Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Coraz częściej zarówno przedsiębiorstwa, jak i publiczne instytucje podkreślają, że osoby niepełnoprawne to pełnowartościowi i cenieni pracownicy.
Coraz częściej zarówno przedsiębiorstwa, jak i publiczne instytucje podkreślają, że osoby niepełnoprawne to pełnowartościowi i cenieni pracownicy. fot. 123rf.com/Jozef Polc

Na co dzień osoby z niepełnosprawnością napotykają na wiele barier w otaczających je środowisku, to m.in. transport czy komunikacja, ale też w świecie społecznym - przepisy prawa, postawy ludzkie czy dyskryminacja. 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, sprawdzamy, z czym zmagają się osoby niepełnosprawne na Pomorzu.Jak oceniasz udogodnienia dla osób niepełnosparwnych w Trójmieście?

bardzo dobrze, zdecydowana większość obiektów jest dostosowana, nie ma problemów z komunikacją 5%
nie jest najgorzej, ale nie brakuje miejsc, gdzie o potrzebach niepełnosprawnych się zapomina 42%
źle, o niepełnosprawnych wciąż się zapomina i nie traktuje się ich jak równych członków społeczeństwa 53%
zakończona Łącznie głosów: 112
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiło w 1992 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Co roku to okazja do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji i aktywnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym.

Czytaj też: Niepełnosprawni poprowadzą bistro w Urzędzie Miasta Gdańska

Niepełnosprawni aktywni zawodowoSzacuje się, że obecnie w Polsce żyje nawet 7 mln osób niepełnosprawnych. Zaledwie co trzecia z nich jest aktywna zawodowo. Niepełnosprawność nie musi oznaczać jednak niezdolności do pracy.

Według Urzędu Statystycznego w Gdańsku liczba zatrudnianych osób niepełnosprawnych rośnie. W 2017 roku spośród wszystkich osób niepełnosprawnych w wieku 16-64 lata zatrudnionych było 30,3 proc., czyli 21,4 tys. osób, w 2018 roku pracowało już 31,9 proc. z nich - czyli 23,3 tys. osób. W ubiegłym roku z powodu choroby czy niepełnosprawności biernych zawodowo zostało aż 98 tys. osób.

Z kolei w Urzędzie Pracy pod koniec 2018 roku było zarejestrowanych 3,8 tys. osób niepełnosprawnych bez pracy. Ofert pracy w ubiegłym roku było jednak tylko 153.

Gdzie pracują osoby niepełnosprawne? Najwięcej, bo aż 28,7 proc., w budownictwie, później 26,2 proc. w przetwórstwie przemysłowym.

Coraz częściej zarówno przedsiębiorstwa, jak i publiczne instytucje podkreślają, że osoby niepełnoprawne to pełnowartościowi i cenieni pracownicy. Zachęcają je do aktywności, nie tylko tej zawodowej, ale także społecznej oraz rozwijania swoich talentów i zainteresowań.

Czytaj też: Pierwsza umowa o pracę dla gdynianki z zespołem Downa

Każdy pasażer na wózku powinien być bezwzględnie wpuszczany do pojazdów komunikacji miejskiej.
Każdy pasażer na wózku powinien być bezwzględnie wpuszczany do pojazdów komunikacji miejskiej. fot. Mateusz Ochocki / KFP

Równy dostęp do przestrzeni, komunikacji i budynkówW roku 2006 przyjęta została Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych. Ma ona chronić i zapewniać pełne i równe korzystanie z praw człowieka i podstawowych wolności przez osoby z niepełnosprawnościami na równi z innymi obywatelami. Znalazły się również niezwykle ważne zapisy dotyczące równego dostępu do przestrzeni i budynków użyteczności publicznej, transportu, informacji i komunikacji.

Czytaj też: Szkolenia dla kierowców po incydencie z pasażerem na wózku

I tak, według Urzędu Statystycznego w Gdańsku, pod koniec ubiegłego roku ponad 89 proc. kin miało udogodnienia dla osób niepełnosprawnych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Również teatry i instytucje muzyczne pamiętają o specjalnych udogodnieniach wewnątrz budynku - dysponuje nimi aż 11 obiektów (to 78,6 proc.), na zewnątrz o odpowiednie wejście zadbało 13 obiektów (to 92,9 proc.).

Opinie (19) 7 zablokowanych

 • Pamietacie na poczatku lat 90 jak mowiono by zbierac kody z '4' z przodu? Ze to na pomoc dla kogos itp. Ostatnio w tramwaju dwoch gosci po 50 o tym rozmawialo. Mowili,ze to byl kit a chodIlo o kupowabie niemieckich produktow,ktore zwozili wtedy do Polski uwczesni kontrabandziarze...nabijanie im kieszeni.

  • 6 2

 • Przykre jest to, że jak człowiek niepełnosprawny często uważany jest za wymuszającego rozszczeniowca.

  Mamy już odwagę mówić, co sprawia nam trudność i uprzykrza życie, ale zdrowi nie wszędzie są dojrzali do tego, by to zrozumieć i lubią oceniać zamiast wspierać.

  • 18 0

 • Zespół ds. orzekania o niepełnosprawności ul Dyrekcyjna 5 (5)

  Kiedy gdański "tolerancyjny" magistrat z panią prezydentką zorganizuje przyzwoite miejsce dostosowane dla osób niepełnosprawnych??

  Komisja obecnie znajduje się na 3 piętrze (tak, wiem, że jest winda...), wchodząc do budynku można się z**bać z krzywych schodów.

  Nie mam pojęcia jak radzą tam sobie osoby na wózkach inwalidzkich...

  • 28 0

  • Tam jest tragicznie. (1)

   To miejsce jest uwłaczające. Ciasne, w złym miejscu i ma pełno schodów. Winda czasem nie działa.

   • 9 0

   • Dokładnie tak

    Winda bywa nieczynna, na korytarzu pod pokojem jest tak wąsko, że osoba z kulami ma problem spokojnie przejść

    • 4 0

  • Oni też nie maja pojęcia

   ale sobie radzą. A najlepsze są miejsca parkingowe dla ON - Petentów. Na ulicy jedno i trzy z drugiej strony budynku. Pod wejściem dla ON stoją samochody pracowników. Wszystko w temacie.

   • 5 0

  • (1)

   Ba nową kartę parkingową można składać wniosek dopiera następnego dni,gdy stara straci ważność. Mąż musiał stawić się osobiście i przyjechał taksówką,bo od przystanku tramwajowego szedłby ponad pół godziny.Taki zespół powinien być w pobliżu przystanku komunikacji miejskiej,a nie gdzieś ukryty daleko od centrum.

   • 0 0

   • Czemu na dyrekcyjnej zadaja dokumentow ktore sami wydali

    Juz ktorys raz bylam swiadkiem jak pani na dyrekcyjnej zadala orzeczenia, ktorzy sami wydali! I jeszcze kazala isc zrobic kopie! czlowiekowi o kulach... brak kultury.. Oczywiscie nie mozna tam sie dodzwonic, bo zawsze wolny sygnal Chyba pani ktora obsluguje ma w zakresiei obowiazku dbierac telefony, niezly kit..

    • 2 0

 • i co? Kwiatek mam sąsiadowi zanieść? (1)

  Na spacer za zimno, w knajpach schody w górę i w dół... Pomoc dla niepełnosprawnych rodem ze Średniowiecza, zabobony, gusła, uprzedzenia...
  Ale z dumą im przypominamy: Macie Święto!!! No i?

  • 8 0

  • Nie pytajcie urzędników

   zapytajcie niepełnosprawnych albo ludzi z fundacji. Oni przedstawią prawdziwy obraz sytuacji takich osób - na pewnie nie będzie takich peanów jak w artykule.

   • 6 0

 • xxx

  żona ma pierwszą grupe inwalidzką, nie dostaje 500+, na inhalator nie dają dopłat, zero pomocy państwa-pierniczyc to swięto;)

  • 13 0

 • niepełnosprawni powinni mieć bezpłatne parkowanie na całym obszarze miasta,mam umiarkowany R-5,gdy muszę udać się gdziekolwiek,lekarz na CMI,to parkowanie 8zł/h,tylko w godzinę nie ma co liczyć na wizytę , są 4 miejsca koperty lecz zajęte jak kolejka pod mięsnym,czy sklepem z agd w tamtych czasach, pod aptekę godz.3,30 zł.a w komunikacji od rana pilne dzieci z książką w ręku lub wpatrzone w krajobraz jakby pierwszy raz tą drogą jechały,oczywiście miejsce dla inwalidy zajęte przez szkolnego inwalidę,do tego jeszcze mamusia chłopa z liceum pilnuje by siedział i nikt nie przeszkadzał,takie mamy święto,to tylko z dzisiaj uwagi

  • 10 2

 • Niepełnosprawni (1)

  Pracuje w ochronie i jestem na obiekcie budowlanym a firma ochroniarska łamie wszystkie przepisy BHP nawet od maja tego roku nie przywiozła butelki wody na obiekt.

  • 4 0

  • bo zasad etycznych już nie ma

   rządzi kapitalizm, przepisy bhp (i przepisy jakotakie) są po to żeby je omijać, odruchy ludzkie zbędne bo koszt będzie - kto mi za to zapłaci. można liczyć na życzliwość współpracowników.

   • 1 0

 • ciekawe podsumowanie

  cieszyć może jakiś tam wzrost zatrudnienia niepełnosprawnych. mogę się tylko domyślać, że ten odsetek nigdy nie będzie duży, bo część niepełnosprawnych (ktoś wie ile?) jest niezdolna do samodzielnej egzystencji a co dopiero pracy. z punktu widzenia państwa osoby niepełnosprawne powinny mieć maksimum udogodnień (dobra, niech będzie to zależne od stopnia niepełnosprawności) za darmo/minimalne opłaty.
  chciałbym, żeby firmy prywatne też tak postrzegały, i żeby np parkingi były darmowe dla takich osób, obiad w restauracji z rabatem, bilet do kina za pół ceny. chyba stać je/nas jako społeczeństwo na pokrycie takich kosztów?

  • 1 1

 • Dzień niepełnosprawnych i nikt w Urzędzie Miasta nie wpadł na pomysł, żeby oświetlić jakimś kolorem most, wiadukt albo budynek publiczny.
  Niedobrze.

  • 0 1

 • niepełnosprawni

  Gdynia to miasto wyjątkowo nieprzychylne osobom z niepełnospr!!!Miejsc dla takich osób prawie nie ma nawet 1 msc na całej świętojańskiej nie ma, poupychane są na bocznych ulicach daleko od miejsc z których korzystamiynp sklepik przy Poloni, delikatesy, itp na tych msc. stoją często pracownicy pobliskich biór,sklepów,nie koniecznie a własną kartą!prawdziwy koszmar to brak msc pod szpitalem

  • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie Uroda
Targi kosmetyczne i fryzjerskie Uroda
targi
paź 9-10
sobota - niedziela
Gdańsk, Amberexpo
Bezpłatne masaże terapeutyczne pleców
Bezpłatne masaże terapeutyczne pleców
badania
sie 27
piątek, g. 16:00
Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.
Bezpłatne masaże terapeutyczne pleców
Bezpłatne masaże terapeutyczne pleców
badania
sie 13
piątek, g. 16:00
Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.

Najczęściej czytane