• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Masaż leczniczy dobry na... wszystko

Ilona Raczyńska
28 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Masaż to nie tylko doskonała forma relaksu, ale także element wspomagający procesy leczenia. Masaż to nie tylko doskonała forma relaksu, ale także element wspomagający procesy leczenia.

Regularne korzystanie z masaży może pomóc w pozbyciu się wielu dolegliwości. Sprawdziliśmy, jakie masaże lecznicze dostępne są w Trójmieście.



Czy korzystasz z masaży leczniczych?

Masaż to nie tylko doskonała forma relaksu, ale także element wspomagający procesy leczenia. Poprawia krążenie krwi i limfy, podnosi elastyczność mięśni, ścięgien i więzadeł, redukuje migrenę i poprawa sylwetkę.

W Trójmieście znajduje się ponad 200 profesjonalnych salonów masażu.

Masaże lecznicze - rodzaje



Głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibracja, wstrząsanie i wałkowanie. Wszystko to wykonywane w odpowiedniej kolejności, określonej sile i tempie składa się na najbardziej popularną formę masażu leczniczego, czyli masaż klasyczny. Pomaga on w rozgrzaniu masowanych tkanek, pobudzeniu lub osłabieniu napięcia mięśniowego.

Masaż segmentarny ma na celu wywołanie korzystnych zmian w tkankach, narządach i układach.

- Bazuje na tzw. strefach Heada - miejscach na skórze, które wykazują nadwrażliwość w przypadku dysfunkcji określonych narządów wewnętrznych i części ciała. W leczeniu tych dysfunkcji wykorzystuje się tzw. łuki odruchowe skórno-trzewne, za pomocą których można wpłynąć na zmiany chorobowe narządów wewnętrznych, ale też na np. zaburzenia krążenia czy stany pourazowe - tłumaczy Jakub Pewiński, masażysta, terapeuta manualny, instruktor odnowy biologicznej, praktyk strukturalnej pracy z ciałem.
Wykonywany przy bólu miejscowym masaż poprzeczny stosuje się przy uszkodzeniach mięśni więzadeł i ścięgien.

Drenaż limfatyczny to zabieg, który wykonuje się bardzo powoli, usprawniając pracę układu chłonnego.

- Ten rodzaj masażu działa przeciwobrzękowo. Doskonale sprawdza się po zabiegach onkologicznych, w których zostały usunięte węzły chłonne - Anna Felińska, fizjoterapeuta.
Wolne tempo i dokładność są także charakterystyczne dla masażu tkanek głębokich.

- Ten masaż skupia się na bruzdach międzymięśniowych i głębszych warstwach mięśni. Zapewnia elastyczność i lepsze ukrwienie tkanek - dodaje Anna Felińska.
Kolejny rodzaj masażu leczniczego to hydroterapia, czyli masaż podwodny, który wykonuje się strumieniem wody.

- Działanie termiczne i hydrostatyczne kąpieli powoduje, że jest masażem dość silnym. Podczas tego zabiegu rozluźnienie mięśni jest większe, co sprzyja głębszemu działaniu na tkanki. W zależności od oczekiwań stosuje się różne wielkości dysz, siłę strumienia i kąt padania na tkanki - daje Jakub Pewiński.
Masaż izometryczny stosuje się u osób, które nie mogą wykonywać ćwiczeń fizycznych, mają dystrofię mięśniową lub spadek masy mięśniowej, np. po złamaniu. To masaż, którego zadaniem jest zwiększenie masy i siły mięśniowej.

- Można powiedzieć, że to masaż klasyczny wykonywany na napiętych mięśniach (w skurczu izometrycznym). Pobudza tkankę mięśniową do zwiększenia objętości, przez co i siły. Nierzadko wykonuje się go również jako uzupełnienie treningu sportowego. To bardzo intensywny i wymagający zabieg. Zarówno dla masażysty, jak i osoby masowanej - tłumaczy Jakub Pewiński.
Akupresurę, czyli masaż punktowy zazwyczaj wykonuje się w połączeniu z innymi metodami manualnymi. Jego główną zaletą jest działanie przeciwbólowe.

- Wpływa na układ nerwowy i poprawę czynności tkanek, których ucisk dotyczy. Punkty objęte uciskiem to zazwyczaj punkty akupunkturowe - do nakłuwania igłami - tłumaczy Jakub Pewiński. - Według filozofii chińskiej akupresura odblokowuje kanały energetyczne, równoważąc Yin i Yang. Niektórzy terapeuci specjalizują się w akupresurze stóp (refleksoterapia) lub uszu (aurikuloterapia). Praca z tymi punktami wpływa na funkcję naszych narządów, układów i części ciała.
Akupresurę i jogę pasywną wykorzystuje dostępny w Trójmieście tradycyjny masaż tajski, który przede wszystkim rozładowuje napięcia mięśni w całym ciele oraz przywraca równowagę układów limfatycznego i krwionośnego.

- Techniki masażu tajskiego mają na celu zwiększenie elastyczności ścięgien i więzadeł, ruchomości stawów, a także zakresu ruchów ograniczanych często spiętymi lub przeciążonymi mięśniami. Masaż ten wykorzystuje elementy jogi pasywnej, co sprawia, że jest wyjątkowo skuteczny również jako profilaktyka - mówi Sabina Wielgoszewska, sales manager z Thao Thai Salonu Masażu Tajskiego. - Technika wykorzystywana w masażu tajskim sprawia, że zaliczany jest on do tzw. masaży głębokich, gdzie wszystkie ruchy wykonuje się z wielką precyzją, a dodatkowo bardzo wolno, siła nacisku aplikowana jest dla każdego pacjenta indywidualnie - dobrana do siły napięcia tkanek. Tak precyzyjny rodzaj pracy z pacjentem wymaga od terapeuty wyjątkowo dobrej palpacji i umiejętności lokalizowania zmian w tkankach.
Ciekawą formą tajskiego masażu leczniczego jest także masaż ziołowymi stemplami wykonywany za pomocą białych bawełnianych torebek wypełnionych mieszanką ziół i przypraw.

- Działa przede wszystkim przeciwbólowo, poprawia krążenie krwi i limfy, dzięki czemu pobudza przemianę materii i usuwa z organizmu toksyny. Szczególnie polecany jest w przypadku spadku odporności organizmu, bólów mięśniowych i reumatycznych - mówi Sabina Wielgoszewska.

Masaż leczniczy - dla kogo?



Czynnościowe zaburzenia układu ruchu są najczęstszą przyczyną wizyt w gabinecie masażu. Wielu z nich można by uniknąć jeśli tylko częściej byśmy odpoczywali, lepiej organizowali miejsce pracy czy aktywnie spędzali wolny czas.

- Beneficjentami masażu leczniczego zazwyczaj są osoby, które zaczynają tracić zdolność swobodnego ruchu, co wynika bądź to z choroby, bądź z np. wymuszonej pozycji w pracy. Najczęściej pojawiają się u mnie w gabinecie, gdy pojawi się ból, który utrzymuję się dłużej niż zwykle, gdy tabletki już nie pomagają lub mają problemy w poruszaniu się - mówi Jakub Pewiński. - To oczywiście jest konsekwencja wcześniejszych działań, zazwyczaj dających subtelne sygnały na długo przed tym, jak pojawi się ból. W takim przypadku najlepiej korzystać regularnie z wizyt u masażysty profilaktycznie, by nie dopuścić do sytuacji, gdy prawidłowe funkcjonowanie staje się niemożliwe.
Masażysta przejmuje odpowiedzialność za zabieg i decyduje o rodzaju terapii. Pacjent zobowiązany jest do rzetelnego zobrazowania swojego stanu zdrowia i ewentualnie współistniejących problemów.

- Obecnie dobry fachowiec pracy z ciałem oprócz podstaw, których nauczył się w szkole medycznej lub na studiach, powinien posiadać znacznie szerszy wachlarz narzędzi. Skuteczność zastosowanych zabiegów zależy nie od tego, jak nazywa się masaż, ale od umiejętności masażysty, jakości dotyku, wnikliwego wywiadu, analizy przedmiotowej i podmiotowej - dodaje Jakub Pewiński.

Masaż leczniczy - jak często?



Nie jest tajemnicą, że tylko regularny masaż przynosi prawdziwe efekty. Jednak częstotliwość poddawania się tego typu zabiegom jest dobierana indywidualnie do potrzeb pacjenta i umiejętności regenerowania się organizmu.

Są sytuacje, gdzie codzienne wizyty są wskazane, a niekiedy przerwa powinna trwać tydzień lub dłużej.

- Najważniejsze jest, by nie dopuścić do sytuacji, gdy masaż staje się obciążeniem, z którym organizm sobie nie poradzi. Lepiej stosować dłuższe przerwy między wizytami, niż poddawać się zabiegowi czując jeszcze poprzedni masaż - dodaje Jakub Pewiński.

Masaż leczniczy - dlaczego warto?



Masażyści, lekarze, fizjoterapeuci i pacjenci podkreślają, że masaż leczniczy może mieć zbawienny wpływ na kondycję organizmu. Często pozwala uniknąć stołu operacyjnego i, co niezwykle ważne, ma ogromną przewagę nad lekami przeciwbólowymi.

- Masaż leczniczy można wykonywać w wielu przypadkach, poczynając od osób z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi, poprzez napięciowe bóle głowy, problemy obrzękowe, urazy sportowy oraz stany przeciążeniowe - dodaje Anna Felińska. - Warto pamiętać, że zawsze, nawet gdy nic nas nie boli, powinniśmy dbać o swoje ciało. Możliwości jest wiele, a masaż jest jedną z opcji, które możemy wybrać.
Ile to kosztuje?
Masaż klasyczny - 80-100 zł
Masaż tajski - ok. 120 zł
Masaż ziołowymi stemplami - 150 - 170 zł
Masaż tkanek głębokich - 80 zł
Masaż segmentarny pleców - ok. 70 zł
Akupresura - ok. 80 zł
Drenaż limfatyczny całego ciała - 90 - 130 zł

Miejsca

Opinie (37) ponad 10 zablokowanych

  • Dobry masażysta (1)

    Polecam z całego serca Pana Mariana z Evi Med na Świętojakiej jest to wspaniały fachowiec i człowiek swoim masażem wyleczył mnie z bólu ręki i kręgosłupa. POLECAM

    • 6 0

    • No

      Nie znam, ale wierzę ci;) Fajnie jest też w masazwgdansku.pl, różnego rodzaju masaże są do wyboru, m.in. masaż gorącymi kamieniami;) warto się zainteresować.

      • 0 0

  • polecam masaże i ćwiczenia

    na dąbrówce

    • 4 0

  • Thao Thai

    Polecam gorąco !! Masażystki prosto z Tajlandii, przekwalifikowane u siebie w Bangkoku, naprawdę znają się na rzeczy !

    • 2 0

  • tylko wtedy jak lekarz zapisze i na fundusz (1)

    a mojego kręgosłupa nie dam ruszyć nikomu

    • 0 5

    • lekarz?

      A co on za przeproszenie wie o pracy manualnej? Te parę zdań na studiach? Proszę cie... Obyś nie musial nigdy dawać ruszać kręgosłupa nikomu. Bo z takim pacjentem to ja dziękuję...współczuję ewentualnemu specjaliście. Do lekarza to po tabletki i zwolnienie. A co tam. Samo przejdzie :P

      • 1 0

  • masażysta a.....

    Masażysta a masażysta 3 dni kursu a 2 lata szkoły +praktyka w szpitalu . Najlepsza metoda znalezienia dobrego fachowca to poczta pantoflowa .
    Dobrego masażystę charakteryzuje to ,że pomoże też człowiekowi za 60 zł a nie tylko za 250zł .

    pozdrawiam Michał Z .

    • 1 0

  • masaż leczniczy

    jeśli masaż leczniczy to tylko u p. Jakuba na Dąbrowie!

    • 1 0

  • masaż tantryczny Dewi

    oj masaż uwielbiam, od masażu kamieniami, po masaz relaksacyjny, leczniczy, lomi lomi . Ostatnio próbowałam w naszym gdynskim Studio Masażu Dewi masażu tantrycznego. Niesamowite doświadczenie, rozkosz, relaks, nie da się tego opisac od tak, to trzeba poczuć

    • 0 0

  • Najlepsze stoły do masażu

    Największy wybór stołów do masażu i rehabilitacji znajdziesz w
    sklepie medycznym Meden-Inmed. Polski producent stołów.
    https://meden.com.pl/oferta/278-stoly-do-masazu-i-rehabilitacji

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

TRE ćwiczenia uwalniające stres, napięcia i traumę z dr Markiem Kulikowskim

100 zł
warsztaty, trening

Opiekunie! Twoje zdrowie też jest ważne

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane