• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dieta wegetariańska coraz popularniejsza. Czemu się na nią decydujemy?

Joanna Stolp
1 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Wraz z rosnącym zainteresowaniem wegetarianizmem, coraz więcej lokali gastronomicznych serwuje dania bezmięsne. Wraz z rosnącym zainteresowaniem wegetarianizmem, coraz więcej lokali gastronomicznych serwuje dania bezmięsne.

Jedni wybierają ją ze względów ideologicznych, inni kierują się wyłącznie walorami zdrowotnymi. Dieta wegetariańska ma z roku na rok coraz więcej zwolenników, a dzisiaj, 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu.



Czy mógłbyś być wegetarianinem?

Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu został ustanowiony 22 listopada 1977 roku podczas Światowego Kongresu Wegetariańskiego w New Delhi, a tych, którzy spożywają dania wegetariańskie nie tylko od święta jest z roku na rok coraz więcej.

- W dzisiejszych czasach coraz więcej osób przechodzi na dietę wegetariańską. Wielu moich klientów, którym układałam plan żywienia na utrzymanie wypracowanej wagi, proszą po latach o spotkanie i przeprogramowanie diety na wegetariańską lub nawet wegańską tak, żeby byli pewni, że spełnia wszystkie wymogi prawidłowo zbilansowanej diety, a nie chcą sami ryzykować wystąpieniem niedoborów w swoich organizmach - mówi Agata Szczerkowska, psycholog, dietetyk Jem Zdrowo Centrum Dietetyki Żywienia Zdrowia w Sopocie.
Wbrew krążącym mitom, odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska nie przyczynia się do niedoborów. Co więcej, może nawet wykazywać się prozdrowotnym działaniem dla naszego organizmu, ponieważ osoby, które się na nią decydują, z reguły bardziej dbają o źródła i dobór produktów do swojej diety.

- Kuchnia roślinna nabiera coraz większego tempa rozwoju i wchodzi na stałe do menu gospodarstw domowych, świadczy o tym rosnąca dostępność produktów wegańskich i wegetariańskich. Po kostkę tofu nie trzeba już jechać przez pół miasta, a roślinne pozycje stara się mieć w swoim menu każda szanująca się restauracja. Samo to, że dostęp do tego typu produktów jest tak powszechny świadczy o wzroście zainteresowania tą dieta - wyjaśnia Marcin MalinowskiWarzywina.

Restauracje wegetariańskie i wegańskie w Trójmieście



Dieta wegatariańska kojarzy się z różnorodością kolorów dań. Nic dziwnego, nie brakuje w niej bowiem warzyw. Dieta wegatariańska kojarzy się z różnorodością kolorów dań. Nic dziwnego, nie brakuje w niej bowiem warzyw.

Na czym polega dieta wegetariańska?



Wegetarianie wykluczają ze swojego jadłospisu mięso, a białko zwierzęce jest zastępowane białkiem roślinnym i wybranymi produktami pochodzenia zwierzęcego.

- Białka, które zjadamy muszą być rozłożone do aminokwasów, ośmiu aminokwasów organizm nie potrafi sam syntetyzować, musimy je w takim razie dostarczyć z zewnątrz. Jajko zawiera wzorcowe białko, matrycę. Zawiera wszystkie potrzebne aminokwasy. Rośliny strączkowe są bogate w lizynę. Musimy też pamiętać, że białko w pewnych ilościach znajduje się w różnych produktach spożywczych i odpowiednio łącząc je, możemy ich skład uzupełniać i tym samym bilansując je w odpowiedni sposób - wyjaśnia Agata Szczerkowska.
W diecie wegetariańskiej możemy znaleźć m.in. połączenia warzyw z jajami, produktami zbożowymi, tak jak kasze czy ryże, oraz z orzechami czy nasionami. Często produkty zbożowe łączone są także z produktami mlecznymi oraz strączkowymi, takimi jak: soczewica, ciecierzyca czy fasole.

Zwłaszcza u początkujących wegetarian pewne obawy powodują trudności w dostarczaniu żelaza oraz witaminy B12. Wszystko dlatego, że żelazo pochodzenia roślinnego, czyli tzw. niehemowe, jest gorzej przyswajalne niż to pochodzenia zwierzęcego.

- Trzeba go dostarczać zatem więcej. Najlepszym źródłem witaminy B12 są produkty zwierzęce i odzwierzęce, natomiast stosowanie drożdży, wodorostów, nabiału i produktów sojowych wzbogaconych w B12 pozwala wyrównać zapotrzebowanie. Jestem tego najlepszym przykładem - od 25 lat nie jem czerwonego mięsa i osobiście w wynikach badań moje żelazo plasuje się w górnej normie - mówi Agata Szczerkowska.
Czytaj także: Mięso i ser bez mięsa i sera. Coraz chętniej sięgamy po zamienniki

Rodzaje diety wegetariańskiej



Dieta wegetariańska ma kilka odmian. Do najpopularniejszych należą: laktoowowegetarianizm, laktowegetarianizm, weganizm, dieta fleksitariańska oraz pescowegetarianizm.

Laktoowowegetarianizm polega na eliminacji mięsa, ryb i drobiu, ale dopuszcza spożywanie jaj i nabiału. Laktowegetarianizm oprócz mięsa, drobiu i ryb, wyklucza także jaja, ale dopuszcza nabiał. Dieta fleksitariańska opiera się głównie na produktach roślinnych, ale dopuszcza okazjonalne spożywanie w niewielkich ilościach mięso, nabiał, drób i ryby. Pescowegetarianizm eliminuje z kolei mięso (również drób), ale dopuszcza ryby, jaja i nabiał. Najbardziej radykalna jest dieta wegańska, która eliminuje mięso i wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego.

Wzrost zainteresowania dietą wegetariańską przyczynił się do upowszechnienia jej obecności także w lokalach gastronomicznych. Nikogo chyba już nie dziwią punkty wyspecjalizowane w wegetariańskich burgerach, falafelach, roślinnych kotletach czy gulaszach. W Trójmieście do miejsc serwujących jedzenie wege zalicza się m.in.: Manna 68, Warzywina, Atelier Smaku, Szama'n, Hot Doggie, Botanica, Nie/mięsny czy Tel Aviv Urban Food.

- Warzywinę otworzyliśmy rok temu, nasza oferta znajduje coraz to nowych entuzjastów, czego mieliśmy przyjemność doświadczyć na imprezach wyjazdowych, gdzie zainteresowanie naszymi roślinnymi burgerami było przeogromne. Odnieśliśmy również wrażenie, że wraz ze wzrostem liczby obostrzeń zwiększa się ilość nowych klientów - mamy nadzieję, że wynika to ze wzrostu świadomości żywieniowej i dbałości o zdrowie - dodaje Marcin Malinowski.
W Warzywina znajdziemy burgery, bowle z pieczonymi ziemniakami z sosami przygotowanymi wedle własnych receptur. W Manna 68 znajdziemy z kolei m.in. zupy, smalec z białej fasoli i śliwek, spring rollsy oraz tatar z buraka i suszonych pomidorów. Możemy zamówić także burgery z cieciorki, burrito z kalafiora, słonecznika i fasoli, a także ramen. Atelier Smaku to bistro i delikatesy w jednym. Możemy w nim znaleźć zarówno dania wegetariańskie, jak i wegańskie czy bezglutenowe. Szama'n oferuje dania wegetariańskie i wegańskie, w tym m.in. różnorodne tortille, krokiety czy kopytka, a Hot Doggie zachwyca roślinnymi hot dogami.

Miejsca

Opinie (85) 5 zablokowanych

  • (5)

    trojmiasto.pl, po co co chwile umieszczacie artykuł o wegetarianizmie/weganizmie i nie jedzeniu mięsa? Pod każdym takim artykułem wylewa się szambo hejtu i mnóstwo fejk newsów. To nie jest portal który jest kogokolwiek w stanie przekonać do zmiany diety, nie ten target. Tylko dajecie pożywkę anonimowym frustratom. Albo wyłączcie w końcu możliwość komentowania.

    • 21 19

    • (2)

      Ale tu tak jest pod każdym artykułem :)

      • 13 1

      • Pod artykułem o antyklerykalnym nie byłoby hejtu na pewno

        • 4 5

      • To swoją droga.

        • 1 1

    • Po co to się nogi noco (1)

      • 0 1

      • Może tobie

        • 0 0

  • (6)

    Coraz popularniejsza jest dieta ketogeniczna, a nie wegetariańska. Ewolucja przystosowała nas do biegania po lesie za zwierzyną, polowania, jedzenia mięsa. Człowiek jest częścią tego, od czego ciągle ucieka.

    Ludzie to nie są stworzenia, które są zaprojektowanie do wpierniczania 5 posiłków dziennie, bo taka ilość pożywienia to wymysł może ostatnich 50-70 lat. Im bardziej cofniemy się w czasie, tym mniej ludzie jedli. Taki jeden potężny posiłek dziennie to jest właśnie nasza naturalna forma. Jak biegaliśmy po lasach to raz się upolowało świnię, a raz się głodowało. Człowiek bez żarcia potrafi bardzo długo wytrzymać. Osiadły tryb i rolnictwo to rzecz, której natura nie przewidziała, projektując nas.

    • 19 22

    • (2)

      Tylko, że teraz nikt nie biega za jedzeniem. Nasz tryb życia się drastycznie zmienił. Mamy dostęp do większej ilości pokarmów. A osiadły tryb życia i rolnictwo już poczyniło zmiany w sposobie, w jakim trawimy pokarmy. Nie każda nowinka żywieniowa jest dobra (chociażby fast food), ale cofanie się w czasie o tysiące lat też nie ma już sensu.

      • 6 5

      • Nasz kod genetyczny się nie zmienił. (1)

        Szacuje się, że gatunek homo sapiens pojawił się około 250 tysięcy lat temu i przez 240 tysięcy lat prowadził łowiecko-zbieracki tryb życia. Rolnictwo to zaledwie 10 tysięcy lat.
        Rafinowane produkty jak cukier, mąka, olej roślinne to około 200 lat, a wysoko przetworzona żywność (gotowe dania, zupy w puszkach, zupy w proszku, fast foody) to maksymalnie 50 lat. W Polsce od około 20 lat.

        Sposób trawienia się nie zmienił - to że człowiek ma duże możliwości adaptacyjne do różnych pokarmów, nie oznacza że to jest dla niego bardzo zdrowe. I utrzymywanie tej diety przez długi czas niesie konsekwencje w postaci tzw. chorób cywilizacyjnych.
        Kiedyś ludzie chorowali z powodu niedoborów żywieniowych, a nie z powodu rodzaju pożywienia. Dziś chorują od niewłaściwej kompozycji makroskładników i nadmiaru jedzenia.

        Dieta ketogeniczna odpowiada naturalnemu sposobowi odżywiania się człowieka, który zapisany jest w genach.

        W naturalnych warunkach człowiek musi jeść produkty zwierzęce, ze względu na witaminę B12, której nie ma wystarczających ilości w roślinach.

        • 5 4

        • Dieta ketogeniczna to zło. Jej twórca padł na zawał przed 40tka.

          • 3 3

    • " Ewolucja przystosowała nas do biegania po lesie za zwierzyną, polowania, jedzenia mięsa"

      WTF?

      • 5 5

    • Człowiek pierwotny jadł sporo roślin, korzeni, owoców

      ogólnie zajmował się zbieractwem pożywienia. My mamy tyle wspólnego z drapieżnikami co łyżka z nożem

      • 2 4

    • 'Ewolucja przystosowała nas do biegania po lesie za zwierzyną, polowania, jedzenia mięsa. '

      Powiedział, siedząc przed trojmiasto.pl

      • 0 0

  • (1)

    czemu mięso, drób i ryby są wymieniane osobno? przecież to wszystko to jest mięso (tak, ryba to też mięso)

    • 23 5

    • Mięso to mięśnie szkieletowe ptaków i ssaków

      często też muszące spełniać określone normy, by w ogóle się tak nazywać.
      Konwencje nazewnicze podlegają pewnym regulacjom, między innymi po to, aby nie wprowadzać konsumentów w błąd.
      Natomiast definicji wege jest tyle, ilu wegetarian - nie ma jednolitej definicji z listami co można a czego nie można oraz jak długo albo co jaki czas można zjeść coś nie wege. Wystarczy spojrzeć na tych wszystkich lakto-owo-ichtio-pesco-wegan albo jak często się zmienia definicja na wiki i jak się różnią te definicje między krajami :)
      Z mojego punktu widzenia wegetarianizm to ideologia, natomiast nie jedzenie mięsa i ryb (czy innych produktów) to dieta, bo człowiek na diecie ma w d... czy czasem zjadł kawałek mięsa, czy jego zupa była na kościach, czy w galaretce jest żelatyna, czy w kapsułkach od lekarza nie ma E-jakiegoś tam albo czy jego auto ma skórzaną tapicerkę i na koniec najważniejsze - ma kompletnie wy....e kto co je i nie zagląda innym w talerz by cytować "wiecznom treblinke" hehe

      • 1 3

  • Wegetarianie pozdrawiaja duże ,otyłe formy ludzkie . (1)

    • 13 27

    • Otyła forma ludzka pozdrawia wegetarian

      Dobrze, że my dziwolągi pozdrawiamy się nawzajem.

