• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Maleją zapasy banku krwi. "Wakacje to trudny czas"

Wioleta Stolarska
13 lipca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Średnio 1 z 10 osób przebywających w szpitalu potrzebuje transfuzji krwi - to lek nie do zastąpienia. Z kolei jedna jednostka krwi może uratować życie aż trzem osobom. Średnio 1 z 10 osób przebywających w szpitalu potrzebuje transfuzji krwi - to lek nie do zastąpienia. Z kolei jedna jednostka krwi może uratować życie aż trzem osobom.

Szacuje się, że jednorazowe oddanie krwi może uratować nawet trzy osoby. Wakacje to najtrudniejszy czas, bo na drogach częściej dochodzi do wypadków, dlatego jest ona szczególnie potrzebna. Bieżące stany magazynowe krwi i jej składników jednak wyraźnie maleją. RCKiK w Gdańsku przekonuje, że mimo pandemii dawcy mogą czuć się bezpiecznie, dlatego warto wspierać bank.



Czy oddawałe(a)ś kiedyś krew?

Zapasy krwi w szpitalach, szczególnie latem, znikają w zawrotnym tempie. Krew do ratowania życia bardzo często jest niezbędna, dlatego regularnie natykamy się na apele o pomoc. Jak przekonują eksperci, krew do przetoczeń potrzebna jest zawsze. Chorzy przewlekle, którzy jej potrzebują, wciąż są przyjmowani do szpitali, osoby z wypadków również.

Magazyny składników krwi według lekarzy są na dość bezpiecznym poziomie, jednak już widać, że niedługo zaczną się zmniejszać zapasy grup: O RhD+, O RhD-, A RhD+, A RhD-, B RhD- (stan bardzo niski) czy AB RhD-.

- Zapasy w gdańskim centrum w skali kraju są mimo wszytko na dość dobrym poziomie. Z 23 centrów w Polsce na dzisiaj dysponujemy ok. 10 proc. wszystkich zapasów KKCz. Musimy jednak pamiętać, że w naszym regionie działają dwa centra krwiodawstwa, które łącznie zapewniają składniki krwi dla ponad 40 szpitali w województwie, dlatego musimy dbać o ich odpowiedni zapas dla pacjentów, ale także o bezpieczeństwo dawców, którzy do nas przychodzą, aby podzielić się tym cennym lekiem - mówi Anna Jaźwińska-Curyłło, z-ca dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

Dawcy pod szczególnym nadzorem



Na braki w stanach magazynowych wpływ może mieć również sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Dlatego RCKiK apeluje do dawców krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o oddanie krwi.

- W dalszym ciągu przed każdą wizytą przeprowadzany jest odpowiedni wywiad i procedura. Ważne jest, że do oddawania krwi nie mogą być zakwalifikowane osoby, które przebywały ostatnio za granicą również w krajach, gdzie zdjęty jest obowiązek kwarantanny - podkreśla Anna Jaźwińska-Curyłło.

Lekarskie wizyty domowe w Trójmieście


Kto potrzebuje krwi?



Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują niedobory krwi
i jej składników spowodowane utratą dużej ilości krwi, w wyniku wypadków drogowych,
w trakcie lub po zabiegach operacyjnych czy też w wyniku zaburzeń krzepnięcia. Krew potrzebna jest też pacjentom po oparzeniach i urazach, a także u osób z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

Szpitale każdego dnia wykonują setki planowych zabiegów oraz skomplikowanych operacji, które wymagają zabezpieczenia dużych ilości krwi. Średnio 1 na 10 osób leczonych w szpitalu potrzebuje krwi. Przy operacjach serca zużywa się ok. 6 jednostek krwi. Podczas operacji z udziałem ofiar wypadków komunikacyjnych konieczne jest ok. 10 jednostek krwi, natomiast przy przeszczepieniu wątroby - ok. 20 jednostek krwi.

Czytaj też: Oddają krew, by ratować życie. Co dostają w zamian?

Jak oddać krew?



Żeby zarejestrować się jako dawca, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim trzeba być zdrowym i mieć ukończone 18 lat, ale nie więcej niż 60. Istotna jest również waga - nie mniej niż 50 kg. Chętni powinni zgłosić się do punktu z aktualnym dokumentem tożsamości. Po przejściu odpowiedniej procedury związanej z epidemią koronawirusa otrzymają kwestionariusz, który należy rzetelnie wypełnić.

Następnie zostanie pobrana próbka krwi, aby sprawdzić poziom hemoglobiny. Ci, którzy wcześniej krwi nie oddawali i nie wiedzą na przykład, jaką mają grupę, nie muszą się martwić. Badanie wstępne to wykaże.

Czytaj też: Chorzy na COVID-19 już otrzymują osocze

Jednorazowo oddaje się 450 ml, a czas samego zabiegu to ok. 10 minut. Proces ten można powtórzyć po ośmiu tygodniach. Jednak - w przypadku mężczyzn - nie częściej niż sześć razy w roku. Kobiety krew mogą oddać maksymalnie cztery razy w ciągu roku. Na całą procedurę warto w związku z dodatkowymi procedurami zarezerwować więcej niż godzinę. Osoby pracujące czy uczące się mogą otrzymać zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w danym dniu.

Miejsca

Opinie (70) 3 zablokowane

  • wlasnie zaplacilem 300 zl za wizyte u prywatnego lekarza bo osrodki sa zamkniete (1)

    • 0 0

    • pamiętam jak mieszkałem w Polsce, za full badania zapłaciłem w laboratorium dwa tysiące Złotych, po wizycie za 250 Złotych u specjalisty, dostałem recepty na leki typu: biorę to żyję.
      Leki miesięcznie kosztowały 560 Złotych, prawda że niedrogo, ja pracowałem wtedy w państwowej firmie i zarabiałem 800 Złotych.
      Nigdy tam nie wrócę.

      • 1 0

  • Nie wszyscy mogą (1)

    Niestety nie wszyscy mogą oddawać. Kiedyś byłem i dostałem bana bo w dzieciństwie miałem astmę. Do dzisiaj nie rozumiem co ma piernik do wiatraka...

    • 0 1

    • Zależy jaka astma. Z lekką można

      Z ciężką, co się wiąże z agresywnymi lekami - nie można oddawać

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Cierpisz z powodu fobii społecznej? Nie wiesz jak sobie pomóc?

konsultacje

Najczęściej czytane