- 1 Co zrobić z nieudanym tatuażem? (48 opinii)
- 2 Pijana pogryzła ratownika medycznego (145 opinii)
- 3 Skierowanie elektroniczne, ale kod trzeba podać w okienku (18 opinii)
- 4 Dlaczego pijemy coraz więcej alkoholu? (255 opinii)
- 5 Gdyńscy chirurdzy operowali nowatorską metodą (22 opinie)
- 6 Ranking optyków w Trójmieście (10 opinii)
Mały, ważny gruczoł - zadbaj o tarczycę
Tarczyca - mimo swoich niewielkich rozmiarów - odgrywa niezwykle istotną rolę w organizmie człowieka. Ten gruczoł, umiejscowiony tuż pod krtanią, odpowiedzialny jest za produkcję hormonów, które w znaczący sposób wpływają na metabolizm oraz odpowiednie funkcjonowanie całego organizmu. Nieleczone zaburzenia tarczycy: nadczynność, niedoczynność, choroba Gravesa-Basedowa czy Hashimoto, mogą mieć zgubne skutki dla naszego zdrowia. Z tego powodu ważna jest szybka diagnoza i odpowiednie leczenie
.Pierwsze niepokojące dolegliwości
- Do wizyty u endokrynologa skłonić mogą pierwsze niepokojące dolegliwości - od zaburzenia wagi (nagła utrata lub wzrost masy ciała), poprzez wahania nastroju i problemy ze snem, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, problemy z płodnością aż po zmiany skórne czy uporczywy trądzik - mówi dr Ewa Kuglarz, endokrynolog z Kliniki Invicta w Gdańsku. - Warto poradzić się specjalisty, gdy występują nietypowe dla danej płci cechy (np. nadmierne owłosienie u kobiet, powiększone piersi u mężczyzn) lub objawy nie wiązane pierwotnie z przyczyną endokrynologiczną, np. zaburzenia rytmu serca czy nadmierna potliwość. Wszystkie te symptomy mogą świadczyć o nieprawidłowościach w gospodarce hormonalnej organizmu i chorobach związanych z układem endokrynnym (wydzielania wewnętrznego) - dodaje.
Ważne badania
W przypadku podejrzenia chorób tarczycy, zalecane jest wykonanie badań hormonalnych. Najczęściej w pierwszej kolejności oznacza się poziom TSH, FT3 i FT4 we krwi. Rozszerzona diagnostyka obejmuje również badania w kierunku przeciwciał przeciwtarczycowych: antyTPO i anty TG. Wykonuje się je w celu wykluczenia ewentualnych autoimmunologicznych chorób tarczycy np. zapalenia Hashimoto. Dodatkowo, jeśli u pacjentki z powodu nieprawidłowej pracy tarczycy występują zaburzenia cyklu, trądzik, nadmierne owłosienie, plamienia śródcykliczne, nadmierna potliwość, lekarz może zlecić wykonanie rozszerzonej diagnostyki hormonalnej, w tym badań takich jak: FSH, LH, estradiol, progesteron.
Liczy się profilaktyka
Warto zaznaczyć, że zaburzenia pracy tarczycy przez długi czas mogą dawać niespecyficzne objawy, nie kojarzone od razu z chorobą. Z tego powodu bardzo ważna jest profilaktyka - kontrolne badania zaleca się zwłaszcza kobietom po 40. roku życia, paniom planującym zajście w ciążę lub już spodziewających się malucha. Obecnie w Klinikach Invicta można wykonać podstawową lub rozszerzoną diagnostykę w ramach zrabatowanych paneli, co obniża koszty dla pacjenta. Badania te umożliwiają kompleksową ocenę stanu tarczycy, szybką i skuteczną diagnostykę jej zaburzeń oraz określenie optymalnego sposobu leczenia.
Aby wykonać badanie, wystarczy zgłosić się do rejestracji Kliniki Invicta:
- ul. Rajska 10

- ul. Władysława IV 50/3

nr tel. 58 58 58 800
www.invicta.pl
* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł
Miejsca
Opinie (7)
-
2016-02-15 08:18
niestety na NFZ ciżko dostać skierowanie na badania
- 15 0
-
2016-02-15 08:53
Pierwsze słyszę, że nadmierne owłosienie to problem z tarczycą (5)
zawsze lekarz mówił, że to nadmiar androgenów
- 1 12
-
2016-02-15 08:54
czy w tym miejscu jest tarczyca, gdzie ta pani sprawdza szyję ? (1)
kompleksowo- ok, ale to daleko od tarczycy,
tam są węzły chłonne- 4 1
-
2016-02-15 16:00
Przecież widać że to jest zdjęcie kupione pewnie z bazy zdjęć, więc o co się czepiacie
- 2 0
-
2016-02-15 09:04
oczywiście! (1)
Tarczyca nie powoduje nadmiernego owłosienia!
- 2 4
-
2016-02-16 14:50
Nie tarczyca, ale zaburzenia hormonalne wywołane problemami z tarczycą - owszem, mogą. Zespół objawów wywołanych chorobami tarczycy jest tak szeroki, że wciąż ciężko rozpoznać (szczególnie w początkach choroby), z czym ma się do czynienia. Ponadto Hashimoto czy choroba Gravesa Basedowa to choroby autoimmunologiczne, którym towarzyszą często tez inne z tej grupy chorób.
- 1 0
-
2016-02-15 16:02
Nadmierne owłosienie może być spowodowane wielona schorzeniami, w tym TEŻ niedoczynności tarczycy..
wiem, bo kiedyś moja siostra leczyła się i dopiero po przyjęciu hormonów objawy minęły
- 1 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.