• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Muralem zachęcają do profilaktyki raka szyjki macicy

ws
8 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów w Polsce, jednak tylko niecałe 30 proc. kobiet w województwie pomorskim zgłasza się na badania cytologiczne. Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów w Polsce, jednak tylko niecałe 30 proc. kobiet w województwie pomorskim zgłasza się na badania cytologiczne.

Murale na dobre zagościły w przestrzeni Trójmiasta. Coraz częściej to już nie tylko dzieło artysty, ale sztuka zaangażowana społecznie. Najnowszy mural, który powstał w Gdańsku taką rolę właśnie odgrywa - satyryczny rysunek zachęca kobiety do wykonania darmowej cytologii.



Czy często korzystasz z darmowych badań?

Jak zwrócić uwagę mieszkańców na ważne, uniwersalne tematy? W Gdańsku powstał wielkoformatowy rysunek na jednym z bloków, który w niecodzienny sposób promuje profilaktykę zdrowotną.

To część kampanii "Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób cytologię!" organizowanej przez Podmiot Leczniczy Copernicus.

- Chodzi o dobrą edukację w zakresie profilaktyki nowotworowej raka szyjki macicy, budowanie świadomości społecznej i promocję badań cytologicznych. Dzięki programowi aktywne zawodowo mieszkanki województwa pomorskiego, w wieku 25-59 lat, mają dostęp do bezpłatnych badań cytologicznych. Warunkiem udziału w projekcie jest brak wykonanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ w ciągu ostatnich trzech lat - mówi Katarzyna Brożek, rzecznik prasowy spółki Copernicus.
Czytaj też: Badajmy się, ale mądrze

Mural zachęcający do wykonania darmowej cytologii powstał w Gdańsku przy ulicy Trakt św. Wojciecha 31/37.

Przedstawia rysunek satyryczny znanej polskiej rysowniczki Agnieszki Szczepaniak, pracującej pod pseudonimem PaplaLAla, który jest jednocześnie znakiem rozpoznawczym całej kampanii. Murale można znaleźć również w Bytowie, Pruszczu Gdańskim i Kępicach.

By wziąć udział w projekcie i zapisać się na darmowe badanie cytologiczne wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub zadzwonić pod numer infolinii 58 727 01 30. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Wczesne wykrycie nowotworu większą szansą na wyleczenie



Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów w Polsce, jednak tylko niecałe 30 proc. kobiet w województwie pomorskim zgłasza się na badania cytologiczne. Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć stan przedrakowy i zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Cytologia wykrywa też obecność komórek rakowych i może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci raka, które są całkowicie wyleczalne.

Wczesne wykrycie nowotworu szyjki macicy daje niemal 100-procentową gwarancję wyleczenia, dlatego warto korzystać z darmowych programów profilaktycznych i wykonywać cytologię przynajmniej raz na trzy lata.
ws

Miejsca

Opinie (49) 1 zablokowana

  • biedni oszukiwani ludzie....

    • 2 2

  • Po co są wydawane pieniądze na bezsensowne kampanie skoro bezpłatnych badań jest mało? O jakiej profilaktyce mówimy jeśli cytologia bezpłatna przysługuje raz na 3 lata i to od 25 roku życia? Usg piersi czy mammografia po 50? Kto to ustala? Nfz zaleca cytologię od 25 roku życia a na raka zapadaja coraz młodsze dziewczyny?

    • 1 1

  • Byłam, zbadalam się, wszystko szybko i sprawnie. Zachęcam.

    • 1 0

  • ja sama się regularnie badam, przez hpv onkogennego, do tego jeszcze profilaktycznie stosuję żel papilocare, bo on wlaśnie moze całkowicie wyeliminowac wirusa

    • 0 0

  • badania

    bardzo dobra akcja,sama chodzę regularnie na cytologię, ze względu na wirusa hpv, dodatkowo też stosuję zel papilocare aby było ok

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Najczęściej czytane