      • 9 0

  • (5)

    Mój kuzyn długo patrzył na mnie krzywo, ze nie jem mięsa, aż mu lekarz zabronił.

    • 10 17

    • (3)

      Lekarz zabronil mu sie patrzec?

      • 24 1

      • (2)

        Nie życzyłbym nikomu takich problemów gastrycznych. W sumie chłop niewiele może w ogóle jeść i na tej liście nie ma żadnych produktów mięsnych. Chyba nawet ryb.

        • 3 2

        • (1)

          Fleksitarianie, wegetarianie, weganie, żywienie pozajelitowe?

          • 8 1

          • W punkt

            • 3 0

    • Ale kazał się zaszczepić

      • 1 3

  • W danych statystycznych spadku spozycia mięsa za bardzo nie widać (3)

    W Europie jest nawet wzrost. W Polsce spadek jest na granicy błędu statystycznego ok. 2% w ostatnich latach.
    Moda na wege dot. dużych miast, w mniejszych miejscowościach ludzie nadal odżywiają się w sposób urozmaicony.

    • 26 8

    • Schabowy z ziemniakami a w niedzielę kurczak. Takie to urozmaicenie.

      • 15 8

    • (1)

      Jeżeli mowa o urozmaiceniu, to od kiedy nie jemy mięsa, pojawiła się na stole taka ilość produktów, o których kiedyś nawet nie myślałam albo nie miałam pojęcia, że istnieją. Więc urozmaicone odżywianie to mamy teraz dopiero. Wykluczając 1 składnik czyli mięso, zaczęliśmy jeść chyba kilkadziesiąt innych, wcześniej pomijanych.

      • 8 7

      • Moja urozmaicona dieta też zawiera dużo warzyw i owoców

        Schabowy z kapustą zasmażaną, schab pieczony ze śliwką lub brzoskwinią, kaczka z jabłuszkem, królik w śmietanie ze śliwkami, wątróbka z jabłkiem, karkówka z żurawiną, kurczak smażony z pieczarkami, burger z karmelizowaną cebulą, indyk z warzywami smażony w woku itp.

        • 6 5

  • Szczaw i mirabelki?

    Jak ktoś lubi, jego sprawa, byle nie był zmuszony biedą.

    • 19 1

  • (3)

    Ja ograniczam mięso do 4-5 razy w tygodniu ze względu na jakość mięsa. Wolę odłożyć na bio steka z wysokiej jakości bydła raz w tygodniu.

    • 20 10

    • (2)

      Ja mięsa nie jadam w piątki

      • 6 0

      • (1)

        jakiś zabobon ?

        • 5 8

        • Nie zrozumiesz. Masz zbyt ubogie możliwości poznawcze

          • 7 0

  • Mieso ma wiecej potrzebnych składników (4)

    niż zielenina... Jem mięso z warzywami i jestem zdrowy. Nikt mi nie bedzie narzucał vege.

    • 24 13

    • (3)

      Ale kto Ci coś narzuca? Na razie w Polsce nie rządzą wegetarianie. Raczej odwrotnie. A ten artykuł też nie ma formy "musisz bo..." a raczej "wielu ludzi wybiera". Więc po co te nerwy?

      • 9 5

      • (1)

        Lada moment o Tobie do talerza będzie zaglądać Spurek. Zaczęła od swoich pracowników.

        • 7 2

        • Spurek może mi zajrzeć...w rozpurek.

          • 4 0

      • słowo klucz: "na razie" ;)

        • 6 1

  • Dieta wegetariańska? (1)

    Czy jest dieta mięsna? Chore jest nazywanie dań wegetariańskich dietą.

    • 21 4

    • To uzycie jest prawidłowe

      Słownik Języka Polskiego tak definiuje wyraz dieta: "system odżywiania się polegający na dostosowaniu ilości i rodzaju pokarmu do potrzeb organizmu; też: w ogóle sposób odżywiania się". Czyli może być dieta mięsna.

      • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane