• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Łagodny poród bez znieczulenia?

Wioleta Stolarska
6 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Specjaliści przekonują, że lęk przed porodem to bardzo naturalna sprawa. Miliony kobiet odczuwają ten strach. Specjaliści przekonują, że lęk przed porodem to bardzo naturalna sprawa. Miliony kobiet odczuwają ten strach.

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety, która przygotowuje się do roli matki. Przez 9 miesięcy zmienia się wszystko, a szczególnie ciało. Wiele kobiet jednak obawia się samego porodu ze względu na ból. Dla niektórych poród jest bardzo bolesny, dla innych mniej. Nie da się jednak ukryć, że może to być przykre doświadczenie. Jednak są metody, które pomagają złagodzić ból.



Z jakiego sposobu łagodzenia bólu korzystałaś podczas porodu?

Specjaliści przekonują, że lęk przed porodem to bardzo naturalna sprawa. Miliony kobiet odczuwają ten strach. Problem pojawia się dopiero w sytuacji, kiedy strach czy niepokój zamienia się w paniczny lęk, a im bliżej rozwiązania, tym trudniej pozbyć się przerażających wizji. Dlatego najlepiej odpowiednio się przygotować i poznać sposoby radzenia sobie z bólem podczas porodu.

To, w jakim stopniu rodząca kobieta odczuwa ból jest indywidualną kwestią, dlatego równie indywidualnie powinien być dobierany sposób łagodzenia bólu. Ciężarna ma do wyboru wiele możliwości, które dzieli się przede wszystkim na metody farmakologiczne i niefarmakologiczne.

Czytaj też: Depresja, łagodzenie bólu, wybór położnej. Co zmieniło się w opiece okołoporodowej?

Edukacja przedporodowa



Od 1 stycznia obowiązuje nowy zapis w standardach opieki okołoporodowej, według którego lekarz ma obowiązek kierować ciężarną do położnej Podstawowej Opieki Zdrowotnej na bezpłatną edukację przedporodową. Przyszła mama ma otrzymać kompleksowe informacje, jakie metody uśmierzania bólu są dla niej dostępne i jakie mogą mieć skutki niepożądane. Będzie też mogła wcześniej zapoznać się z miejscem porodu, wypełnić dokumentację medyczną i skorzystać z konsultacji anestezjologicznej, żeby poznać informacje o dostępnych formach znieczulenia.

- Najważniejsze jest to, aby wcześniej poznać dostępne opcje uśmierzania bólu. Większość moich pacjentek rozważa oczywiście poród bez znieczulenia. Proszę je jednak, aby jeszcze przed porodem zapoznały się z możliwościami, jakie posiada szpital, w którym planują poród. Rozmawiam też z nimi na temat potencjalnych działań niepożądanych. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli w trakcie akcji porodowej jednak zmienią zdanie, będą miały możliwość podjęcia świadomej decyzji o skorzystaniu ze znieczulenia. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak nasze ciało zareaguje na ból i jakie w tym momencie będą nasze potrzeby - mówi dr n. med. Katarzyna Kopacz-Petranyuk, specjalista ginekolog - położnik z MAM - Kobiece Centrum Zdrowia i Urody.
Od 1 stycznia obowiązuje nowy zapis w standardach opieki okołoporodowej, według którego lekarz ma obowiązek kierować ciężarną do położnej Podstawowej Opieki Zdrowotnej na bezpłatną edukację przedporodową. Od 1 stycznia obowiązuje nowy zapis w standardach opieki okołoporodowej, według którego lekarz ma obowiązek kierować ciężarną do położnej Podstawowej Opieki Zdrowotnej na bezpłatną edukację przedporodową.

Metody łagodzenia bólu



Metody uśmierzania bólu podczas porodu możemy podzielić na nieinwazyjne takie jak: masaż, zastosowanie gazu rozweselającego (podtlenku azotu), imersja wodna, przybieranie dogodnej pozycji czy zastosowanie przezskórnej elektrostymulacji (tzw. TENS). Z inwazyjnych metod łagodzących ból najpopularniejszym jest znieczulenie zewnątrzoponowe (ZOP), które wiąże się z założeniem cewnika do przestrzeni zewnątrzoponowej, przez który są podawane leki znieczulające.

- Każda pacjentka ma inne potrzeby i inny próg bólu. Jedna będzie wolała rodzić w sposób aktywny, poruszając się po sali, czy korzystać z piłki, a znieczulenie ZOP jej to uniemożliwi. Innej będzie zależało głównie na uśmierzeniu bólu, zwłaszcza po wielu godzinach bolesnych skurczy i taka pacjentka jest kandydatką do znieczulenia zewnątrzoponowego - przekonuje Kopacz-Petranyuk.
Czytaj też: Depresja poporodowa? Teraz ciąże będą pod specjalnym nadzorem

Kto pomoże w walce z bólem?



Niefarmakologicznymi metodami uśmierzania bólu, które można zastosować w trakcie porodu zajmuje się wielu specjalistów. To m.in. położne, które jako towarzyszki kobiet rodzących skutecznie wprowadzają je w życie. Na etapie szkoły rodzenia, chętnie odpowiadają na wszystkie, nawet te najtrudniejsze pytania.

- Zdecydowanie najmocniej ugruntowaną wiedzę na temat niefarmakologicznych metod uśmierzania bólu mają również fizjoterapeuci. W ciągu 5 lat studiów są uczeni przede wszystkim sposobu uśmierzania bólu i usprawniania pacjenta. Aktualnie, coraz więcej jest fizjoterapeutów, a przede wszystkim fizjoterapeutek specjalizujących się w uroginekologii z akredytacją Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego (PTUG). W Trójmieście pracują również dwie fizjoterapeutki ze specjalizacją rehabilitacji okołoporodowej z akredytacją PTUG - mówi dr n. med. Ewa Grymel-Kulesza, ekspert, wykładowca, adiunkt Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Jak dodaje, fizjoterapeuci często są zatrudniani w szkołach rodzenia do prowadzenia zajęć z zakresu niefarmakologicznych metod uśmierzania bólu i fizjoterapii okołoporodowej. Warto wtedy pytać o wszystkie, nawet z pozoru błahe aspekty, bólu w czasie porodu.

- Świetną metodą uśmierzania bólu jest imersja wodna. Wejście pod prysznic lub do wanny po 5-centymetrowym rozwarciu szyjki macicy powoduje zwiększenie siły skurczu i łatwiejsze dalsze rozwieranie się szyjki macicy. Woda znacząco łagodzi ból, uspokaja, rozluźnia mięśnie krocza. Najlepszym sposobem jest zanurzenie ciała w wannie z wodą, ale nie wszystkie szpitale w Trójmieście to oferują - mówi fizjoterapeutka.
Również ruch i przyjmowanie określonych pozycji niezwykle pomaga w postępie porodu.

- Potraktujmy poród jak ring bokserski. W trakcie skurczu, kiedy ból bardzo doskwiera, mama ma najczęściej ochotę zacisnąć zęby, przestać oddychać i zapaść się gdzieś głęboko pod ziemię. Tymczasem w trakcie skurczu, tak, jak w trakcie rundy bokserskiej, tylko mama, może zdecydować o tym, jak przebiegnie ta faza - przekonuje Grymel-Kulesza.
Ogromne znaczenie ma również relaksacja. Może się to wydawać niemożliwe, jednak fizjoterapeuci jako formę odpoczynku polecają sen. Podkreślają jednak, że relaksacji trzeba się nauczyć. Zadziała, jeśli ciężarna będzie ćwiczyć od ok. 32 tygodnia ciąży. Obok ruchu, masażu, imersji wodnej i innych metod, popularna jest również stymulacja TENS.

- To przezskórna elektryczna stymulacja nerwów. Stosowana jest w położnictwie od 1977 r. Jest podstawową metodą z dziedziny fizykoterapii do uśmierzania bólu w fizjoterapii. W tym przypadku zmniejszany jest ból towarzyszący porodowi. Małe samoprzylepne elektrody umieszczane są na plecach rodzącej. Przenośny elektrostymulator wielkości telefonu komórkowego generuje dwa rodzaje prądu. Na skurczu rodząca odczuwa przyjemne mrowienie, a w przerwie między skurczami - impulsy. Prąd doskonale znosi bóle krzyżowe. Bóle brzuszne są zmniejszane, lecz nie są zniesione zupełnie. Bardzo wskazane jest, by przyszła mama wypróbowała TENS przed porodem, ponieważ nie każda kobieta polubi prąd. Aby stymulacja rozwinęła w pełni swoje możliwości przeciwbólowe konieczne jest jej włączenie do 4 cm rozwarcia szyjki macicy - wyjaśnia fizjoterapeutka.
Jak przekonuje, TENS jest metodą niemającą żadnych skutków ubocznych, a jej skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami, również prowadzonymi w Klinice Położnictwa GUMed pod kierownictwem prof. Krzysztofa Preisa.

Istnieje wiele technik, które w sposób zupełnie bezpieczny mogą zmniejszyć ból porodowy. Oczywiście, że nie zlikwidują bólu tak, jak metody farmakologiczne. Jednakże ich wielką zaletą jest brak skutków ubocznych i brak negatywnego wpływu na dziecko.

Świetną metodą uśmierzania bólu jest imersja wodna. Wejście pod prysznic lub do wanny po 5 cm rozwarciu szyjki macicy powoduje zwiększenie siły skurczu i łatwiejsze dalsze rozwieranie się szyjki macicy. Świetną metodą uśmierzania bólu jest imersja wodna. Wejście pod prysznic lub do wanny po 5 cm rozwarciu szyjki macicy powoduje zwiększenie siły skurczu i łatwiejsze dalsze rozwieranie się szyjki macicy.

Skutki uboczne



Najważniejsze, aby przed porodem każda kobieta rodząca mogła poznać wszystkie wady i zalety poszczególnych rodzajów znieczuleń i podpisać świadomą zgodę na procedurę. Niewielki procent rodzących nie decyduje się na znieczulenie ZOP właśnie ze względu na obawę przed wystąpieniem potencjalnych działań niepożądanych.

- Choć rzadko, to znieczulenie zewnątrzoponowe może negatywnie wpływać na przebieg porodu. Najczęstszymi skutkami negatywnymi jest ustanie czynności porodowej, przedłużenie się porodu, brak współpracy z rodząca w drugim okresie porodu ze względu na zniesienie czucia bólu i parcia, nagły spadek ciśnienia tętniczego. Bardzo rzadko zdarzają się powikłania neurologiczne tj. zespół popunkcyjny, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy parestezje w zakresie kończyn dolnych - przyznaje dr n. med. Katarzyna Kopacz - Petranyuk.

Miejsca

Opinie (70) 3 zablokowane

  • A jak dobrać metodę przy pierwszym porodzie? (1)

    Dostałam ZOP i nie czułam żadnej zmiany przed i po... Położna zdziwiła się że nie chcę skorzystać z prysznica 3 sale porodowe dalej... Oczywiście rodzenie siłami natury za wszelką cenę i niezależnie jak długo trwa poród...

    • 16 0

    • Jeśli nie było żadnej reakcji

      To znaczy że prawdopodobnie podane było nieprawidłowo. Na szczęście żona rodziła za granicą, bo opowieści znajomych z polskich szpitali to jakiś koszmar. Niemniej tamże na szkole rodzenia i spotkaniach z lekarzami uprzedzano nas, że w przypadku braku reakcji na ZOP (Epidural), należy podać znieczulenie ponownie. Współczuję kobietom mającym negatywne doświadczenia z rodzenia - podobno i tak teraz jest lepiej niż było, ale i tak Polska raczej wygląda na dobry rynek dla "lekarzy bez granic", niż państwo w Unii Europejskiej...

      • 3 1

  • rodzenie dzieci to teraz najlepiej dochodowy biznes

    • 0 16

  • (1)

    Litości z tymi wannami, ciepłą wodą i innymi wynalazkami. To taki ból, że żadna woda go nie uśmierzy.

    • 57 3

    • Mi woda bardzo pomogła, połowa bólu zeszła jak ręką odjął, a chwilę wcześniej miałam ochotę kafelki wydrapać.

      • 0 0

  • co za sciema (3)

    niefarmakologiczne lagodznie bolu? paranoja nie ma czegos takiego,
    tens: super walisz sie pradem zeby odwrocic uwage od skurczy; na poczatku jak podlaczyli mi tens powiedzialam ze nie ma mowy, przyjemnie to nie bylo, w trakcie porodu prad mialam na najwyzszym poziomie a i tak bolalo jak sam sk..

    ZOP- super 2tys psu na bude, bo tyle trzeba dac pod stolem w polskim szpitalu.. a i tak guzik dalo
    po 36 godzinach na porodowce, 2h parcia i zanikajacym ktg laskawcy zrobili cesarke bo jednak "sie sam nie urodzi"

    • 31 4

    • (1)

      Zachciało się dzieci to trzeba cierpieć, a nie narzekać. :)

      • 1 23

      • Zaciskają pięści i zbierają kasę na CC - co mają zrobić? Tylko później jest afera bo 40% rodzi przez CC bez wskazań - ale do tego doprowadziło NFZ, że kobiety zamiast dostać znieczulenie i urodzić w parę godzin, wciskają łapówki i męczą się miesiąc. A na koniec i tak NFZ zapłaci za CC więcej niż jakby dał na oficjalne znieczulenie.

        • 19 1

    • animal

      lepiej kupić psa
      .Czytam i nie wierze co ludzie wypisują .Nic nie stosować nic się nie nadaję wszystko do kitu wziąć i się pochlastać jeden wielki dół....Szpitale do kitu ludzie ,którzy w jakikolwiek sposób chcą pomóc do kitu metody do kitu.
      Zanim w takim razie podejmiesz decyzję o dziecku może kup sobie welonki będzie bezboleśnie.

      • 4 12

  • Co do jednego ma racje

    Poród w polskim szpitalu to faktycznie jak na ringu bokserskim... I trzeba się nastawić na wiele rund i kilku przeciwników naraz hahah łagodzenie bólu woda litości... nie wiem komu to pomaga i czy w ogóle istnieją takie kobiety. Masaż? Może szyjki macicy? Cudowne doświadczenie, a zęby w ścianę z bólu.

    • 33 3

  • dlaczego piszecie takie farmazony (2)

    co z tego ze moge skorzystac z jakichkolwiek srodkow usmierzajacych bol, skoro rodzilam 2 razy na klinicznej i 2 razy mi odmowiono- dziekuje dr Partyka, anestezjolog byl wolny a i tak nie dostalam znieczulenia, albo ludzie kaska albo znajomosci. nigdy wiecej w tym szpitalu nie urodze, zmuszono mnie do naturalnego porodu bez znieczulenia - porod wywolywany 37 tydz. a dziecko wazylo 4750, dzien wczesniej ordynator na trojmiasto strzelil piekny artykul jak to pieknie sie u niego rodzi i jak pieknie przeprowadza cc, bujda na kolach a rodzilam 11.2014 - pozdro dla wrednego presonelu ktory pracuje tam za kare- moze czas do lidla????

    • 32 1

    • W Lidlu personel zwykle jest miły. (1)

      Po co miałby obniżać jakość?

      • 9 0

      • no w zasadzie masz racje, porod to nadzwyczajne wydarzenie i tez taki personel powinien tam pracowac, slowo empatia cos wam mowi??

        • 3 0

  • Strasznie to dziwne (2)

    Ze kobiety oburzaja sie na to ze porod je boli... fakt boli ale nie robmy z tego jakiegos dramatu... wiedzialam ze bedzie bolec ale nie stresowalam sie tym faktem przed... a po stwierdzam ze myslalam ze bedzie gorzej.Moj czas porodu... 11h w tym 2h parcia. I przezylam i nie zaluje i to nic strasznego

    • 11 36

    • To może zęby też wyrywajmy bez znieczulenia, bo jakąś jedną osobę mniej bolało?

      • 30 4

    • ojej, jaka jesteś dzielna! prawdziwa, odważna matka! nie co to te lambadziary co boją się odrobiny bólu, przecież powszechnie wiadomo, że widok dzieciątka po wszystkim wynagrodzi każdy ból :*

      poczułaś się już dopieszczona, czy jeszcze ci pokadzić?

      • 28 5

  • Jak już się urodzi to jest taka ulga, ze się zapomina o bolu (2)

    Inaczej żadna kobieta nie urodzilaby więcej niż 1 dziecko. Na drugi poród pędziłam, aby nie przegapić znieczulenia (podawane w pierwszej fazie porodu), z troski o dziecko. Bałam się, ze zabraknie mi siły i więcej szkody mogę tym dziecku zrobić, niż poprzez dostanie się przez krwiobieg środka znieczulającego.

    • 4 9

    • wiesz no nie wiem czy sie zapomina miedzy moimi porodami jest roznica 8.5 roku :) a juz po porodzie jak w amoku wrzeszczalam przez tydzien ze wiecej żadnych dzieci miec nie bede, wiec nie zawsze

      • 5 0

    • Jaki krwiobieg??? Przecież zzo podaje się do przestrzeni międzykręgowej, ono się w żaden sposób nie dostaje do krwiobiegu

      • 1 0

  • Szacunek

    Wydaje mi się, ze to nie ból fizyczny „boli” najbardziej, i ze to nie on tak mocno wryjeveoevwvpsmoec jak właśnie uczucie upokorzenia. Niestety, przerobiłam na własnej skórze, z jakim brakiem szacunku do drugiego człowieka mozna się na porodówce. Smutne, bo o bólu fizycznym zapomniałam, mimo, ze był ogromny, ale wyzwiska i pogardliwe teksty na temat bólu i tego jak się czułam w trakcie porodu zostaną ze mną na zawsze.

    • 20 0

  • Jak czytam ten artykuł

    To myślę sobie wow! serio? Urodziłam s.n. dwójkę dzieci i żadne prysznice i gaz nie przyniosły mi jakiejkolwiek, nawet najmniejszej ulgi.znieczulenia z.o. nie mogłam dostać bo inna rodząca była już pod opieką anestezjologa. No ale być może na inne kobiety to działa

    • 11 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Cykl interwencji z psychologiem o uzależnieniach cyfrowych | spotkania dla szkół

wykład, spotkanie

Najczęściej czytane