• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lekka stopa lekkie życie

8 czerwca 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Stopy dźwigają ciężar czterokrotnie przekraczający wagę ciała. To nie lada wyczyn biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy na nogach kilkanaście godzin dziennie. A jeśli do tego dodamy nadwagę czy niewygodne obuwie, na zgubne efekty tych działań nie trzeba bedzie długo czekać. Dlatego należy zacząć pielęgnować stopy i dbać o nie już w młodym wieku.
 
O tym jak dbać o stopy oraz jak rozpoznać dobry gabinet kosmetyczny opowiadają Monika i Paweł Wojeccy, właściciele Studia Kosmetycznego "Wenus", którzy jako jedyni w woj. pomorskim mają pozwolenie leczenie wrastających paznokci za pomocą klamer drutowych.
 
- Pedicure powinno się wykonywać raz w miesiącu - mówi Monika Wojecka. - Jednak jeśli nosimy wąskie buty lub wykonujemy pracę wymagającą stojącej postawy, tym pięty są bardziej zrogowaciałe, a skóra szybciej narasta i grubieje. Ścisłe buty powodują, że szybciej zaczynają się pojawiać np. nagniotki. Dlatego takie osoby powinny odwiedzać gabinet kosmetyczny nawet raz na dwa tygodnie.
 
Klasyczny zabieg pedicure pomaga w pielęgnacji paznokci stóp i usuwa zrogowaciały naskórek. Jednak stopy są narażone na szereg chorób, które może rozpoznać nie tylko lekarz ale i dobrze wyszkolona kosmetyczka. Również objawy niektórych chorób można "wyczytać" ze stanu w jakim znajduje się stopa.
 
- Dobry zakład kosmetyczny powinien współpracować z lekarzami. My kierujemy naszych pacjentów do specjalistów jeżeli widzimy, ze potrzebna jest interwencja medyczna - opowiada Paweł Wojecki. - Na pewno nie wolno wykonywać zabiegu jeżlei ktoś ma np. kurzajki. Również grzybica musi być najpierw wyleczona przez lekarza. Nieumiejętna interwencja może zaszkodzić choremu i spowodować niepotrzebne komplikacje czy nawet zaostrzenie choroby.
 
- Podczas zabiegu opisujemy klientowi każdą czynność którą wykonujemy - opowiada Monika Wojecka. - Przed poważniejszymi zabiegami, jakim jest np. zakładanie klamry na wrastające paznokcie rozmawiamy z klientem. Musimy mieć pewność, że dana osoba będzie umiała dbać o stopy podczas noszenia klamry. Zdarza się również, że nie godzimy sie na wykonanie jakiegoś zabiegu jeżeli uznamy, że może on zaszkodzić klientowi. Nawet, jeżeli grozi to utratą klienta.
 
Niestety, jeszcze zdarza się, że wykonywane zabiegi są nieprofesjonalne, sprzętem wielorazowego użytku czy w brudnym gabinecie.
 
- Przed skorzystaniem z usługi trzeba sprawdzić certyfikaty, które posiada kosmetyczka - mówi Monika Wojecka. - Poza tym dobry gabinet dba o  czystość. Wszystkie narzędzia są dezynfekowane i rozpakowywane przy kliencie. Używa się jednorazowych ręczników, a personel przed wykonaniem zabiegu dezynfekuje ręce. Narzędzia, np. pilniki, są dobierane indywidualnie, w zależności od stanu paznokci klienta. No i zasada, o której nie zawsze pamięta się w gabinetach - klient ma prawo wiedzieć co i dlaczego w danej chwili robi kosmetyczka.
 
W większości przypadków problemy ze stopami wynikają po prostu z naszego trybu życia i codziennych zaniedbań.

- O stopy możemy dbać w domu. Jesli jednak coś nas niepokoi warto swoje wątpliwości wyjaśnić z kosmetyczką - doradza Monika Wojecka. - Porada nic nie kosztuje a może pomóc nam w uniknięciu groźnych powikłań po samodzielnie przeprowadzonym zabiegu.
 
Najczęstsze problemy:
- Wrastające paznokcie -  spowodowane przede wszystkim noszeniem zbyt ciasnego obuwia i złym obcięciem paznokci. (Paznokcie u stóp powinno się obcinać prosto, bez  zaokrągleń i ostrych kształtów).
- Nagniotki, czyli odciski - uwypuklone zgrubienia naskórka Charakteryzują się centralnie ułożonym rdzeniem (korzeniem) który wrasta w głąb palca. Każdy ucisk tego miejsca powoduje ból, zwiększający się podczas chodzenia.
- Pękające pięty - spowodowane są brakiem witamin (gł. wit. A) oraz niejednokrotnie brakiem higieny.

rozmawiała Magdalena Oleszko - Włostowska

Koszt zabiegu, w zależności od gabinetu wynosi od 30 - 80 zł.

Opinie

Wydarzenia

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

TRE ćwiczenia uwalniające stres, napięcia i traumę z dr Markiem Kulikowskim

100 zł
warsztaty, trening

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane