Wiadomości

stat

Mniej przypadków grypy niż rok temu. Szczyt zachorowań dopiero może nadejść

Od 8 do 15 lutego 2020 r. zarejestrowano 29 506 ostrych infekcji układu oddechowego.
Od 8 do 15 lutego 2020 r. zarejestrowano 29 506 ostrych infekcji układu oddechowego. fot. 123rf.com/Andriy Popov

O niemal 6 tys. mniej zachorowań na grypę w stosunku do danych z ubiegłego roku odnotowano w minionym tygodniu na Pomorzu. W skali kraju województwo pomorskie jest jednak w czołówce pod względem liczby zachorowań. Lekarze ostrzegają, że luty to szczyt sezonu grypowego i chorych może przybywać.Szczepiłe(a)ś się przeciw grypie?

tak, co roku 9%
w tym roku pierwszy raz 7%
nie, ale zamierzam 13%
nie i nie zamierzam 71%
zakończona Łącznie głosów: 185
- W ramach monitoringu sytuacji epidemiologicznej grypy, w sezonie grypowym 2019/2020, w okresie od 1 września 2019 r. do 15 lutego 2020 r. zanotowano na terenie województwa pomorskiego 441 713 ostrych infekcji układu oddechowego, w tym przypadki podejrzeń i/lub rozpoznań grypy i zachorowań grypopodobnych - informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku.
Od 8 do 15 lutego 2020 r. zarejestrowano 29 506 ostrych infekcji układu oddechowego. W tym samym tygodniu w 2019 r. zarejestrowano 35 418 takich przypadków, z kolei w 2018 r. - 31 439 przypadków, a w 2017 r. - 38 388 przypadków.

- Średnia dzienna zapadalność na grypę na Pomorzu od 8 do 15 lutego 2020 r. wyniosła 158 przypadków na 100 tys. ludności, co stanowi wzrost w stosunku do poprzedzającego okresu, czyli od 1 do 7 lutego 2020 r., o 15 przypadków - wyjaśnia sanepid.
Czytaj też: Dziecko do lekarza zapiszesz tylko osobiście? Przychodnia: mamy wielu chorych

Przed nami szczyt sezonu zachorowań?W Polsce, tak jak na całym świecie, zapanowała panika związana z koronawirusem z Chin. Tu jednak realnym zagrożeniem dla zdrowia jest zwykła grypa. Jak donosi Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny, tylko w ostatnim tygodniu lutego wirus grypy zaatakował ponad 200 tys. osób w naszym kraju.

Od 8 do 15 lutego najwięcej zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę odnotowano w województwach: mazowieckim - 36 582 tys., wielkopolskim - 25 219 tys. i pomorskim - 29 506 tys. Tylko w pierwszych tygodniach lutego 2020 roku w Polsce odnotowano cztery zgony z powodu grypy.

Lekarze potwierdzają, że zazwyczaj szczyt zachorowań w sezonie trwającym od początku jesieni do wiosny przypada w pierwszym kwartale danego roku i choć grypowe statystyki są teraz lepsze niż w ubiegłych latach, warto pamiętać, że zagrożenie zachorowaniem wciąż jest duże.

Czytaj też: Grypa na Pomorzu. Możesz się jeszcze zaszczepić

Grypa to nie przeziębienieGrypa przenoszona jest drogą kropelkową - wystarczy kichnięcie, by wirus grypy przeniósł się na drugą osobę. Jak informują eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, jedno kichnięcie to ok. 3 tys. kropelek z wirusem pędzącym 167 km/h, dlatego ważna jest higiena osobista.

Grypa atakuje nagle, towarzyszy jej gorączka, często wyższa niż 39 stopni, bóle mięśni, stawów oraz głowy. Typowym objawem jest suchy, męczący kaszel. W przeciwieństwie do przeziębień podczas grypy rzadko występują objawy, takie jak katar i ból gardła. Zdarza się, że objawy grypy są prawie niezauważalne, więc nie można bagatelizować nawet najmniejszych jej symptomów.

- Wiele osób nie umie odróżnić przeziębienia od groźnego dla organizmu wirusa grypy - mówi prof. dr hab. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. - Pacjenci próbują się leczyć domowymi sposobami bądź lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. Bardzo często jest to bezskuteczne i choroba nie ustępuje. Dopiero wtedy pacjent idzie do lekarza, traktując to jako ostateczność. Przedłużająca się choroba może jednak prowadzić do groźnych powikłań pogrypowych, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a niekiedy życia. Dlatego zachęcam wszystkich do szczepień przeciw grypie, które są najlepszą metodą na poprawienie odporności, a także uniknięcie powikłań.
Na grypę zachorować może każdy. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, seniorów i małych dzieci, ale również dla pacjentów z przewlekłymi chorobami, np. serca i płuc, a także dla cukrzyków. Eksperci twierdzą, że najlepszą ochroną przed grypą są szczepienia, które pozwalają uniknąć bardzo ciężkich i poważnych dla zdrowia powikłań po grypie.

Opinie (32) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje