• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Chińska recepta na zdrowie w Gdańsku. Akupunktura czy ziołolecznictwo na choroby cywilizacyjne

Dominika Smucerowicz
14 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Tradycyjna Medycyna Chińska ma wielu zwolenników i przeciwników. Pierwsi uważają, że pomaga zachować zdrowie, drudzy, że szkoda na nią czasu. Tradycyjna Medycyna Chińska ma wielu zwolenników i przeciwników. Pierwsi uważają, że pomaga zachować zdrowie, drudzy, że szkoda na nią czasu.

Chiny zadziwiają resztę świata nie tylko wzrostem gospodarczym, ale i witalnością swoich obywateli. Nie brakuje opinii, że receptą na długowieczność i witalność Chińczyków jest umiejętne korzystanie z medycyny zachodniej i tradycyjnej medycyny chińskiej. I właśnie o integracji tych dwóch, na pozór odległych rodzajów leczenia, będą dyskutować w piątek o godz. 18 w Filharmonii Bałtyckiej uczestnicy Konferencji Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.



Czy korzystasz z alternatywnych metod leczenia?

Kojarzona jest przede wszystkim z akupunkturą, korzeniem żeń-szenia, stawianiem baniek i masażami. I rzeczywiście, tradycyjna medycyna chińska (TCM) czerpie z tych metod garściami, co w połączeniu z odpowiednią dietą i ćwiczeniami, daje często znakomite efekty.

Medycyna wschodnia, której tradycja sięga kilku wieków wstecz, to jednak nie tylko wspomniane sposoby terapii. To przede wszystkim część szerszej filozofii i podejścia do zdrowia, jak przekonują jej adepci.

- Tradycyjna medycyna chińska oparta jest na wnikliwej obserwacji natury i jej wpływu na życie człowieka. Człowiek postrzegany jest holistycznie i indywidualnie, a terapia polega na przywracaniu równowagi organizmowi. Stoi za tym teoria Yin i Yang, oraz utrzymywanie tych dwóch sił w harmonii i równowadze, po to, aby zachować czy też przywrócić zdrowie - tłumaczy Elżbieta Heland, fizjoterapeutka i dietetyczka ze Szkoły Tradycyjnej Medycyny Chińskiej TOMO.
Czy można pogodzić medycynę wschodnią z zachodnią?

Podczas, gdy w Państwie Środka łączenie medycyny wschodniej z medycyną akademicką jest na porządku dziennym, na Zachodzie, w tym w Polsce, ciągle pokutuje przekonanie, że wschodnie sposoby na zachowanie zdrowia to rodzaj hochsztaplerki i nabijania pacjentów w przysłowiową butelkę. Istnieje jednak wiele opracowań na poparcie ich skuteczności. Akupunktura np. bywa nieoceniona przy łagodzeniu bólu, a odpowiednio skomponowane mieszanki ziół potrafią mieć zbawienny wpływ np. na układ trawienny, choroby autoimmunologiczne, alergie, cukrzyce, nowotwory, itd.

- Jest wiele przestrzeni na współpracę medycyny wschodu i zachodu. Mogą one wspierać się wzajemnie z jednej strony, ale też TCM może doskonale pomóc w niektórych sytuacjach, gdzie medycyna zachodnia rozkłada ręce, lub terapie okazują się nieskuteczne. Przykładami są tu choroby autoimmunologiczne, alergie, czy też bóle nieznanego pochodzenia. Ogromną siłą TCM jest również profilaktyka, odpowiedni styl życia, sposób odżywiania i poświęcanie czasu na umiarkowany ruch codziennie i medytacje - zauważa Heland.
Światowa Organizacja Zdrowia ściśle współpracuje z rządem chińskim w sprawie podnoszenia jakości stosowania Tradycyjnej Medycyny Chińskiej na Zachodzie.

Uczestnicy Konferencji Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Gdańsku 15 września (w piątek) o godz. 18 porozmawiają szerzej o możliwej integracji medycyny wschodniej z zachodnią. O mariażu chińskich i akademickich metod leczenia opowie znawca tematyki - profesor Wang Xinlu. Były rektor Uniwersytetu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Shandong na początku przybliży gościom zebranym w Filharmonii Bałtyckiej zobacz na mapie Gdańska założenia chińskiego podejścia do leczenia. Nie zabraknie konkretów - uczony z Azji powoła się na własne doświadczenia i przybliży historie swoich pacjentów.

- Tematyka konferencji to z jednej strony rozwój chorób i potencjał ich leczenia w kontekście czasu, czyli pór roku, miesiąca i dnia, o tym jak siły natury mają wpływ na rozwój choroby i proces leczenia. Jest to konferencja specjalistyczna dla terapeutów TCM, ale wykład otwarty skierowany jest do każdego, który chciałby się dowiedzieć więcej na temat: "Integracji Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i medycyny zachodniej w XXI wieku" - podkreślają członkowie szkoły TOMO, która jest jednocześnie organizatorem wydarzenia.
Do udziału w wykładzie i poznania szczegółów dotyczących wschodniej medycyny może zachęcić fakt, że wejście na prelekcję z chińskim uczonym jest nieodpłatne.

Wydarzenia

Konferencja Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

konferencja

Miejsca

Opinie (43) 1 zablokowana

  • Zacznijmy kojarzyć fakty (1)

    Czy naprawdę nikt nie widzi, że rozwój tzw "chorób cywilizacyjnych" przebiega równolegle z rozwojem medycyny tzw "konwencjonalnej", która tak naprawdę zaczęła raczkować na początku ubiegłego wieku a dopiero w latach 60 nastąpił jej dynamiczny rozwój?
    Koncernom farmaceutycznym nie zależy na WYLECZENIU tylko na leczeniu. Zastanówcie się jaka jest różnica...

    • 1 1

    • Farmacja

      Pytanie zasadnicze ? Co chcą wpoić masie ...leczymy przyczynę czy skutek ?

      • 0 0

  • Żetelne dane polecam

    Nie znasz statystyki, a o niej piszesz. Jak się zapoznasz to się zdziwisz jaka jest długość życia w USA i Chinach i przy jakich nakladac finansowych w obu krajach. Jeżeli nikomu nie zależy na dbaniu o zdrowie to żadne pieniądze nie wystarczą. Chinczycy posiadaja to wiedzę, może warto jednak...

    • 0 0

  • Rzetelne... :) oczywiście

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Cierpisz z powodu fobii społecznej? Nie wiesz jak sobie pomóc?

konsultacje

Najczęściej czytane