Wiadomości

Nie lekceważ bólu kręgosłupa

Kiedy nagle pojawia się silny ból kręgosłupa, warto jak najszybciej odwiedzić neurologa.
Kiedy nagle pojawia się silny ból kręgosłupa, warto jak najszybciej odwiedzić neurologa. fot.©iStockphoto/b-d-s

Rwa kulszowa atakuje niespodziewanie. Często wystarczy jeden nieostrożny ruch, taki jak szybkie wyprostowanie się, skręcenie tułowia czy dźwignięcie ciężkiego przedmiotu na wyprostowanych nogach. Nagle pojawia się silny ból, który sprawia, że ciężko jest się ruszyć. Promieniuje od kręgosłupa, przez biodra, aż do łydki i skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.Co robisz, kiedy boli Cię kręgosłup?

kładę się i odpoczywam, wtedy przeważnie ból szybko mija

36%

biorę środki przeciwbólowe, smaruje się maściami

40%

idę na masaż

13%

zapisuję się na wizytę do lekarza

11%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 274
Przyczyną dolegliwości jest ucisk na nerw kulszowy, który biegnie od kręgosłupa w kierunku stopy - stąd bóle nie tylko w okolicach kręgosłupa, ale także często pojawiający się ból w łydkach, promieniujący wzdłuż całej nogi.

- Przy wielu gwałtownych ruchach może dojść do przemieszczenia się krążka międzykręgowego, zwanego potocznie dyskiem, czyli łącznotkankowej płytki tkwiącej między kręgami kręgosłupa i spełniającej rolę amortyzatora - wyjaśnia lekarz neurolog Mariusz Siemiński. - Przemieszczony krążek zaczyna uciskać na przebiegające w obrębie kanału kręgowego korzenie nerwowe - czyli kostnej przestrzeni wewnątrz kręgosłupa, w której znajduje się rdzeń kręgowy i wychodzące z niego nerwy. Kiedy dzieje się to w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, uciśnięte zostają korzenie nerwowe odpowiedzialne za unerwienie kończyn dolnych. Dlatego pacjent odczuwa rwący ból biegnący do kończyny dolnej.

Kolejną reakcją na ucisk korzenia nerwowego jest miejscowy stan zapalny, co przyczynia się się również do powstania bólu. Dodatkowo, mięśnie przykręgosłupowe są w stanie wzmożonego napięcia, co również ma wpływ na pojawienie się nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.

Takie dolegliwości szczególnie nieprzyjemne są również w nocy, kiedy - wydawać by się mogło - ciało znajduje się w spoczynku i ból nie powinien nam doskwierać. W przypadku rwy kulszowej może być zupełnie odwrotnie. Jeśli odpowiednio nie uporamy się z ogniskiem bólu, na pewno nie zaznamy spokojnego snu.

Można mówić o wielu przyczynach rwy kulszowej. Do jej powstania przyczyniają się często zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i wypadnięcie dysku czy nieprawidłowa budowa miednicy. Na przykrą dolegliwość mogą też skarżyć się kobiety w ciąży. Na skutek dodatkowych kilogramów dochodzi do zmiany ośrodka ciężkości, co przyczynia się do powstania źródła bólu. Nie bez winy jest np. przypadkowe zamaszyste dźwignięcie ciężkiego przedmiotu, nieumiejętne pochylenie się czy skręcenie tułowia, co również może doprowadzić do ucisku na nerw kulszowy.

W momencie pojawienia się bólu nie pozostaje nam nic innego, jak spróbować skutecznie z nim zawalczyć. Należy działać według kilku podstawowych zasad.

- Kiedy pojawi się ból, należy przerwać wykonywaną czynność i zrezygnować z podejmowania jakichkolwiek wysiłków fizycznych - dodaje specjalista. - Optymalnym postępowaniem jest odpoczynek, w pozycji, w której odczuwamy najmniejszy dyskomfort. W niektórych sytuacjach kilkudniowy odpoczynek prowadzi do ustąpienia dolegliwości. W tym okresie, na początku dolegliwości, nie jest zalecane wykonywanie ćwiczeń fizycznych, a do metod fizykoterapeutycznych (np. masaży) należy podchodzić bardzo ostrożnie.

Jeśli uda nam się pokonać ból, a dolegliwości nie wracają, może się okazać, że dopadła nas niegroźna, jednorazowa dolegliwość. Jeśli jednak ból powraca, nie możemy go bagatelizować. Specjaliści alarmują, że ignorowanie rwy kulszowej może doprowadzić do niebezpiecznych konsekwencji.

- Przewlekający się ucisk na korzeń nerwowy może doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia, czego konsekwencją może być osłabienie siły mięśniowej kończyn, zaburzenia czucia oraz funkcji zwieraczy - ostrzega Mariusz Siemiński.

Jeżeli dolegliwości są bardzo silne i nie możemy się z nimi uporać, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem neurologiem. Specjalista może zalecić leczenie farmakologiczne z zastosowaniem środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych czy rozluźniających mięśnie.

Boli Cię kręgosłup? Zapytaj o poradę neurologa.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (62)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Badania, konsultacje