Wiadomości

Nie tylko dla siebie. Jak pomóc innym w czasie pandemii?

Najnowszy artukuł na ten temat

Izolacja pomogła poznać sąsiadów (niestety)

"Pomaganie innym to także pomoc samemu sobie" - mówią psycholodzy.
"Pomaganie innym to także pomoc samemu sobie" - mówią psycholodzy. Fot. Unsplash/Austin Kehmeier

Za nami kilka miesięcy w nowej rzeczywistości - pandemii koronawirusa, która postawiła na głowie wiele sfer naszego życia. Martwimy się o zdrowie swoje i swojej rodziny, o stabilność pracy, na nowo musieliśmy przeorganizować swoje życie i z niepokojem obserwujemy liczby kolejnych zakażeń. W trudnym czasie warto zrobić coś dla siebie, ale przede wszystkim - dla innych.Ogłoszenia: potrzebuję pomocyCzy bierzesz udział w akcjach charytatywnych lub pomagasz innym?

tak, staram się dawać od siebie jak najwięcej 11%
raczej tak, pomagam tyle, ile mogę 37%
od czasu do czasu 22%
raczej nie, ale chcę to zmienić 19%
nie, właściwie nigdy 11%
zakończona Łącznie głosów: 27
Gdy przychodzą ciężkie czasy, staramy się zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed ewentualnymi nieszczęściami. Myślimy o tym, jak sobie pomóc, jak zaplanować nadchodzące tygodnie czy miesiące. Skupiamy się na swoim życiu i swoich problemach, to naturalne.

W takich sytuacjach, gdy uda nam się uzyskać względną stabilność, warto także rozejrzeć się dookoła siebie. Może wtedy okazać się, że wśród nas są także inni, którzy potrzebują pomocy. Może być to starszy sąsiad, chora sąsiadka, rodzina przebywająca na kwarantannie, która nie jest w stanie wyprowadzać psa. W takich przypadkach warto odważyć się i zaproponować im swoje wsparcie. Może okazać się, że nie tylko pomogliśmy drugiej osobie, ale sami poczuliśmy się lepiej. To także szansa na zobaczenie rzeczywistości z innej perspektywy. Gdy poświęcimy chwilę na zrozumienie czyjejś sytuacji, sami możemy dowiedzieć się czegoś nowego. Będziemy też mniej skłonni do szkodliwych uproszczeń.

Widzialna RękaInternet ogromnie ułatwia niesienie pomocy. Umożliwia to na wiele sposobów, a jednym z nich jest dołączenie się do grup w mediach społecznościowych, w których użytkownicy kontaktują się ze sobą i wymieniają informacjami dotyczącymi potrzebujących. Ogólnopolska grupa Widzialna Ręka ma swoją trójmiejską podgrupę Widzialna Ręka Trójmiasto, która zrzesza już 24 tys. osób. Pojawiają się tam rozmaite ogłoszenia, dotyczące zarówno spraw związanych z przymusową kwarantanną, wyprowadzaniem psów, opieką nad dziećmi oraz wiele innych.

I help you app"I help you app" to aplikacja, dzięki której można szukać ludzi potrzebujących i zgłosić się do pomocy. Apka używa także mapy i funkcji lokalizacji, dzięki czemu można wyszukiwać potrzebujących oraz wolontariuszy znajdujących się w najbliższym otoczeniu.

Czytaj też: Gdyński szpital szuka ochotników

Dla właścicieli czworonogówJest także miejsce wsparcia dla osób posiadających zwierzęta. Pies w koronie to grupa na Facebooku, gdzie można wspomóc osoby na kwarantannie, które nie mogą wychodzić z domów lub zakupić pożywienia dla swojego pupila. Każdy szukający pomocy zamieszcza w ogłoszeniu dodatkowe informacje, np. na jak długo potrzebuje wsparcia, na co uważać na spacerze z psem, czy ciągnie, czy atakuje inne zwierzęta. Wedle zasad grupy pomagać mogą osoby powyżej 16 roku życia. Podobnie działa strona Pethomer.com. Serwis powstał we współpracy z harcerzami z Chorągwi Gdańskiej ZHP.

Pomoc dla szpitaliWiele szpitali znajduje się w trudnej sytuacji, ponieważ brakuje tam często środków czystości czy środków ochrony, takich jak maseczki, rękawiczki lub gogle ochronne. Te przedmioty są kluczowe dla bezpieczeństwa osób stojących na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Powstają więc internetowe zbiórki pieniędzy, które umożliwiają zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla lekarzy. To między innymi Corona Ninjas, a także Korona z Głowy. Jest także ogólnopolska akcja Wzywamy Posiłki. To również oddolna inicjatywa obywatelska wspierająca personel medyczny w czasie walki z pandemią. Środki na pomoc medykom zbiera też kawiarnia filmowa W Starym Kadrze. Pieniądze z prowadzonej zbiórki przekazują na ciepłą kawę i ciasta, które dostarczają do Szpitala im. Kopernika w Gdańsku, które jest najbliżej kawiarni.

Polskie krawcoweAkcja szycia maseczek dla szpitali, hospicjów i miejsc, gdzie przebywają starsi ludzie, a także dla fundacji zajmujących się wychodzeniem ludzi z bezdomności, to Polskie krawcowe. Znaleźć tam można osoby, które szyją maseczki. Grupa reaktywowała się jesienią.

Nie tylko przez internetMiejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku oraz MOPS w Gdyni każdego dnia udzielają pomocy finansowej, zapewniają opiekę nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi i bezdomnymi oraz aktywizują osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Podobnie jest w Sopocie.

- Ze względu na sytuację epidemiczną i w trosce o mieszkańców, nasz telefon (58 551 17 10) czynny jest przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Mogą z niego korzystać osoby, które same potrzebują wsparcia, a także inni mieszkańcy, którzy chcą zgłosić, że pomocy potrzebuje ktoś inny, np. starszy, niesamodzielny sąsiad, osoba doświadczającą przemocy czy osoba bezdomna - mówi Agnieszka NiedałtowskaMiejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.
Nad starszymi czuwa także Caritas Polska w swojej akcji Pomoc dla Seniora. Istnieje też Telefon Pogadania, gdzie można zadzwonić w każdej sprawie. Jednak pomóc można, nie tylko przyłączając się do zorganizowanych akcji charytatywnych, ale też najprościej: we własnej okolicy, na swojej ulicy lub w swoim budynku. Czasem wystarczy dokonywać innych wyborów na co dzień lub zwrócić uwagę na swoje najbliższe otoczenie.

Zobacz też: Sklep rybny pana Czesława odżył po społecznej akcji

Nie każdy może poświęcić znaczną część swojego czasu, by pomagać innym, ale to nie oznacza, że trzeba zupełnie rezygnować. Może być to wspieranie lokalnej gastronomii i małych zakładów pracy czy sklepów w swojej dzielnicy. To także noszenie maseczki, dezynfekowanie rąk, przestrzeganie zasad dystansu społecznego, unikanie dużych zgrupowań, ale też dbanie o swoje własne zdrowie i odporność, by nie zarazić innych.

I wreszcie może być to po prostu poświęcenie czasu osobom w swoim najbliższym otoczeniu. Czasem najprostsze środki, tak jak zwykła rozmowa, mogą okazać się kluczowe. Warto pamiętać zwłaszcza o osobach samotnych, którym brakuje kontaktu z drugim człowiekiem.

Opinie (8)

 • Jak pomóc? Szlachetnej Paczki nie znacie??? (2)

  Chyba tylko czytelnik wybiórczej nie wie jak pomóc bo tam tylko antypolska propaganda.

  • 1 6

  • Pokłosie typu szlachetna paczka, księdza który stosował mobbing wobec pracowników. Kolejny skażony kościelny pracownik. Nie wyręczajcie państwa od jego podstawowych obowiązków,

   • 2 0

  • a spadaj na drzewo hejterze

   • 0 0

 • Morawiecki jest winny zapaści ekonomicznej, społecznej i zdrowotnej Polaków. Tylko i wyłącznie on, jego rząd i absurdalne destrukcyjne decyzje podejmowane w totalnie bezprawny sposób.
  Nawet nie macie pojęcia ile starszych samotnych ludzi siedzi w strachu od miesięcy w domach u kresu psychicznej i fizycznej wytrzymałości i najgorsze jest to że ich nie da się niczym przekonać że jest i będzie dobrze i normalnie i nie ma się czego bać. On im zrobil psychiczny terror.

  • 0 1

 • (1)

  Mam jeszcze wspierać szpitale? Chwila,gdzie poszły moje pieniądze z podatków w ostatnim roku,gdy pandemia się rozkręcała? Na tvpis, do Torunia, premie z resortu Jadwigi Emilewicz,karty do głosowania,ochronę Jarosława.Wstyd panie Premierze.Tylko czekać jak z Uni nie dostaniemy pieniędzy na ratunek po covidzie.

  • 8 1

  • to idź na ulicę protestować, zamiast opluwać w komentarzach

   • 0 1

 • Dzięki za tekst

  DObrze czasem pomyslec o kims innym niz o sobie

  • 1 0

 • Mi można pomóc,bo już na łeb dostaje siedząc w domu.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje