta i potem wizyta w sklepie - efekt pozytywny, wtedy już nie próbują wcisnąć kitu klientowi i uznają reklamację

    • 8 1

   • (3)

    A ja nie potwierdzam.
    Jeśli sklep odrzuca relamację to federację też ma gdzieś. Sąd konsumencki nie ma prawa zmusić nikogo do uznania reklamacji.

    • 4 5

    • Buty zimowe, w ciągu 2 tygodni pękła podeszwa na granicy przy obcasie. Reklamacja w sklepie, przyjęli. Po 2 tygodniach przychodzę po odbiór nowej pary - a "nowe" buty wyglądające jak odpad z produkcji, wierzch - skóra jakaś podrapana, podszewka jakaś szorstka, jak się włożyło rękę do buta, to zostawały rysy na dłoni. Ale podeszwa pierwsza klasa! Odmawiam przyjęcia i żądam zwrotu pieniędzy. Kierowniczka i sprzedawczyni na dwa głosy usilnie próbowały mnie zakrzyczeć i wcisnąć "nowe" buty oraz żeby podpisać że odbieram "nowe" buty. Za rogiem akurat ul. Konopnickiej z Federacją Konsumencką. Pani w Federacji podyktowała mi pismo, z którym mam sie udac do sklepu i że moje roszczenia, że przy drugiej reklamacji chcę zwrotu pieniędzy są prawidłowe. Pismo zaniesione do sklepu - za potwierdzeniem odbioru oczywiście. Jestem w połowie drogi do domu, nagle telefon ze sklepu żeby odebrać pieniądze.

     • 7 1

    • (1)

     Nie prawda, że federację sklep ma gdzieś, bo w większości przypadków, federacja działa na nich skutecznie. I to nie sklep odrzuca reklamację, tylko rzeczoznawca, który jest na ich usługach i potrafi w swojej opinii napisać takie bzdury, że ręce opadają. Ja np. reklamowałem prawą pół parę obuwia, a kretynka w swojej opinii pisała o lewej. Odwołanie też nic nie dało, ale już wizyta na ul. Konopnickiej, bardzo szybko załatwiło sprawę.

     • 4 0

     • Co to jest "prawa pół para"?

      • 1 0

  • Tak (1)

   Miałam to samo z pewną bardzo znaną sieciówką i ich markowymi, skórzanymi butami. Po miesiącu od kupienia but się uszkodził i rzeczoznawca wmawiał mi, że but zużyty. Śmieszne, bo but noszony co kilka dni i to na krótkich odcinkach. Teraz to wiele rzeczy jest produkowanych chyba na wystawę, bo jak słyszę od "fachowca", że jak pralka chodzi co dzień, to zbyt często, to odparłam, że nie jest do dekoracji. Zalew bubli (nawet markowe rzeczy potrafią być słabe, lub szybko się psują) , których potem nie chcą naprawiać. Takie czasy.

   • 18 0

   • Nie opłaca się produkować rzeczy zbyt trwałych, bo kupujący dali się wkręcić w spiralę uzależnienia, że co chwila chcą mieć nowy, lepszy, ładniejszy, modniejszy, towar.

    • 8 0

  • niestety ale z butami tak jest cwaniaki produkują tandetę i niechca przyjmowac reklamacji

   • 4 0

  • Czyżby ccc?

   • 3 0

 • Pracuje u jubilera (7)

  Najlepsze sa panienki co im sam pierscionek sie wygial albo sam sie lancuszek zerwal ewentualnie same obraczki porysowaly.

  • 21 3

  • (4)

   nie dziwię się skoro reklamują, co wskazuje, że macie słaby asortyment

   • 4 15

   • Hahahs (3)

    No pewnie a jak samochod zarysujesz to tez pedzisz z reklamacja?

    • 13 2

    • On nie ma samochodu.

     Cały tydzień udaje, że chce kupić żeby pożyczyć od dealera testowy na weekend i zajechać pod dom z fasonem.

     • 2 0

    • Samochody też mają 3 razy cieńszą warstwę (1)

     lakieru i mniej odporną na zarysowania niż 20 lat temu. Wszystko dziadzieje.

     • 1 0

     • Z tym ze pierscionki sa np ze zlota

      I nie kryje sie lakierem. Z tego co mi wiadomo to zloto jest takim samym materialem na swiecie a jego jakosc okresla proba zlota.

      • 1 0

  • (1)

   Sprawdziłaś co sprzedajesz ? Robicie g**wo a nie pierścionki, taka prawda ...

   • 0 3

   • Wiesz to bo..

    jesteś naszym klientem czy zwykłym trolem?

    • 2 0

 • (2)

  A co np. z białymi bluzkami, które nam się bardzo podobają, a są uwalone całe od fluidu? Kobietki, naprawdę uważajcie na rzeczy i na siłę nie wciskajcie swoich tyłków w za mały rozmiar.

  • 32 1

  • (1)

   to na tyłku są fluidy? myślałam że tylko na twarzy

   • 13 2

   • W eielu przypadkach to na jedno wychodzi.

    • 5 0

 • Sklep to nie wypożyczalnia i ma święte prawo odmówić zwrotu pełnowartościowego towaru (2)

  Szkoda, że niektórzy kupujący mają w d...ch poprzewracane.

  • 32 5

  • A jesli odmawia zwrotu niepenowartosciowego? (1)

   Kupilam w sklepie esotiq w gdyni majtki xl... Na paragonie xl, na opakowaniu xl a w srodku m.. !!!! I pani po dwoch godzinach od zakupu mi mowi, ze nie przyjmie bo jej nie wolno... A kierowniczka bedzie w poniedzialek - to byla sobota i ja mam jechac do gdyni trzeci raz po gacie za 20 zl .. To rownowartosc przejazdow.. Kupic oddac i znowu wymienic albo zwrot.... Zenada..

   • 1 0

   • to nie ogladałas przed zakupem

    widac ,że M różni sie od XL

    • 2 0

 • "W przypadku wątpliwości lub pytań zachęcam do korzystania z porad prawnych najbliższego miejscu zamieszkania konsumenta rzecznika konsumentów. Rzecznik zapoznaje się ze sprawą i jeśli uważa, że należy podjąć interwencję, to ją podejmuje".

  Hahaha
  Powodzenia!
  Te sądy działają na zasadzie polubownego dogadania się. Jesli sklepikarz odrzucił reklamację, to w sądzie odrzuci ją również. Sąd konsumencki nie ma zadnych metod nacisku na takiego sklepikarza i jeśli sklepikarz nie wyrazi chęci dogadania się - sąd nie może nic zrobić, nawet, jesli wada jest ewidentna.

  • 4 7

 • nie robię w Polsce zakupów

  • 4 3

 • Jak widać mamy już posty nowobogackich buraków niezadowolonych ze klient ma swoje prawa! (2)

  W Polsce nadal im się wydaje ,że robią łaskę ,że cokolwiek sprzedają zachowanie jak z epoki PRLu. Standard w Polsce się poprawia .Prawo obsługa i przepisy które na zachodzie obowiązują od lat w końcu w Polsce tez zaczynają działać. W USA od minimum 50 lat można było wypożyczać ciuchy czy oddawać je po zakupie w sklepach. Bardzo popularne było to u kobiet które na przyjęcia szły w sukniach z których nawet metki nie odrywały by mogły je potem zwrócić w sklepie. To się nowobogackim burakom w głowach nie mieści. Polsce jeszcze daleko do obsługi klienta jaki jest w krajach zachodnich,ale już bliżej niż dalej.

  • 1 16

  • To mówisz, że wypożyczanie i używanie rzeczy ze sklepu to prawa klienta i są Ok?

   ...i kto tu jest burskiem.
   Biednym burakiem, którego nie stać na zakup, a wyżej s.a jsk d.pę ma.

   • 9 0

  • Dokładnie

   • 0 2

 • (2)

  A co z bluzkami, które pomimo prania wg zaleceń rozciągną się? Można oddawać? Jak udowodnić, że były odpowiednio prane?

  • 7 0

  • Juz kilka takich bluzek i spodni zwróciłam

   Min w mango i reserved. W tym drugim zawsze po praniu przekręcała sie szwy i często jeśli cos ma błyszcząca lub czarna aplikacje to ona sie spiera, w mango kupiłam spodnie w kant, które okrutnie sie rozeszły i wisiały nieładnie na pupie. Wszystkie rzeczy reklamowałam i zawsze otrzymywałam zwrot gotówki.

   • 2 0

  • a co z butami - najczęstrzą przyczyną odmowy jest - niewłaściwe użytkowanie butów oraz wadliwy styl chodzenia . Mimo tego , że do butów nie ma załączonej instrukcji prawidłowego stylu chodzenia w nich . I jak z tym walczyć ?

   • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje