Wiadomości

Najwięcej przeszczepów nerek w Polsce. UCK podsumowało rok w transplantologii

Rok 2017 w transplantologii podsumowali przedstawiciele Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.
Rok 2017 w transplantologii podsumowali przedstawiciele Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. fot. Sylwia Mierzewska

Dwa przeszczepy serca, 107 przeszczepów szpiku, 90 wszczepionych rogówek i 125, a więc najwięcej w Polsce, przeszczepów nerek - takim wynikami za ubiegły rok może pochwalić się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. - Życie z przeszczepioną nerką to prawdziwy dar - wyznaje pacjentka, która otrzymała nowy organ 1 grudnia 2017 roku.Czy masz coś przeciwko temu, aby po śmierci twoje organy zostały oddane do przeszczepu?

jak najbardziej - nie wyrażam takiej zgody 7%
nie, choć czuję pewne obawy na myśl o ewentualnym przeszczepie 6%
wyrażam swoją zgodę - jeśli byłaby szansa uratować komuś życie, to zrobię to bez wahania 87%
zakończona Łącznie głosów: 213
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne jest jedynym szpitalem wykonującym transplantacje narządowe na Pomorzu. Obecnie wykonuje się tam operacje przeszczepienia serca, rogówki, szpiku kostnego oraz nerki. Tych ostatnich transplantacji wykonuje się w UCK najwięcej, a gdański ośrodek jest od wielu lat jednym z wiodących w Polsce.

Rekordowa liczba transplantacji nerek w 2017 rokuPierwszą transplantację w gdańskim ośrodku wykonano w 1980 roku. Od tego czasu w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przeszczepiono w sumie 1874 nerek. Ten sukces udało się osiągnąć dzięki zintegrowanemu działaniu personelu lekarskiego i pielęgniarskiego oraz specjalistów w dziedzinie immunologii. Należy również wspomnieć o lekarzach przychodni i stacji dializ zgłaszających chorych na listę oczekujących.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym wykonano dotychczas 50 przeszczepów serca. Na zdj. dr Grzegorz Religa, dr hab. med. Piotr Siondalski i dr hab. med. Rafał Pawlaczyk podczas jednej z takich operacji (2016 rok).
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym wykonano dotychczas 50 przeszczepów serca. Na zdj. dr Grzegorz Religa, dr hab. med. Piotr Siondalski i dr hab. med. Rafał Pawlaczyk podczas jednej z takich operacji (2016 rok). fot. UCK
Liczba przeszczepów nerek sukcesywnie wzrasta. W UCK wykonano w ubiegłym roku 125 takich transplantacji, co jest najlepszym wynikiem w Polsce. Jest to również lokalny rekord, ponieważ nigdy wcześniej w jednym roku nie wykonano tak dużej liczby przeszczepów nerek.

- Nerkę od osoby zmarłej otrzymałam po 16 miesiącach oczekiwania. Wcześniej byłam poddawana dializie otrzewnowej, która jest oczywiście rewelacyjną metodą leczenia nerkozastępczego, jednak życie z przeszczepioną nerką to prawdziwy dar - różnica jest kolosalna. Niesamowicie podnosi się komfort życia, możliwości, a także kondycja fizyczna - opowiada Anna Czerwińska, której przeszczepiono nerkę 1 grudnia 2017 roku.
Przeszczepiony narząd pani Anna zaakceptowała od pierwszej chwili. Poznała się również ze swoją "siostrą przeszczepienną", a więc osobą, która otrzymała drugą nerkę od tego samego dawcy - obie panie leżą na tym samym oddziale.

