• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie lekceważ bólu kręgosłupa

Katarzyna Dziadul
5 lipca 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Kiedy nagle pojawia się silny ból kręgosłupa, warto jak najszybciej odwiedzić neurologa. Kiedy nagle pojawia się silny ból kręgosłupa, warto jak najszybciej odwiedzić neurologa.

Rwa kulszowa atakuje niespodziewanie. Często wystarczy jeden nieostrożny ruch, taki jak szybkie wyprostowanie się, skręcenie tułowia czy dźwignięcie ciężkiego przedmiotu na wyprostowanych nogach. Nagle pojawia się silny ból, który sprawia, że ciężko jest się ruszyć. Promieniuje od kręgosłupa, przez biodra, aż do łydki i skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.



Co robisz, kiedy boli Cię kręgosłup?

Przyczyną dolegliwości jest ucisk na nerw kulszowy, który biegnie od kręgosłupa w kierunku stopy - stąd bóle nie tylko w okolicach kręgosłupa, ale także często pojawiający się ból w łydkach, promieniujący wzdłuż całej nogi.

- Przy wielu gwałtownych ruchach może dojść do przemieszczenia się krążka międzykręgowego, zwanego potocznie dyskiem, czyli łącznotkankowej płytki tkwiącej między kręgami kręgosłupa i spełniającej rolę amortyzatora - wyjaśnia lekarz neurolog Mariusz Siemiński. - Przemieszczony krążek zaczyna uciskać na przebiegające w obrębie kanału kręgowego korzenie nerwowe - czyli kostnej przestrzeni wewnątrz kręgosłupa, w której znajduje się rdzeń kręgowy i wychodzące z niego nerwy. Kiedy dzieje się to w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, uciśnięte zostają korzenie nerwowe odpowiedzialne za unerwienie kończyn dolnych. Dlatego pacjent odczuwa rwący ból biegnący do kończyny dolnej.

Kolejną reakcją na ucisk korzenia nerwowego jest miejscowy stan zapalny, co przyczynia się się również do powstania bólu. Dodatkowo, mięśnie przykręgosłupowe są w stanie wzmożonego napięcia, co również ma wpływ na pojawienie się nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.

Takie dolegliwości szczególnie nieprzyjemne są również w nocy, kiedy - wydawać by się mogło - ciało znajduje się w spoczynku i ból nie powinien nam doskwierać. W przypadku rwy kulszowej może być zupełnie odwrotnie. Jeśli odpowiednio nie uporamy się z ogniskiem bólu, na pewno nie zaznamy spokojnego snu.

Można mówić o wielu przyczynach rwy kulszowej. Do jej powstania przyczyniają się często zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i wypadnięcie dysku czy nieprawidłowa budowa miednicy. Na przykrą dolegliwość mogą też skarżyć się kobiety w ciąży. Na skutek dodatkowych kilogramów dochodzi do zmiany ośrodka ciężkości, co przyczynia się do powstania źródła bólu. Nie bez winy jest np. przypadkowe zamaszyste dźwignięcie ciężkiego przedmiotu, nieumiejętne pochylenie się czy skręcenie tułowia, co również może doprowadzić do ucisku na nerw kulszowy.

W momencie pojawienia się bólu nie pozostaje nam nic innego, jak spróbować skutecznie z nim zawalczyć. Należy działać według kilku podstawowych zasad.

- Kiedy pojawi się ból, należy przerwać wykonywaną czynność i zrezygnować z podejmowania jakichkolwiek wysiłków fizycznych - dodaje specjalista. - Optymalnym postępowaniem jest odpoczynek, w pozycji, w której odczuwamy najmniejszy dyskomfort. W niektórych sytuacjach kilkudniowy odpoczynek prowadzi do ustąpienia dolegliwości. W tym okresie, na początku dolegliwości, nie jest zalecane wykonywanie ćwiczeń fizycznych, a do metod fizykoterapeutycznych (np. masaży) należy podchodzić bardzo ostrożnie.

Jeśli uda nam się pokonać ból, a dolegliwości nie wracają, może się okazać, że dopadła nas niegroźna, jednorazowa dolegliwość. Jeśli jednak ból powraca, nie możemy go bagatelizować. Specjaliści alarmują, że ignorowanie rwy kulszowej może doprowadzić do niebezpiecznych konsekwencji.

- Przewlekający się ucisk na korzeń nerwowy może doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia, czego konsekwencją może być osłabienie siły mięśniowej kończyn, zaburzenia czucia oraz funkcji zwieraczy - ostrzega Mariusz Siemiński.

Jeżeli dolegliwości są bardzo silne i nie możemy się z nimi uporać, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem neurologiem. Specjalista może zalecić leczenie farmakologiczne z zastosowaniem środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych czy rozluźniających mięśnie.

Boli Cię kręgosłup? Zapytaj o poradę neurologa.

Opinie (62) 3 zablokowane

  • Metoda McKenzie

    Dramat polskiej diagnostyki

    2011 rok. Czytam powyższy artykuł.
    19 lat wcześniej. Czytam podobne porady w książce wydanej w 1960 roku. Zbliża sie sesja.
    4 lata poźniej. Zaczynam 1,5 roczny kurs (prywatnie), gdzie pokazują nam, jak to robią ludzie na świecie. Jest ze mną jeszcze 4 inne osoby z Trójmiasta, oraz 15 lekarzy z całej Polski. To było pierwsze tego typu szkolenie w Gdańsku. Organizowane przez zespół Wojewódzkiej Przychodni Sportowo-Lekarskiej w Gdańsku, której byłem wówczas pracownikiem. Prowadził je Prezes Instytutu McKenzie Polska dr Stengert.

    Minęło 51 lat a ja ciągle to czytam. Nie mam słów. Od tamtej pory zdążyliśmy, my ludzie, wylądować na Księżycu, wynaleźć mikroprocesor, internet, światłowody i milion innych rzeczy. Wynaleźliśmy też sposoby "nowoczesnego" spostrzegania problemów bólowych kręgosłupa. I nowoczesnego jego leczenia. Jednak, gdy czytam treści pisane przez specjalistę, który wiedzę swą opiera na tym, czego go nauczono w polskiej Akademii Medycznej z książek napisanych w 1960 roku - ręce mi opadają. A Państwu nogi.
    Są metody, które radzą sobie z tym problemem wyśmienicie, i co najważniejsze, skutecznie. Które nie każą czekać, tylko uśmierzają ból od razu. I nie niszczą wątroby niedziałającymi, w tych dolegliwościach, lekami. Ale to wymaga doszkolenia się w metodach stosowanych w cywilizowanym medycznie świecie, aby pózniej móc leczyć na miarę 2011 roku.
    Rwa kulszowa to diagnoza na poziomie - ból zęba. Tylko zainteresowany ( ten z bolącym zębem) chce wiedzieć - co konkretnie w tym zębie jest nie tak.

    Więcej informacji uzyskają Państwo u specjalisty pracującego Metodą McKenzie

    Pozdrawiam i życzę wytrwałości w kolorowej drodze przez polskie gabinety lekarskie

    Wojciech Markowski - specjalista Metody McKenzie

    • 0 0

  • kręgosłup

    Mnie też zawodzi kręgosłup. I to poważnie. Trzeba być zdrowym żeby się leczyć.Kolejki, odległe terminy, lekarze którzy całą wiedzę na temat mojego kręgosłupa zostawiaja dla siebie. Są odburkliwi, wszystko trzeba od nich wyciągać - zdanie po zdaniu. Jak przychodzę do lekarza to przecież nie będę siedzieć i patrzeć na tylko chcę usłyszeć diagnozę i opinię na temat możliwości leczenia. Jesteś chory to sobie radź a więc chodź prywatnie do tych samych lekarzy na wizytę u których w NFZ nie możesz liczyć bo nie ma terminu. A tak z własnego doświadczenia to z tymi masażami trzeba uważać niestety mi nie pomogły a wręcz przeciwnie nasiliły dolegliwości i skończyło się na serii zastrzyków. Wizyta u neurochirurga bezcenna 150 zł... za resztę zapłacisz kartą VISA

    • 0 0

  • oj boli

    kręgosłup

    Mnie też zawodzi kręgosłup. I to poważnie. Trzeba być zdrowym żeby się leczyć.Kolejki, odległe terminy, lekarze którzy całą wiedzę na temat mojego kręgosłupa zostawiaja dla siebie. Są odburkliwi, wszystko trzeba od nich wyciągać - zdanie po zdaniu. Jak przychodzę do lekarza to przecież nie będę siedzieć i patrzeć na tylko chcę usłyszeć diagnozę i opinię na temat możliwości leczenia. Jesteś chory to sobie radź a więc chodź prywatnie do tych samych lekarzy na wizytę u których w NFZ nie możesz liczyć bo nie ma terminu. A tak z własnego doświadczenia to z tymi masażami trzeba uważać niestety mi nie pomogły a wręcz przeciwnie nasiliły dolegliwości i skończyło się na serii zastrzyków. Wizyta u neurochirurga bezcenna 150 zł... za resztę zapłacisz kartą VISA

    • 0 0

  • "korzenie nerwowe" dr Mazur-neurolog, nie wie co to, twierdzi, że taki termin nie istnieje :( i zawierz tu lekarzowi-specjaliście

    • 0 0

  • znowu boli

    tak to prawda z tymi lekazami w grudniu mialam operacje chodziam na wizyt muwilam ze mam bul nizej znaczy ledzwiowej nikt mnie nie sluchal nie moge chodzic a jak sie zginam tonie moge sie podniesc nie muwiac o siedzeniu z bulami pojechalam do szpitala robionp mr i okazalo sie nastepne przepukliny jedna kanalikowa co mam zrobic ..mam zal d

    • 0 0

  • boli mnie stylutak jak nerki co mi troche przejdzie to wejdzie stwierdzili ze nerki nie ale jak jem na nerki te tabletki furoxin to mi lepiej jak przestane to mnie boli
    cos od kregoslupa
    albo sprawy ginekologiczne
    napiszcie co mi jest
    ale nieraz z zimna to mnie posczyknelo
    to co tam jest w tym kregoslupie

    • 0 0

  • rwa kulszowa

    Pomóżcie mi mam 24 lata rwa kulszowa zaatakowała mnie w wrzesniu 2015 wybrałam jakie mogły byc tylko zaszczyki i tabletki przeciw bólowe i przeciwzapalne i nic nie pomaga teraz ból przeszedł mi na prawą noge nawet nie moge isc na spacer 300metrów rezonas magnetyczny mam dopiero ustalony na sierpnia jak życ mam dalej . pozdrawiam

    • 0 0

  • Trzeba leczyc jak najwczesniej

    Dużo prawdy w tym artykule, a szczególnie z tym bólem w nocy, którego niestety miałam okazję doświadczyć. Prawda jest taka, że wielu z nas bagatelizuje ból kręgosłupa, bo da się go zmniejszyć lekami przeciwbólowymi, a dopiero z czasem, gdy problem narasta, bo nie był leczony, leki przestają być już tak skuteczne albo nagle nas łapie ostry ból to zaczynamy szukać ratunku. Tak też było u mnie. Dopiero jak nie mogłam spać z bólu to poszłam do dobrego fizjoterapeuty (w Krakowie jest to Fizjomed) i zaczęłam się leczyć. Rehabiltacja pod okiem specjalisty, dobrego specjalisty, to naprawdę ogromne wybawienie! Dlatego wszystkim radzę, by udali się do niego jak najwczesniej, bo nigdy nie wiecie kiedy przyjdzie kryzys, a zazwyczaj jest to wczesniej niz nam sie wydaje.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane