• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lasery w dermatologii estetycznej cz. 1

opr. mw
22 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 

Przedstawiamy kolejne rady, którymi z naszymi czytelnikami dzieli się dr n. med. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło, specjalista dermatolog - wenerolog z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W tym i następnym artykule przedstawimy przewodnik po laserach, coraz częściej używanych w dermatologii estetycznej.



Tradycyjne zabiegi kosmetyczne coraz częściej wypierane są m. in przez zabiegi laserowe. Tradycyjne zabiegi kosmetyczne coraz częściej wypierane są m. in przez zabiegi laserowe.
Już ponad 40 lat temu zaczęto wykorzystywać lasery do poprawy wyglądu. Pierwsze urządzenia, lasery argonowe oraz CO2, stosowano do usuwaniu naczyniaków płaskich i jamistych. Pomimo dobrej skuteczności lasery te miały swoje wady, m.in. doprowadzały do powstania blizny w miejscu usuniętej zmiany naczyniowej, a więc efekt kosmetyczny po zabiegu nie zawsze był zadowalający. Wymusiło to postęp w dziedzinie laseroterapii doprowadzając do pojawienia się szeregu nowych laserów.

Światło emitowane przez laser różni się od światła emitowanego przez inne źródła: jest koherentne, czyli cała wiązka ma jedną długość fali, ten sam kierunek, znajduje się w tej samej fazie i ulega bardzo małemu rozproszeniu, dzięki czemu pozwala na uzyskanie dużej mocy na jednostkę powierzchni (np. skóry) nawet po przebyciu dużej odległości. Możliwość uzyskania bardzo dużego natężenia napromieniania skupionego na bardzo małej powierzchni pozwala na naświetlanie wybranych chromoforów w skórze, np. światło o długości 585 nm pulsacyjnego lasera barwnikowego skupia się na oksyhemoglobinie w naczyniach krwionośnych, dlatego też zalecany jest on do usuwania defektów naczyniowych.

Usuwanie owłosienia
Z badań klinicznych wynika, że do najskuteczniejszych w depilacji należą: laser diodowy (np. Light Sheer) oraz aleksandrytowy (np. Quantel Derma, dawniej Wave-light i Quantel). W dalszej kolejności lasery rubinowy typu Q-switch, Nd:Yag (typu Q-switch, w procedurze z preparatem węglowym wcieranym w skórę służy do usuwania wszelkiego rodzaju włosów) oraz IPL. Wciąż najlepsze efekty osiąga się w przypadku jasnej skóry i ciemnych włosów. Doniesień potwierdzonych badaniami klinicznymi jest wciąż mało i w związku z tym nie można jednoznacznie określić, który z laserów jest najskuteczniejszy. Ciemna skóra (fototyp IV i wyższy) wymagają obniżenia dostarczanej energii ze względu na absorpcję przez melaninę skóry, co zmniejsza skuteczność zabiegu (usuwane są włosy ciemne i grube, a włosy ciemne i cienkie niestety mogą pozostać nieusunięte). Jednym z nowszych laserów na rynku jest laser diodowy z dwoma głowicami (Light Sheer Duet), który dzięki dużej systemowi próżni (umożliwiającemu zasysanie skóry) oraz dużej średnicy plamki jednej z głowic (22 na 35 mm) umożliwia przeprowadzenie zabiegu szybko (plecy w 15 minut) i podobno skuteczniej niż w przypadku klasycznego lasera Light Sheer (o przewadze będzie można mówić po dłuższym okresie stosowania lasera na rynku medycyny estetycznej).

Zmiany naczyniowe
Do usuwania naczyniaków i malformacji naczyniowych zarówno na twarzy (teleangiektazje, rumień), tułowiu (naczyniaki rubinowe) jak i kończynach (teleangiektazje i żylaki) zaleca się stosowanie lasera barwnikowego pulsacyjnego (np. PDL firmy Candela) lub barwnikowego o długim czasie trwania impulsu lub o fali ciągłej. Zabieg wymaga znieczulenia np. kremem EMLA, a po zabiegu do około 2 tygodni utrzymują się intensywne zasinienia, z towarzyszącym zaczerwieniem skóry. Na niewielkim obszarze mogą pojawić się strupy i sączenia. Cykle zabiegów powtarza się co 8 tygodni. Każdy zabieg przynosi rozjaśnienie zmiany, ale zadowalający efekt można uzyskać po 4 - 10 zabiegach. Na wynik leczenia ma wpływ m.in. lokalizacja naczyniaka - zmiany na twarzy i szyi odpowiadają lepiej niż zmiany na rękach czy nogach. Także w obrębie twarzy lepsze wyniki uzyskuje się lecząc zmiany na czole i bocznych powierzchniach twarzy niż w części środkowej. Z działań niepożądanych do najczęstszych należą przebarwienia pozapalane, odbarwienia i blizny zanikowe. Laser o długim czasie trwania impulsu daje mniejsze zasinienie po zabiegu. Uważa się też, że wymaga mniej zabiegów dla uzyskania porównywalnego efektu. Warto wspomnieć, że laser PDL znajduje także zastosowanie w leczeniu blizn, rozstępów oraz ognisk łuszczycy.

Inne lasery znajdujące zastosowanie w likwidacji zmian naczyniowych to: laser argonowy (dający stosunkowo częściej powikłania pod postacią przebarwień skóry. Lasery te emitują światło ciągłe, więc dochodzi do przekroczenia czasu relaksacji i uszkodzenia tkanek otaczających naczynie, laser ten w zasadzie został wyparty przez laser pulsacyjny barwnikowy), barwnikowy wzbudzany argonowym (o skuteczności porównywalnej z argonowym), miedziowy (nie zalecany do stosowania u dzieci ze względu na długi czas zabiegu), KTP (o efekcie porównywalnym lub lepszym niż w przypadku lasera argonowego w prównaniu z laserem barwnikowym - laser KTP powoduje mniejsze zaczerwienienie skóry po zabiegu), kryptonowy (stosowany rzadko) oraz CO2 (w leczeniu zmian naczyniowych laser ten powinien być omawiany tylko w aspekcie historycznym, ze względu na blizny po zabiegu, może być wykorzystywany do leczenia naczyniaków jamistych).

Na polskim rynku dobrze sprawdza się laser o podwójnej długości fali VariLite. Wiązka 532 nm znajduje zastosowanie przy leczeniu zmian naczyniopochodnych, zmian barwnikowych, zmian skórnych i trądziku. Wiązka 940 nm znajduje zastosowanie przy leczeniu głębiej położonych oraz większych naczyń krwionośnych (0,3-1,5 mm średnicy), w tym zmian naczyniowych kończyn dolnych oraz przy usuwaniu włosów z małych powierzchni ciała. Pomimo możliwości stosowania w żylakach kończyn dolnych laseroterapii (PDL, VariLite i mniej skuteczne KTP, Nd:Yag i in). metodą z wyboru wciąż wydaje się skleroterapia (ostrzyknięcie naczyń środkiem, który doprowadza do zarośnięcia nieprawidłowego naczynia).

Makijaż permanentny
Usunięcie barwnika czarnego nie nastręcza już większych trudności. Natomiast problem pojawia się w przypadku tatuażu kolorami cielistymi. Zabiegi laserowe niestety dość często doprowadzają do ściemnienia barwników, a więc do pogorszenia efektu estetycznego.

Lasery excimerowe
Do tej grupy laserów zalicza się urządzenia emitujące podczerwień oraz promieniowanie ultrafioletowe (UV). Przykładem takiego urządzenia jest Laser excimerowy 308 (Quantel Derma) przydatny w terapii ognisk bielactwa, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry.

Artykuł ma charakter pogladowy, nie jest sponsorowany przez żadną firmę, a autorka nie poniosła żadnych korzysci finansowych wymieniając nazwy laserów
opr. mw

Opinie (14)

  • Sprawdź zamin skorzystasz ...

    Bardzo dobry i rzeczowy tekst. Oczywiście (co zrozumiałe) nie wyczerpuje tematu, bo temat jest „jak rzeka” (że wspomnę o laserach frakcyjnych).
    Kluczowa jednak moim zdaniem jest tu kwestia bezpieczeństwa.
    Nie mam tu na myśli zagrożeń czy powikłań związanych z zastosowaniem konkretnej technologii ale chodzi mi o URZĄDZENIA !
    To co się dzieje na rynku sprzętu laserowego w Polsce woła o pomstę.
    Każdy sprowadza co chce i skąd chce. Teoretycznie zgodnie z regułami gospodarki rynkowej powinno to być zjawisko pozytywne, niestety niesie za sobą poważne zagrożenie.
    Mam na myśli w szczególności „sprzęt” MASOWO importowany z Chin. „Lasery” sprzedawane w Chinach (często w bardzo niskich cenach, co zachęca do zakupu) najczęściej nie odpowiadają załączonej do nich specyfikacji i nigdy do końca nie wiadomo „co” i z jaką mocą emitują.
    W efekcie klienci w najlepszym wypadku wychodzą albo zniechęceni, albo co gorsza z poparzeniami.
    Zatem rada dla wszystkich potencjalnych klientów : sprawdzajcie i dopytujcie o sprzęt jakim będą wykonywane zabiegi ! Bądźcie dociekliwi i stanowczo żądajcie certyfikatów i sprawdzajcie pochodzenie urządzeń. Jeśli usługodawca będzie się wzbraniał przed udostępnieniem wam informacji .. rezygnujcie. Bądźcie sceptyczni w stosunku do certyfikatów i zaświadczeń wydanych w Chinach, ponieważ nader często okazuje się że Chińczycy wychodzą z założenia że „papier wszystko wytrzyma” i wypisują to co ułatwi sprzedanie maszyny, a nie wyniki rzeczywistych badań.
    Nie twierdzę, że wszystko co pochodzi z Chin nadaje się do śmietnika, aczkolwiek jak wynika z dotychczasowych doświadczeń urządzenia pochodzące z ChRL w większości mogą budzić wątpliwość.
    Pozdrawiam

    • 7 2

  • dla mnie to lipa (3)

    BYŁEM JUŻ NA 4 ZABIEGACH LASEROWEGO ZAMYKANIA NACZYNEK NA NOSIE W 2 ROZNYCH KLINIKACH I NIC TYLKO 1000 PLN W PLECY

    • 8 2

    • (2)

      trzeba chodzić do DERMATOLOGÓW z doświadczeniem a nie lekarzy medycyny estetycznej, wtedy jest szansa, że trafi się na dobrego specjalistę

      • 3 1

      • (1)

        ale pani dr jest niby dermatolog, ale raczej nie specjalista, bo nic mądrego nie znalazłem w tym co promuje

        • 1 0

        • a co promuje? patrząc wstecz na jej artykuły: grzybice , atopowe zapalenie skóry łuszczycę ... korzystałeś już z promocji? :)))))))))

          • 0 0

  • OK, już wiemy, chodzi o kasę, znowu robicie z nas idiotów (1)

    Lekarze pastwią się nad nami wmawiając, co to jeszcze musimy zrobić i ile kg kwasu hialuronowego w siebie wpompować i gdzie władowac botoks. Nie chodzi o leczenie, chodzi o zagnanie ludzi do dermatologów na facelifting. Zobaczcie cenniki na stronie p. dr. Czy czasem ta cała medycyna estetyczna przede wszystkim nie szkodzi? Pewnie, że szkodzi. Ale ma w nazwie "...terapia". Jak to jest terapia, to ja jestem Anna Mucha.

    I jeszcze jedno. Skoro "specjalista dermatolog - wenerolog z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku" to dlaczego tak mocno reklamuje swój gabinet. OK, jużpisałam, jest w nagłówku...

    • 6 3

    • reklama

      .... może dlatego że specjalista dermatolog wenerolog z doktoratem zarabia w klinice jakieś 1500 zł ?

      • 0 0

  • Zabawne (2)

    Niby artykuł niezależny, a nazwa prywatnej kliniki w nagłówku. I zaraz pierwszy komentarz jakby napisany na zamówienie. Ciekawe gdzie amerykański laser pani dr został zrobiony, bo na 90% na pewno nie w USA. Pytanie tylko po co tak kombinować i kluczyć. Śmieszne i małe. Niedocenianie inteligencji czytelników.

    • 3 4

    • inteligencja czytelników...

      klinika o której mowa to klinika przy akademii medycznej.. zanim się coś napisze warto użyć inteligencji a przynajmniej się zastanowić...

      • 0 0

    • w sprawie inteligencji czytelników...

      Prywatna Klinika w nagłówku jest patronem serwisu Trójmiasto, ale nie jest miejscem pracy autora artykułu, czyli mnie. Artykuł nie był pisany na zamówienie ww Kliniki . Zgodnie ze zdrowym rozsądkiem : jaki miałoby sens reklamowanie gabinetu, w którym się nie pracuje - pracując w innych miejscach (może to próba "odpędzenia" od siebie pacjentów?) . Co do pochodzenia laserów, na których pracuję zapraszam do kadr placówek, w których lasery te stoją - bo rozumiem, że p. Gienek i tak nie uwierzy w moją odpowiedź.
      Z poważaniem
      Małgorzata Sokołowska-WOjdyło

      • 0 0

  • Primum non nocere, a tym lekarzom już odwala

    kasa, kasa, kasa, 0 (czyt. zero) etyki, gonią babki na zabiegi wmawiając im, że odmłodzą się o 20 lat, troche to co robią w ramach "medycyny estetycznej" ni jak się ma do słowa "medycyna", może by tak przypomieli sobie słowa ślubowania?
    Na szczęście jakoś wyglądam, bo pewnie mój mąz by mnie tez na botoks wysłał, a tak tylko ciągle mówi, że piersi mu za mało, ale to u facetów normalne, zawsze będa za małe.

    • 2 6

  • Tak, oczywiście, a świstak siedzi...

    "Artykuł ma charakter pogladowy, nie jest sponsorowany przez żadną firmę, a autorka nie poniosła żadnych korzysci finansowych wymieniając nazwy laserów"

    • 0 3

  • GUMED nie jest frmą

    tylko to jest nazwa starej AMG i nie jest reklamą prywatnej kliniki

    • 2 0

  • Artykuł

    Zainteresowanym bardziej technicznym spojrzeniem na zabiegi laserowe w medycynie estetyczniej polecam:

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane