• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na Zaspie będą leczyć tlenem

Elżbieta Michalak
21 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
  • Główna siedziba Centrum Hiperbarii Tlenowej i Leczenia ran mieści się w Toruniu. Pierwszy oddział powstał w Bydgoszczy (na zdjęciach). Drugi będzie w Gdańsku.
  • Główna siedziba Centrum Hiperbarii Tlenowej i Leczenia ran mieści się w Toruniu. Pierwszy oddział powstał w Bydgoszczy (na zdjęciach). Drugi będzie w Gdańsku.
  • Główna siedziba Centrum Hiperbarii Tlenowej i Leczenia ran mieści się w Toruniu. Pierwszy oddział powstał w Bydgoszczy (na zdjęciach). Drugi będzie w Gdańsku.
  • Centrum Hiperbarii Tlenowej i Leczenia Ran mieści się na parterze szpitala Św. Wojciecha na Zaspie.

Centrum Hiperbarii Tlenowej i Leczenia Ran od lutego będzie działać na parterze Szpitala św. Wojciecha na Zaspie. To druga tego typu placówka w Trójmieście i w całym województwie pomorskim. Na razie nie otrzymała jednak kontraktowania z NFZ, dlatego wszystkie usługi będą tu świadczone odpłatnie.



Prywatne kliniki w szpitalach:

Tlenoterapia hiperbaryczna jest metodą leczenia, która polega na oddychaniu czystym tlenem w warunkach zwiększonego ciśnienia wytwarzanego w specjalnym pomieszczeniu, tzw. komorze hiperbarycznej. To jedna z bardziej efektywnych metod dostarczania tlenu do wszystkich komórek ciała. Dzięki wykorzystaniu ciśnienia wyższego niż atmosferyczne tlen może przenikać tam, gdzie w normalnej sytuacji nie ma szans się przedostać.

Jej głównym zadaniem jest przyspieszenie mechanizmu gojenia się ran, usprawnienie regeneracji tkanek oraz zmniejszenie stanów zapalnych i dolegliwości w przypadku wielu jednostek chorobowych, jak infekcje bakteryjne, borelioza czy przewlekłe bóle mięśni i stawów.

Wśród wskazań do leczenia tlenem hiperbarycznym są tzw. ostre, jak choroba dekompresyjna, zatory gazowe, zatrucie tlenkiem węgla, methemoglobinemia, zgorzel gazowa, zespół Fourniera, ostre niedokrwienie tkanek miękkich, zespoły kompartmentalne i następstwa urazów zmiażdżeniowych, oparzenia termiczne, nagła głuchota, głuchota po urazie akustycznym oraz wskazania przewlekłe, jak popromienne uszkodzenie tkanek, trudno gojące się rany, zapalenie kości, przeszczepy skóry zagrożone martwicą, zakażenie rany pourazowej, zapalenie mostka, niestabilność mostka, promienica.

Od trzydziestu lat tlenem hiperbarycznym leczą w Gdyni

Jednostką, która najdłużej prowadzi leczenie tlenem hiperbarycznym jest Klinika Medycyny Hiperbarycznej i Ratownictwa Morskiego mieszcząca się w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej (CMMiT) w Gdyni. Była ona pierwszym tego typu ośrodkiem w Polsce.

- Na przestrzeni ostatnich paru lat powstało kilka nowych ośrodków hiperbarycznych w Polsce i w związku z tym pacjenci z ościennych regionów nie są leczeni już w Gdyni, tylko kierowani do ośrodków znajdujących się bliżej miejsca zamieszkania - mówi Anna Klewenhagen, dyrektor CMMiT w Gdyni. - W 2015 roku leczono u nas ok. 600 pacjentów i wykonano ponad 8000 sprężeń w komorze hiperbarycznej.
Klinika posiada kontrakt z NFZ i dysponuje czterema wielomiejscowymi komorami hiperbarycznymi oraz w pełni wykwalifikowanym personelem zarówno lekarskim, jak i pielęgniarskim. Zdaniem dyrektora placówki w pełni zaspokajane są tu potrzeby w zakresie terapii hiperbarycznej kierowanych do ośrodka pacjentów.

- Kontrakt zawarty z NFZ wykorzystuje około 80 proc. możliwości UCMMiT. I choć w szpitalu można byłoby zwiększyć wykonywaną liczbę zabiegów, podobnie jak kontraktowanie, nie ma takiego zapotrzebowania - dodaje Anna Klewenhagen.
W 2014 r. były plany przeniesienia Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej z Gdyni do Gdańska - rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego widział bowiem konieczność scentralizowania wszystkich klinik, które należą do GUMed. Dziś wiadomo już, że przenosin nie będzie, a w ramach szpitala Instytutu Medycyny Morskiej w Gdyni pozostaną wszystkie jednostki (Izba Przyjęć, Klinika Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, Klinika Chorób Wewnętrznych i Rehabilitacji Kardiologicznej, Klinika Chorób Zawodowych i Wewnętrznych, Medycyny Hiperbarycznej i Ratownictwa Morskiego, Przychodnia Medycyny Pracy i Chorób Tropikalnych, Zakład Diagnostyki Obrazowej oraz Pracownia Diagnostyki Endoskopowej).

Nowe centrum hiperbarii w Gdańsku

W Szpitalu Św. Wojciecha na Zaspie kończy się właśnie remont jednego z pomieszczeń znajdujących się na parterze, tuż obok Centrum Rehabilitacji Leczniczej. Wkrótce ruszy tam Centrum Hiperbarii Tlenowej i Leczenia Ran prowadzone przez firmę HbOT z Torunia (będzie to już drugi, po Bydgoszczy, oddział).

Oprócz tradycyjnego leczenia tlenem hiperbarycznym mają tu być realizowane dwa nowe programy: oxyplasma i neurobaria.

- Pierwszy z nich to leczenie ran nowatorską, skojarzona metodą, wykorzystującą specjalistyczne urządzenia wspomagające terapię i skracające proces leczniczy, czyli proces gojenia ran. Nowa metoda polega na skojarzeniu leczenia tlenem hiperbarycznym i leczenia plazmą, która w Polsce nie jest jeszcze dla chorych dostępna - tłumaczy Marek Wiśniewski, prezes nowo budowanego centrum. - Z tego leczenia będą mogli korzystać chorzy z przewlekłym ranami, szczególnie zakażonymi, gdzie tradycyjne metody leczenia nie dały zadowalających efektów terapeutycznych. Najwięcej chorych cierpi na przewlekłe owrzodzenia podudzi, zmiany o charakterze stopy cukrzycowej, ale też będziemy leczyli niegojące się rany mostka po operacjach, odleżyny i trudno gojące się rany pooperacyjne.
Drugi program, neurobaria, zajmie się leczeniem dysfunkcji mózgu, począwszy od uszkodzeń powypadkowych, poprzez chorobę Alzheimera czy udary.

- Mowa tu o przypadkach, które dzisiaj nie są skutecznie leczone, a chorzy po wykorzystaniu możliwości wczesnej rehabilitacji na leczenie czekają wiele lat - dodaje Marek Wiśniewski. - Współczesne badania światowe wskazują, że leczenie tlenem hiperbarycznym osób, które przebyły uraz mózgu poprawia mechanizmy neuronalne, angiogenezę, poprawia utlenowanie mózgu, działa na poprawę funkcji neuronów, zmniejsza obrzęk mózgu i wzbudza mechanizmy neuroprotekcyjne już na poziomie komórkowym.
Przy centrum działać ma także poradnia tlenoterapii hiperbarycznej i leczenia bólu, poradnia kompleksowej rehabilitacji dysfunkcji mózgu oraz poradnia dla dorosłych i dzieci. Uruchomiony zostanie też ośrodek nauki, badań i rozwoju, którego dyrektorem będzie neuropsycholog prof. dr hab. med. Alina Borkowska.

- Ośrodek ten będzie rozwijał nowe metody badań i terapii, jak również realizował projekty naukowo-badawcze skupione wokół rozwoju medycyny. Mamy już podpisane pierwsze umowy, m.in. z Uniwersytetem Harvardzkim w Bostonie - mówi Marek Wiśniewski.
Na razie zabiegi świadczone w placówce nie będą kontraktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Jestem już po spotkaniu z dyrektor gdańskiego Oddziału NFZ, ale na razie nie mamy szansy na kontraktowanie. Zostało ono wstrzymane do czasu planowanych przekształceń w służbie zdrowia i aneksowane są tylko stare umowy. To jedyny powód odmowy kontraktowania.
Elżbieta Michalak

Opinie (22) 2 zablokowane

  • Brawo! Tylko, zeby nie stalo nie uzywane...

    • 18 1

  • A jakie ceny? (1)

    Pewnie nie dla zwyklych ludzi. To leczenie jest bardzo drogie. Bylam e Gdynini za kilka sesji w konorze NFZ naliczyl prawie 4 tysie

    • 20 1

    • od 200 za godzine ha ha... jusz jestes -zdrow ? hi hi

      • 0 0

  • To kosztowna sprawa... (2)

    Wiem, bo przez pare tygodni jezdzilem na to z dzieckiem. Dziesieć sesji kosztowalo 4200 zl.

    • 18 0

    • (1)

      Ożesztywmorde.... ale liczy sie zarobek. Gdyby miejsca takie byly w ilosci placowek banków to ceny takze bylyby nizsze...

      A warto bylo?

      • 2 0

      • Hmm... sam nie wiem

        Koszt ogromny, ale w pewnych przypadkach człowiek ima sie wszystkiego... na razie nie dostrzegłem istotnych zmian, ale poczekajmy. Sesje zakonczylismy przez Sylwestrem.

        • 2 0

  • brak dofinansowania

    ale na in-vitro dla prywatnych klinik według Nowoczesne kasa się znajdzie

    • 17 12

  • jest jednoosobowa komora w Gdańsku

    ja chodzilem na komore do oxymedica w Gdańsku fajny sprzet i ceny tez nie sa zle

    • 1 8

  • absurd (3)

    i takie cos w szpitalu ktory w wiekszosci ma podpisana umowe z NFZ.To niech zarzadcy szpitala na Zaspie wybuduja za swoje pieniadze szpital i wtedy niech wszystko bedzie odpłatne a nie za moje pieniadze wybudowany został szpital a teraz mam płacic tam.to jest skandal!!!

    • 20 8

    • lalusiek

      Czy Ty w lesie dzikim mieszkałeś do tej pory ? Ile niby kasy dorzuciłeś do budowy szpitala jak Ciebie na świecie jeszcze nie było jak on powstawał....Za co niby masz płacić bo z tego co wiem szpital ma kontrakt z NFZ i od ubezpieczonych kasy za leczenie nie bierze ale jak pójdziesz do restauracji która jest w szpitalu czy do apteki która też tam jest to za darmochę żarcia ani leków nie dostaniesz więc o czym człowieku piszesz? Absurdem jest NFZ który daje limity na zachorowania i wg własnego widzimisię daje dostęp do diagnostyki czy leczenia. Tam napisz.

      • 3 0

    • poczekaj aż będziesz musiał skorzystać jako z ostatniej deski ratunku...

      wtedy zobaczymy czy będziesz dyskutować

      • 0 0

    • Lekarz

      • 0 0

  • Niech może wcześniej wyremontują parking strzeżony przy wejsciu głównym? (2)

    Bo takie tam dziury że tlen nie pomoże, wstrząs mózgu i nerwica pewne - przed samym wejściem do kliniki. Szlabany potrafili postawić i pobierać opłaty, ale zrobić porządek jak należy to już po co? Niech łosie niszczą swoje zawieszenia, co nas to, no nie panie wicedyrektorze, Managerze Stulecia? Premie już dostałeś za inicjatywę własną?

    • 13 1

    • To nawet nie jest strzeżony

      Nawet swoim pracownikom Wróblewski każe płacić. Nawierzchnia faktycznie jak za Uralem. Widać teraz taka moda w Copernicsie

      • 4 0

    • Ciekawostka w Copernicusie

      Dlaczego do Piotra Wróblewskiego- Wiceprezesa ds. ekonomicznych Szpitala Copernicus nie ma podanego telefonu? Ktoś wie? Nie dostał, nie zasłużył sobie czy nie ma ochoty z nikim gadać?

      • 5 0

  • szkoda tylko

    że jak zwykle monopolista NFZ ma to głęboko gdzieś, pacjent i jego dobro stoi daleko za marmurami i pensjami urzędasów. Najlepiej do pieca na trzy zdrowaśki. Dostęp gdańszczan do nowoczesnej medycyny jest denny. Co na to pan Struk i pani Hanna Zych Cisoń?

    • 7 2

  • Działa na chroniczne zmęczenie (1)

    Korzystam z komory hiperbarycznej na Kredytowej w Warszawie z powodu przewlekłego zmęczenia i po kilku seansach czuję się znacznie lepiej, nawet mój lekarz zauważył różnicę.

    • 3 2

    • potwierdzam

      Ja kiedyś byłam na podobnej terapii. Potwierdzam, różnicę widać. Ale dobrze jest regularnie takie zabiegi sobie fundować.

      • 0 1

  • Leczeniekomora hiparbaryczna (1)

    Mam stope cukrzycowai cierpie czy lekarz moze wystawic mi skierowanie na to leczenie z nfz

    • 2 0

    • leczenie

      tez mam stope cukrzycową .od 4 lat borykam się z ranką na palcu. Byłam w ubiegłym roku na komorze, ale nie jest to refundowane. Na ile było mnie stac na tyle chodziłam do komory. To pomaga przy stopach cukrzycowych.

      • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Zostań dawcą szpiku

imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane