Wiadomości

Lądowisko Copernicusa przyjmuje pierwsze śmigłowce ratunkowe

Lądowisko dla śmigłowców ratunkowych ma już pozwolenie na przyjmowanie lotów LPR. Inwestycja kosztowało 6 mln zł.

Całodobowe lądowisko dla śmigłowców ratunkowych na terenie Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku jest już gotowe, ma też pozwolenie na przyjmowanie lotów. Teraz chorzy, którzy będą potrzebowali natychmiastowej pomocy będą mogli być transportowani do szpitala w centrum Gdańska. Z lądowiska trafią windą prosto na Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdzie otrzymają specjalistyczną pomoc medyczną.Byłe(a)ś świadkiem akcji śmigłowca LPR?

tak, wyglądało naprawdę efektownie 66%
nie, ale słyszałe(a)m, że to zawsze spore przedsięwzięcie 15%
nie, widziałem tylko w telewizji i filmach w Internecie 19%
zakończona Łącznie głosów: 387
Budowa lądowiska rozpoczęła się pod koniec 2017 roku. Zostało one umiejscowione między budynkami Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 1-6 zobacz na mapie Gdańska, pomiędzy budynkami nr 4, 5, 20 i KS, w których znajduje się większość oddziałów, w tym Szpitalny Oddział Ratunkowy. Płyta lądowiska znajduje się na szczycie 22 metrowej wieży.

- Budowa lądowiska jest tak naprawdę największą częścią ogromnej inwestycji, którą realizujemy od kilku lat. To szczególnie ważna informacja dla pacjentów, głównie tych spoza Trójmiasta, bo jesteśmy jednym z największych zabezpieczeń medycznych w regionie i przyjmujemy wiele osób z wypadków, do których dochodzi poza granicami miasta - mówi Dariusz Kostrzewa, prezes spółki Copernicus.
- Dzisiaj możemy się cieszyć tym ważnym lądowiskiem, ponieważ zawsze zależało nam na tym, aby zrealizować inwestycję, która będzie służyć Szpitalnemu Oddziałowi Ratunkowemu. Widzimy efekt, ale wiem, że potrzebna była długa droga, żeby zrealizować taką inwestycję w środku miasta. W ramach projektu zostało też przygotowane Centrum Urazowe dla Dzieci. Tylko od stycznia do końca września bieżącego roku, szpital na Nowych Ogrodach przyjął 19800 pacjentów do 18. roku życia, a więc te dane potwierdzają, że takie potrzeby jak lądowisko, istnieją - mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Lądowisko jest całodobowe, dlatego płyta i budynki znajdujące się w okolicy są wyposażone w światła nawigacyjne, tak by śmigłowce mogły lądować także nocą. Wartość inwestycji to ponad 6 milionów złotych. Wcześniej przez wiele lat śmigłowce korzystały z doraźnego lądowiska organizowanego przez policję na skrzyżowaniu ulic 3-Maja i Armii Krajowej.

Niezbędne do działania CUD-uBudowa lądowiska jest częścią projektu, dzięki któremu działające w placówce Centrum Urazowe dla Dzieci, tzw. CUD osiągnie pełną funkcjonalność. Będą do niego trafiać najmłodsi pacjenci z całego regionu, którzy ulegli poważnym urazom.

- Jeżeli uważamy, że powinniśmy zabezpieczyć wszystkie dzieci w woj. pomorskim a do tego stworzyliśmy nasze Centrum Urazowe Dziecka to była to niezbędna inwestycja. Oczywiście będą tu również przylatywać osoby z obrażeniami mózgowo-czaszkowymi czy obrażeniami kończyn, bo tym się również zajmujemy - mówi dr n. med Jacek Gwoździewicz, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala im. M. Kopernika. - Wygląda to tak, że pacjent - dziecko ląduje na płycie, zjeżdża windą w dół, gdzie na końcu znajduje się wejście do SOR-u, tam jest przekazywany tzw. Trauma Team`owi. Dla nasz najważniejszy jest czas zaopatrzenia pacjenta, musi być u nas jak najszybciej, mamy opracowane już wszystkie procedury by jak najsprawniej pomagać - wyjaśnia.
- Dlatego ten projekt jest też bardzo ważny społecznie, teraz będziemy mogli szybciej, a dzięki temu skuteczniej, pomagać przede wszystkim dzieciom - dodaje Kostrzewa.
Płyta lądowiska w Szpitalu im. M. Kopernika.
Płyta lądowiska w Szpitalu im. M. Kopernika. fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl
Czytaj też: CUD w gdańskim Copernicusie coraz bliżej. Ratownicy i lekarze chcą lepszej współpracy

Oprócz samej budowy lądowiska, dostosowano również oddziały, tak by posiadały bezpośrednią komunikację z lądowiskiem. Stworzono stanowisko intensywnej terapii dla dzieci oraz zakupiono sprzęt na potrzeby CUD-u uzupełniając i modernizując wyposażenie o niezbędne elementy za ponad 3 mln zł. Środki na realizację projektu pochodzą z dotacji unijnej, dotacji Samorządu Województwa Pomorskiego i z zasobów samej spółki.

Opinie (109) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje