Wiadomości

stat

NFZ ma dodatkowe 83 mln. M.in. na opiekę hospicyjną i psychiatryczną

O ponad 3,2 mln zł wzrosły nakłady na świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej.
O ponad 3,2 mln zł wzrosły nakłady na świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

NFZ zwiększa środki na leczenie na Pomorzu. Dodatkowe 83 mln zł fundusz przeznaczy na opiekę paliatywną i hospicyjną, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, rehabilitację leczniczą, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i leczenie szpitalne oraz świadczenia zdrowotne o szczególnym charakterze. Jak rozdysponowane zostaną środki?Jak często chodzisz na konsultacje do lekarza?

często, umawiam się na wizytę zawsze wtedy, kiedy coś mnie zaniepokoi 30%
mniej więcej raz do roku stawiam się na rutynowej kontroli 14%
rzadko, zazwyczaj kiedy coś mnie boli 56%
zakończona Łącznie głosów: 162
Już pod koniec czerwca około 2,7 mln zł pomorski NFZ przekazał podmiotom medycznym w całym województwie na zwiększenie dostępności opieki paliatywnej i hospicyjnej. Oddział sfinansował też wszystkie świadczenia z tego zakresu wykonane ponad wartość zawartych umów w okresie od stycznia do maja.

- O ponad 3,2 mln zł wzrosły nakłady na świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej. Dodatkowe środki umożliwią pacjentom przewlekle chorym, w tym w szczególności pacjentom wentylowanym mechanicznie zarówno w warunkach domowych, jak również w warunkach stacjonarnych, szybszy dostęp do świadczeń niezbędnych dla codziennego funkcjonowania chorych - poinformował Mariusz Szymański, rzecznik prasowy POW NFZ w Gdańsku.
Czytaj też: W aptekach brakuje leków. Sytuacja może się pogarszać

Pomorski NFZ sfinansował też wszystkie świadczenia na rzecz pacjentów objętych tą formą opieki, które w ubiegłych miesiącach wykonano poza limitem oraz zwiększył wartości umów na kolejne miesiące.

Opieka psychiatryczna w pilnej potrzebieW ostatnim czasie o wsparcie NFZ apelował dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. T. Bilikiewicza w Gdańsku. Placówka od dłuższego czasu boryka się z problemem braku kadry i zbyt niskim finansowaniem.

Czytaj też: Lekarze szpitala psychiatrycznego czekają na wsparcie

Jak informuje NFZ, na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień z dodatkowej puli środków przeznaczono 7 mln zł.

- 1,8 mln zł z tej kwoty przeznaczono na wszystkie świadczenia wykonane w minionych miesiącach roku na tzw. oddziałach sądowych oraz świadczenia dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, a także zwiększył wartości umów na te świadczenia w kolejnych miesiącach roku. Dodatkowe środki są dowodem na sukcesywne zwiększanie nakładów na opiekę psychiatryczną i leczenia uzależnień na Pomorzu ze szczególnym uwzględnieniem świadczeń dedykowanych dzieciom - dodaje Szymański.
Pozostałe około 5,2 mln zł przeznaczone zostało na zwiększenie wartości umów od 1 lipca 2019 roku w wyniku zmiany wycen świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

Ponad 17,2 mln zł trafiło do podmiotów medycznych wykonujących na Pomorzu świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Ponad 17,2 mln zł trafiło do podmiotów medycznych wykonujących na Pomorzu świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. fot. Łukasz Głowala/trojmasto.pl

Droższa rehabilitacja, dodatkowe badaniaDodatkowe około 6,5 mln zł przeznaczone zostało przez pomorski NFZ na rehabilitację leczniczą ze względu na zwiększenie od 1 lipca 2019 r. wycen poszczególnych świadczeń.

Ponad 17,2 mln zł trafiło do podmiotów medycznych wykonujących na Pomorzu świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

- Środki te podzielono na sfinansowanie wszystkich świadczeń wykonanych ponad wartość zawartych umów w ubiegłych miesiącach roku w zakresach związanych z leczeniem specjalistycznym dzieci oraz na badania endoskopowe przewodu pokarmowego - kolonoskopię i gastroskopię. Pomorski NFZ sfinansował również wszystkie wykonane świadczenia nielimitowane, w tym badania z wykorzystaniem tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego, wykonane jeszcze w okresie nieobjętym "nielimitowaniem" oraz zwiększył nakłady na te świadczenia na kolejne miesiące roku. Ponadto, kierując się chęcią zwiększenia dostępności świadczeń dla dzieci, w pomorskim NFZ przeznaczono dodatkową pulę środków finansowych na ten cel na kolejne miesiące roku - wyjaśnił Szymański.
Czytaj też: Możesz zoperować zaćmę już dziś. Podpowiadamy, jak to zrobić

Ponad 41,3 mln zł przekazano na leczenie szpitalne z przeznaczeniem m.in. na sfinansowanie wszystkich wykonanych w ubiegłych miesiącach świadczeń nielimitowanych, w tym na zabiegi leczenia zaćmy w okresie nieobjętym "nielimitowaniem". Dodatkową kwotę przeznaczono również na kolejne miesiące roku. Oddział sfinansował także wszystkie świadczenia onkologiczne wykonane w tym roku.

Szczególne świadczeniaCoraz więcej pacjentów korzysta też z hemodializoterapii oraz żywienia dojelitowego w warunkach domowych, dlatego na te świadczenia przeznaczono kolejne 5,3 mln zł. Kolejne środki NFZ planuje przeznaczyć na świadczenia związane z ambulatoryjną opieką specjalistyczną, leczeniem szpitalnym, świadczeniami odrębnie kontraktowanymi, profilaktycznymi programami zdrowotnymi oraz leczeniem stomatologicznym.

Opinie (29) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje