Wiadomości

stat

Metody usuwania przebarwień

Po wakacjach gabinety dermatologiczne zapełniają się pacjentami, którzy zauważają brązowe plamy na swojej skórze. O przebarwieniach i o sposobie ich usuwania opowie Aleksander Olsztyński, dermatolog - wenerolog z Gabinetu Dermatologii Estetycznej w Gdyni.

- Najbardziej znanymi przebarwieniami są... piegi - mówi Aleksander Olsztyński. - Są to jednak zmiany naturalne, które nie są związane z żadnymi chorobami skóry.

Etiologia powstawania przebarwień nie jest jednoznaczna.

- Przebarwienia występują najczęściej na twarzy - mówi Aleksander Olsztyński. - Częściej też pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn. Są wynikiem nagromadzenia barwnika z komórek melanocytów, które są odpowiedzialne za ochronę przeciwsłoneczną. Jeśli wystawiamy się na długotrwałe działanie promieni słonecznych, to organizm broniąc się przed nadmiarem słońca, zwiększa produkcję melaniny, której nagromadzenie powoduje powstawanie przebarwień.

Bezpośrednią przyczyną powstawania przebarwień jest długotrwałe opalanie bez stosowania odpowiedniej ochrony. Jeśli równolegle zażywamy antykoncepcyjne środki hormonalne, leki uwrażliwiające na słońce (np. niektóre antybiotyki), używamy kosmetyków, np. perfum, to zwiększamy ryzyko wystąpienia przebarwień. Bardzo często do powstania przebarwień dochodzi i kobiet ciężarnych. Ponadto należy pamiętać, że niektóre choroby jak gruźlica czy choroby nowotworowe mogą spowodować wystąpienie przebarwień.

- Najczęściej tego typu zmiany nie pojawiają się od razu - wyjaśnia Aleksander Olsztyński. - Najwięcej pacjentek przychodzi po poradę po wakacjach. Gdy skóra jest opalona zmian nie widać, ale kiedy opalenizna schodzi okazuje się, że na twarzy zostały brązowe plamy. W zależności od tego jak głęboko melanocyty są zlokalizowane, plamy przyjmują barwę od bardzo intensywnej, brązowej, az do jaśniejszej, koloru kawy z mlekiem.

Im komórki są głębiej w skórze tym są jaśniejsze. Niestety, trudniej jest je też zlikwidować od przebarwień o ciemniejszej barwie.

- Na początku trzeba przeprowadzić dokładny wywiad lekarski, dlatego z wszelkimi zmianami skórnymi warto przyjść na konsultację do dermatologa - mówi Aleksander Olsztyński. - Jeśli zmiana jest niewielka dermatolog odeśle pacjenta do gabinetu kosmetycznego.

Oczywiście można usunąć przebarwienie "od ręki", ale istnieje duże ryzyko, że za chwilę pojawi się ono ponownie.

- Bardzo często powodem przebarwień u kobiet jest schorzenie o nazwie zespół policyklicznych jajników - wyjaśnia Aleksander Olsztyński. - Także niektóre zaburzenia endokrynologiczne jak np. zaburzenia tarczycy zwiększają ryzyko wystąpienia przebarwień. Wysyłam wówczas pacjentkę na wizytę u ginekologa lub endokrynologa, żeby wykluczyć lub potwierdzić chorobę. Zdarza się również, że nie znajduję innej przyczyny niż zbyt długie przebywanie na słońcu. Wówczas najważniejszą zasadą do przestrzegania jest stosowanie kremów z filtrem i ograniczanie czasu spędzanego w pełnym słońcu. Oczywiście nakaz ten dotyczy także pozostałych pacjentów.

U osoby, u której przebarwienie wystąpiło istnieje ryzyko, że pojawi się ono ponownie.

- Dlatego przed opalaniem zawsze należy stosować kremy z filtrem - mówi Aleksander Olsztyński. - Warto tutaj zainwestować w dobre preparaty, nawet jeśli są nieco droższe. Mamy przynajmniej pewność, że nie będziemy musieli później inwestować w usuwanie przebarwień.
Przed zabiegiem...
Przed zabiegiem...
...i po zabiegu.
...i po zabiegu.
Metodę usuwania przebarwień dobiera się w zależności od głębokości ich umiejscowienia:

peeling kwasem glikolowym - w wysokim stężeniu, min. 70%. Jest to zabieg powierzchowny, który złuszcza naskórek wraz z komórkami melanocytów. Polecany przy niezbyt głębokich przebarwieniach. Zwykle wykonuje się ok. 5 - 10 zabiegów.
Koszt: 100-150 zł za jeden zabieg

peeling kwasem trójchlorooctowym - jest to zabieg poważniejszy, po którym pacjent musi pozostać przez ok. tydzień w domu, gdyż skóra się złuszcza i nie wygląda zbyt estetycznie. Polecany przy głębszych przebarwieniach. Często wystarcza już jeden zabieg.
Koszt: 300-400 zł za jeden zabieg

Cosmelan - metoda działająca podobnie jak peeling. Jest to zabieg dwufazowy, wykonywany zarówno w gabinecie jak i w domu przez samego pacjenta.
Koszt: 1500 zł

metodą VPL - najbardziej skuteczny do usuwania przebarwień, takze tych głębokich. W skórę wprowadzany jest promień świetlny. Jego energia zamienia się ciepło, które powoduje uszkodzenie komórek tworzących przebarwienie. Komórki ulegają złuszczeniu i przebarwienie znika. Po zabiegu skóra delikatnie złuszcza się w miejscu zabiegu, wobec czego nie ma konieczności pozostawania w domu. Najczęściej wystarcza jeden zabieg, rzadko - przy bardzo głębokich przebarwieniach - potrzebny jest drugi.
Koszt: 400-500 zł za jeden zabieg

Opinie (29)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Badania, konsultacje