• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mali pacjenci z Ukrainy przewożeni na onkologię do Gdańska

Piotr Kallalas
2 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
-  Opiekę medyczną będą miały na najwyższym poziomie, my wraz z wolontariuszami zajmiemy się resztą - przekazują przedstawiciele Fundacji z Pompą. -  Opiekę medyczną będą miały na najwyższym poziomie, my wraz z wolontariuszami zajmiemy się resztą - przekazują przedstawiciele Fundacji z Pompą.

Mali pacjenci onkologiczni z ukraińskich szpitali zaczynają trafiać na leczenie do polskich ośrodków medycznych. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku opieką zostanie objętych czterech chorych. Pomorze przygotowuje się również na przyjęcie rannych - zgłoszono 300 miejsc w szpitalach.



Czy rozmawiasz z dzieckiem o sytuacji na Ukrainie?

Wojna na Ukrainie dotyka zarówno infrastrukturę wojskową, jak i cywilną, nie oszczędza też tamtejszych szpitali. Pacjenci znaleźli się w dramatycznej sytuacji i często potrzebują specjalistycznej pomocy. Dziś do Kliniki Pediatrii Hematologii i Onkologii UCK na leczenie onkologiczne przewieziono chorych z Kijowa i Lwowa. Czworo dzieci w wieku 5, 12 i 16 lat będzie kontynuowała tutaj swoją dotychczasową terapię.

- To są dzieci, które niedawno zaczęły leczenie, więc obawiamy się o ich stan i o to, jak zniosą podróż. Dostaliśmy już tłumaczenia kart wypisowych, aby się do tego przygotować - mówi dr Ninela Irga-Jaworska, lekarz kierujący kliniką.
W planie jest również transport kolejnego dziecka, które obecnie przebywa z rodziną w schronie na Ukrainie.

- Opiekę medyczną będą miały na najwyższym poziomie, my wraz z wolontariuszami zajmiemy się resztą. Jesteśmy w kontakcie z personelem i dołożymy wszelkich starań, by zapewnić chorym dzieciom i ich bliskim wszystko, czego będą potrzebować - przekazała Fundacja z Pompą - Pomóż Dzieciom z Białaczką.
Czytaj też: Pierwsi uchodźcy z objętej wojną Ukrainy są już w Trójmieście

Na Pomorzu 300 miejsc dla rannych żołnierzy i cywilów



W tym momencie nie uzyskaliśmy potwierdzenia, że ranni żołnierze i cywile również trafiają już do polskich szpitali. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to w pierwszej kolejności pilna opieka medyczna zostanie udzielona w woj. lubelskim, podkarpackim, a w dalszej kolejności w woj. śląskim, małopolskim i dolnośląskim. Trudno jednak powiedzieć, jaka będzie ostateczna potrzeba, dlatego na przyjęcie rannych przygotowują się również pomorskie szpitale.

Czytaj też: Trójmiejskie szpitale i medycy organizują pomoc dla Ukrainy i uchodźców

- Obecnie większość szpitali zadeklarowała przeznaczenie kilkudziesięciu łóżek na ten cel. Oznacza to, że na Pomorzu będzie 300 miejsc gotowych do przyjęcia rannych żołnierzy i cywili. Mówimy tu najczęściej o oddziałach ortopedycznych chirurgicznych, ale i internistycznych - mówi Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki i dyrektor Wydziału Zdrowia PUW.
Przypomnijmy, że z polskiego systemu medycznego mogą już korzystać uchodźcy, którzy przekroczyli naszą granicę po 24 lutego.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (66)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Galeria Przymorze zachęca do oddawania krwi

imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane