Laboratorium zamiast oddziału. Pandemia zmienia pracę szpitali

-  Sytuacja jest dynamiczna i ją obserwujemy, ale musimy pamiętać, że jesteśmy szpitalem akademickim, wysokospecjalistycznym i nie możemy naszych pacjentów narażać na migrację do innych ośrodków, zwłaszcza w czasie kolejnej fali pandemii - powiedział dyrektor szpitala.
- Sytuacja jest dynamiczna i ją obserwujemy, ale musimy pamiętać, że jesteśmy szpitalem akademickim, wysokospecjalistycznym i nie możemy naszych pacjentów narażać na migrację do innych ośrodków, zwłaszcza w czasie kolejnej fali pandemii - powiedział dyrektor szpitala. fot. trojmiasto.pl

Pomimo zamknięcia większości oddziałów covidowych w specjalistycznych placówkach w Trójmieście, cały czas szpitale borykają się z następstwami pandemii. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku nowo powstały oddział dla pacjentów leczonych izotopami na początku pandemii musiał zostać przerobiony na laboratorium badające COVID-19 - niestety obiekt pełni taką funkcję do dziś. - Każde zajęcie powierzchni czy oddelegowanie personelu do potrzeb covidowych powoduje, że ogranicza się możliwości leczenia innych pacjentów - wskazuje dyrektor placówki.Czy czwarta fala pogorszy system opieki medycznej w Polsce?

Zobacz wyniki (303)
Niektóre rodzaje leczenia w zakresie medycyny nuklearnej wymagają hospitalizacji trwającej kilka dni. Mowa między innymi o izotopowym leczeniu raka tarczycy i właśnie w takich przypadkach potrzebny jest stacjonarny oddział z łóżkami.

Czytaj też: Więcej chorych na COVID-19 w szpitalu. Najmłodszy pacjent ma 22 lata

W Polsce znajduje się około 10 takich ośrodków, a w ostatnim czasie baza miała być powiększona o gdańską placówkę. Ostatecznie, z powodu COVID-19 i potrzeby wykorzystania nowej infrastruktury do walki z epidemią, plan został odroczony.

- Nasz szpital jest jednostką wysokospecjalistyczną, zajmujemy się pacjentami z najtrudniejszymi schorzeniami. Każde zajęcie powierzchni czy oddelegowanie personelu do potrzeb covidowych powoduje, że ogranicza się możliwości leczenia innych pacjentów. Takim przykładem jest medycyna nuklearna, gdzie pacjenci z Pomorza muszą jeździć do Warszawy lub Gliwic, ponieważ na oddziale zbudowanym stosunkowo niedawno musieliśmy uruchomić laboratorium covidowe, co kompletnie zablokowało możliwość leczenia części chorych - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Czytaj też: Pracownicy niemedyczni nie dostali dodatku covidowego? Szpital: "Trzeba spełnić warunki formalne"

Na razie bez oddziału, czyli też bez większych zmianPowstanie trzyłóżkowego oddziału w Gdańsku jest nowym przedsięwzięciem. Do tej pory pacjenci z Pomorza byli wysyłani do wspomnianych ośrodków, a także do Zgierza, więc w tym zakresie nie ma dużej zmiany. Natomiast jest to z pewnością utrudnienie dla pacjentów, które miało zostać zażegnane. Wszystko wskazuje, że trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, a władze szpitala zaznaczają, że jest to szczególnie istotne w perspektywie kolejnych fal epidemii.

- Uzyskaliśmy dofinansowanie do przygotowania laboratorium covidowego w innym miejscu, natomiast ta rozbudowa spowodowała już zamknięcie łóżek "oiomowskich" na dawnym bloku kardiochirurgii, gdzie te miejsca były zaadaptowane na potrzeby pacjentów covidowych. Sytuacja jest dynamiczna i ją obserwujemy, ale musimy pamiętać, że jesteśmy szpitalem akademickim, wysokospecjalistycznym i nie możemy naszych pacjentów narażać na migrację do innych ośrodków, zwłaszcza w czasie kolejnej fali pandemii - powiedział Jakub Kraszewski.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (34)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Połącz umysł i ciało
Połącz umysł i ciało
joga
lut 2
środa, g. 17:30
Gdańsk, Helse Medica Sp. z o.o.
Badania witaminy D3 w Medycznej Gdyni
Badania witaminy D3 w Medycznej Gdyni
badania, konsultacje
sty 29
sobota, g. 8:00
Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.
Zadbaj o zdrowie z Gunarys
Zadbaj o zdrowie z Gunarys
konsultacje
lut 11
piątek, g. 11:00
Gdańsk, Centrum Medyczne Gunarys

Najczęściej czytane