Wiadomości

stat

Chińska recepta na zdrowie w Gdańsku. Akupunktura czy ziołolecznictwo na choroby cywilizacyjne

Tradycyjna Medycyna Chińska ma wielu zwolenników i przeciwników. Pierwsi uważają, że pomaga zachować zdrowie, drudzy, że szkoda na nią czasu.
Tradycyjna Medycyna Chińska ma wielu zwolenników i przeciwników. Pierwsi uważają, że pomaga zachować zdrowie, drudzy, że szkoda na nią czasu. Fot. Fotolia/Barselona Dreams

Chiny zadziwiają resztę świata nie tylko wzrostem gospodarczym, ale i witalnością swoich obywateli. Nie brakuje opinii, że receptą na długowieczność i witalność Chińczyków jest umiejętne korzystanie z medycyny zachodniej i tradycyjnej medycyny chińskiej. I właśnie o integracji tych dwóch, na pozór odległych rodzajów leczenia, będą dyskutować w piątek o godz. 18 w Filharmonii Bałtyckiej uczestnicy Konferencji Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.Czy korzystasz z alternatywnych metod leczenia?

nie, jeśli coś mi dolega, korzystam wyłącznie z medycyny akademickiej

18%

tak, ale traktuję je jako dodatek do normalnej ścieżki leczenia i zawsze robię to po konsultacji z lekarzem

25%

tak, nie boję się eksperymentować, ale robię to z głową

57%
Kojarzona jest przede wszystkim z akupunkturą, korzeniem żeń-szenia, stawianiem baniek i masażami. I rzeczywiście, tradycyjna medycyna chińska (TCM) czerpie z tych metod garściami, co w połączeniu z odpowiednią dietą i ćwiczeniami, daje często znakomite efekty.

Medycyna wschodnia, której tradycja sięga kilku wieków wstecz, to jednak nie tylko wspomniane sposoby terapii. To przede wszystkim część szerszej filozofii i podejścia do zdrowia, jak przekonują jej adepci.

- Tradycyjna medycyna chińska oparta jest na wnikliwej obserwacji natury i jej wpływu na życie człowieka. Człowiek postrzegany jest holistycznie i indywidualnie, a terapia polega na przywracaniu równowagi organizmowi. Stoi za tym teoria Yin i Yang, oraz utrzymywanie tych dwóch sił w harmonii i równowadze, po to, aby zachować czy też przywrócić zdrowie - tłumaczy Elżbieta Heland, fizjoterapeutka i dietetyczka ze Szkoły Tradycyjnej Medycyny Chińskiej TOMO.
Czy można pogodzić medycynę wschodnią z zachodnią?

Podczas, gdy w Państwie Środka łączenie medycyny wschodniej z medycyną akademicką jest na porządku dziennym, na Zachodzie, w tym w Polsce, ciągle pokutuje przekonanie, że wschodnie sposoby na zachowanie zdrowia to rodzaj hochsztaplerki i nabijania pacjentów w przysłowiową butelkę. Istnieje jednak wiele opracowań na poparcie ich skuteczności. Akupunktura np. bywa nieoceniona przy łagodzeniu bólu, a odpowiednio skomponowane mieszanki ziół potrafią mieć zbawienny wpływ np. na układ trawienny, choroby autoimmunologiczne, alergie, cukrzyce, nowotwory, itd.

- Jest wiele przestrzeni na współpracę medycyny wschodu i zachodu. Mogą one wspierać się wzajemnie z jednej strony, ale też TCM może doskonale pomóc w niektórych sytuacjach, gdzie medycyna zachodnia rozkłada ręce, lub terapie okazują się nieskuteczne. Przykładami są tu choroby autoimmunologiczne, alergie, czy też bóle nieznanego pochodzenia. Ogromną siłą TCM jest również profilaktyka, odpowiedni styl życia, sposób odżywiania i poświęcanie czasu na umiarkowany ruch codziennie i medytacje - zauważa Heland.
Światowa Organizacja Zdrowia ściśle współpracuje z rządem chińskim w sprawie podnoszenia jakości stosowania Tradycyjnej Medycyny Chińskiej na Zachodzie.

Uczestnicy Konferencji Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Gdańsku 15 września (w piątek) o godz. 18 porozmawiają szerzej o możliwej integracji medycyny wschodniej z zachodnią. O mariażu chińskich i akademickich metod leczenia opowie znawca tematyki - profesor Wang Xinlu. Były rektor Uniwersytetu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Shandong na początku przybliży gościom zebranym w Filharmonii Bałtyckiej zobacz na mapie Gdańska założenia chińskiego podejścia do leczenia. Nie zabraknie konkretów - uczony z Azji powoła się na własne doświadczenia i przybliży historie swoich pacjentów.

- Tematyka konferencji to z jednej strony rozwój chorób i potencjał ich leczenia w kontekście czasu, czyli pór roku, miesiąca i dnia, o tym jak siły natury mają wpływ na rozwój choroby i proces leczenia. Jest to konferencja specjalistyczna dla terapeutów TCM, ale wykład otwarty skierowany jest do każdego, który chciałby się dowiedzieć więcej na temat: "Integracji Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i medycyny zachodniej w XXI wieku" - podkreślają członkowie szkoły TOMO, która jest jednocześnie organizatorem wydarzenia.
Do udziału w wykładzie i poznania szczegółów dotyczących wschodniej medycyny może zachęcić fakt, że wejście na prelekcję z chińskim uczonym jest nieodpłatne.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (35)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje