• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Moje dziecko jest homoseksualistą

Justyna Piątkowska
25 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Większość młodych ludzi wyjawia swoją homoseksualną orientację w wieku nastoletnim, po okresie dojrzewania, wchodząc w okres wczesnej dorosłości. Czas odkrywania i ujawniania seksualności może wiązać się z silnym stresem, nadmierną nerwowością lub depresyjnością. Większość młodych ludzi wyjawia swoją homoseksualną orientację w wieku nastoletnim, po okresie dojrzewania, wchodząc w okres wczesnej dorosłości. Czas odkrywania i ujawniania seksualności może wiązać się z silnym stresem, nadmierną nerwowością lub depresyjnością.

Przyjęło się, że orientacja seksualna jest predyspozycją wrodzoną i zazwyczaj stałą. Co zrobić, kiedy odkrywamy w sobie lub u kogoś z bliskich orientację homoseksualną?



Z takim problemem zwróciła się do nas jedna z czytelniczek. Moje nastoletnie dziecko wyznało mi, że jest homoseksualistą. Co mogę zrobić?

Zobacz kontrowersyjny wykład amerykańskiego psychologa o homoseksualistach.

Orientacja seksualna - to znaczy preferowanie wybranej płci, jako potencjalnych partnerów romantycznych i seksualnych - jest elementem tożsamości każdego człowieka. Obecnie uważa się, że orientacja seksualna jest najprawdopodobniej predyspozycją wrodzoną (rzadziej nabytą na drodze istotnych życiowych doświadczeń) i stałą w ciągu życia.
Większość młodych ludzi wyjawia swoją homoseksualną orientację w wieku nastoletnim, po okresie dojrzewania, wchodząc w okres wczesnej dorosłości. Pewność co do swojej orientacji nieco szybciej osiągają chłopcy - o kilka lat później dziewczęta.

Jak zareagował(a)byś, gdyby twoje dziecko wyznało ci, że jest homoseksualistą?

Kiedy w rodzinie dochodzi do wyznania orientacji homoseksualnej, zazwyczaj nie jest to "chwilowa fanaberia", jak często podejrzewają rodzice. Młodzi ludzie, obserwujący u siebie fascynacje homoseksualne, dzielą się swoimi refleksjami ze znajomi, przyjaciółmi, rodzeństwem. Zazwyczaj nawiązują również kontakt ze środowiskiem homoseksualnym - np. na internetowych forach. Rozmowa z osobami o podobnych doświadczeniach poszukiwania prawdy o sobie jest dużym wsparciem. Kiedy młody człowiek decyduje się na rozmowę z rodzicami, najczęściej jest już całkowicie pewny odnalezienia swojej orientacji seksualnej.

Przyjęcie tego wyznania jest dla większości rodziców niełatwą próbą. Pierwszą reakcją często są zaskoczenie, zakłopotanie, niedowierzanie. Warto powstrzymać się od krytyki i zarzutów, nie próbować podważać czy lekceważyć argumentów dziecka. Okres odkrywania i ujawniania swojej seksualności może wiązać się z silnym stresem, nadmierną nerwowością lub depresyjnością. Młody człowiek, czując, że przynależy do grupy stygmatyzowanej i odrzucanej, staje się bardziej wyczulony na atak otoczenia (również rodziny) i podatny na zranienie. Podczas rodzinnych kłótni może dojść do gwałtownych reakcji.

Rolą rodziców, stających przed podobnym wyzwaniem jest, na ile to możliwe, okazywanie zrozumienia, ciepła i wsparcia - bezwarunkowej miłości do dziecka.

Czy możliwa jest zmiana orientacji seksualnej?

Wciąż pojawiają się organizacje i specjaliści, którzy oferują terapię prowadzącą do zmiany orientacji seksualnej - zazwyczaj "wyleczenia" homoseksualizmu i stania się osobą heteroseksualną. Jak dotąd żadne badania naukowe nie potwierdziły, aby na skutek celowej manipulacji czy jakiejkolwiek formy terapii możliwa była trwała zmiana orientacji seksualnej. Niejednokrotnie demaskowano pozorne sukcesy psychoterapii, na skutek której homoseksualni mężczyźni wchodzili w związki z kobietami i zakładali rodziny. Po latach przyznawali oni, że decyzję o związku z kobietą podejmowali wbrew sobie i nigdy nie odnaleźli w tej relacji szczęścia. Stale towarzyszyły im również fantazje i potrzeby homoseksualne. Podobnie opowiadały o swoim życiu "po terapii" i związkach z mężczyznami homoseksualne kobiety.

Obserwuje się jednak, że w ciągu życia nastąpić może samoistna zmiana orientacji seksualnej. Przykładem mogą być historie kobiet i mężczyzn, którzy latami byli w pełni szczęśliwi w związkach z osobami płci odmiennej i nie zauważali u siebie żadnych potrzeb homoseksualnych. Podobna zmiana nastąpić może również w przeciwnym kierunku. Osoba wchodząca dotąd w związki zazwyczaj homoseksualne, może niespodziewanie zakochać się i szczęśliwie związać z osobą odmiennej płci.

Zjawisko "zmiany orientacji seksualnej" tłumaczyć można nieodkrytym dotąd biseksualizmem, czy też zmianami hormonalnymi albo doświadczeniem traumy o charakterze seksualnym. Tożsamość seksualna jest jednak zjawiskiem, którego nie można całkowicie zbadać, zmierzyć i opisać. Miłością kierują nie tylko biologiczny popęd i hormony, lecz przede wszystkim żywe emocje i szczere uczucia, które nierzadko bywają zaskakujące.

Jakiej pomocy może udzielić nam psychoterapeuta?

Tożsamość seksualna - homoseksualna czy biseksualna, podobnie jak heteroseksualna - sama w sobie nie jest zaburzeniem, które wymagałoby interwencji. Poważnym problemem może okazać się jednak orientacja niezaakceptowana, odrzucona i związany z tym konflikt wewnętrzny.

Wielu młodych ludzi odkrycie w sobie potrzeb homoseksualnych poczytuje jako przekleństwo i życiową tragedię. Sprzyjać temu może dorastanie w nietolerancyjnym środowisku, rygor w domu rodzinnym, silne schematy dotyczącego tradycyjnego podziału ról i obowiązków związanych z płcią. W tej sytuacji nieakceptowany, utrzymywany w tajemnicy homoseksualizm może stać się nawet przyczyną samobójstwa. Na drodze samoakceptacji pomocna może okazać się psychoterapia.

Również rodzina, w której pojawia się zaskakujące wyznanie homoseksualizmu, staje przed niełatwym zadaniem. Rodzice mogą czuć żal za utraconą wizją przyszłego życia syna lub córki, oddaleniu marzenia o ślubie i wnukach. Obawiają się, że orientacja stanie się przyczyną cierpienia dziecka - odrzucenia przez społeczeństwo, samotności. Terapia rodzinna pozwala ujawniać rodzinne stereotypy na temat płci, seksualności, ról małżeńskich, a także okazuje się cennym wsparciem w procesie wzajemnego poznawania się od nowa, pełnego zrozumienia i akceptacji.

O autorze

autor

Justyna Piątkowska

psycholog, seksuolog, terapeuta.

Miejsca

Opinie (342) ponad 50 zablokowanych

  • współczuję (2)

    na zachodzie mają już duże sukcesy w leczeniu tej choroby. Nomen omen Holendrzy mają w tym największe sukcesy.
    To przykra choroba, ale uleczalna.
    Trzeba mieć chęć poddania się terapii.

    • 11 23

    • o widzę, że kolejna osoba przeczytała ostatnio artykuł o leczeniu homoseksualistów, który pojawił się na trójmiasto.pl - teraz wszyscy wielcy specjaliści ;)

      • 6 6

    • ????

      masz zdrowo n****ne w tej głowie

      • 5 6

  • wydaje mu się że jest

    To taka moda, takie hipsterĘ, taka presja, zwyropresja Zwyrogrodu. Młody człowiek, jak powietrza, potrzebuje akceptacji. Zrobi każdy idiotym by zwrócić na siebie uwagę swojej mikrospołeczności, by poczuć się wyjątkowym. Max 1,5% populacji, a reszta to gejostwo "kulturowe"

    • 5 7

  • sceptyk

    Nie jestem homofobem - jestem homosceptykiem ..... :)

    • 8 5

  • właściwie homoseksualizm jest git (1)

    babka mi się nudzi na meczu,ja w sklepie...a z chłopem zawsze po drodze...i pałe można zalewać częściej...i bieliznę żadziej zmieniać no same plusy dodatnie.

    • 17 4

    • hehe

      • 0 0

  • polski ciemnogród (11)

    Czytając niektóre posty dziwię się jak ludzie o tak małym poziomie inteligencji potrafią dodawać internetowe komentarze. Wszyscy pro-katolicy chyba nie zdają sobie sprawy czym jest homoseksualizm. To nie jest choroba. Tak samo ja-zdeklarowany gej mogę powiedzieć, że heteroseksualność jest "chora". Bo akurat mi "zawadza". Tak właśnie jest traktowane środowisko homoseksualne, które o dziwo nie jest MNIEJSZOŚCIĄ. Co do heteryckich stwierdzeń: "geja można poznać z kilometra! dlaczego oni się tak ze wszystkim obnoszą?!" mam jedno "ale". Czy wy-heterycy słyszycie na ulicy: jakie cioty... liżą się gdzie popadnie...? Nie, bo dla większości społeczeństwa jest to błędne przyzwyczajenie. Czy dwóch mężczyzn trzymających się za rękę to coś złego? Nie. Kobieta i mężczyzna idący deptakiem, przytulający się i całujący pokazują jak bardzo się kochają. Dlaczego osobom homoseksualnym ma być to zabronione? Brak akceptacji jest oznaką trzymania się stereotypów, które z każdym kolejnym dniem przemijają.
    Człowiek różni się od zwierzęcia tym, że ma możliwość wyboru i posiada inteligencję, której potrafi użyć. Pozwólcie nam żyć albo zabijcie swoją matkę, która mogła spłodzić homoseksualistę.

    • 27 20

    • Człowiek różni się od zwierzęcia tym, że ma możliwość wyboru i posiada inteligencje.... (5)

      dokładnie tak - twój cytat i dlatego jeśli myślisz, masz rozum i jesteś inteligentny powinieneś wiedzieć , że facet facetowi nie wpycha ....w 4 litery

      • 8 9

      • (2)

        1. Człowiek jest zwierzęciem.
        2. Czemu nie wpycha? Bo ty tak twierdzisz?

        • 8 4

        • mylisz się (1)

          1. człowiek jest człowiekiem
          2. zwierz jest zwierzęciem
          4. człowiek ma zdolność myślenia,
          5 zwierzę nie, kieruje się instynktem
          i tym się różnimy od zwierząt

          • 6 6

          • Weź podręcznik od biologii

            1. fałsz, Człowiek jest zwierzęciem
            2. tautologia
            3. non sequitur
            4. podobnie - nikt temu nie zaprzeczał, nijak ma sie to do tematu

            Obojętnie od tego co myślisz, nie masz NIC do gadania w sprawie tego co robi dwoje dorosłych ludzi przy obopólnej zgodzie.

            • 5 2

      • ........powinieneś wiedzieć , że facet facetowi nie wpycha ....w 4 litery

        ale facet kobiecie, to juz moze, tak?

        • 8 2

      • w takim razie facet nie powinien wpychać kobiecie ani w 4 litery, ani w usta. to przecież też nienaturalne.

        • 4 2

    • końcówka twojej wypowiedzi mówi wszystko ..

      • 3 2

    • odezwał się Zwyrogród (1)

      Zwyrogrodzianin ze zwyrogrodu że zwyro to nie choroba, aha.

      • 3 4

      • Homoseksualizm jest wrodzony czy tego chcecie czy nie. Jednego czego wam życzę drodzy panowie to tego żeby wasze dziecko okazało się gejem/lesbijką. Dopiero wtedy zrozumiecie pewne rzeczy.
        Co do manifestacji są one swojego rodzaju próbą naświetlenia z czym musi się w Polsce i nie tylko tutaj społeczeństwo homoseksualne. Owszem nie popieram dlatego, że później geje i lesbijki są traktowani i postrzegani odgórnie tak jak osoby uczestniczące w paradach. Co do prawa adopcji... Nie jedna heterycka rodzina nie potrafi zadbać o dziecko tak jak zrobiłaby to para homoseksualna. Tyle słyszy się o gwałtach, morderstwach i zwyczajnym braku możliwości zapewnienia dziecku warunków do życia. Dziecko, którymi opiekowała by się para homoseksualna miałoby dużo lepiej niż wśród stereotypowej kobiety i mężczyzny. Ale do tego najpierw polskie społeczeństwo musi zmądrzeć i dojrzeć, czego zapewne jeszcze przez jakiś czas nie doświadczymy.

        • 2 4

    • Młody wyluzuj. Przecież nikt Ci nie zabroni przytulania się do faceta na długiej czy monciaku. Hetero to robią więc rób i Ty, takie prawo zakochanych. Ale jeśli tylko przyjdzie Ci do głowy zakładać rodzinę lub adoptować dzieci do będę pierwszy w kolejce żeby w ogóle odebrać takim prawa obywatelskie. Widziałeś kiedyś manifestację heteroseksualnych poubieranych w różowe kalesony liżących się na platformach w imię demonstracji swojej orientacji seksualnej? Generalnie bierz przykład z Tomka Raczka a nie z Tomka Jacykowa, a wszyscy będą spokojni.

      • 3 3

    • to jest chore !

      nie chodzi tutaj o akceptacje to jest chore i nie wyłazić z tym na ulice

      • 0 0

  • NO NAPEWNO

    jest to problem

    • 2 4

  • (3)

    Ta choroba napewno ma podłoże psychiczne

    • 9 16

    • (2)

      tak, homofobię się leczy ;)

      • 7 3

      • wibratorem?

        • 1 1

      • Fobia znaczy strach. Ja się was nie boję, ja was po prostu nie lubię:)

        • 2 0

  • im wieksze ograniczenie umyslowe tym wiecej uprzedzen... (1)

    • 14 8

    • ja bym powiedział

      im większe ograniczenie umysłowe tym większe dewiacje

      • 5 4

  • jak pupa boli

    znaczy było dobrze

    • 11 6

  • a ch.. mnie to obchodzi

    • 7 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

TRE ćwiczenia uwalniające stres, napięcia i traumę z dr Markiem Kulikowskim

100 zł
warsztaty, trening

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Najczęściej czytane