Lekarz POZ nie chce cię przyjąć osobiście? Możesz go zmienić

Osobista wizyta u lekarza to unikat, który ma obecnie w swojej ofercie niewiele poradni POZ. Jeśli telewizyty ci nie wystarczają, skorzystaj z prawa do zmiany lekarza i zapisz się do takiego, który przyjmuje osobiście.
Osobista wizyta u lekarza to unikat, który ma obecnie w swojej ofercie niewiele poradni POZ. Jeśli telewizyty ci nie wystarczają, skorzystaj z prawa do zmiany lekarza i zapisz się do takiego, który przyjmuje osobiście. fot. Sebnem Ragiboglu/123rf.com

Chciałbyś umówić się na wizytę do lekarza, ale podczas rejestracji dostajesz informację, że możliwa jest wyłącznie teleporada? Jeśli taka forma konsultacji cię nie zadowala, a przychodnia nie daje wyboru, to ją zmień. W Trójmieście są placówki, w których lekarze przyjmują pacjentów osobiście, a ty masz prawo zmienić bezpłatnie lekarza dwa razy w roku. W szczególnych okolicznościach (jak np. przeprowadzka) nawet częściej.Czy zdarzyło ci się kiedyś zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?

Zobacz wyniki (289)
Od chwili ogłoszenia pandemii umówienie się na osobistą wizytę do lekarza POZ graniczy z cudem. Jest to o tyle zadziwiające, że poradnie specjalistyczne z reguły przyjmują pacjentów w normalnym trybie.

W maju byłam umówiona na wizytę kontrolną do laryngologa. Myślałam, że zostanie odwołana, bo przecież tyle się mówi o tym, że największe zagrożenie zakażeniem niesie kontakt z płynami ustrojowymi. Wizyta się jednak normalnie odbyła, a pani doktor powiedziała, że przez cały czas obowiązywania lockdownu nie zamknęli się ani na chwilę - opowiada Ewelina z Siedlec. - W maju zaliczyłam z dzieckiem neurologa, badanie EEG, okulistę, byłam też u dentysty, bo niefortunnie ułamała mi się górna jedynka. Pamiętam, że na początku pandemii wiele gabinetów się pozamykało i bałam się, że nie uzyskam pomocy w ogóle. Okazało się, że normalnie przyjmowały wszystkie gabinety, do jakich się dodzwoniłam. Z tym że miały już poumawianych pacjentów na kilka dni wprzód, a mnie zależało na czasie. Umówiłam się na następny dzień przy 15 telefonie. Tu chciałabym podkreślić, że wszystkie wizyty, poza dentystą, były finansowane przez NFZ. Żadna z nich nie była prywatna.

COVID-19 - gdzie szukać pomocy w nagłych wypadkach, jeśli chorujesz w domu?Lekarze POZ obawiają się pacjentów. Większość oferuje wyłącznie teleporadyW czasie kiedy lekarze specjaliści normalnie przyjmują pacjentów, większość internistów stawia na teleporady.

- Po zaliczeniu lekarzy specjalistów postanowiłam wrócić z wynikami do swojego internisty - opowiada dalej Ewelina. - Przychodnia okazała się jednak zabunkrowana - rejestratorki obsługiwały pacjentów, siedząc za zamkniętymi drzwiami i kontaktując się z nimi wyłącznie przez domofon. O wizycie osobistej mogłam zapomnieć. Tydzień później z paskudnym kaszlem zmagało się moje dziecko. Pediatra (posiadający też specjalizację z medycyny rodzinnej) nie dość, że problemów z osobistą wizytą nie robił, to jeszcze zaproponował, że mnie również dla pewności zbada, skoro mój lekarz nie wykazuje zainteresowania.
Nasza czytelniczka postanowiła zapytać, czy może liczyć na wizytę osobistą u lekarza POZ w przychodni, w której korzystała z pomocy lekarzy specjalistów. Z przepisaniem się nie miała najmniejszego problemu.

- Wypełniłam deklarację i jeszcze tego samego dnia lekarz mnie przyjął - relacjonuje Ewelina. - Początkowo przeszkadzało mi, że przychodnia znajduje się dalej od mojego domu niż ta, do której chodziłam zazwyczaj. Ma jednak znacznie bogatszą ofertę, dzięki czemu większość zleconych badań mogę wykonać tam na miejscu. Nie żałuję tej zmiany.

Interniści w TrójmieścieBezpłatna zmiana lekarza możliwa dwa razy w roku, a czasem nawet częściejAby zmienić lekarza POZ, wystarczy wypełnić odpowiedni kwestionariusz w przychodni, w której ten lekarz przyjmuje, bądź zdalnie, za pomocą Internetowego Konta Pacjenta.

Zobacz, jak złożyć deklarację wyboru nowego lekarza przez internet.Wzór deklaracji wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej - PDF

- Zmiana lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej jest możliwa bezpłatnie dwa razy w ciągu roku kalendarzowego. Są jeszcze inne wyłączenia z obowiązku opłaty, które mogą mieć zastosowanie, jeśli ktoś limit ten wykorzystał - tłumaczy Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ. - Jeśli ktoś dokona zmiany do końca bieżącego roku, to od stycznia ma znów możliwość dwukrotnej zmiany lekarza - podkreśla.
W Ustawie o Podstawowej Opiece Zdrowotnej czytamy:

Art. 9

4. Świadczeniobiorca ma prawo bezpłatnego wyboru, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie częściej niż dwa razy w roku kalendarzowym, a w przypadku każdej kolejnej zmiany wnosi opłatę w wysokości 80 złotych.

5. Świadczeniobiorca nie wnosi opłaty, o której mowa w ust. 4, w przypadku:

 • zmiany swojego miejsca zamieszkania,
 • w przypadku zaprzestania udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez wybranego świadczeniodawcę, lekarza POZ, pielęgniarkę POZ lub położną POZ u wybranego świadczeniodawcy,
 • z innych przyczyn powstałych po stronie świadczeniodawcy,
 • w przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w art. 6 ust. 3. [ukończenie 18 r.ż. przez osobę zapisaną do lekarza pediatry - dop. red.].

Teleporady - rozwiązanie wygodne, ale nie optymalneTelewizyty nie są narzędziem nowym - prywatni ubezpieczyciele mają je w swojej ofercie od lat. Tymczasem wielu pacjentów korzystających z opieki medycznej finansowanej przez NFZ zetknęła się z tą formą świadczenia dopiero przy okazji pandemii.

- Przyznaję, że dla wielu naszych pacjentów była to nowość, jednak szybko się do teleporad przekonali, bo to w określonych sytuacjach bardzo wygodne narzędzie - mówi lek. med. Hanna Smolarska, specjalista medycyny rodzinnej, lekarz chorób wewnętrznych, dyrektor ds. medycznych Przychodni Lekarskiej Nowy Chełm. - Kiedy ktoś cierpi na schorzenia przewlekłe i potrzebuje recepty, a nic nowego mu nie dolega, nie ma przecież potrzeby, aby stawiał się osobiście w przychodni - e-receptę mogę wystawić przez telefon. Jest to rozwiązanie szczególnie wygodne, jeśli ktoś np. przebywa na wakacjach i zwyczajnie nie może zgłosić się po receptę osobiście. Niemniej nie wyobrażam sobie, że miałabym takiego pacjenta raz na kwartał nie przebadać. Teleporada to wygodne rozwiązanie doraźne, jednak w niektórych sytuacjach osobiste zbadanie pacjenta jest po prostu niezbędne.
Choć wiele poradni POZ maksymalnie ograniczyło konsultacje osobiste, nie brakuje takich, które decyzję na temat tego, jak ma wyglądać wizyta, pozostawiają pacjentom.

- O sposobie przyjęcia przez lekarza decyduje w praktyce pacjent (o ile nie jest na kwarantannie lub izolacji albo ma objawy mocno sugerujące COVID) podczas rejestracji. Ale nawet jeśli wybierze poradę telefoniczną, może ustalić z lekarzem, że potrzebna jest jednak porada osobista - mówi Mikołaj Ruciński, dyrektor ds. lecznictwa i świadczeń w Nadmorskim Centrum Medycznym. - Obecnie ok. 40-50 proc. porad jest wykonywana osobiście i jest to mniej niż jeszcze 1-2 miesiące temu. Jest to z jednej strony związane z większą obawą czy ostrożnością pacjentów, ale również z faktem, że obecnie ok. 500 osób zapisanych do naszych lekarzy POZ przebywa na izolacji (czyli w ostatnich dniach miało dodatni wynik na obecność SARS-Cov-2) i ta grupa kontaktuje się z nami tylko telefonicznie, zwiększając procent porad telefonicznych. Porady dla osób z rozpoznanym COVID-em zajmują ok. 15 proc. wszystkich porad lekarzy POZ.
- Zdarza nam się przyjmować pacjentów, wobec których zachodzi podejrzenie, że mogą chorować na COVID-19 - mówi dr Hanna Smolarska. - Ja sama nie tak dawno temu badałam takiego pacjenta. Przyjęty został przeze mnie w specjalnie przygotowanym gabinecie, dzięki czemu nie miał kontaktu z innymi pacjentami. Zastosowałam wszystkie wymagane środki bezpieczeństwa. Taka jest nasza codzienność i musimy się z nią zmierzyć. Unikanie pacjentów nie jest rozwiązaniem. W szczególnie trudnej sytuacji są pediatrzy, którzy za każdym razem, kiedy badają dziecko, mają w głowie, że może być ono zakażone koronawirusem - dzieci często przechodzą COVID-19 bezobjawowo. Czy w związku z tym mają dzieci nie badać? Mają niemowlę czy dwulatka zbadać zdalnie? Może szczepienia też należałoby zawiesić, skoro musi je poprzedzić osobiste badanie kwalifikacyjne?

Które przychodnie przyjmują pacjentów osobiście? Musisz to sprawdzić sam!Wiele osób planujących zmianę lekarza zapewne zastanawia się teraz, które przychodnie przyjmują osobiście pacjentów i które brać pod uwagę podczas dokonywania wyboru. Niestety, nie jesteśmy w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie - takiej bazy nie ma.

Jedynym wyjściem pozostaje zatem zrobienie listy przychodni, które nas interesują i obdzwanianie każdej z nich z zapytaniem, czy lekarz przyjmie nas osobiście, jeśli sobie tego zażyczymy.

- Zajęło mi to przeszło godzinę, ale podczas telefonu do siódmej placówki z listy okazało się, że trafiłem w dziesiątkę - mam już za sobą kilka wizyt i lepszego wyboru lekarza nie mogłem dokonać - mówi Marek. - Poza pierwszą wizytą wszystkie pozostałe były zdalne, bo nie było konieczności, abym stawiał się osobiście. Niemniej mam świadomość, że jeśli poproszę o wizytę osobistą, to lekarz mi nie odmówi.
Pacjenci zastanawiają się nad zmianą lekarza, a szefowie przychodni muszą się nieźle nagimnastykować podczas obsadzania grafików. Zapewniają jednak, że nawet jeśli trafi do nich więcej pacjentów, niż obecnie są w stanie obsłużyć, ze zwiększeniem zasobów kadrowych nie będzie problemu.

- W ostatnim miesiącu zatrudniliśmy do pomocy w poradniach 10 lekarzy POZ, aby obsłużyć zwiększone zapotrzebowanie na świadczenia i zastąpić lekarzy, którzy zrezygnowali z pracy bądź są długotrwale nieobecni - mówi Mikołaj Ruciński. - Dlatego jeśli okaże się, że w jakiejś lokalizacji potrzeby będą większe niż obecnie, mamy pewne możliwości przesunięcia niektórych lekarzy do pomocy w innej lokalizacji - zapewnia.
- Każda z naszych filii jest przygotowana na przyjęcie nowych pacjentów. Przepisujący się do nas pacjenci mogą być zatem spokojni - opieka medyczna zostanie im zapewniona - dodaje Smolarska.

Opinie (40) 1 zablokowana

 • Kontakt

  Dobry artykuł w dobie pandemii tylko gdzie i kiedy na jakiego lekarza bo dobrych lekarzy do ze świecą w dzień szukać. W artykule powinni napisać że bezpośredni kontakt to prywatnie bez przeszkod.

  • 40 1

 • (1)

  Jak to mawiał wielki Wolter "Lekarze zapisują lekarstwa, o których niewiele wiedzą, na choroby, o których wiedzą jeszcze mniej, ludziom, o których nie wiedzą nic."
  I nic się do tej pory nie zmieniło.

  • 46 6

  • W czasach Woltera niewątpliwie tak było 300lat temu

   A Wolter nie przewidział dr Google i faktu, że teraz każdy pacjent to specjalista i przychodzi z listą życzeń

   • 0 0

 • rozum

  robcie testy jak jestescie chorzy a nie sciemniacie i chodzicie do roboty , sklepow innych zarazac
  jak tak dalej bedzie to kolejny rok bedziemy siedziec w zamknieciu

  • 29 9

 • Można kulturalnie nakablować (1)

  na każdą placówkę zdrowia do NFZtu. To NFZ naszymi pieniędzmi (niemałymi zresztą) płaci za realizowane usługi. Natomiast wiele placówek zdrowa czuje się jak nietykalne święte wyspy bo umowa z NFZ jest zawierana na cały rok.

  • 34 7

  • DRAMT!!!!!

   • 0 0

 • Wazne zeby placic gruba kase co miesiac, a do lekarza prywatnie. Polska

  • 23 5

 • (1)

  Czy tylko ja nie wiem, kto jest moim lekarzem POZ? Po prostu dzwonię do przychodni i zapisuję się do tego, który ma pasujący mi termin.

  • 15 4

  • Ja tak samo

   • 3 1

 • (3)

  Po co zmieniać lekarza? Wybór lekarza poz do niczego nie zobowiązuje, nie ma nakazu chodzenia tylko i wyłącznie do tego jednego lekarza/lekarki. Wystarczy umówić wizytę do innego internisty..ja mam wybraną lekarkę, a nigdy nie byłam u niej na wizycie, zawsze do kogoś innego idę.

  • 7 7

  • Niby tak

   ale takie praktyki z reguły obejmują całą przychodnię - jeśli jeden lekarz POZ nie przyjmuje osobiście, to inni też, żeby nie robić procederu. Wtedy jedyne wyjście to zmiana przychodni na taką, w której wizyty osobiste to norma

   • 4 0

  • (1)

   tyle, że przychodnie prowadzą zapisy do konkretnych lekarzy

   • 0 0

   • Tak, ale nie musisz się umawiać do lekarza którego się wybrało. Co w przypadku, gdy potrzebujesz wizyty a taki lekarz jest np. na urlopie?

    • 2 0

 • pani czytelniczka albo ktisik piszący te wypiciny ma chyba problem ze sobą (1)

  • 8 7

  • bo zmieniła lekarza na takiego, któremu się chce?

   • 6 0

 • (1)

  wolałbym nie płacić co miesiąc grubej kasy na NFZ bo w zamian nie mam nic

  • 22 3

  • a jak trafi się niespodziewany udar/zawał?

   Może wtedy już będziesz "miał coś w zamian".

   • 1 2

 • próbowałem ale nic z tego

  na moim portalu pacjenta jest tylko ten jeden lekarz i nie ma jak go zmienic na innego

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Mammobus ponownie w Galerii Zaspa
Mammobus ponownie w Galerii Zaspa
badania
sty 31-1.02
poniedziałek - wtorek, g. 09:00
Gdańsk, Galeria Zaspa
Nieśmiałość, czy może fobia społeczna?
Nieśmiałość, czy może fobia społeczna?
badania, konsultacje
lut 16
środa, g. 17:00
Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.
Grupa wsparcia dla młodych mam
Grupa wsparcia dla młodych mam
spotkanie, konsultacje
g. 10:00
Gdańsk, Psycholog, Seksuolog, A. Gurzyńska

Najczęściej czytane