- Nasze nerki są już całkiem nasze. U nas w klinice panuje taki zwyczaj, że nazywamy nasze nerki. Moja nazywa się Zuzanna, a siostry przeszczepiennej Adaś - śmieje się Czerwińska.
W konferencji prasowej podsumowującej rok 2017 w gdańskiej transplantologii wzięły udział również dwie pacjentki UCK, które mają za sobą przeszczep nerki - Joanna Romanek i Anna Czerwińska.
W konferencji prasowej podsumowującej rok 2017 w gdańskiej transplantologii wzięły udział również dwie pacjentki UCK, które mają za sobą przeszczep nerki - Joanna Romanek i Anna Czerwińska. fot. Ewa Palińska/Trojmiasto.pl

Leczenie ostatniej szansyDo przewlekłej choroby nerek dochodzi głównie w wyniku powikłań cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, a także zapaleń kłębuszkowych, nadciśnienia tętniczego oraz wielotorbielowatości nerek. Nerki przeszczepiane są chorym leczonym już dializami, a także zanim zaistnieje konieczność tego typu terapii (tzw. transplantacja wyprzedzająca). Organ można przeszczepić wyprzedzająco również choremu z niewydolnością nerki przeszczepionej (tzw. re-transplantacja wyprzedzająca).

- Zaobserwowaliśmy, że zgłoszenie do transplantacji wyprzedzającej przynosi znakomite efekty. To nasze oczko w głowie - podkreśla prof. Alicja Dębska-Ślizień, ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK. - Większość takich chorych otrzymuje przeszczep zanim wymaga dializy. Przeżywalność nerek i chorych jest znacznie lepsza niż w przypadku transplantacji po jakimś czasie trwania leczenia dializami - dodaje.
Po przeszczepieniu chory musi pozostawać pod nadzorem specjalistów. Niezbędne jest również przyjmowanie leków immunosupresyjnych.

- Mam świadomość tego, że czeka mnie życie z zegarkiem - muszę nie tylko poddawać się regularnym kontrolom lekarskim, ale też pilnować, aby o odpowiedniej porze przyjmować leki - przyznała pani Anna, pacjentka UCK po transplantacji nerki. - Standard życia poprawia się jednak tak znacznie, że te niewielkie niedogodności nie są w stanie przyćmić mojego zadowolenia z posiadania nowej nerki - ocenia.
Ustępuje wiele przewlekłych powikłań związanych z długotrwałą niewydolnością nerek (np. nadczynność przytarczyc oraz inne zaburzenia hormonalne, świąd skóry, niedokrwistość, zaburzenia kostne), nie trzeba przestrzegać uciążliwych ograniczeń w zakresie ilości przyjmowanych płynów i rodzaju pokarmów, możliwy jest powrót do czynnej pracy zawodowej, sportów rekreacyjnych, a nawet ciąża.

W działania popularyzujące transplantologię od lat angażują się pracownicy oraz studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W ramach akcji Dawca.pl można wypełnić oświadczenie woli, które każdy może nosić przy sobie, np. w portfelu.
W działania popularyzujące transplantologię od lat angażują się pracownicy oraz studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W ramach akcji Dawca.pl można wypełnić oświadczenie woli, które każdy może nosić przy sobie, np. w portfelu. fot. Joanna Śliwińska/GUMed

Nerki od dawców żywych i zmarłychNerki pobiera się zazwyczaj są od dawców zmarłych. Transplantacje od dawców żywych stanowią jedynie 1-2 proc., przynoszą jednak najlepsze rezultaty. Personel gdańskiego ośrodka transplantacyjnego wykonuje zarówno przeszczepy od dawców żyjących spokrewnionych, jak i niespokrewnionych.

- W Polsce mamy mało transplantacji od osób żywych. Tłumaczymy to tym, że mamy krótki okres oczekiwania na transplantację od dawcy zmarłego - tłumaczy prof. Alicja Dębska-Ślizień, ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK. - Biorca powinien być na liście oczekujących. Zdarza się tak, że przygotowujemy procedurę przeszczepową i nagle pojawia się pasujący dawca zmarły. Nie ma więc potrzeby, aby wykonywać przeszczep od dawcy żyjącego i tak powinno być - wyjaśnia.
Oprócz nerek od żyjącego dawcy można przeszczepić również kawałek wątroby.

- To nie muszą być genetycznie spokrewnieni dawcy - mogą to być małżeństwa, a za zgodą sądu i komisji etycznej nawet osoby zaprzyjaźnione - dodaje prof. Dębska-Ślizień.
graf. Trojmiasto.pl

Nowa kardiochirurgia i planowane przeszczepy płucRok 2018 przyniesie gdańskim transplantologom dość istotne zmiany.

- W tym roku, na jesieni, przeprowadzimy się do nowego budynku kolejnego szpitala, w którym znajdzie swoje miejsce Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej. Poprawią się zatem jeszcze bardziej warunki, które już teraz mamy znakomite - mówi prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Mam nadzieję, że będzie to dodatkowy impuls do rozwoju transplantologii w Gdańsku - podkreśla.
Zobacz też: Marcin Gruchała: Transplantacja to leczenie ostatniej szansy

Na ostatniej prostej są również przygotowania do transplantacji płuc:

- W tym miesiącu zaprosiliśmy komisję akredytacyjną, która mam nadzieję, że będzie pozytywnie nastawiona do Gdańska. Mamy już zakwalifikowanych 20 biorców wśród chorych z naszego województwa. Dysponujemy też dobrze wyposażonym i wykwalifikowanym zespołem, który takie transplantacje jest w stanie wykonać - mówi prof. Jan Rogowski, ordynator Klinik Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej.

Opinie (32) 1 zablokowana

 • Co z tego jak taka nerka (2)

  pochodzi jakieś 5 lat :(

  • 6 28

  • Mój Tata miał nerkę od dawcy przez 15 lat...teraz czeka na drugą.

   • 11 0

  • Nawet jesli "tylko" piec lat

   Inaczej bys gadal jak by to mialo byc twoje piec lat...

   • 20 0

 • Po przeszczepie

  Nie prawda ja juz mam 8 lat nerkę przeszczepioną i dalej extra działa !!

  • 26 0

 • ile teraz trzeba dac za przeszczep? (1)

  • 7 14

  • zależy czego, nawet do 500tyś zł ale całość opłaca NFZ

   • 5 1

 • Hej młodzi motocykliści. Nadchodzi wiosna i macie większe szanse zostania dawcami. Gaz do dechy ! (4)

  • 18 7

  • (3)

   Niestety, wbrew powiedzeniu o 'dawcach organów', organy z ofiar wypadków motocyklowych zazwyczaj nie nadają się do przeszczepu.

   • 13 1

   • E takim razie

    Jesteśmy całkowicie bezuzyteczni :-(

    • 4 0

   • hej motorofcy - walcie głową jak już ....

    • 0 0

   • Rogówka.

    • 0 0

 • Teraz dzięki Pisio...../ leki poprzeszczepowe kosztują tyle że nie koażdego stac by utrzymac przeszczep

  • 5 4

 • Bardzo mało konkretów (3)

  Ile dokonano przeszczepów od żywych dawców?

  Oprócz nerek od żyjącego dawcy można przeszczepić również kawałek wątroby.

  • 7 0

  • (1)

   Wątroby się w Gdańsku nie przeszczepia.

   • 0 0

   • no własnie już niebawem będzie się...

    • 0 0

  • Dawca

   19 lutego 2019 oddałam swoją nerkę tacie. Oboje czujemy się znakomicie. Ze szpitala wyszłam 4 dnia. Mój tata po 9 dniach od zabiegu.
   Wielkie podziękowania dla zespołu chirurgów za odwalenie dobrej roboty.

   • 0 0

 • Dane (2)

  A ile osób zmarło w wyniku nieudanego przeszczepu ?

  • 4 9

  • Troll

   Nic nic ujac, ciemnota w czystej postaci. Nic tylko czekac az komus z twojej rodziny bedzie potrzebna nerka.

   • 3 0

  • to nie tak

   zanim nerka wymrze, usuwa sie ja , pacjent jest caly czas monitorowany czy jest ok. jesli nerka jest odrzucana, podlacza sie dialize i szuka nowego dawcy.

   • 3 0

 • chirurdzy

  powinni dostawac medale jak na olimpiadach

  • 18 1

 • Mi Allach nie pozwala udostepniac moich organów bo jak bede bez nich zył w raju Allacha.

  • 5 2

 • A co przeszczepach organów myśli kościół katolicki?

  Panie Głódź poprzyj przeszczepy ! Ty milczysz, ale jak twoje nerki wysiądą to zaczniesz popierać.

  • 9 3

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje

Najczęściej czytane