• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Neurochirurgiczny "GPS" w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

Piotr Kallalas
9 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Funkcjonalny rezonans magnetyczny, przeznaczony głównie dla pacjentów oddziałów neurochirurgicznych, oczekujących na zabieg, wykonywany jest w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Ośrodek stopniowo zwiększa liczbę przeprowadzanych badań. Funkcjonalny rezonans magnetyczny, przeznaczony głównie dla pacjentów oddziałów neurochirurgicznych, oczekujących na zabieg, wykonywany jest w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Ośrodek stopniowo zwiększa liczbę przeprowadzanych badań.

Umożliwia badanie aktywności mózgu, a wykonywany jest przy planowaniu operacji neurochirurgicznych. Funkcjonalny rezonans magnetyczny, o którym mowa, stosowany jest na Pomorzu tylko przez Gdański Uniwersytet Medyczny.



Czy musiałe(a)ś kiedyś wykonać badanie rezonansem magnetycznym?

Istotą badania jest technika rezonansu magnetycznego wzbogacona o ćwiczenia wykonywane przez pacjenta. Dzięki temu można zobrazować regiony mózgu aktywne podczas procedury. Obecnie jedynym na Pomorzu ośrodkiem stosującym tę metodę jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, które stopniowo zwiększa liczbę przeprowadzanych badań.

Szukasz neurologa? Skorzystaj z katalogu trojmiasto.pl

FMRI jest przeznaczony przede wszystkim dla pacjentów oddziałów neurochirurgicznych, oczekujących na zabieg. Przy czym to neurochirurg kieruje chorego na dodatkową diagnostykę, która umożliwia stworzenie "mapy aktywności mózgu". Dlatego też jednostka przeprowadza badania głównie na własne potrzeby, choć zdarzają się także zlecenia z zewnętrznych placówek szpitalnych. Z tym narzędziem chirurdzy mają większe możliwości zaplanowania zabiegu. 

Na tropie hemoglobiny

Sam rezonans magnetyczny (MR) jest bardzo powszechną metodą pozwalającą zobrazować tkanki i narządy organizmu. Pacjent podczas badania przebywa w specjalnej "tubie", która wytwarza gradienty pola magnetycznego i fale radiowe. Dzięki temu atomy, z których zbudowany jest nasz organizm, zmieniają swoje właściwości magnetyczne i gdy wracają do stanu podstawowego, można wychwycić ich położenie, a tym samym zobrazować cały narząd.

Czy fMRI działa tak samo? Nie do końca. Neurony ośrodkowego układu są najbardziej aktywnymi metabolicznie komórkami w organizmie. W każdej chwili, a szczególnie w czasie wzmożonej pracy zużywają ogromne pokłady tlenu. Idąc tym śladem, postanowiono śledzić losy hemoglobiny, która dostarcza tlen do komórek organizmu. Cała sztuczka polega właśnie na tym, że utlenowana hemoglobina wraz z "oddaniem tlenu" do komórki docelowej zmienia swoje właściwości magnetyczne. Fakt ten jest wystarczający do uchwycenia istotnego pomiaru podczas rezonansu, a to z kolei oznacza, że możemy rozróżnić części mózgu, które w danej chwili charakteryzują się podwyższoną aktywnością.

Badanie funkcjonalności

Aby wywołać aktywność, pacjent, leżąc nieruchomo w aparaturze, jest poddawany prostym ćwiczeniom, ściśle związanym z częścią mózgu, która ma być operowana.   
                                             
- Cały czas testujemy nowe zadania. Samo przygotowanie zadania, które w sposób selektywny pokaże nam dany obszar funkcjonalny jest zawsze wyzwaniem i jest to praca ciągła. Przykładowo jeżeli operacja ma zostać wykonana na części kory odpowiedzialnej za ruch, badany będzie musiał ruszyć stopą. Natomiast w przypadku potylicy, odpowiedzialnej za wzrok, badany będzie wykonywał zadania w oparciu o obrazy pojawiające się na specjalnych goglach - tłumaczy Patrycja Naumczyk, psycholog z Uniwersytetu Gdańskiego i Zakładu Radiologii UCK.   
                                                       
Od momentu zakończenia pomiaru wynik możemy otrzymać już po około 12 godzinach. Najważniejsze, że diagnostyka jest nieinwazyjna. Nie stosuje się też kontrastu, a pole magnetyczne i promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu fal radiowych są obojętne w przeciwieństwie do promieniotwórczych izotopów wykorzystywanych w badaniu PET (tzn. pozytonowej tomografii emisyjnej).

Czy każda osoba przed operacją jest gotowa na badanie fMRI?                            
                   
- Jest organizowane najpierw wstępne spotkanie, gdzie oceniamy kontakt z pacjentem oraz jego świadomość. Następnie są przeprowadzone wstępne badania, ponieważ ze względu na schorzenia mózgu człowiek może mieć pewne zaburzenia. To, co jest konieczne, to sprawdzenie, czy osoba jest w stanie utrzymać instrukcje i nie ma problemów z pamięcią - dodaje Patrycja Naumczyk.
Do badania nie ma większych przeciwskazań. Pacjenci nie mogą mieć jedynie żadnych metalowych elementów, takich jak rozruszniki czy protezy. Sama procedura może wzbudzać również pewne klaustrofobiczne odczucia. Jednak wydaje się, że nie jest to duża niedogodność w porównaniu z możliwościami, jakie niesie.

Pomorski ośrodek

Sprzęt do wykonywania funkcjonalnego rezonansu medycznego w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Sprzęt do wykonywania funkcjonalnego rezonansu medycznego w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym badania funkcjonalne mózgu rozpoczęto w 2011 roku, kiedy to placówka nabyła nowy, specjalistyczny sprzęt wraz z niezbędnym oprogramowaniem, umożliwiającym obróbkę statystyczną i odczyt wyników. Najpierw sprzęt był wykorzystywany do celów szkoleniowych, by następnie na przełomie 2012 i 2013 roku wejść do użytku klinicznego.

- Zwykle neurochirurdzy zgłaszają się z prośbą o mapowanie konkretnego obszaru. W odpowiedzi dostają od nas zobrazowaną mapę mózgu w trójwymiarze. Po otrzymaniu wyniku następnie analizują i zastanawiają się, z której strony zacząć operację i dalej wycinać guz, aby nie zahaczyć o ważne obszary - wyjaśnia Agnieszka Sabisz, fizyk z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.
Metoda fMRI na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym jest wykorzystywana przede wszystkim w planowaniu operacji mózgu. Należy zaznaczyć, że badanie to jest wysoce wyspecjalizowanym, skomplikowanym i wieloetapowym procesem. Obecnie, choć liczba ta cały czas rośnie, to liczba ośrodków wykonujących fMRI w Polsce jest niewielka.

W gdańskiej placówce metoda funkcjonalnego rezonansu jest stosowana w Zakładzie Radiologii pod kierownictwem prof. Edyty Szurowskiej. Na złożoność badania składa się wiele czynników. Przede wszystkim potrzebny jest odpowiedni aparat rezonansu magnetycznego wraz ze specjalnym oprogramowaniem, bez którego sygnał nie mógłby zostać przetworzony. Jednak aparatura to nie wszystko, kluczowym elementem jest zespół badawczy.

- Podczas przeprowadzenia pomiaru współpracują specjaliści, w tym technik elektroradiologii, który wykonuje badanie. Zawsze obecny jest też fizyk medyczny, kontrolujący na bieżąco cały przebieg badania od strony technicznej oraz neuropsycholog, który przygotowuje pacjenta oraz przeprowadza zadania - podkreśla Agnieszka Sabisz.        
Badaniami traktograficznymi, a więc opisującymi przebieg włókien nerwowych w mózgu, zajmują się także specjaliści w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

Miejsca

Opinie (16)

  • Czas (6)

    A gdzie w ankiecie jak długo trzeba czekać na rezonans?
    Ja z pilnym skierowaniem czekałem PÓŁ ROKU, i to jeszcze z Gdyni musiałem do Elbląga jechać.
    Paranoja

    • 32 5

    • przecież (2)

      badanie rezonansem magnetycznym przeprowadza Starmed w Gdyni, ul.10Lutego chyba nr 23...

      • 1 1

      • . (1)

        Ale pytanie o terminy. Ja jak potrzebowałem to obdzwoniłem wszystkie możliwe miejsca włącznie ze Słupskiem czy Kościerzyną.
        No chyba że rozmawiamy prywatnie. to można na drugi dzień pójść :)

        • 2 2

        • Potwierdzam.
          Najwidoczniej kolega wyżej nigdy nie był w PILNEJ potrzebie zdrowotnej.
          Ja również ze skierowaniem w trybie pilnym najbliższy termin znalazłam w Malborku na wrzesień. Zaznaczam, że dzwoniłam na początku stycznia.
          W Gdyni na 10 lutego, w styczniu były zapisy na GRUDZIEŃ 2016!!!!

          Z Starmedem jest jeden zasadniczy problem...mają podpisaną umowę z Szpitalem Miejskim i to jego pacjenci są przyjmowani w pierwszej kolejności.

          • 1 1

    • (1)

      trzeba było walić do Rumi, ja też mam pilne skierowanie---termin 3 m-ce, chyba że to też za długo?

      • 2 1

      • Bardzo dziwne. Proszę podać nazwę placówki bo o ile pamiętam w Rumi wolny termin był na koniec września...

        • 0 0

    • ponad 7 miesięcy

      Ja czekałam ponad 7 miesięcy w zeszłym roku na NFZ - rezonans dla syna - na terenie akademii ale wykonywała firma pryw. - od końca grudnia - początek stycznia 2015 do ost. dnia lipca 2015 r. Porażka. Wtedy jak dzwoniłam był to jedyny możliwy termin gdzie mogłam zrobić na NFZ na terenie pomorskiego.

      • 2 1

  • Do Redakcji (2)

    Co oznacza skrót GPS w tytule artykułu? W żadnym miejscu w artykule go nie wyjaśniono!

    • 12 4

    • Ze niby taka nawigacja...

      neuronawigacja.

      • 5 0

    • Kachu13

      GPS - nawigacja, tym bardziej, że "GPS" w cudzysłowie

      • 0 0

  • (2)

    Ja na badanie rezonansu w UCK czekalam 8 miesiecy, mialam wyznaczona godzine 8.30, razem ze mna czekalo kilka osob ok. godz. 10 zaczelismy sie denerwowac co z badaniami okazalo sie ze lekarze przychodzili i wciskali swoich pacjentow a ty pacjecie bez znajomosci siedz sobie i czekaj dopiero po ostrei interwencji zaczento nas przyjmowac

    • 6 5

    • Pacjenci z oddziałów/pogotowia są przyjmowani poza kolejnością. (1)

      • 7 0

      • to nie byli pacjenci z odzialow czy pogotowia tylko prywatni znajomi lekarzy

        • 0 4

  • A jednak to byli pacjenci z oddziałów szpitala UCK. (1)

    Kontrakt z NFZ na badania MRI i TK jest tak mały, że pacjent tzw. z miasta, czeka miesiącami.
    Dlatego pacjenci, którzy wymagają szybkiej diagnostyki często są hospitalizowani na jeden dzień. Wtedy badanie mają wykonywane od ręki. Kontrakt z NFZ dla badań pacjentów szpitalnych bardzo różni się od kontraktu dla pacjentów kierowanych z poradni specjalistycznych.
    Ja też byłem hospitalizowany na kilka godzin, nie dostałem łóżka, nie ubrałem się w piżamę. Badanie wykonano . Gdy był już wynik zapadła decyzja o kolejnej hospitalizacji na oddziale w celu usunięcia złośliwego guza.
    Mozliwe, że dzieki temu żyję.
    UWAGA. Nie byłem prywatnym znajomym lekarza.

    • 13 0

    • Ja lekarz z UCK. Byłem też pacjentem czekającym na MRI......

      Musimy kombinować, żeby szybko zrobić badanie tomografii komputerowej lub badanie rezonansem magnetycznym u pacjenta, u którego tylko szybko przeprowadzona operacja daje szansę na pokonanie choroby.

      Niskie kontrakty z NFZ wymuszają takie działania.
      A pacjenci kierowani na badanie z poradni specjalistycznej czekają dzięki polityce NFZ.

      • 3 0

  • Więcej takiego sprzętu.

    • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Światowy Dzień Zdrowia

wykład

III Konferencja. Autyzm. Od diagnozy do samodzielności

konferencja

Depresja poporodowa. Rozmowa z psycholożką Martą Zawadzką-Zboś

spotkanie, konsultacje

Najczęściej czytane