Wiadomości

Najnowocześniejszy szpital od środka. Zwiedź z nami Centrum Medycyny Nieinwazyjnej

Zobacz, jak wygląda w środku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej.

Pod koniec sierpnia ubiegłego roku zakończył się pierwszy etap budowy Centrum Medycyny Nieinwazyjnej na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Sprawdziliśmy, jak teraz wyglądają wnętrza jednego z najnowocześniejszych szpitali w Polsce i na jakim etapie jest przeprowadzka klinik, które docelowo będą tam miały swoją siedzibę.zakończona Łącznie głosów: 764
Centrum Medycyny Nieinwazyjnej będzie drugim, po Centrum Medycyny Inwazyjnej, najnowocześniejszym szpitalem na Pomorzu. Inwestycja realizowana jest na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, przy ul. Dębinki zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. Jest to zarazem największa inwestycja realizowana obecnie przez Gdański Uniwersytet Medyczny.

Na siedmiu kondygnacjach, w tym jednej podziemnej, ma się znaleźć miejsce dla 688 łóżek (nie licząc sal wybudzeń i oddziałów dziennych poza interną). Do nowego obiektu przeniesie się 20 klinik niezabiegowych (część klinik pracuje już w nowej siedzibie), które dziś rozproszone są po całym terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Swoje miejsce znajdą tam:
 • Klinika Położnictwa; Klinika Neonatologii; Klinika Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej;
 • Klinika Nefrologii, Transplantacji i Chorób Wewnętrznych; Klinika Chorób Wewnętrznych i Chorób Tkanki Łącznej; Klinika Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych;
 • Kliniczne Centrum Kardiologii; Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej;
 • Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii; Oddział Intensywnej Terapii;
 • Klinika Hematologii i Transplantologii; Klinika Onkologii z Zakładem Radioterapii;
 • Klinika Chorób Psychicznych i Zaburzeń Nerwowych; Klinika Neurologii Dorosłych z Centrum Udarowym; Klinika Geriatrii;
 • Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii; Kliniki: Pulmonologii i Alergologii;
 • Uniwersyteckie Centrum Medycyny Laboratoryjnej; Poradnie Przykliniczne; Regionalne Centrum Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii; Oddział Dzienny Internistyczny; Oddział Dzienny Chemioterapii; Zespół Pracowni Elektrofizjologicznych i Kardionaczyniowych; Zakład Medycyny Nuklearnej; Centrum Medycyny Snu;
 • Blok operacyjny z ośmioma salami dla potrzeb Klinik: Ginekologii i Kardiochirurgii;
 • Zespół dydaktyczny, administracja Szpitala, magazyny, szatnie, garaż na około 200 samochodów.

Nowoczesny szpital za 600 mln złŚrodki finansowe na budowę szpitala pochodzą przede wszystkim z budżetu państwa, w którym zarezerwowano na ten cel ponad 592 mln zł. Koszt budowy z wyposażeniem to ok. 600 mln zł, w tym: 592 mln 381 tys. zł to finansowanie z Ministerstwa Zdrowia, 1 mln 619 tys. zł to środki własne GUMed.

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to kompleks czterech połączonych ze sobą budynków - A, B, C ułożonych w kształt litery U, połączonych trzema łącznikami z Centrum Medycyny Inwazyjnej oraz budynku D usytuowanego w miejscu dawnego budynku 18. Budowa CMN została podzielona na dwa etapy ze względu na konieczność relokacji części klinik z wyburzanych budynków, celem odzyskania przestrzeni pod drugi etap budowy. Realizacja pierwszego etapu przypada na lata 2015-2018 i obejmuje budynki B, C i D. Drugi etap obejmuje lata 2018-2020; w jego ramach powstaje budynek A.
Centrum Medycyny Nieinwazyjnej Parametry:
Cały obiekt CMNEtap 1 - budynki B, C, DEtap 2 - budynek A
kubatura (m sześc.)378 009237 206140 803
powierzchnia netto (m kw.)76 49249 14727 345
powierzchnia użytkowa (m kw.)41 19626 05415 142
Liczba łóżek688418270

Nowoczesne systemyPierwszy etap budowy Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to ponad 2 tysiące pomieszczeń, 31 mln litrów betonu i około 930 km przewodów telekomunikacyjnych, a także 150 szt. rozdzielnic elektrycznych, czy ok. 450 km przewodów elektrycznych, 13,9 tys. opraw oświetleniowych, 20 tys. gniazd wtyczkowych. Budynek został wyposażony w podnośniki dla niepełnosprawnych, w tym 21 wind.

Wyposażono go też w wyspecjalizowane instalacje teletechniczne:

 • instalacja systemu sygnalizacji pożaru,
 • instalacja dźwiękowego systemu ostrzegawczego
 • instalacja sieci okablowania strukturalnego i telefonicznego
 • instalacje systemów bezpieczeństwa (kontrola dostępu, system interkomowy, telewizja dozorowa, instalacja pomiaru zawartości tlenu i system detekcji gazów dla niektórych pomieszczeń)
 • instalacja systemu przywoławczego
 • TV dydaktyczna
 • telewizja kablowa
 • instalacja wzmacniająca sygnał telefonii komórkowej
 • instalacje nadzoru BMS (system komputerowego sterowania instalacjami i urządzeniami w budynku)

Materiał archiwalny

Zobacz, jak wyglądała budowa Centrum Medycyny Nieinwazyjnej

Opinie (63) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje