Michał Milka: Czas na miłość. Po spotkaniu autorskim książki "Łączę światy"

Michał Milka to człowiek o wielu talentach. Jest artystą, urzędnikiem, podróżnikiem, laureatem nagrody "Człowiek bez barier", gwiazdą telewizji. Był bohaterem pierwszej edycji programu "Down the Road. Zespół w trasie". Teraz powstała książka o nim pt. "Łączę światy".
Michał Milka to człowiek o wielu talentach. Jest artystą, urzędnikiem, podróżnikiem, laureatem nagrody "Człowiek bez barier", gwiazdą telewizji. Był bohaterem pierwszej edycji programu "Down the Road. Zespół w trasie". Teraz powstała książka o nim pt. "Łączę światy". fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Michał Milka jest artystą, urzędnikiem, podróżnikiem, laureatem nagrody "Człowiek bez barier", gwiazdą telewizji. Był bohaterem pierwszej edycji programu "Down the Road. Zespół w trasie". Człowiek wielu talentów, człowiek orkiestra, jak mówią o nim jego bliscy, przyjaciele i wszyscy, którzy go poznali. Również my mieliśmy okazję poznać bliżej tego niezwykłego 38-letniego gdańszczanina, który wciąż obala mity wokół osób z zespołem Downa. Spotkanie autorskie z Michałem Milką oraz z Dorotą Bielską, autorami książki pt. "Łączę światy" (wyd. Bernardinum), przygotowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Rozmowę prowadziła Aleksandra Rogowska-Lichnerowicz.Recenzje książek z TrójmiastaW czwartkowe popołudnie, 17 czerwca, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku odbyło się spotkanie autorskie z Michałem Milką i Dorotą Bielską z okazji premiery ich książki zatytułowanej "Łączę światy". Rozmowę poprowadziła Aleksandra Rogowska-Lichnerowicz, dziennikarka i prezenterka telewizji TVN, zajmująca się tematyką lifestyle'ową. Spotkanie miało charakter hybrydowy - część widzów mogła wziąć w nim udział na żywo w bibliotecznej czytelni na Targu Rakowym, pozostali zaś mieli możliwość oglądania transmisji online na fanpage'u biblioteki.

Kim jest bohater książki?Bohaterem, zarówno wczorajszego spotkania, jak i książki biograficznej wydanej przez oficynę Bernardinum pt. "Łączę światy", jest Michał Milka, który na co dzień zajmuje się pracą biurową w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Jest pierwszą osobą z zespołem Downa zatrudnioną w magistracie. Milka jest także aktorem Teatru Razem, prowadzonego przez Jarosława Rebelińskiego, który również był obecny na spotkaniu. Michał brał też udział w projekcie Teatru Szekspirowskiego Przystanek Szekspir, o którym pisaliśmy w osobnym artykule.

Michała nie trzeba przedstawiać widzom programu "Down the road. Zespół w trasie". W programie tym, podczas zagranicznych podróży, Michał wspólnie z Przemkiem Kossakowskim i pięcioma innymi młodymi osobami z zespołem Downa obalali stereotypy na temat osób z trisomią 21. Niedawno udział w nim wziął inny gdańszczanin - Janek Skiba, zachęcony do tego właśnie przez Michała Milkę, o czym wspomina w rozmowie z nami. Już choćby na tym przykładzie widać, jak bardzo Michał jest zaangażowany w życie swojej społeczności, a robi naprawdę dużo, o czym mogliśmy się dowiedzieć podczas spotkania.

Zresztą to właśnie udział we wspomnianym programie, a także doświadczenia z podróży oraz inne przeżycia i codzienne zmagania Michała stały się kanwą do powstania książki, na którą składają się rozmowy oraz wspomnienia samego bohatera, jak i osób mu bliskich, jego rodziny, przyjaciół i współpracowników.

Kim jest autorka książki?Tę specyficzną biografię opracowała pochodząca z Łodzi Dorota Bielska (rocznik 1976) - przyjaciółka Milki, a także jego menadżerka, teatrolożka, reżyserka, wykładowczyni, od wielu lat prowadząca i sama uczestnicząca w warsztatach rozwojowych i artystycznych, łącząca działania artystyczne ze ścieżką osobistego rozwoju, a także właścicielka firmy YouArt. Podczas spotkania opowiadała o tym, jak wyglądała praca nad książką, co było najtrudniejsze, jak długo powstawała ta publikacja. Bielska wspominała liczne ich spotkania i rozmowy, a także odwiedzanie się nawzajem, co sprawiło, że ich przyjacielska relacja jeszcze bardziej się umocniła.

Zapytana o to, czy bardzo musiała ingerować w wypowiedzi Michała i je zmieniać, odpowiedziała:

- Założyłam sobie na samym początku naszej pracy, że będę się starała jak najmniej ingerować. Wiadomo, że były takie typowe redaktorskie poprawki, jak w każdym z tych wywiadów, jednak starałam się oddać język Michała tak, jak on mówi. Wszystko to, co jest zawarte w Słowniczku w książce, są to słowa Michała, nic tam nie było redagowane - mówi Dorota Bielska.

Michał o sobie - lubię poznawać nowe kulturyMichał o sobie mówi bardzo chętnie, twierdzi, że ma bardzo barwne życie, że dużo podróżował i zwiedzał świat dzięki swojej mamie, która jest przewodniczką. Dowiedzieliśmy się, że zwiedził aż 23 kraje, a zapytany o to, gdzie podobało mu się najbardziej, stwierdził, że każdy kraj jest interesujący, a on sam bardzo lubi poznawać nowe kultury.

Michał o sobie - Piotruś PanMichał jest związany jako aktor z Teatrem Razem, w którym były plany, by wraz z Teatrem Miniatura zrealizować spektakl pt. "Piotruś Pan". Milka miał zagrać tytułową rolę. Niestety ze względu na epidemię do premiery nie doszło, jednak pomysł pozostał i być może zostanie zrealizowany. Michał z zapałem opowiada o przygotowaniach, o pracy w teatrze, widać, że jest to dla niego niezwykle ważne. Jest również szczęśliwy i podekscytowany tym, że teatr szuka nowego miejsca, do którego przeniesiona zostanie ich siedziba.

Michał o sobie - trudne tematyProwadząca spotkanie zapytała również o trudne tematy i momenty z życia Michała, gdy spotkał się on z agresją, został pobity i gdy przydarzały mu się inne nieprzyjemne sytuacje. Czy warto o tym mówić i to wspominać? Michał bez zastanowienia odparł, że tak, że trzeba podejmować te tematy, "bo są potrzebne". Jest to jeden z elementów walki o prawa osób niepełnosprawnych, np. prawa do pracy czy związków małżeńskich, bo jak stwierdził: "Związki są potrzebne". Zapytany z kolei o to, czy czuje się ambasadorem osób z zespołem Downa, odpowiedział bez chwili wahania: "Ja nim jestem".

Michał o sobie - plany na przyszłośćPoza premierą "Piotrusia Pana" Michał również bardzo czeka na zmiany, jakie go wkrótce czekają. W planach ma bowiem przeprowadzkę z Gdańska do Sopotu, gdzie będzie mieszkał wraz z paczką swoich przyjaciół. Będzie to ich pierwsze mieszkanie bez rodziców i jest to dla Michała kolejny krok do samodzielności i dorosłości. W planach Milki jest ponadto druga książka. Jak się dowiedzieliśmy, planowana jest druga część "Łączę światy", ponieważ w pierwszej nie zmieściło się wszystko. O czym będzie kontynuacja? Jak twierdzi sam bohater: o jego bliskich i o jego żonie.

Przesłanie MichałaOficjalna część spotkania nie trwała długo, bo zaledwie nieco ponad pół godziny, jednak była bardzo intensywna i obfitująca w pytania zarówno prowadzącej rozmowę, jak i publiczności zgromadzonej przed ekranami oraz tej w bibliotecznej Czytelni. Można było odczuć pozytywną energię i przyjazną atmosferę, wspierającą Michała, która udzielała się dzięki gronu zaangażowanych osób z kręgu jego przyjaciół. Zainteresowanie tym spotkaniem oraz tematyką podejmowaną tak w książce, jak i podczas rozmowy, było bardzo duże. Świadczyć o tym może choćby samo to, że rozmowa online odnotowała tysiąc wyświetleń oraz zgromadziła ponad 60 komentarzy.

Po zakończeniu rozmowy można było jeszcze zostać w bibliotece i porozmawiać z zaproszonymi gośćmi, a także zdobyć autograf od Michała, który z wielką przyjemnością podpisywał książki. Organizatorzy zadbali o przyjemną atmosferę spotkania, a także obdarowali przybyłych egzemplarzami książki "Łączę światy" oraz bibliotecznymi prezentami, wśród których również były dwie inne książki wydane przez bibliotekę. Opuszczaliśmy gmach biblioteki wzruszeni i uśmiechnięci, przepełnieni optymizmem, który udziela się od Michała.

- Ta książka to przewodnik pozwalający zrozumieć część wspólnej rzeczywistości, której większość nie zna. To ważny wkład w tworzenie świata niepodzielonego i książka, której potrzebujemy, nawet o tym nie wiedząc - napisał w posłowiu Przemek Kossakowski.
Przesłanie Michała jest proste, mówi on: "Czas na miłość, czas na akceptację. Kochajcie nas. Pora zjednoczyć światy". Michał jest na to gotowy, a my?

Opinie wybrane


wszystkie opinie (68)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie Uroda
Targi kosmetyczne i fryzjerskie Uroda
targi
paź 9-10
sobota - niedziela
Gdańsk, Amberexpo
Bezpłatne masaże terapeutyczne pleców
Bezpłatne masaże terapeutyczne pleców
badania
sie 13
piątek, g. 16:00
Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.
Bezpłatne masaże terapeutyczne pleców
Bezpłatne masaże terapeutyczne pleców
badania
sie 27
piątek, g. 16:00
Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.

Najczęściej czytane