- 1 Co zrobić z nieudanym tatuażem? (41 opinii)
- 2 Pijana pogryzła ratownika medycznego (143 opinie)
- 3 Skierowanie elektroniczne, ale kod trzeba podać w okienku (18 opinii)
- 4 Dlaczego pijemy coraz więcej alkoholu? (255 opinii)
- 5 Gdyńscy chirurdzy operowali nowatorską metodą (21 opinii)
- 6 Ranking optyków w Trójmieście (10 opinii)
Powracający trądzik. Jak sobie z nim radzić?
Trądzik można nazywać chorobą cywilizacyjną. Zmaga się z nim ponad 80 proc. ludzi w wieku dorastania. Z jego powodu cierpi również coraz więcej osób po 25. roku życia - to tzw. trądzik wieku dorosłego. Jak sobie radzić z cerą problematyczną? Co wpływa na pogorszenie jej stanu?
- Trzeba pamiętać, że trądzik to przewlekła choroba skóry - przypomina dr Olga Krasodomska, ekspertka oraz wykładowczyni na kierunku kosmetologia w Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku. - Trądzik nawraca, jeśli jest źle leczony lub gdy skóra jest nieprawidłowo pielęgnowana. Warto podkreślić, że skóra trądzikowa jest skórą wrażliwą. Kluczowe w pielęgnacji będzie zatem mycie delikatnym preparatem, który nie podrażnia, tonizowanie w celu przywrócenia odpowiedniego pH oraz odpowiednie nawilżanie. W pielęgnacji cery trądzikowej ważne jest również regularne mikrozłuszczanie, np. tonikiem zawierającym kwas salicylowy (jeśli nie ma przeciwwskazań). Każdy przypadek jest inny, dlatego warto zgłosić się na konsultację do specjalisty - dodaje ekspertka.
Sprawdzeni dermatolodzy
w Trójmieście
- Pielęgnacja cery trądzikowej to nie lada wyzwanie ze względu na ilość czynników wpływających na jego powstawanie i nasilenie - dodaje Patrycja Szołtysek, ekspert ds. Naukowo-Szkoleniowych w firmie Oceanic. - Skuteczne działanie powinno być holistyczne: łączyć w sobie odpowiednią pielęgnację, dietę oraz styl życia. Na zaostrzenie zmian może bowiem wpłynąć zarówno stres, dieta uboga w nienasycone kwasy tłuszczowe jak i nieprawidłowy demakijaż, a nawet odwodnienie organizmu i skóry - dodaje ekspertka.
Przyczyna trądziku - co nasila trądzik?
- Hormony - to one powodują, że z powodu trądziku cierpi tak wielu nastolatków - pod wpływem huśtawki hormonalnej w okresie dojrzewania dochodzi bowiem do nadmiernej pracy gruczołów łojowych.
- Stres - uważa się go za główny czynnik nasilający trądzik w wieku dorosłym. Kortyzol (tzw. hormon stresu) wzmaga aktywność gruczołów łojowych, stres nasila też procesy zapalne w skórze.
- Nieodpowiednia pielęgnacja - stosowanie ciężkich, zatykających pory kremów i podkładów, po które często sięgają kobiety chcące zamaskować nieestetyczne krosty i pryszcze. Zatykając ujścia gruczołów łojowych, nasilają one stan zapalny w skórze.
- Zła dieta - dieta bogata w przetworzone produkty o wysokim indeksie glikemicznym (podnosząca poziom insuliny we krwi) przyczynia się do nasilenia łojotoku. Dlatego unikaj słodyczy, dań z białej mąki, cukru. Niekorzystny wpływ na rozwój trądziku ma też nabiał i produkty mleczne - podnosząc poziom insulinopodobnego hormonu wzrostu IGF-1, który znacząco stymuluje produkcję serum.
- Częstą przyczyną powstawania niedoskonałości jest niezbilansowana dieta - mówi Sara Byrlik, ekspert ds. formulacji INSTALASH®. - Nie dostarczamy do organizmu odpowiedniej ilości witamin, a niedobory takich witamin, jak B5, B2, skutkują widocznymi zmianami skórnymi oraz nadprodukcją sebum. Chciałam opracować suplement, który uzupełni te braki - i tak powstał nasz SkinBOOST INSTALASH. Jego dodatkową zaletą jest wydajność - wystarczy jedna kapsułka dziennie, specjalnie dla takich niejadków tabletek, jak ja. Nie musimy samodzielnie komponować składu i kupować kilku opakowań witamin, bo wszystko zapewni nam ten produkt - przekonuje ekspertka.
Uważaj na to, co jesz i pijesz! Zła dieta, alkohol, słodkie, gazowane napoje nie pomagają w walce z niedoskonałościami...
- Przetworzone jedzenie typu chipsy, fast food oraz wszystko, co zawiera cukier, fatalnie wpływa na cerę trądzikową - potwierdza Agnieszka Lisiewicz, top expert Yasumi. Jej stan poprawia dieta pełna świeżych warzyw, owoców, ziołowych naparów z rumianku lub czystka - dodaje ekspertka.
Jak pozbyć się trądziku? Pielęgnacja skóry trądzikowej
Dieta i tryb życia to jedno, ale kluczowa jest również codzienna pielęgnacja skóry problematycznej. Ważne, aby za często jej nie złuszczać, a do zabiegów wybierać sprawdzone preparaty dedykowane potrzebom skóry. Podstawą pielęgnacji są trzy działania: oczyszczanie, tonizacja oraz nawilżanie.
Podstawowe etapy pielęgnacji skóry trądzikowej
- Oczyszczanie - jeden z najważniejszych kroków w pielęgnacyjnej rutynie. Bez dokładnego oczyszczenia skóra nie będzie w stanie dobrze wchłaniać produktów pielęgnacyjnych, a niezbyt dokładne mycie może przyczyniać się do powstawania zaskórników.
- Tonizowanie - tonik pomaga przywrócić skórze odpowiednie pH, zapobiega rozwojowi bakterii i pomaga substancjom aktywnym z kremu przedostać się w głąb skóry.
- Nawilżanie - nadmierny łojotok to często nic innego niż samoobrona skóry przed przesuszeniem. Zaczyna wtedy produkować jeszcze więcej sebum, aby odbudować płaszcz hydrolipidowy.
Warto mieć pod ręką również dodatkowe produkty - peelingi oraz maseczki to elementy, które skutecznie uzupełnią codzienną pielęgnację. Najlepszym wyborem będą peelingi enzymatyczne lub te o działaniu normalizującym. W kosmetyczce warto mieć produkty do stosowania punktowego, minimalizujące niedoskonałości: sztyft, serum punktowe czy korektor o działaniu antybakteryjnym.
Co na trądzik? Składniki wspomagające skórę w walce z trądzikiem
Na jakie składniki pielęgnacyjne warto zwrócić uwagę w produktach dla skóry trądzikowej? Co jej pomoże i jak poradzić sobie z powracającym problemem zmian zapalnych?
- W pielęgnacji ważne są składniki aktywne - podkreśla Patrycja Szołtysek. - Warto wybierać te o działaniu zmniejszającym wydzielanie sebum, ale również nawilżającym i przeciwzapalnym. Wysoką skuteczność przeciwtrądzikową wykazują preparaty zawierające niacynamid, cynk oraz niewielkie stężenia kwasów. Mają one wpływ na prawidłowe rogowacenie skóry oraz wydzielanie sebum, czyli kluczowych procesów, których zaburzenia mają wpływ na powstawanie zaskórników i zmian zapalnych. Dodatkowo zaletą niacynamidu jest łagodne działanie. Pozwala na uzyskanie efektu wygładzenia skóry i redukcji zmian trądzikowych bez podrażnień. Dodatkowo redukuje skłonność do powstawania przebarwień pozapalnych, które są częstym następstwem trądziku.

- Kluczowymi składnikami w walce z trądzikiem są substancje o charakterze antybakteryjnym - potwierdza Paulina Buczek-Przybyła, technolog marki BARWA. My już od ponad 40 lat czerpiemy z dobroczynnych właściwości bioaktywnej siarki. Zastosowanie jej jako substancji leczniczej na różne dolegliwości dermatologiczne sięga niepamiętnych czasów. Siarka jest wykorzystywana od starożytnych czasów Hipokratesa aż po dzisiaj, szczególnie do leczenia trądziku. 5 tys. lat temu Egipcjanie stosowali ją w postaci maści aplikowanej na trądzik i egzemę, a starożytni Chińczycy 2200 lat temu wykorzystywali ją w medycynie tradycyjnej do pielęgnacji skóry. W serii Barwa Siarkowa zastosowaliśmy siarkę w celu łagodzenia objaw trądziku, redukcji podrażnień oraz zwalczając wszelkie drobnoustroje - bakterie i grzyby - wyjaśnia ekspertka.
Niacynamid, czyli witamina B3, jest składnikiem-gwiazdą w kosmetykach przeznaczonych dla skóry trądzikowej. Jest skuteczny już przy stężeniu 2 proc.
Produkty z zawartością alkoholu są wciąż tematem spornym w kwestii pielęgnacji cery trądzikowej. Zatem stosować je czy nie? Ekspertka z firmy BARWA, Paulina Buczek-Przybyła, wyjaśnia:
- Stosowanie toniku z alkoholem zanadto przesusza skórę, jednak aplikowanie go punktowo w przypadku cery z widocznymi stanami zapalnymi potrafi zdziałać cuda. Uwaga, pamiętajmy, że nadmierne oczyszczanie i wyjaławianie skóry bez intensywnego nawilżania prowadzi do nasilenia objaw trądziku - przestrzega ekspertka.
Pamiętaj o leczniczej mocy ziół. Możesz je pić lub przecierać nimi skórę. Polecane zioła to: ziele krwawnika, pokrzywy, uczepu, owsa, rzepiku, rdestu ptasiego, korzeń łopianu, mniszka lekarskiego i kłącze perzu.Trądzik ciągle powraca? Masz wrażenie, że stosowane kosmetyki nie działają? Czas wytoczyć ciężkie działa! Tu może wspomóc cię farmakologia oraz specjalistyczne, dedykowane skórze problematycznej zabiegi w gabinecie kosmetycznym.
- Gdy trądzik jest intensywny, konieczne może okazać się sięgnięcie po specjalistyczne leki, a niekiedy także zabiegi - mówi Natalia Cholak, kosmetolog z Clinica Cosmetologica. - W aktywnym trądziku po konsultacji z lekarzem wykonać można peelingi wykorzystujące kwasy: azelainowy, migdałowy, glikolowy, pirogronowy i salicylowy. Najczęściej jednak stosuje się leki - przepisane przez lekarza dermatologa - dodaje ekspertka.
- Pamiętajmy, że przy cerze trądzikowej trzeba działać holistycznie - podsumowuje Agnieszka Lisiewicz. - Poza kosmetykami, które zawierają kwas lactobionowy, azelainowy, zieloną herbatę czy niacynamid, polecam wspierać pielęgnację profesjonalnymi zabiegami, np. Yasumi Acne Control z naszej oferty. Jest naprawdę skuteczny! - dodaje.
Miejsca
Opinie (8) 3 zablokowane
-
2022-11-30 14:17
Przestałem jeść słodycze- i jest nagłe dobrze ze skórą
- 3 5
-
2022-12-01 08:42
Prolaktyna podstawowe badanie
Przy trądziku dorosłych. Sprawdźcie sobie poziom prolaktyny. Proste badanie a może zdziałać cuda.
- 0 3
-
2022-12-01 17:50
Dobry wplyw na tradzik ma ozonowana oliwa. Majac ozonator do wody mozna samemu przygotowac.
- 0 2
-
2022-12-01 19:54
Pierwszy raz
Na ogół pomaga
- 0 2
-
2022-12-08 01:58
(2)
Zmiana diety. Może to się wydaje oklepane, ale od jelit zależy na prawdę sporo. Inna sprawa to odpowiednie oczyszczanie, pielęgnacja i ochrona. Oczyszczam 2-etapowo + robię peelingi enzymatyczne + stosuję kwas azelainowy, pielęgnuję składnikami aktywnymi serum z sevolium, odbudowuje ceramidy, rozjaśniam i odmładzam witaminą C i peptydami, chronię SPF.
- 2 0
-
2023-03-03 20:31
(1)
A jakie polecasz dokładnie składniki działające hamujące na trądzik? Czego szukać w kosmetykach?
- 0 0
-
2023-04-13 14:37
Ekstrakt z lukrecji, wyciąg z kory i liści, ekstrakt z nagietka, wyciąg z ziela fiołka trójbarwnego, cynk, wyciąg z drożdży i miedź - to mogę polecić od siebie, bo stosuję i widzę poprawę.
- 0 0
-
2023-02-02 19:01
Na trądzik mojej córce mega pomogło przemywanie buzi leczniczym mydłem Aleppo Szamir. Z oleju laurowego, ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przyspiesza gojenie ran
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.