Wiadomości

stat

Niepełnosprawni sprawdzili, jak żyje się w Gdyni

Najwięcej kłopotów zdaniem niepełnosprawnych stwarzają bariery, które wydają się proste do pokonania.
Najwięcej kłopotów zdaniem niepełnosprawnych stwarzają bariery, które wydają się proste do pokonania. fot. Centrum Współpracy Młodzieży

20 osób przez cały listopad spacerowało po części Gdyni w poszukiwaniu miejsc nieprzyjaznych niepełnosprawnym. Podsumowujący raport ma trafić na biurka urzędników w grudniu. Już teraz wiadomo, że do poprawienia jest sporo.Czy spacery po Gdyni mogą przynieść skutek w postaci lepszego projektowania miasta?

tak, tylko ci, którzy się na co dzień stykają z architektonicznymi przeszkodami mogą pokazać, co trzeba zmienić

41%

tak, o ile będą rzeczywiście brane pod uwagę podczas remontów i nowych inwesycji

44%

nie, nieprzyjaznych dla niepełnosprawnych miejsc są setki i nie sposób ich wszystkich wskazać

15%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 273
O akcji po raz pierwszy pisaliśmy we wrześniu. Grupy złożone w połowie z osób niepełnosprawnych wyruszyły na ulice miasta, głównie dzielnicy Grabówek. Ogółem odbyły się 22 spacery. Problemów, które utrudniają poruszanie się po mieście niepełnosprawnym wolontariusze znaleźli ponad 200.

- Kwestie, na które zwracali uwagę wolontariusze dotyczyły głównie drobnych spraw, które można byłoby poprawić małym kosztem. Jednak poprawa stanu ulic, chodników oraz warunków na przejściach dla pieszych to sprawy, które ich zdaniem wymagają najpilniejszej interwencji - opowiada Sonia Zając z Centrum Współpracy Młodzieży, która koordynowała projekt.

Nie zabrakło uwag do budynków użyteczności publicznej oraz szkół wyższych i szkół, które w wielu przypadkach są zupełnie nieprzystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Sporo wniosków dotyczyło też samochodów parkujących na chodniku.

Kłopoty niepełnosprawni mieli nawet na niedawno wyremontowanym dworcu PKP w Gdyni, gdzie - jak twierdzą - nie wszędzie są mile widziani. Przykładem są chociażby ciężkie drzwi otwierające przejście do prowadzącego na perony tunelu, w którym na razie nie ma jeszcze wind.

- To było świetne doświadczenie dla wszystkich z nas. Możliwa była integracja i rozmowa o naszych problemach. Widać, że dużo jest do zrobienia. Choć Gdynia ogólnie jest miastem przyjaznym dla niepełnosprawnych, to widać, że w wielu przypadkach nie pomyślano o nas. Wiele z tych niedociągnięć to błahostki. Mamy nadzieję, że ten raport nie zostanie odłożony na półkę, tylko będzie podstawą do prac nad poprawą architektury w mieście - mówi Karolina Kneba, poruszająca się na wózku.

W mieście zapewniają, że uwagi niepełnosprawnych są dla urzędników niezwykle cenne.

- Podobne spacery, w których uczestniczą seniorzy są organizowane na Wzgórzu. Chcemy zebrać jak najwięcej opinii, na razie z tych dzielnic, docelowo z całego miasta. Zgadzam się, że rozwiązanie wielu spraw nie wymaga dużych nakładów finansowych. Należy jednak pamiętać, że koszty remontu chodnika nie są duże, ale jeśli weźmiemy pod uwagę całe miasto, to kwota jest już dla budżetu obciążająca - wyjaśnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Raport i uwagi ze spaceru mają zostać naniesione na specjalną mapę. Ma być ona drogowskazem dla urzędników, gdzie trzeba najpilniejszej interwencji.

Spacery w Gdyni odbywają się z inicjatywy gdyńskiego magistratu i są współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W najbliższych miesiącach mają być kontynuowane w kolejnych dzielnicach.

- Dzięki zebranym uwagom odpowiednie osoby w Urzędzie Miasta będą wiedziały, co trzeba poprawić i na co zwrócić uwagę, by nie tylko niepełnosprawni byli zadowoleni, ale wszyscy mieszkańcy. Naszym celem na najbliższe lata jest takie projektowanie przestrzeni w Gdyni, by była ona dostępna dla każdego - podkreśla Michał Guć.

Wyróżnienie od Komisji Europejskiej dla Gdyni

Gdynia - jako jedyne miasto z Europy Środkowo-Wschodniej - została wyróżnione w konkursie "Access City Award", organizowanym przez Komisję Europejską. W konkursie nagradzane są miasta krajów UE w najwyższym stopniu przyjazne i dostępne dla osób niepełnoprawnych. Ceremonia rozdania nagród odbyła się 3 grudnia w Brukseli podczas konferencji z okazji Europejskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

O nagrodę mogły ubiegać się wszystkie miasta krajów Unii Europejskiej z liczbą mieszkańców powyżej 50 tysięcy. Do tegorocznej, trzeciej edycji "Access City Award" wpłynęło prawie 100 aplikacji z 20 państw członkowskich. Obok Gdyni w gronie miast nominowanych znalazły się: Berlin (Niemcy), Bilbao (Hiszpania), Nantes (Francja), Pampeluna (Hiszpania), Sztokholm (Szwecja) i Tallaght (Irlandia).

Nagrodę Access City Award 2013 otrzymał Berlin.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (57)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Badania, konsultacje